Рішення
від 28.12.2022 по справі 399/640/22
ОНУФРІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 399/640/22

Провадження № 2-о/399/27/2022

РІШЕННЯ

Іменем України

28 грудня 2022 року смт Онуфріївка

Онуфріївський районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді Лях М.М., за участю секретаря судових засідань Гриценко Т.М., заявниці ОСОБА_1 , представника заявниці адвоката Боровського В.А., представника заінтересованої особи Чічік О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Онуфріївка в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Світловодське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Кіровоградській області, про встановлення факту, що має юридичне значення,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до Онуфріївського районного суду Кіровоградської області з заявою, в якій просить встановити факт того, що вона , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , була членом сім`ї ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Заява мотивована тим, що заявниця ОСОБА_1 є рідною донькою ОСОБА_2 , яка все життя (27 років) пропрацювала медичною сестрою в інфекційному відділенні Комунального некомерційного підприємства «Онуфріївська центральна районна лікарня». 08 листопада 2021 року мати заявниці - ОСОБА_2 захворіла та була госпіталізована з діагнозом - пневмонія. В ході лікування, після зробленого ПЛР тесту було встановлено позитивний результат до SАRS-СоV-2.

ІНФОРМАЦІЯ_3 в КНМП «Лікарня інтенсивного лікування «Кременчуцька» ОСОБА_2 померла. Згідно лікарського свідоцтва про смерть від 22.11.2021 № 496 хвороба, що призвела до смерті - інша вірусна пневмонія (J 12.8) СОVID-19 корона вірусна хвороба (U 07.1).

Відповідно до Акту спеціального розслідування гострого професійного захворювання, що сталося 08.11.2021 12.00 год. (смертельний наслідок 21.11.2021 року) в КНП «Онуфріївська ЦРЛ» від 15.07.2022, випадок гострого професійного захворювання на СОVID-19, що призвело до смертельного наслідку ОСОБА_2 , визнано таким, що пов`язано із виробництвом. Інфікування потерпілої відбулося у робочий час при наданні медичної допомоги пацієнту, якому невдовзі було поставлено діагноз гостра респіраторна хвороба СОVID-19. Вказаний випадок гострого захворювання підпадає під дію абз. 15 п. 52 до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 337 від 17.04.2019.

05.10.2022 вона звернулася до Світловодського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області із заявою про виплату одноразової допомоги як члену сім`ї померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 матері ОСОБА_2 , яка працювала медичною сестрою в інфекційному відділення КНП «Онуфріївська ЦРЛ» та померла внаслідок коронавірусної хвороби. Але, листом від 12.10.2022 їй відмовлено у виплаті з посиланням на те, що з урахуванням наданих документів в управлінні немає підстави вважати заявника належним до складу сім`ї померлого медичного працівника та особою, яка має право на страхову виплату.

Все життя вона разом з батьками проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Весь час сім`я вела спільне господарство та був спільний бюджет. За час хвороби мами заявниця купувала їй ліки, готувала їй їжу, турбувалась про стан її здоров`я і були пов`язані з нею спільним побутом. Встановлення даного факту їй потрібно для отримання одноразової допомоги від нещасного випадку на виробництві.

В зв`язку з вищевикладеним вона змушена звернутися до суду, оскільки іншим шляхом встановити цей факт не має можливості.

Ухвалою судді від 22 листопада 2022 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд в порядку окремого провадження.

В судовому засіданні заявниця та її представник заяву підтримали, просили її задовольнити, надали пояснення відповідно до поданої заяви.

Представник заінтересованої особи Світловодського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Кіровоградській області в судовому засіданні пояснила, що у прийнятті рішення покладається на розсуд суду.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 пояснив, що він є двоюрідним братом заявниці. Сестру він пам`ятає з дитинства. Йому відомо, що вона все життя жила з батьками однією сім`єю, в минулому році її мати захворіла на тяжку хворобу і померла від неї.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 пояснив, що заявниця у справі є його рідною дочкою. Все життя вона проживала разом з ним та матір`ю однією сім`єю. Після смерті дружини, шлюб з якою офіційно був розірваний, дочка продовжує проживати з ним.

Заслухавши заявницю, її представника, представника заінтересованої особи, свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , з`ясувавши обставини справи та дослідивши письмові докази у справі в підтвердження вказаних обставин, суд приходить до висновку, що вимоги заявниці підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема, й справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.

Згідно з ч. 2 ст. 293, ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що, згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 01 липня 1996 року Павлівською сільською радою Онуфріївського району Кіровоградської області, заявниця ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Павлиш Онуфріївського району Кіровоградської області, її батьками є: ОСОБА_4 та ОСОБА_2 /а.с. 10/.

Відповідно до довідки Онуфріївської селищної ради Кіровоградської області № 1162 від 19 вересня 2022 року, померла ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , до дня смерті була зареєстрована та проживала разом за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з нею за вказаною адресою зареєстровані: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с. 11/.

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Кременчуці Кременчуцького району Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Кременчук Полтавської області /а.с. 12/.

Відповідно до Акту спеціального розслідування гострого професійного захворювання, що сталося 08.11.2021 12.00 год. (смертельний наслідок 21.11.2021 року) в КНП «Онуфріївська ЦРЛ» від 15.07.2022, випадок гострого професійного захворювання на СОVID-19, що призвело до смертельного наслідку ОСОБА_2 , визнано таким, що пов`язано із виконанням професійних обов`язків в результаті контакту на робочому місці з хворим на СОVID-19. Інфікування потерпілої відбулося у робочий час при наданні медичної допомоги пацієнту, якому невдовзі було поставлено діагноз гостра респіраторна хвороба СОVID-19 /а.с. 13-17/.

Листом Світловодського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області від 12.10.2022 № 15.10.01-09/1-Л заявницю ОСОБА_1 повідомлено про те, що для отримання одноразової допомоги як члену сім`ї померлої внаслідок нещасного випадку на виробництві ОСОБА_2 , їй необхідно в судовому порядку підтвердити статус члена сім`ї, фактичне проживання та ведення спільного господарства з померлою /а.с. 18/.

Відповідно до роз`яснень, які містяться у п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування», якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини.

Відповідно до ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Права члена сім`ї має одинока особа. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Статтею 8 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено право кожного на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. При цьому органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб. Також ст. 12 Конвенції встановлено і право на шлюб.

Виходячи з аналізу вказаної норми СК України, сім'єю є соціальна група, яка складається з людей, які зазвичай перебувають у шлюбі, їхніх дітей (власних або прийомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв`язками з подружжям, кровних родичів, і здійснює свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально-психологічного укладу, взаємної відповідальності, виховання дітей.

Відповідно до абзацу 5 пункту 6 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 № 5-рп/99 у справі про офіційне тлумачення терміну «член сім`ї» членами сім`ї є, зокрема особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з особою у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші). Обов`язковими умовами для визнання їх членами сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах та утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, про які засвідчують реальність сімейних відносин.

Отже, законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями віднесення до кола членів однієї сім`ї є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважним причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки померлої осіб, які об`єдналися для спільного проживання.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 31 березня 2020 року у справі №205/4245/17 (провадження №61-17628св19).

Згідно з п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2020 року № 498, якою регулюється порядок здійснення страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв`язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою СОVID-19, спричиненою коронавірусом SАRS-СоV-2, та визначення їх розмірів, у разі смерті медичного працівника, що настала внаслідок його інфікування гострою респіраторною хворобою СОVID-19, спричиненою коронавірусом SАRS-СоV-2, під час виконання професійних обов`язків в умовах підвищеного ризику зараження, членам сім`ї, батькам, утриманцям померлого медичного працівника (далі - особи, які мають право на виплату) проводиться виплата в розмірі 750-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року. Члени сім`ї та батьки померлого медичного працівника визначаються відповідно до Сімейного кодексу України.

Згідно абзацу 15 пункту 52 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 337 від 17.04.2019, обставинами, за яких нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) визнаються пов`язаними з виробництвом, є однократний вплив на працівника шкідливих чи небезпечних виробничих факторів, внаслідок яких у нього виникло гостре професійне захворювання (отруєння), за наявності висновку закладу охорони здоров`я.

Враховуючи, що факт проживання однією сім`єю заявниці ОСОБА_1 з покійною матір`ю ОСОБА_2 за однією адресою, наявність взаємних прав та обов`язків, має для заявниці юридичне значення, оскільки від нього залежить виникнення права на отримання страхової виплати, встановити цей факт в позасудовому порядку вона не має можливості, зазначений факт підтверджується наведеними доказами по справі, заінтересована особа не зазначає про наявність спору про право в цій частині, тому суд вважає можливим задовольнити заявлені вимоги.

Керуючись ст. 293, 294, 315, 317 ЦПК України, суд -

вирішив:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Світловодське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Кіровоградській області, про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала однією сім`єю та була чл еном сім`ї ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Кременчук Полтавської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Кропивницького апеляційного суду.

Повний текст рішення буде складено 28 грудня 2022 року.

Суддя М.М. Лях

СудОнуфріївський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення28.12.2022
Оприлюднено03.01.2023
Номер документу108194503
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:

Судовий реєстр по справі —399/640/22

Рішення від 28.12.2022

Цивільне

Онуфріївський районний суд Кіровоградської області

Лях М. М.

Рішення від 28.12.2022

Цивільне

Онуфріївський районний суд Кіровоградської області

Лях М. М.

Ухвала від 22.11.2022

Цивільне

Онуфріївський районний суд Кіровоградської області

Лях М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні