ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.12.2022р. Справа № 904/2516/22
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги», м.Дніпро
До: Приватного підприємства «Ренго-Торг», м. Івано - Франківськ
Про: стягнення 738 568,79 грн.
Суддя Васильєв О.Ю.
Без участі представників сторін
СУТЬ СПОРУ:
ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» (позивач) звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до ПП «Новація» (відповідач, правонаступник- ПП «Ренго-Торг») про стягнення заборгованості в розмірі 738 757, 36 грн. (в т.ч.: 731 568, 79 грн. заборгованість за спожиту електричну енергію, 2 006,11 грн. пеня, 300,92 грн. 3% річних, 4 881,54 грн. інфляційні витрати). Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за договором про постачання електричної енергії споживачу в частині своєчасної оплати поставленої електричної енергії.
Ухвалою суду від 25.08.22р. відкрито провадження у справі №904/2516/22, призначено розгляд справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами. Копія ухвали була направлена судом на електронні адреси сторін, зазначені у позовній заяві та заяві-приєднанні ПП «Новація» до договору про постачання електричної енергії.
19.12.22р. від позивача до суду надійшло клопотання про заміну відповідача його правонаступнком - ПП «Ренго-Торг». Згідно з відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 19.12.22 р. ПП «Новація» та ПП «Ренго-Торг» мають єдиний код ЄДРПОУ -32583155, що свідчить про правонаступництво підприємств . Окрім того , ПП «Ренго-Торг» змінило і юридичну адресу з с. Городок на м. Івано-Франківськ. Наведені обставини є підставою для заміни первісного відповідача на його правонаступника - ПП «Ренго-Торг».
ПП «Новація» (відповідач, правонаступник- ПП «Ренго-Торг») своїм правом на подання до суду відзиву на позов не скористалися, про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі були повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у раз неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Закон України «Про ринок електричної енергії» визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ) регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» суб`єкт господарювання, створений у результаті здійснення заходів з відокремлення згідно з пунктом 13 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про ринок електричної енергії» .
Так, пунктом 13 Розділу XVII «Прикінцеві та Перехідні положення» встановлено, що суб`єкт господарювання, створений у результаті здійснення заходів з відокремлення з метою забезпечення постачання електричної енергії споживачам, у строк не пізніше ніж 12 місяців з дня набрання чинності цим Законом зобов`язаний в установленому порядку отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії; упродовж двох років з 01.01.2019 такий електропостачальник, який отримав ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території, яка визначається як область, міста Київ та Севастополь, Автономна Республіка Крим, на якій до відокремлення провадив свою діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом вертикально інтегрований суб`єкт господарювання.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14.06.2018 № 429 ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» видано ліцензію з постачання електричної енергії споживачам.
ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» у відповідності із Законом та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 (далі - ПРРЕЕ) , постачає електричну енергію споживачам та виконує функції постачальника універсальних послуг на території Дніпропетровської області.
Відповідно до пункту 1.2.8. ПРРЕЕ постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розробляється постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку.
Так, ПП «Новація» (споживач) 19.04.19 р. приєдналося до публічного договору про постачання електричної енергії споживачу за особовим рахунком №521000048327) на умовах комерційної пропозиції «Базова Б» постачальника - ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги», шляхом подання заяви-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу (а. с. 31-32).
Умови цього договору відповідають вимогам Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правилам. Договір був розміщений на сайті постачальника за посиланням http://dnepr.com.ua (на сьогоднішній день - http://dp.yasno.com.ua).
Пунктом 13 Розділу XVII «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону передбачено, що фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.
Пунктом 1.2.15 ПРРЕЕ визначено, що для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку). На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.
Згідно з додатком №2 до договору «Паспорт точки/точок розподілу електричної енергії» визначено місце постачання (передачі) електричної енергії: м. Кривий Ріг, вул.. Коломойцівська ,25 ; приєднана потужність 5260кВТ, тощо (а.с.33)
Пунктом 1.1. договору встановлено, що договір про постачання електричної енергії споживачу є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України шляхом приєднання споживача до цього договору, згідно із заявою-приєднання, яка є додатком 1 до договору.
У пункті 13.1. передбачено, що договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з дати подання споживачем заяви-приєднання, якщо інше не встановлено комерційною пропозицією. Умови цього договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної споживачем у заяві-приєднанні та сплати рахунку (квитанції) постачальника. Цей договір в частині виконання зобов`язань споживача щодо оплати діє до повного виконання споживачем таких зобов`язань.
Крім того, відповідно до пункту 13.8. додатки до договору, в тому числі публічні, сформовані постачальником та розміщені на сайті , є невід`ємною частиною договору.
Згідно з умовами пункту 2.1. постачальник продає електричну енергії споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Відповідно до пункту 3.1. датою постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком до договору, якщо інша дата не визначена комерційною пропозицією, але в будь-якому випадку не раніше строку дії договору.
Пунктом 5.1.передбачено, що споживач розраховується з постачальником за спожиту електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до договору.
У разі надання у встановленому порядку постачальником споживачу повідомлення про зміни умов договору (у тому числі зміну ціни), що викликані змінами регульованих складових ціни (тарифу на послуги з передачі та/або розподілу електричної енергії) та/або змінами в нормативно-правових актах щодо формування цієї ціни або умов постачання електричної енергії, цей договір вважається із зазначеної в повідомленні дати зміни його умов (але не раніше ніж через 20 днів від дня надання споживачу повідомлення):
1) розірваним (без штрафних санкцій) за ініціативою споживача - у разі надання постачальнику письмової заяви споживача про незгоду/неприйняття змін;
2) зміненим на запропонованих постачальником умовах - якщо споживач не надав постачальнику письмову заяву про незгоду/неприйняття змін.
У пункті 5.2. визначено, що спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції постачальника. Для одного об`єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії.
Згідно з умовами пункту 5.4. ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за договором. У випадках застосування до споживача погодинних (диференційованих) цін на електричну енергію суми, вказані в рахунках, можуть відображати середню ціну, обчислену на базі різних погодинних (диференційованих) цін.
Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п.5.5.). У відповідності до пункту 5.6. розрахунки споживача за договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника. При цьому, споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу постачальника та в інший не заборонений законодавством спосіб.
Оплата вартості електричної енергії за договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов договору. Поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни.
Пунктом 5.7. встановлено, що оплата рахунку постачальника за договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений в рахунку, який не може бути меншим 5-ти робочих днів з моменту отримання його споживачем, або протягом 5-ти робочих днів від дати, зазначеної в комерційній пропозиції, щодо оплати рахунку, оформленого споживачем.
Всі платіжні документи, що виставляються постачальником споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені сторонами договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо комерційної якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.
Згідно з умовами пункту 6.2. споживач зобов`язується, зокрема, забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами, а також, протягом 5-ти робочих днів до початку постачання електричної енергії новим електропостачальником, але не пізніше дати, визначеної договором, розраховуватися з постачальником за спожиту електричну енергію (підпункт 1, 4 пункту 6.2.). Відповідно до підпункту 1 пункту 7.1. постачальник має право отримувати від споживача оплату за поставлену електричну енергію.
За умовами розділу 4 «Спосіб оплати» комерційної пропозиції (додаток 2 до договору) розрахунки за електричну енергію здійснюються виключно в грошовій формі відповідно до умов договору, шляхом перерахування коштів тільки на поточний рахунок із спеціальними режимом використання постачальника, вказаний у рахунку на оплату та на сайті постачальника. У пункті 5.1. розділу 5 «Порядок оплати» комерційної пропозиції (додаток 2 до договору) визначено, що оплата обсягів споживання електричної енергії здійснюється наступними етапами:
- 100% вартості прогнозованих (заявлених) обсягів споживання електричної енергії у розрахунковому періоді оплачується не пізніше, ніж за 6 календарних днів до дати початку розрахункового періоду;
- остаточний розрахунок за фактичним обсягом споживання - не пізніше, ніж на 5-й робочий день після закінчення розрахункового періоду.
Розмір попередньої оплати визначається на підставі прогнозованих (заявлених) обсягів споживання електричної енергії на розрахунковий період, а у разі відсутності прогнозованих (заявлених) обсягів - за обсягом фактичного споживання минулих періодів.
Розділом 6 «Термін (строк) нарахування рахунку за спожиту електричну енергію (акту прийняття-передавання) та термін (строк) оплати» Комерційної пропозиції (додаток 2 до договору) визначено, що розрахунок (оплата) за фактично спожиту електричну енергію має здійснюватися споживачем у строк не більше 5-ти робочих днів після закінчення розрахункового періоду, не залежно від отримання рахунку.
Згідно з пунктами 4.3, 4.13, 5.1.2.30 Правил обсяги споживання електричної енергії підтверджуються адміністратором комерційного обліку, функції якого, згідно з пунктом 10 постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 виконує відповідний оператор систем розподілу (далі - ОСР). З метою підтвердження спожитих боржником обсягів електричної енергії за період січень - березень 2022 року постачальником було направлено відповідний лист оператору системи розподілу - АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі». У відповідь на вищезазначений лист постачальником було отримано довідку про обсяги розподіленої електричної енергії ПП «Новація» (а.с.34,35)
Згідно довідки про обсяги розподіленої електричної енергії боржником за період січень-березень 2022 року спожито 156 591 кВт*г. (а.с.36)
Таким чином, постачальник належним чином виконав свої зобов`язання за договором, зокрема, поставив споживачеві електричну енергію протягом січня-березня 2022 року, обсягом 156 591кВт*г на суму 731 568, 79 грн.
На підставі даних про фактичне споживання відповідачем електричної енергії за період січень 2022 року - березень 2022 року постачальником сформовані рахунки на оплату спожитої електричної енергії , а саме: січень 2022 року - №252000822023 від 31.01.22р. на суму 305 096,32грн; лютий 2022 року - №258500812193 від 28.02.22р. на суму 211 453,12грн;
березень 2022 року - № 251700668610 від 31.03.22р. на суму 215 019,35грн. (а.с. 37 39). Рахунки сформовані із зазначенням термінів їх сплати.
Споживач не здійснив оплату вищезазначених рахунків, у зв`язку з чим виникла заборгованість за постачання активної електроенергії за період січень - березень 2022 року в сумі 731 568, 79 грн.
05.05.22р. постачальником на адресу споживача надіслано вимогу про сплату заборгованості за спожиту електричну енергію (а.с.40). Однак, на час розгляду справи заборгованість відповідачем не сплачено. Зазначені обставини і стали причиною звернення позивача до суду з даними позовом, в якому позивач просить стягнути суму заборгованість за спожиту електричну енергію з урахуванням пені, 3 % річних та інфляційних втрат.
Відповідно до статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтями 525 та 526 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова вiд зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Умовами договору передбачено строки, розмір та порядок оплати поставленої електричної енергії. Відповідно до пункту 5.5 договору та пункту 5.1 Комерційної пропозиції, строк оплати поставленої електричної енергії є таким, що настав.
Доказів на підтвердження повної оплати спожитої за період з січня по березень 2022 року електроенергії відповідач не надав, доводи позивача щодо наявності боргу шляхом надання належних доказів, не спростував.
Споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, нарахованої протягом всього періоду прострочення зобов`язання якщо інше не встановлено в комерційній пропозиції, яка є додатком до цього договору (абзац 7 пункту 5.8 договору).
Пунктом 8.1 Комерційної пропозиції передбачено, що у разі, якщо споживач порушив терміни оплати, нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діє на день прострочення, за кожен день прострочення, до дати повної оплати, та 3% річних від суми боргу. За весь період прострочення також може бути нарахований індекс інфляції. санкції сплачуються споживачем на розрахунковий рахунок постачальника для оплати пені, зазначений в рахунку.
У зв`язку з несвоєчасним виконанням відповідачем своїх зобов`язань щодо сплати спожитої електричної енергії позивачем нараховано пеню у розмірі 2 006,11грн. Судом перевірено наданий позивачем розрахунок пені та встановлено, що розрахунок пені здійснено правильно.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач заявив вимоги про стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 300,92грн. та інфляційних втрат у розмірі 4 881,54грн.
Судом перевірено надані позивачем розрахунки 3% річних та інфляційних витрат та встановлено, що розрахунки здійснено правильно.
Враховуючи вищезазанчені фактичні обставини справи та приписи чинного законодавства України, позовні вимоги про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію .інфляційнихвтрат та пені підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного ,керуючись ст.ст. 73-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241, 247, 252 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1.Здійснити заміну відповідача з Приватногопідприємства «Новація» на Приіватне підприємство «Ренго-Торг» (76000,м. Івано-Франківськ , вул. Мазепи Гетмана, буд.72).
2. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
3.Стягнути з відповідача Приіватного підприємства «Ренго-Торг» (76000, м. Івано-Франківськ, вул. Мазепи Гетмана, буд.72, код ЄДРПОУ 32583155) на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» (49044, м. Дніпро, вул. Моссаковського Володимира, буд.7, код ЄДРПОУ 42082379): 731 568, 79 грн. заборгованості за спожиту електричну енергію, 2 006,11 грн. пені, 300,92 грн. 3% річних, 4 881,54 грн. інфляційних витрат та 11 081,36 грн. витрат на сплату судового збору.
Видати відповідний наказ після набрання рішенням чинності.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення складено та підписано без його проголошення 27.12.22р.
Відповідно до вимог ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно до вимог ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Відповідно до вимог ст. 257 ГПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Васильєв О.Ю.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2022 |
Оприлюднено | 29.12.2022 |
Номер документу | 108123520 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Васильєв Олег Юрійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Васильєв Олег Юрійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні