Справа № 544/1232/22
№ 2/544/308/2022
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
22 грудня 2022 року м. Пирятин
Пирятинський районний суд Полтавської області у складі:
головуючої - судді Сайко О.О.,
за участі секретаря - Костенко Т.В.,
представника позивача - адвоката Ковтуна М.В.,
відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду по вул. Соборній, 41, цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання батьківства,
у с т а н о в и в :
Представник позивача - адвокат Ковтун М.В. звернувся в інтересах ОСОБА_2 до суду з позовом, в обґрунтування якого вказав, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 перебували у фактичних шлюбних відносинах з 2003 року по 2011 рік, від яки[ мають двох неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , народження ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , народження ІНФОРМАЦІЯ_2 . Діти були зареєстровані в органах ДРАЦС на підставі ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України, згідно з якою при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Зазначає, що у свідоцтвах про народження дітей у графах «по-батькові», зазначені ім`я відповідача « ОСОБА_5 », ім`я та по батькові батька дітей зазначені ідентичні відомостям відповідача « ОСОБА_1 ». Через погіршення стосунків з жовтня 2011 року сторони проживають окремо, а останнім часом відповідач самоусунувся від участі у вихованні дітей, припинив надавати матеріальну допомогу на утримання дітей. На даний час відповідач перестав визнавати своє батьківство відносно спільних з позивачем дітей, що стало причиною подачі даного позову.
Враховуючи вищевикладене, представник позивача просить визнати ОСОБА_1 батьком ОСОБА_3 ; виключити з актового запису № 01 від 13.03.2006 про народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , складеного виконавчим комітетом Неданчицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області відомості про ОСОБА_8 як батька дитини, записавши батьком ОСОБА_3 , народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 , народження ІНФОРМАЦІЯ_3 ; визнати ОСОБА_1 , народження ІНФОРМАЦІЯ_3 батьком ОСОБА_4 , народження ІНФОРМАЦІЯ_2 ; виключити з актового запису №23 від 04.03.2010 про народження ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану Пирятинського районного управління юстиції Полтавської області відомості про ОСОБА_8 як батька дитини, записавши батьком ОСОБА_4 , народження ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 , народження ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 у судовому засіданні не заперечував проти задоволення позову. Зазначив, що проживав разом з позивачкою з 2003 року по 2011 рік. В період їх спільного проживання у них народилися двоє синів. Визнає, що є батьком ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Чому при реєстрації народження дітей не записав себе їх батьком пояснити не може. Дітей він виховував, забезпечував матеріально та продовжує допомагати дітям і дотепер. Нині він також цікавиться їх життям, вони спілкуються по телефону.
Представник третьої особи Пирятинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Лубенському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) надіслав до суду листа про розгляд справи без його участі. Проти вимог, зазначених у позові ОСОБА_2 , не заперечують.
Представник третьої особи Ріпкинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) надіслав до суду листа про розгляд справи у його відсутність, проти задоволення вимог позивача не заперечують.
Свідок ОСОБА_10 у судовому засіданні пояснила, що є матір`ю відповідача та підтвердила, що сторони проживали однією сім`єю з 2003 по 2011 рік, мали спільний побут та в них народилося двоє синів, яких вони разом утримували та виховували. Відповідач визнавав цих дітей своїми та піклувався про них, продовжує надавати допомогу на їх утримання до цього часу.
Свідок ОСОБА_11 суду надала аналогічні пояснення.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, свідків, врахувавши думку третіх осіб, розглянувши справу в межах заявлених вимог, дослідивши докази, що маються в матеріалах справи, вважає позовні вимоги ОСОБА_2 обґрунтованими і такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.ст. 12, 81 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб виникає спір.
Згідно ст. 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.
Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 76 Цивільного процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Відповідно до п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.
Відповідно до ч. 4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження позивач ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_3 , народження ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , народження ІНФОРМАЦІЯ_2 . В графі з відомостями про батька дитини зазначено: « ОСОБА_8 » (а.с.9,11).
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно ч.1 ст. 135 СК України №00014850135 відомості про батька ОСОБА_3 записано відповідно до ч.1 ст. 135 СК України, згідно якого при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою (а.с.10).
Так само, згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно ч.1 ст. 135 СК України №00014876669 відомості про батька ОСОБА_4 записано відповідно до ч.1 ст. 135 СК України (а.с.12).
За правилами ч. 1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Водночас, позивач стверджує, що ОСОБА_1 , є батьком ОСОБА_3 , народження ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , народження ІНФОРМАЦІЯ_2 . Ці обставини не заперечувалися відповідачем у судовому засіданні та підтверджено показаннями допитаних у судовому засіданні свідків, тому не підлягають доказуванню. При цьому суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Враховуючи викладене, суд вважає доведеними обставини, що засвідчують походження дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від батька ОСОБА_1 , тому вважає за необхідне визнати ОСОБА_1 батьком ОСОБА_3 , народження ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , народження ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Щодо вимог представника позивача щодо виключення з актових записів про народження дітей відомостей про ОСОБА_8 як батька дитини, суд зазначає наступне.
Згідно із п.п. 2.16.4. п.2 Розділу ІІ Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року N 96/5, на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
У зв`язку з викладеним, суд вважає необхідним зобов`язати органи державної реєстрації актів цивільного стану внести до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та до актового запису про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , як батька цих дітей. Вимога про виключення відомостей про ОСОБА_8 як батька дитини є зайвою, оскільки ці відомості були зазначені відповідно до ст.135 СК України за вказівкою матері дитини і їх виключення законом не передбачене.
Здійснені позивачем судові витрати з відповідача не стягувати, оскільки остання таких вимог в позовній заяві не зазначала.
Керуючись ст.13, 81, 259, 263-265, 352 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання батьківства - задовольнити частково.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, зареєстрованого в АДРЕСА_1 , батьком дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, зареєстрованого в АДРЕСА_1 , - батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Зобов`язати органи державної реєстрації актів цивільного стану внести до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та до актового запису про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , як батька цих дітей.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлений 30.12.2022.
Суддя - О.О. Сайко
Суд | Пирятинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 22.12.2022 |
Оприлюднено | 04.01.2023 |
Номер документу | 108233538 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Пирятинський районний суд Полтавської області
Сайко О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні