Рішення
від 27.12.2022 по справі 904/8483/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.12.2022м. ДніпроСправа № 904/8483/21

Суддя Господарського суду Дніпропетровської області Панна С.П. при секретарі судового засідання Тімочкіна М.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНС В.В.", 02222, м.Київ, вул. Драйзера, буд. 30А, кв. 231, код ЄДРПОУ 35872911

до Фізичної особи-підприємця Струковського Андрія Юрійовича, АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1

про стягнення боргу

Представники сторін:

від позивача: не з`явився

від відповідача: Гордієнко Т.О., ордер ДП № 000011, адвокат

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРАНС В.В.", 02222, м. Київ, вул. Драйзера, буд. 30А, кв. 231, код ЄДРПОУ 35872911звернулося з позовом до Фізичної особи-підприємця Струковського Андрія Юрійовича, АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 про стягнення боргу в розмірі 72416,00 грн. та судового збору у розмірі 2 270,00грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконання відповідачем договору №19/21 від 21.04.2021 про надання транспортних послуг по здійсненню перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому міжнародному сполученні в частині оплати за надані послуги.

Ухвалою суду від 20.10.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.

03.11.2021р. до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Відповідач зазначає, що він не отримував від позивача документи, передбачені п.5.2. Договору та не надано до позовної заяви обґрунтування суми позову.

03.11.2021р. до суду від відповідача надійшло клопотання, в якому просить суд зобов`язати позивача надати до суду до матеріалів справи оригінали всіх документів, доданих до позовної заяви, для їх огляду судом та відповідачем. Ухвалою суду від 28.12.2021р. зобов`язано позивача надати оригінали документів, доданих до позовної заяви, для огляду в судовому засіданні.

10.01.2022р. до суду від позивача надійшли пояснення щодо направлення на адресу відповідача оригіналів документів, але відповідач на сьогоднішній день оригінали позивача не повернув.

Ухвалою суду від 28.12.2021р. здійснено перехід від спрощеного позовного провадження до розгляду справи № 904/8483/21 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 17.02.2022р. продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, відкладено підготовче засідання по справі.

Ухвалою суду від 06.12.2022р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 27.12.2022р.

19.12.2022р. до суду від відповідача надійшли пояснення в яких зазначає, що позивачем не надано транспортної накладної встановленої форми для здійснення міжнародних перевезень (CMR).

В судове засідання, 27.12.2022р., з`явився представник відповідача. Позивач в судове засідання не з`явився, про місце, день та час судового засідання був належним чином повідомлений шляхом направлення ухвали суду від 06.12.2022р. на електронну адресу.

В судовому засіданні, 27.12.2022р., оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

21.04.2021р. між фізичною особою-підприємцем Струковським Андрієм Юрійовичем (надалі - замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ТРАНС В.В." (надалі - перевізник) був укладений договір № 19/21 на перевезення вантажів.

Відповідно до п.1.1. договору, за договором одна сторона - Перевізник, зобов`язується доставити довірений їй іншою стороною - Замовником вантаж до пункту призначення і видати його особі, яка має право на отримання вантажу (вантажоодержувачеві), а Замовник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату в розмірі і в терміни, передбачені цим Договором і Заявкою, яка є невід`ємною частиною цього Договору і оформляється на кожне конкретне перевезення.

Згідно умов цього Договору Перевізник здійснює перевезення вантажу власним автотранспортом, отримує необхідну документацію для здійснення перевезення вантажу; виконує умови цього Договору відносно доставки вантажу у вказане в заявці місце. При цьому Перевізник має право залучати третіх осіб для виконання заявок Замовника. Залучення інших перевізників здійснюється у разі, коли Перевізник не має можливості здійснити перевезення власним автотранспортом. (п.1.2. договору)

На підтвердження наданих Перевізником Замовникові послуг за Договором складаються відповідні акти. (п.1.3. договору)

Послуги за цим Договором надаються на підставі Заявки Замовника, яка є невід`ємним додатком до цього Договору і яка містить наступні відомості: дата і час завантаження, точні адреси місць завантаження і розвантаження вантажу із вказівкою контактних телефонів; пункт перетину кордону; адреси проведення митного оформлення при завантаженні і розвантаженні вантажу; терміни доставки вантажу одержувачеві; відомості про вантаж; необхідний рухомий склад; узгоджена сума фрахту і терміни оплати; особливості перевезення конкретного вантажу; інші додаткові умови. (п.2.2. договору)

Згідно п.3.2.9. договору, не пізніше десяти робочих днів після здійснення перевезення надавати Замовникові в оригіналі, наступний пакет документів: договір - 2 екземпляри, заявка - 2 екземпляри, акт виконаних робіт (датою розвантаження СМR, ТТН), рахунок, оригінал і копія (обов`язково) ТТН, СМR (з мокрою печаткою перевізника!). Заздалегідь документи вислати на перевірку за допомогою електронної пошти.

Відповідно до п.4.3.4. договору, матеріальна відповідальність Перевізника за збереження вантажу настає з моменту підписання водієм Перевізника ТТН, СМК, оформленою вантажовідправником і до моменту передання вантажу одержувачеві, вказаному в ТТН, СМR, що підтверджується підписом і штампом вантажоодержувача.

Перевізник несе повну матеріальну відповідальність перед Замовником за фізичну втрату або ушкодження вантажу, прийнятого до перевезення і відшкодовує Замовникові його вартість:

-у разі втрати вантажу - у розмірі загубленого або частини, що бракує, виходячи з його оголошеної вартості;

-у разі ушкодження вантажу - в розмірі, на яку знизилася вартість вантажу. (п.4.3.5. договору)

Згідно п.5.1. договору, розрахунки за фактично надані Замовнику транспортні послуги здійснюються у національній валюті України шляхом банківського переказу коштів на розрахунковий рахунок Перевізника. Підтвердженням факту надання послуги є оригінал товарно-транспортної накладної встановленого зразка (СМR) стосовно перевезення, вказаного у Заявці, з відмітками вантажовідправника, Перевізника (Замовника), одержувача вантажу і митних органів.

Відповідно до п.5.2. договору, підставою для здійснення оплати послуг Перевізника є оригінал рахунку-фактури, наданий останнім в одному екземплярі, оригінал СМR по відповідній Заявці з відміткою вантажоодержувача про прийомку вантажу та оригінали інших документів, що підтверджують узгоджені з Замовником додаткові витрати Перевізника, які він поніс в інтересах Замовника з метою виконання даного Договору, акт виконаних робіт у двох екземплярах підписаний із боку Перевізника та податкові накладні, оформлені у відповідності до діючого Податкового законодавства України. Вказані документи мають бути надані не пізніше 14 днів після виконання вантажоперевезення.

Строк оплати послуг Перевізника складає 7 (сім) днів з моменту отримання Замовником повного пакету документів, вказаних у пункті 5.2. цього Договору, якщо інше не обумовлено в Заявці на перевезення. За угодою сторін можлива попередня оплата перевезення. (п.5.3. договору)

Всі зміни і доповнення до цього Договору мають юридичну силу лише в тому випадку, якщо вони вчинені в письмовій формі та підписані з використанням факсимільного зв`язку, мають юридичну силу з наступною зміною їх оригіналами. (п.9.5. договору)

Відповідно до заявки на перевозку № 42 від 21.02.2021р. ТОВ "Транс В.В." визначено як перевізника, вантажовідправник Company Pfenning Logistics; вантажоодержувач ТОВ «Бібіджі».

Згідно вказаної вище заявки позивач зобов`язувався надати автотранспортний засіб, номерний знак НОМЕР_2 / НОМЕР_3 та здійснити перевезення вантажу: автомобільні крісла, автомобільні аксесуари, загальна вага брутто 9318,22кг. за маршрутом: адреса завантаження - Deutschland, місто Monsheim.

Строк оплати у відповідача, відповідно до п.5.3. договору, настав протягом 7 днів за послуги у розмірі 2 000 євро, затаможка та ЕХ по курсу НБУ на момент оформлення довідки про транспортні витрати, 360е гот в Києві на вивантаженні.

При виконанні перевезення вантажу транспортним засобом та причепом водій позивача з метою виконання Європейської Угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, водій 23.04.2021р. здійснив обов`язкову зупинку в країні Німеччина на спеціально відведеному майданчику для стоянки транспортних засобів "Візенгольц" в районі Мейсен, міста Шенфельд, проїжджої частини Дрезден-Берлін.

23.04.2021р. о 02:30 хв. водій виявив на причепі ознаки проникнення, про що була складена довідка Поліцейською службою Дрезден про крадіжку, вчиненої організованою групою та одночасною подачею заяви в поліцію згідно абзацу 1 статті 158 Кримінального кодексу України (справа № 3166/21/124310 від 23.04.2021р.)

Позивач виставив відповідачу рахунок-фактуру № СФ-0000054 від 07.05.2021р. на загальну суму 72 416,00грн. за надані послуги, а саме:

- транспортні послуги а/м АА 9494 СТ/АА2232 ХК м.Форст (Німеччина) - м/к Краківець (Україна) в сумі 45 374,00грн.;

- транспортні послуги а/м АА 9494 СТ/АА 2232 ХК м/к Краківець-м.Київ (Україна) в сумі 27 042,00грн.)

Як зазначає в своїй позовній заяві, позивач в травні 2021р. на адресу відповідача направляв електронною поштою проект угоди щодо визнання вини відповідача з відшкодуванням збитків внаслідок вказаної вище крадіжки, яка повинна була підписана трьома сторонами - ФОП Струковський А.Ю., ТОВ "Транс В.В." та ТОВ Бібіджі".

За розрахунком позивача заборгованість відповідача за надані зазначені вище послуги складають 72 416,00грн.

Відповідно до ч.1 ст.9 Конвенції про договір міжнародного перевезення вантажів (КДПВ) від 19.05.1956р., яка ратифікована Україною 01.08.06р. і набрала чинності для України з 17.05.07р., вантажна накладна є первинним доказом укладання договору перевезення, умов цього договору і прийняття вантажу перевізником.

Держави-учасниці даної конвенції погодили застосування для міжнародних перевезень вантажної накладної уніфікованої форми СМК, яка має містити відомості за переліком згідно зі ст.6 Конвенції про договір міжнародного перевезення вантажів (КДПВ), а саме: 1. a) дата і місце складання вантажної накладної; b) ім`я та адреса відправника; c) ім`я та адреса перевізника; d) місце і дата прийняття вантажу до перевезення і передбачене місце його доставки; e) ім`я та адреса одержувача; f) прийняте позначення характеру вантажу і спосіб його упакування та, у випадку перевезення небезпечних вантажів, їх загальновизнане позначення; g) кількість вантажних місць, їх спеціальне маркування і нумерація місць; h) вага вантажу брутто чи виражена в інших одиницях виміру кількість вантажу; i) платежі, пов`язані з перевезенням (провізна плата, додаткові платежі, митні збори, а також інші платежі, що стягуються з моменту укладання договору до доставки вантажу); j) інструкції, необхідні для виконання митних та інших формальностей; к) заява про те, що перевезення здійснюється, незалежно від будь-яких умов, згідно положень дійсної Конвенції.

2. У випадку потреби, вантажна накладна повинна також містити наступні дані: a) заява про те, що перевантаження забороняється; b) платежі, які відправник зобов`язується сплатити; c) сума платежу, що підлягає сплаті при доставці; d) декларована вартість вантажу і сума додаткової цінності його для відправника; e) інструкції відправника перевізнику відносно страхування вантажу; f) погоджений термін, протягом якого повинно бути виконано перевезення; g) перелік документів, переданих перевізнику.

3. Сторони можуть внести у вантажну накладну будь-яку іншу інформацію, яку вони вважають корисною.

Фактично транспортна накладна встановленої форми для здійснення міжнародних перевезень (СМК) є єдиним доказом, що може свідчити про здійснення транспортування вантажу, і будь-який інший документи не може її замінити. Така накладна підписується : відправником вантажу; одержувачем вантажу; перевізником.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем не додано до матеріалів справи оригіналів рахунку-фактури, СМR по відповідній Заявці з відміткою вантажоодержувача про прийомку вантажу та оригінали інших документів, що підтверджують узгоджені з Замовником додаткові витрати Перевізника, які він поніс в інтересах Замовника з метою виконання даного Договору, акт виконаних робіт підписаний із боку Перевізника та податкові накладні, оформлені у відповідності до діючого Податкового законодавства України, що передбачено пунктом 5.2. договору та є передумовою для виникнення у відповідача обов`язку щодо оплати послуг позивача.

Щодо твердження позивача про надіслання пакету документів на адресу відповідача, передбачених пунктом 5.2. договору, позивачем не доведено, жодних доказів в обґрунтування таких доводів суду не надано.

Також, позивачем в своїй позовній заяві не надано обґрунтованого розрахунку заявленої до стягнення суми в розмірі 72 416,00грн.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 908 ЦК України, перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Частинами 1, 2 та 3 ст. 306 ГК України встановлено, що перевезенням вантажів у цьому Кодексі визнається господарська діяльність, пов`язана з переміщенням продукції виробничо-технічного призначення та виробів народного споживання залізницями, автомобільними дорогами, водними та повітряними шляхами, а також транспортування продукції трубопроводами. Суб`єктами відносин перевезення вантажів є перевізники, вантажовідправники та вантажоодержувачі. Перевезення вантажів здійснюють вантажний залізничний транспорт, автомобільний вантажний транспорт, морський вантажний транспорт та вантажний внутрішній флот, авіаційний вантажний транспорт, трубопровідний транспорт, космічний транспорт, інші види транспорту.

Згідно з ч. 1 ст. 909 ЦК України, за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.

Відповідно до ч. 2 і 3 ст. 909 ЦК України, договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).

В ч. 1 та 2 ст. 307 ГК України зазначено, що за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити ввірений їй другою стороною (вантажовідправником) вантаж до пункту призначення в установлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а вантажовідправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається в письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням перевізного документа (транспортної накладної, коносамента тощо) відповідно до вимог законодавства. Перевізники зобов`язані забезпечувати вантажовідправників бланками перевізних документів згідно з правилами здійснення відповідних перевезень.

Відповідно до ч. 2 ст. 308 ГК України, відповідальність перевізника за збереження вантажу виникає з моменту прийняття вантажу до перевезення.

Згідно з ч. 1 ст. 314 Господарського кодексу України, перевізник несе відповідальність за втрату, нестачу та пошкодження прийнятого до перевезення вантажу, якщо не доведе, що втрата, нестача або пошкодження сталися не з його вини.

Частиною 1 ст. 924 ЦК України встановлено, що перевізник відповідає за збереження вантажу, багажу, пошти з моменту прийняття їх до перевезення та до видачі одержувачеві, якщо не доведе, що втрата, нестача, псування або пошкодження вантажу, багажу, пошти сталися внаслідок обставин, яким перевізник не міг запобігти та усунення яких від нього не залежало.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Частинами 1 і 2 статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що:

- суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться;

- кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ч.1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Європейський суд з прав людини у справі «Мантованеллі» проти Франції звернув увагу суду на те, що одним із складників справедливого судового розгляду у розумінні ст.6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод» є право на змагальне провадження.

Стаття 13 ГПК України передбачає, що судочинство у господарських судах України здійснюється на засадах змагальності сторін. Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Отже, ненадання позивачем оригіналів рахунку-фактури, СМR по відповідній Заявці з відміткою вантажоодержувача про прийомку вантажу та оригінали інших документів, що підтверджують узгоджені з Замовником додаткові витрати Перевізника, які він поніс в інтересах Замовника з метою виконання даного Договору, акт виконаних робіт підписаний із боку Перевізника та податкові накладні, оформлені у відповідності до діючого Податкового законодавства України, передбачених пунктом 5.2. договору № 19/21 на перевезення вантажів від 21.04.2021р., позбавляє суд можливості встановити, що строк виконання зобов`язань з оплати послуг є таким, що настав.

Враховуючи наведене, з`ясувавши повно і всебічно обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Суд зазначає, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі «Серявін та інші проти України» зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

У справі «Трофимчук проти України» Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 27.12.2022р.

Суддя С.П. Панна

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення27.12.2022
Оприлюднено29.12.2022
Номер документу108133215
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування

Судовий реєстр по справі —904/8483/21

Рішення від 27.12.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

Ухвала від 06.12.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

Ухвала від 11.10.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

Ухвала від 07.06.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

Ухвала від 16.05.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

Ухвала від 17.02.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

Ухвала від 21.01.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

Ухвала від 10.01.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

Ухвала від 28.12.2021

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

Ухвала від 20.10.2021

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні