Рішення
від 21.12.2022 по справі 914/1946/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.12.2022 Справа № 914/1946/22

Позивач: Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго», м. Львів

до відповідача: Житлово будівельний кооператив «ЧЕРЕМОШ», м. Львів,

про: встановлення безстрокового та безоплатного сервітуту на обмежене користування частиною нерухомого майна в підвальному приміщенні

Суддя Синчук М.М.

За участю секретаря судового засідання

Кравчук І.В.

Представники учасників справи:

від позивача: Трофимчук О.В. - представник;

від відповідача: не з`явився.

На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго», м. Львів до Житлово будівельний кооператив «ЧЕРЕМОШ», м. Львів про встановлення безстрокового та безоплатного сервітуту на обмежене користування частиною нерухомого майна в підвальному приміщенні.

Ухвалою від 29.08.2022 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №914/1946/22, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 03.10.2022.

Ухвалою від 03.10.2022 суд відклав розгляд справи на 24.10.2022.

Канцелярією Господарського суду 20.10.2022 зареєстровано відзив (Вх. №21744/22) на позовну заяву.

Відзив долучено до матеріалів справи.

Ухвалою від 24.10.2022 суд продовжив строк підготовчого провадження у справі №914/1946/22 на 30 днів з 29.10.2022. Підготовче засідання відкладено на 07.11.2022.

Через канцелярію Господарського суду 31.10.2022 від позивача надійшло клопотання (Вх. №3547/22) про зміну позовних вимог.

Клопотання долучено до матеріалів справи.

У судовому засіданні 07.11.2022 суд прийняв заяву про зміну позовних вимог до розгляду, розгляд справи відклав на 28.11.2022.

Ухвалою суду від 22.11.2022 суд переніс розгляд справи на 30.11.2022.

У судовому засіданні 30.11.2022 суд закрив підготовче провадження у справі №914/1946/22. Розгляд справи №914/1946/22 по суті призначив на 14.12.2022.

У судовому засіданні 14.12.2022 представник відповідача просила відкласти розгляд справи. Суд 14.12.2022 оголосив перерву до 21.12.2022.

У судове засідання 21.12.2022 представник позивача з`явився, надав пояснення, позовні вимоги підтримав.

У судове засідання 21.12.2022 представник відповідача не з`явився, причини неявки не повідомив.

У судовому засіданні 21.12.2022 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Правова позиція позивача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» і Порядку оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку, ЛМКП «Львівтеплоенерго» звернулось до голови правління Житлово будівельного кооперату «ЧЕРЕМОШ» про встановлення загально будинкового вузла обліку гарячої води в будинку за адресою: м. Львів, вул. Тарнавського, 114. Однак, голова правління згоди не надав та не допустили працівників підприємства для виконання покладених на них обов`язків, про що складено акт від 01.12.2021р.

Такі обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.

Заперечення відповідача

Заперечуючи позовні вимоги представник відповідача посилається на те, що у відповідності до положень, викладених у абз.1 ч. 3 ст. 3 ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» оператор зовнішніх інженерних мереж не менш як за два місяці до встановлення вузлів комерційного обліку повідомляє власників (співвласників) будівлі про намір встановити такий вузол та вартість такого встановлення. Порядок такого інформування визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідач вважає, шо позивачем проігноровано наведену вище норму права, що визначає строк повідомлення, який не може бути менший ніж два місяці, та пов`язує цей строк із вчиненням певної дії, якою є - «встановлення вузлів». Долучене до матеріалів позовної заяви «Повідомлення» в супереч вимогам Закону, має лише повідомлення про наявність такого наміру, що не узгоджується з нормою права, на яку посилається позивач. Зокрема, відсутня дата визначена для встановлення вузлів, яка має значення для обрахунку строку.

Відповідач також вказує на невідповідність тексту «Повідомлення» вимогам абз.1 ч.3 ст. 3 Закону, а саме відсутність у повідомленні (яке за формою має відповідати додатку до Порядку) відомостей про «вартість такого встановлення».

Отже, з наведеного, вбачається, що позивачем не дотримано вимог Закону, щодо форми Повідомлення про намір, що надає підстави про безпідставність доводів позивача в цій частині, що повинно мати наслідком відмову у задоволенні позовних вимог.

Окрім того, відповідач зазначає, що оператор забезпечує доведення до відома власників (співвласників) будівлі інформації про намір встановити вузол комерційного обліку шляхом повідомлення на паперовому носії кожного власника (співвласника) будівлі протягом тридцяти днів з дня розміщення повідомлення на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж, а у разі відсутності такого веб-сайту - на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та у загальнодоступному місці на інформаційних стендах у під`їздах будівлі».

Вимога Порядку в цій частіші, позивачем так само проігноровано.

Більш того, так, само не відповідають фактичним обставинам, твердження позивача, про створення власником (співвласником) перешкод для встановлення вузла комерційного обліку, оскільки сам по собі Акт від 01 грудня 2021 року, про недопуск виконавців робіт, не доводить факт чинення перешкод передбачених ч.3 ст. 3 «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

Оцінка суду.

Статтею 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) встановлено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Відповідно до п. 4 Порядку інформування оператором інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла комерційного обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2018 № 444, повідомлення доводиться до відома власників (співвласників) будівлі шляхом розміщення на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж, а у разі відсутності такого веб-сайту - на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування; у загальнодоступному місці на інформаційних стендах у під`їздах будівлі.

Відповідно до абз.1 ч. 3 ст. 3 ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» оператор зовнішніх інженерних мереж не менш як за два місяці до встановлення вузлів комерційного обліку повідомляє власників (співвласників) будівлі про намір встановити такий вузол та вартість такого встановлення.

На виконання вищезазначеного Порядку, на офіційному сайті ЛМКП Львівтеплоенерго (https://lmkp.lte.lviv.ua) 22.12.2022 було розміщено інформацію щодо наміру позивача здійснити обладнання вузлами комерційного обліку за адресою: Тарнавсьго, 114.

Позивач у відповідному повідомлені вказує, що відповідь на повідомлення просить надати оператору зовнішніх інженерних мереж до 22 лютого 2022 року.

Отже, відповідно до абз.1 ч. 3 ст. 3 ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» вчасно повідомив відповідача про таке встановлення.

В матеріалах справи відсутня відповідь відповідача на вказане повідомлення.

Відповідно до п. 2 Розділу ІV Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання, оснащення вузлами комерційного обліку будівель, що на день набрання чинності цим Законом були приєднані до зовнішніх інженерних мереж і не були оснащені такими вузлами обліку, або якщо такі вузли обліку на день набрання чинності цим Законом вийшли з ладу, зобов`язаний здійснити оператор зовнішніх інженерних мереж у строк: теплової енергії - протягом року з дня набрання чинності цим Законом; гарячої та питної води для нежитлових будівель - протягом одного року, а для житлових будівель - протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.

Процедуру оснащення будівель вузлами комерційного обліку затверджено Наказом Мінрегіону від 09.08.2018 № 206 Про затвердження Порядку оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнаннями інженерних систем для забезпечення такого обліку.

Відповідно до пункту 13 цього Порядку, вузлами комерційного обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у житлових та нежитлових будівлях. Вузол комерційного обліку встановлюється на стороні споживача на межі майнової належності у точці приєднання (вводу) до зовнішніх інженерних мереж відповідних внутрішньобудинкових інженерних систем будівлі, а в разі неможливості встановлення - в іншому місці якомога ближче до точки приєднання.

Для споживача комунальних послуг, якому послуга з постачання теплової енергії та/або гарячої води постачається зовнішніми інженерними мережами для групи нежитлових будівель та/або споруд, що є єдиним майновим комплексом, зовнішніми інженерними мережами, що належать споживачу, вузол комерційного обліку встановлюється на межі майнової належності на стороні споживача в кожній точці приєднання (вводу) до зовнішніх інженерних мереж. У разі неможливості встановлення вузла комерційного обліку на межі майнової належності вузол комерційного обліку встановлюється за домовленістю сторін в іншому місці якомога ближче до межі майнової належності.

Вузол комерційного обліку встановлюється в окремому приміщенні, що відповідає вимогам, установленим пунктом 15 цього Порядку, державним будівельним нормам і правилам, вимогам експлуатації засобу вимірювальної техніки, визначеним у супровідній документації до нього (за наявності), а вузол комерційного обліку теплової енергії - в приміщенні індивідуального теплового пункту.

В матеріалах справи наявний паспорт вузла обліку гарячої води для ж/б на вул. Тарнавського, 114, який затверджений головним інженером ЛМКП «Львівтеплоенерго» В. Штейбарт, Заступником головного інженера ЛМКП «Львівтеплоенерго» С. Андреюк та заступником начальника СОтаЗТЕ Л. Сичева.

Як встановлено судом з акту про недопуск виконавців робіт від 01 грудня 2021, з якого вбачається, що працівники позивача, прибули за адресою: м. Львів, вул. Тарнавського, буд. 114 для проведення робіт по встановленню вузла комерційного обліку гарячої води житлового будинку. Однак, вищезазначені особи не були допущені до приміщення. Вказаний акт підписаний представником позивача, головою Житлово будівельного кооперативу «ЧЕРЕМОШ» та мешканцями будинку.

Згідно абз. 4 ч. 3 ст. 3 Закону України Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання у разі якщо власник (співвласники) будівлі не дає згоди або створює перешкоди встановленню вузла комерційного обліку в місцях вводу зовнішніх інженерних мереж у будівлю, оператор зовнішніх інженерних мереж, до яких приєднана (приєднується) будівля, може вимагати встановлення судом сервітуту щодо частини будівлі, в/на якій обладнується вузол комерційного обліку, для встановлення та обслуговування такого вузла обліку.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 395 ЦК України визначено, що речовими правами на чуже майно є право користування (сервітут).

Відповідно до ч. 1 ст. 401 ЦК України, право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом.

Частиною 1 ст. 402 ЦК України унормовано, що сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду.

У разі недосягнення домовленості про встановлення сервітуту та про його умови, спір вирішується судом за позовом особи, яка вимагає встановлення сервітуту (ч. 3 ст. 402 ЦК України).

Згідно ч. ч. 1, 2, 5 ст. 403 ЦК України сервітут визначає обсяг прав щодо користування особою чужим майном. Сервітут може бути встановлений на певний строк або без визначення строку. Сервітут не позбавляє власника майна, щодо якого він встановлений, права володіння, користування та розпоряджання цим майном.

За змістом ч. ч. 1, 3 ст. 404 ЦК України право користування чужою земельною ділянкою або іншим нерухомим майном полягає у можливості проходу, проїзду через чужу земельну ділянку, прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв`язку і трубопроводів, забезпечення водопостачання, меліорації тощо. Право користування чужим майном може бути встановлено щодо іншого нерухомого майна (будівлі, споруди тощо).

Аналіз норм чинного законодавства свідчить, що метою сервітуту є задоволення потреб зацікавленої особи для ефективного використання належного їй майна; умовою встановлення сервітуту є неможливість задовольнити такі потреби в інший спосіб.

Речове право у вигляді сервітуту дає змогу власникові повною мірою реалізувати надані йому правомочності щодо належного цій особі майна і забезпечити його ефективне використання, а також передбачає право на задоволення немайнових інтересів інших осіб, речове право яких на чужу річ не пов`язано зі здійсненням майнових прав.

Отже, однією з основних ознак сервітуту, який має бути встановлено за рішенням суду, є неможливість задоволення інтересів особи у будь-який інший спосіб у ситуації, коли власник і потенційний сервітуарій не можуть досягти згоди щодо встановлення сервітуту або способу його здійснення, плати тощо. Умовою встановлення сервітуту у такий спосіб є те, що позивач має довести у суді, що нормальне функціонування його господарства чи задоволення його інтересів при використанні свого майна неможливе без встановлення сервітуту.

Статтею 391 ЦК України визначено, що власник має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Судом з`ясовано, що встановлення зазначеного сервітуту не нанесе збитків відповідачу і не є обтяжливим для нього, а задоволення вимог позивача, що спрямовані на виконання приписів Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», за наявності заперечень відповідача, є неможливим в інший спосіб. Крім цього, встановлення судом сервітуту щодо частини будівлі, в якій обладнується вузол комерційного обліку, передбачене приписами вказаного Закону.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач діяв згідно чинного законодавства та правомірно звернувся до суду з вимогою про встановлення сервітуту, а відтак суд не бере до уваги аргументи відповідача викладені у відзиві, оскільки такі не відповідають дійсності.

Згідно ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч.1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

За встановлених обставин, суд дійшов до висновку про обгрунтованість позовних вимог позивача у даній справі про Львівському міському комунальному підприємству «Львівтеплоенерго» безстроковий та безоплатний сервітут на обмежене користування частиною нерухомого майна (частини будівлі) в підвальному приміщенні, розміром 4*4 метри - загальною площею 16 квадратних метрів, для встановлення будинкових вузлів обліку гарячої води в місці вводу теплової мережі в будинок згідно креслень ситуаційного плану розташування вузла обліку гарячої води аркуш ПС-9 паспорта вузла обліку гарячої води для житлового будинку на вул. Тарнавського, 114, м. Львів та зважаючи на перешкоди відповідача - обов`язати Відповідача усунути перешкоди в користуванні вказаним тепловим вводом, шляхом надання до нього доступу позивачу для встановлення та обслуговування вузла комерційного обліку.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Судові витрати

Пунктом 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Суд позовні вимоги задовільнив повністю, судовий збір згідно ст. 129 ГПК покладається на відповідача.

Керуючись статтями 2, 12, 20, 73, 74, 76-80, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ

1.Позов задовольнити.

2.Встановити Львівському міському комунальному підприємству «Львівтеплоенерго» безстроковий та безоплатний сервітут на обмежене користування частиною нерухомого майна (частини будівлі) в підвальному приміщенні, розміром 4*4 метри - загальною площею 16 квадратних метрів, для встановлення будинкових вузлів обліку гарячої води в місці вводу теплової мережі в будинок згідно креслень ситуаційного плану розташування вузла обліку гарячої води аркуш ПС-9 паспорта вузла обліку гарячої води для житлового будинку на вул. Тарнавського, 114, м. Львів.

3.Зобов`язати Відповідача усунути перешкоди в користуванні вказаним тепловим вводом, шляхом надання до нього доступу позивачу для встановлення та обслуговування вузла комерційного обліку.

4.Стягнути з Житлово будівельний кооператив «ЧЕРЕМОШ» (79017, м. Львів, вул. Тарнавського, 114; ЄДРПОУ 20857079) на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» (79040, м. Львів, вул. Д. Апостола, 1; ЄДРПОУ 05506460) 4 962, 00 грн сплаченого судового збору.

5.Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.

Повний текст рішення виготовлено 02.01.2023.

Суддя Синчук М.М.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення21.12.2022
Оприлюднено05.01.2023
Номер документу108238285
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань

Судовий реєстр по справі —914/1946/22

Рішення від 21.12.2022

Господарське

Господарський суд Львівської області

Синчук М.М.

Ухвала від 30.11.2022

Господарське

Господарський суд Львівської області

Синчук М.М.

Ухвала від 22.11.2022

Господарське

Господарський суд Львівської області

Синчук М.М.

Ухвала від 07.11.2022

Господарське

Господарський суд Львівської області

Синчук М.М.

Ухвала від 24.10.2022

Господарське

Господарський суд Львівської області

Синчук М.М.

Ухвала від 03.10.2022

Господарське

Господарський суд Львівської області

Синчук М.М.

Ухвала від 28.08.2022

Господарське

Господарський суд Львівської області

Синчук М.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні