ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі
02 січня 2023 рокум. ПолтаваСправа № 440/10596/22
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Удовіченко С.О., перевіривши матеріали адміністративного позову Фермерського господарства "ДИНАСТІЯ-АГРО" вул.Гагаріна, 82,Глобине,Кременчуцький район, Полтавська область,39000 до Державної податкової служби України , Головного управління Державної податкової служби в Полтавській області ( Львівська площа, 8,Київ 53,04053 , вул.Європейська 4,Полтава,Полтавська область,36014 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Фермерське господарство "ДИНАСТІЯ-АГРО" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової служби України , Головного управління Державної податкової служби в Полтавській області в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Полтавській області № 6910320/34342080 від 08 червня 2022 року про відмову реєстрації податкової накладної № 4 від 26 травня 2022 року, складеної Фермерським господарством "Династія-Агро",
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, складену Фермерським господарством "Династія-Агро" 26 травня 2022 року № 4, датою її подання на реєстрацію.
Підставою позову позивач зазначив порушення спірним рішенням своїх прав у сфері публічно-правових відносин через протиправну відмову у реєстрації вказаної податкової накладної.
Ухвалою суду від 12 грудня 2022 року позовну заяву залишено без руху. Встановлено позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду з доказами поважності причин його пропуску.
До суду надійшло клопотання позивача, відповідно до якого останній наполягав наявності підстав для поновлення строку звернення до суду, оскільки ФГ «Династія-Агро» не подавали заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, тому відповідач був зобов`язаний надіслати рішення контролюючого органу на адресу платника податків засобами поштового зв`язку (з повідомленням про вручення) або надати йому під розписку. Крім того, звертав увагу суду на введення воєнного стану в Україні.
Слід зазначити, що питання листування платників податків та контролюючих органів унормовано статтею 42 ПК України.
Відповідно до пункту 42.2. статті 42 ПК України в редакції від 28 березня 2021 року документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
У свою чергу абзацами першим та другим пункту 42.4. вказаної статті ПК України, серед іншого, встановлено, що платники податків, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті, можуть здійснювати листування з контролюючими органами засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
Листування контролюючих органів з платниками податків, зазначеними в абзаці першому цього пункту, які подали заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, здійснюється засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" шляхом надіслання документа в електронний кабінет з одночасним надісланням платнику податків на його електронну адресу (адреси) інформації про вид документа, дату та час його надіслання в електронний кабінет.
Суд акцентує увагу на тому, що адресатами цитованих приписів є різні суб`єкти податкових правовідносин.
Так, аналіз наведених приписів дозволяє суду стверджувати, що податкове законодавство диференціює платників податків на тих, які подали заяву про бажання отримувати документи від податкового органу через електронний кабінет, і тих, які згаданої заяви не подали.
У залежності від факту подання чи не подання вказаної заяви законодавець розмежовує також подальшу обов`язковість надісланих через електронний кабінет документів та наявність у контролюючого органу права продовжувати листування з відповідним платником податків у електронній формі.
Вказані висновки підтверджуються також приписами пункту 42.5 статті 42 ПК України, за змістом яких у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
Із урахуванням вказаного суд зауважує, що листування платника податків з органом податкового управління із застосуванням електронного кабінету є правом платника. При цьому не подання останнім заяви про бажання здійснювати листування через електронний кабінет з органом податкового управління свідчить про відсутність юридичних наслідків надсилання контролюючим органом будь-яких документів. Як наслідок, відсутність заяви про бажання отримувати документи від податкового органу через електронний кабінет свідчить про наявність у відповідача обов`язку здійснювати надсилання прийнятого рішення у порядку, встановленому пунктом 42.2. статті 42 ПК України.
Відтак, станом на дану стадію процесу та до моменту надання відповідачем належного документального підтвердження факту подання позивачем заяви про бажання отримувати документи від податкового органу через електронний кабінет, суд вважає достатніми наведені позивачем підстави для поновлення строку звернення до суду.
Адміністративний позов відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, поданий особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, належить розглядати в порядку адміністративного судочинства та підсудний Полтавському окружному адміністративному суду, а також поданий у строк, встановлений законом.
Підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження на даній стадії відсутні, у зв`язку з чим суд вважає за можливе прийняти дану позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Дана справа не відноситься до спорів, визначених у частині четвертій статті 12, частині четвертій статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, що можуть бути розглянуті виключно за правилами загального позовного провадження.
Зважаючи на те, що дана справа відноситься до справ незначної складності, суд, керуючись приписами частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої, другої статті 257, статей 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників (у письмовому провадженні).
Згідно з частиною четвертою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами, суд визнав за необхідне витребувати від відповідача додаткові докази.
Керуючись статтями 12, 171, 257, 260, 262, пунктом 5 частини першої статті 294 КАС України,
У Х В А Л И В:
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі 440/10596/22 за позовом Фермерського господарства "ДИНАСТІЯ-АГРО" до Державної податкової служби України , Головного управління Державної податкової служби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Надати відповідачам строк - п`ять днів з дня вручення ухвали, для подання заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Головному управлінню ДПС у Полтавській області протягом семи днів з дня отримання копії ухвали надати до суду засвідчені у порядку встановленому статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України копії:
- оскаржуваних рішень;
- квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних;
- протоколів засідань комісії.
Попередити учасників справи, що невиконання процесуальних обов`язків, зловживання правами та створення протиправних перешкод у здійсненні судочинства є підставою до застосування судом заходів процесуального примусу визначених статтею 145 Кодексу адміністративного судочинства України.
За приписами частини дев`ятої статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи.
У разі якщо особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом (частина сьома та восьма статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України).
Визначити відповідачам п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Відзив повинен відповідати статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, яка має відповідати вимогам статті 163 Кодексу адміністративного судочинства України.
Встановити відповідачам п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, яке повинно відповідати статті 164 Кодексу адміністративного судочинства України.
Сторони можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України: http://adm.pl.court.gov.ua/sud1670/.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслати сторонам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя С.О. Удовіченко
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 02.01.2023 |
Оприлюднено | 03.01.2023 |
Номер документу | 108219308 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
С.О. Удовіченко
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні