УХВАЛА
28 грудня 2022 року
м. Київ
справа №380/4561/22
адміністративне провадження № К/990/35506/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Усенко Є.А.,
суддів: Гімона М.М., Яковенка М.М.,
розглянув матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) «ТЕПЛОТРЕЙД-ІНВЕСТ» на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.10.2022 у справі №380/4561/22 за позовом ТОВ «ТЕПЛОТРЕЙД-ІНВЕСТ» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.05.2022 позов задоволено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.10.2022 скасовано рішення суду першої інстанції та ухвалено нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.
Суд апеляційної інстанції встановив, що після подання до реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкової накладної від 30.11.2021 №64 позивач отримав квитанцію, згідно з якою реєстрація податкової накладної відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинена з таких підстав: код УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2306 відсутній у таблиці даних платника податку на додану вартість (ТОВ «ТЕПЛОТРЕЙД-ІНВЕСТ») як про товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. ТОВ «ТЕПЛОТРЕЙД-ІНВЕСТ» було запропоновано надати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, для вирішення питання про реєстрацію податкової накладної.
Для підтвердження підстав для реєстрації податкової накладної позивач подав до контролюючого органу пояснення та копії документів щодо операції з постачання, якої стосується податкова накладна № 64 від 30.11.2021 (в обсязі 7-ми додатків).
За результатами розгляду наданих позивачем пояснень та документів Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН прийнято рішення від 21.12.2021 №3553835/39658169 про відмову в реєстрації податкової накладної від 30.11.2021 №64.
Апеляційний суд також встановив, що підставою для прийняття зазначеного рішення слугувало ненадання позивачем первинних документів щодо договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі: рахунків-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) (з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладних).
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що при перевірці правомірності рішення про відмову в реєстрації податкової накладної підлягають врахуванню лише документи, які були надані платником податку суб`єкту владних повноважень, який прийняв це рішення. Натомість, позивач надав документи, відсутність яких стала підставою для прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, тільки суду.
13.12.2022 ТОВ «ТЕПЛОТРЕЙД-ІНВЕСТ» подало до Верховного Суду касаційну скаргу на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.10.2022.
Однією з основних засад (принципів) адміністративного судочинства є забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом (частина третя статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, далі - КАС).
Частиною першою статті 13 КАС визначено, що учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 328 КАС учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Пунктом 2 частини п`ятої статті 328 КАС передбачено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального провадження), крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру судових рішень адміністративну справу №380/4561/22 розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження.
Позивач у касаційній скарзі не наводить доводів, що суд першої інстанції неправомірно (помилково) розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження. Колегією суддів, призначеною для вирішення питання про відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою ТОВ «ТЕПЛОТРЕЙД-ІНВЕСТ», також не встановлено порушення судом першої інстанції норм процесуального права при розгляді справи у спрощеному позовному провадженні.
Позивач у касаційній скарзі вказує, що касаційна скарга стосується питання, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики, оскільки на розгляді в адміністративних судах різних інстанцій перебуває значна кількість справ з подібними правовідносинами, відтак, на переконання позивача, постанова Верховного Суду, ухвалена за результатами касаційного перегляду цієї справи, може надати нового уніфікованого розуміння щодо застосування норм права у подібних правовідносинах. Такий довід позивача щодо підстави, передбаченої підпунктом «а» пункту частини п`ятої статті 328 КАС, Суд відхиляє, оскільки вживання законодавцем слова «фундаментальне» несе змістовне навантаження особливо складного і важливого питання у правозастосуванні. Доводів щодо такої особливої складності чи важливості питання, якого стосується спір у цій справі, позивачем не наведено. Суб`єктивні труднощі у тлумаченні правової норми не обов`язково свідчать, що питання права має фундаментальне значення для правозастосовчої практики. За змістом підпункту «а» пункту 2 частини п`ятої статті 328 КАС питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики, не ставиться у залежність від наявності висновку Верховного Суду з цього питання.
Також ТОВ «ТЕПЛОТРЕЙД-ІНВЕСТ» стверджує, що справа має виняткове значення для товариства, оскільки зупинення реєстрації податкових накладних негативно впливає на його діяльність, ділову репутацію та фінансово-економічне становище. Такий довід, однак, не свідчить про наявність підстави, передбаченої підпунктом «в» пункту 2 частини другої статті 328 КАС, для касаційного перегляду судового рішення у справі незначної складності, оскільки вказані обставини стосуються ведення Товариством господарської діяльності, яка здійснюється суб`єктом господарювання на власний ризик, та виконання податкового обов`язку.
Підсумовуючи наведене, Судом не встановлено виключних обставин, за яких відповідно до норм пункту 2 частини п`ятої статті 328 КАС допускається касаційне оскарження судового рішення, ухваленого у справі, що розглянута за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 333 КАС суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Керуючись статтями 248, 328, пунктом 1 частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕПЛОТРЕЙД-ІНВЕСТ» на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.10.2022.
Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами направити скаржнику, а копію касаційної скарги залишити в суді касаційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.
СуддіЄ.А. Усенко М.М. Гімон М.М. Яковенко
Суд | Касаційний адміністративний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 28.12.2022 |
Оприлюднено | 29.12.2022 |
Номер документу | 108146554 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Касаційний адміністративний суд Верховного Суду
Усенко Є.А.
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Глушко Ігор Володимирович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Глушко Ігор Володимирович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Глушко Ігор Володимирович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Глушко Ігор Володимирович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Глушко Ігор Володимирович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Глушко Ігор Володимирович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Глушко Ігор Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні