Справа № 529/1458/22
Провадження № 2-о/529/82/22
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження по справі
20 грудня 2022 року cуддя Диканського районного суду Полтавської області розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини, -
встановив:
Заявник ОСОБА_1 14.12.2022 звернувся до суду із заявою в якій просить встановити факт прийняття заяви нині померлою ОСОБА_2 після смерті її матері ОСОБА_3 . Зазначає, що вказаний факт необхідний йому для подальшого прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 .
Як зазначено у заяві, 03.09.2021 заявник звернувся до Диканської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , однак постановою державного нотаріуса йому було відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом, зокрема і на земельні ділянки та 2/5 частки житлового будинку, право власності на які зареєстровано за ОСОБА_3 .
Разом з тим, заявник ОСОБА_1 , вказує, що згадане вище спадкове майно його нині померлою матір`ю фактично успадковане, як спадкоємцем за заповітом, після смерті ОСОБА_3 , яка була її матрі`ю.
В той же час, документи про фактичне прийняття спадщини, заявником нотаріусу подані не були. Саме відсутність підтвердженя факту прийняття спадщини нині померлою ОСОБА_4 після смерті її матері ОСОБА_3 , позбавляє його можливості у встановленому законом порядку, як спадкоємцю за законом першої черги, оформити своє право власності на нерухоме майно.
Встановлення даного факту, необхідно йому для подальшого оформлення прав на спадкове майно в нотаріальному порядку.
Дослідивши вказану заяву та додані до неї матеріали, суддя доходить до висновку, що у відкритті провадження по справі слід відмовити, з наступних підстав.
Відповідно до ст..1 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з ч.1 ст. 3 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) ст.. 1216 ЦК України.
Разом із тим відповідно до пунктів 2, 23постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
У справах про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем у разі наявності спору, належними відповідачами є спадкоємці, які прийняли спадщину, а у випадку їх відсутності, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, належним відповідачем є відповідний орган місцевого самоврядування.
В п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Визначальною обставиною при розгляді заяви про встановлення певних фактів в порядку окремого провадження є те, що встановлення такого факту не пов`язане з наступним вирішенням спору про право (Постанова Верховного Суду № 61-18462ск18 від 15.11.2018 року, Постанова Верховного Суду № 61-34884св18 від 14.11.2018 року).
Згідно з ч. 1ст.293 ЦПК України, окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК Українисуд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п.1 ч.1 ст.315, ч.2 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Характерною ознакою категорії справ окремого провадження є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту або стану, при цьому в порядку окремого провадження може вирішуватися спір про факт, але не спір про право цивільне.
Разом із тим, встановлено, що метою встановлення такого юридичного факту, ОСОБА_1 зазначив необхідністью формлення права на спадщину після смерті матері ОСОБА_4 .
Тобто, в даному випадку, заявник фактично просить встановити факт, який буде доказом та надаватиме йому право на спадкування майна, що належало померлій ОСОБА_4 ..
Отже, зі змісту заяви вбачається спір про право.
В той же час, суд звертає увагу на те, що заявник просить встановити юридичний факт між померлими особами.
Здатність мати цивільні права та обов`язки (цивільну правоздатність) мають всі фізичні особи.
Відповідно до ст.11 ЦК України всі права і обов`язки фізичної особи припиняються із її смертю.
Оскільки цивільна правоздатність виникає у момент народження фізичної особи і припиняється у момент її смерті, обидві особи, родинні відносини між якими просить встановити заявник, не мають цивільної правоздатності та не є учасниками цивільних правовідносин.
Відповідно до ст.315 ЦПК України у судовому порядку встановлюються факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб. Тобто, юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.
Між померлими не може бути ніяких прав, зміни або припинення особистих чи майнових прав.
Таким чином, заява не відповідає вимогам ст.315 ЦПК України, оскільки факт прийняття спадщини встановлюється між померлими особами, що законом взагалі не передбачено.
З оглядуна вищевказані обставини, суддя вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження по справі за заявою, поданою в окремому провадженні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 175,260-261,293,315,353 ЦПК України, суддя,-
постановив :
Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини .
Роз`яснити заявнику, що він має право подати позов у позовному провадженні.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду, шляхом подачі в п`ятнадцятиденний строк з дня проголошення ухвали апеляційної скарги.
Суддя: Л.Є. Петренко
Суд | Диканський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2022 |
Оприлюднено | 30.12.2022 |
Номер документу | 108164581 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Диканський районний суд Полтавської області
Петренко Л. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні