РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" грудня 2022 р. Справа № 596/1121/22
Провадження № 2/596/377/2022
Гусятинський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого суду Митражик Е.М.
за участю: секретаря судового засідання Кузик М.Я,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Гусятині справу за правилами загального позовного провадження за позовною заявою ОСОБА_1 до Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Гусятинського районного суду Тернопільської області з позовом до Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області та просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування позову посилається на те, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , склала заповіт в користь позивача. До складу спадщини входять земельні ділянки, які розташовані на території Гримайлівської селищної ради, площею 3,45 га за кадастровими номерами 6121655400:01:001:0072 та 6121655400:01:001:0723. При зверненні до приватного нотаріуса Гусятинського районного нотаріального округу Ціцінського І.В., йому було повідомлено про те, що він пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини. Вважає, що причини пропуску строку є поважними, оскільки будучи обізнаним про наявність заповіту складеного в його користь, вважав, що вже прийняв спадщину. Розуміючи, що він є сином померлої та має заповіт, після смерті спадкодавця вступив в управління спадковим майном, користується та розпоряджається ним. Крім того, постійно перебував в тривозі щодо поширення коронавірусної хвороби, менше відвідував громадські місця.
Позивач в судове засідання не з`явився, однак надав суду заяву про розгляд справи в його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, попередньо надіславши до суду письмову заяву про розгляд справи в його відсутності, позовні вимоги визнають повністю.
Суд, дослідивши зібрані по справі докази, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що 24.02.2007 року ОСОБА_2 на випадок своєї смерті зробила заповідальне розпорядження, яким заповіла належну їй земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,45 га, що знаходиться на території Гримайлівської селищної ради, що належить їй на підставі державного акта на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯБ №037289 виданого Гусятинською районною державною адміністрацією 29 вересня 2004 року та майновий пай члена СС «Гримайлівська» смт.Гримайлів, Гусятинського району Тернопільської області, що належить згідно Свідоцтва НОМЕР_1 виданого 02.12.2002 року синові ОСОБА_1 , посвідченого приватним нотаріусом Гусятинського районного нотаріального округу Тернопільської області Ціцінським І.В. 24 лютого 2007 року та зареєстрованого в реєстрі за № 453 (а.с. 10).
ІНФОРМАЦІЯ_1 Жулківська ОСОБА_3 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 01 грудня 2020 року виконавчим комітетом Гримайлівської селищної ради Гусятинського району Тернопільської області, актовий запис №52 (а.с.5).
На день смерті ОСОБА_2 разом із нею проживав та був зареєстрований зять ОСОБА_4 , 1957 року народження, з 2016 року по даний час, що стверджується довідкою Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області № 1101 від 20.08.2021 року (а.с.6).
Отже, позивач на день смерті ОСОБА_2 27 ІНФОРМАЦІЯ_3 разом із нею не проживав та не був зареєстрований.
Приватний нотаріус Чортківського районного нотаріального округу Тернопільської області Ціцінський І.В. на звернення позивача щодо заведення спадкової справи та видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , роз`яснив ОСОБА_1 про пропущення спадкоємцем встановленого 6-місячного строку для прийняття спадщини та рекомендував звернутись до суду, що підтверджується довідкою-роз`ясненням №71/02-14 від 23 серпня 2022 року (а.с.9).
Відповідно достатті 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (частина перша та другастатті 1220 ЦК України).
Частиною першою та другоюстатті 1269 ЦК Українипередбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина першастатті 1270 ЦК України).
Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини визначеністаттею 1272 ЦК України.
Відповідно до частини першоїстатті 1272 ЦК Україниякщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Разом з тим, частиною третьоюстатті 1272 ЦК Українипередбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Із роз`яснень п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 Про судову практику у справах про спадкування видно, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд повинен дослідити поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №69823227 від 23.08.2022 року, виданої приватним нотаріусом Чортківського районного нотаріального округу Тернопільської області Ціцінським І.В., з якої слідує, що інформація про відкриття спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 відсутня (а.с.8).
Дослідивши письмові докази в справі, оцінюючи викладені у позовній заяві обставини, суд враховує, що правовідносини, які склались з приводу спадкування у вказаній цивільній справі мали місце у період встановлення карантину та обмежень з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, а також те, що позивач є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ,тому судприйшов довисновку,що ОСОБА_1 пропустив шестимісячнийстрок дляприйняття спадщини з поважних причин та позов слід задоволити.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 10, 12, 77, 81, 89, 95, 265, 268, 354 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 . жителя АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Гримайлівської селищноїради Чортківськогорайону Тернопільськоїобласті (адреса місцезнаходження: смт. Гримайлів, вулиця Мазепи, 8, Чортківського району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04396408) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задоволити.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 . жителю АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ) визначити додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , до трьох місяців.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлений 03 січня 2022 року.
Суддя Е.М. Митражик
Суд | Гусятинський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2022 |
Оприлюднено | 06.01.2023 |
Номер документу | 108246638 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Гусятинський районний суд Тернопільської області
Митражик Е. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні