Рішення
від 26.12.2022 по справі 913/245/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2022 року м. Харків Справа № 913/245/22

Провадження №17пд/913/245/22

За позовом Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», м. Старобільськ Старобільського району Луганської області,

до Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради, м. Рубіжне Луганської області,

про розірвання договору.

Господарський суд Луганської області у складі судді Фонової О.С.

Секретар судового засідання Селіверстова Н.О.

У засіданні брали участь:

від позивача: представник не прибув;

від відповідача: представник не прибув.

Обставини справи: Державний заклад «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» (далі - ДЗ «Луганський НУ ім. Т.Шевченка», позивач у справі) звернувся з позовом до Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради (далі - КП «Рубіжанське ВУ ВКГ», відповідач у справі) з вимогою розірвати договір № 51/1 про закупівлю послуг за державні кошти від 21.01.2022 у зв`язку з істотною зміною обставин з 03.03.2022.

Ухвалою суду від 18.11.2022 відкрито провадження у справі №913/245/22, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 12.12.2022.

Ухвалою суду від 12.12.2022 закрито підготовче провадження, призначено справу до розгляду по суті на 26.12.2022.

Копії ухвал суд направляв на електронні адреси учасників справи, які зазначені позивачем у позовній заяві.

Щодо повідомлення відповідача суд зазначає, що за інформацією Акціонерного товариства «Укрпошта», розміщеній на офіційному веб-сайті (https://offices.ukrposhta.ua) відділення в м. Рубіжне Луганської області тимчасово не функціонують, а тому пересилання поштової кореспонденції до м. Рубіжне Луганської області наразі є неможливим.

Суд, з метою повідомлення відповідача про розгляд даної справи, розміщав оголошення про час і місце судового засідання на сторінці Господарського суду Луганської області (у розділі «Новини та події суду») офіційного веб-порталу «Судова влада в Україні» в мережі Інтернет, про що свідчать роздруковані сторінки із сайту.

Крім того, суд намагався повідомити відповідача про дату та час судового засідання шляхом передання телефонограми. Однак, з відповідачем - КП «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради за номерами телефонів: НОМЕР_2, НОМЕР_3 та НОМЕР_1 , які зазначені позивачем у позовній заяві та за інформацією з Prozorro, розміщеній на офіційному веб-сайті (https://clarity-project.info/entity/32026192), не вдалось встановити зв`язок, оскільки зв`язок був відсутній.

Згідно зі статтею 11 Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції» якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться в районі проведення антитерористичної операції, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання.

Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії.

З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

Згідно з Переліком населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», м. Рубіжне входить до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, тому для цього населеного пункту діє порядок повідомлення сторін, встановлений статтею 11 Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції».

Відповідач правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався. Заяв чи клопотань від учасників провадження у межах справи не надходило.

Представники сторін у судове засідання 26.12.2022 не з`явились.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив таке:

- 21.01.2022 між сторонами було укладено Договір № 51/1 про закупівлю послуг за державні кошти (далі - Договір) за адресою: 92009, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Померанчука, буд. 15;

- станом на 23.02.2022 позивач свої зобов`язання за Договором виконував у повному обсязі;

- 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 на всій території України оголошено військовий стан;

- 28.02.2022 Торгово-промислова палата України (далі - ТПП України) розмістила офіційний лист за №2024/02.0-7.1 «Всім кого це стосується» щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили): військову агресію рф проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Враховуючи це, ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24.02.2022 до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об`єктивними обставинами для суб`єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов`язанням/обов`язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору. Контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили);

- 03.03.2022 на підставі наказу ректора ДЗ «Луганський НУ ім. Т.Шевченка» №51-ОД керівництво університетом було переміщено з міста Старобільська Луганської області до міста Полтави;

- 14.04.2022 відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України №337 університет було тимчасово переміщено в повному обсязі до міста Полтави, однак фактично евакуація відбулася 24.02.2022, усе нерухоме майно, яке належить університету, знаходиться на тимчасово окупованій території, в тому числі й приміщення за адресою надання послуг за Договором;

- виконувати умови Договору сторонам на теперішній час є неможливим та недоцільним, оскільки істотно змінилися обставини з 03.03.2022, тому позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Відповідач не скористався наданим йому правом на судовий захист, хоча був належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі та проведення підготовчого провадження, обставин, на які посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог, не спростував.

Відповідно до ч.4 ст.13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч.9 ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд вважає, що в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до ч.2 ст.178 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, надані позивачем докази на підтвердження своїх доводів, суд встановив таке.

21.01.2022 між Комунальним підприємством «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради, як Постачальником (далі - відповідач) та Державним закладом «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», як Замовником (далі - позивач) укладено Договір № 51/1 про закупівлю послуг за державні кошти (далі - Договір - а.с.6-8).

Відповідно до п.1.1 Договору Постачальник зобов`язується протягом 2022 року надати Замовнику послуги зазначені в ДК 021-2015-65110000-7-Розділ води (Послуги з централізованого водопостачання).

Найменування послуги: розподіл води (централізоване водопостачання). Кількість послуг - 9000 м.куб (п.1.2 Договору).

Відповідно до п.3.1 Договору ціна цього Договору становить 119880,00 грн, у тому числі ПДВ 20 % - 19980,00 грн.

Сторони у п. 5.1 Договору визначили, що строк (термін) послуг: 01.01.2022 - 31.12.2022.

Місце надання послуг: 92009, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Померанчука, буд. 15 (п.5.2 Договору).

Згідно з п.8.1 Договору сторони звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цим Договором у разі виникнення обставин непереборної сили, які не існували під час укладення Договору та виникли поза волею Сторін (аварія, катастрофа, стихійне лихо, епідемія, епізоотія, війна тощо).

Сторона, що не може виконувати зобов`язання за цим Договором унаслідок дії обставин непереборної сили, повинна не пізніше ніж протягом 10 днів з моменту їх виникнення повідомити про це іншу Сторону у письмовій формі (п.8.2 Договору).

У п.8.3 Договору сторони визначили, що доказом виникнення обставин непереборної сили та строку їх дії є відповідні документи, які видаються органом, уповноваженим видавати такі документи.

У разі коли строк дії обставин непереборної сили продовжується більше ніж 365 днів, кожна із Сторін в установленому порядку має право розірвати цей Договір. У разі попередньої оплати Постачальник повертає Замовнику кошти, протягом трьох днів з дня розірвання цього Договору (п.8.4 Договору).

Пунктом 10.1 Договору передбачено, що цей Договір набирає чинності з моменту підписання та діє до 31.12.2022, а в частині розрахунків до повного виконання обов`язків Замовника. Відповідно до ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України поширює свою дію на відносини, що слались між сторонами з 01.01.2022.

Договір підписаний сторонами без зауважень та скріплений їх печатками.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

В подальшому строк дії воєнного стану в Україні згідно з Указом Президента №133/2022 від 14.03.2022 продовжено з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб, згідно з Указом Президента №259/2022 від 18.04.2022 продовжено з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб, згідно з Указом Президента №341/2022 від 17.05.2022 продовжено з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб.

Указом Президента України №757/2022 від 07.11.2022 останній раз строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21.11.2022 строком на 90 діб, тобто до 19.02.2023.

Позивач також посилається на офіційний лист №2024/02.0-7.1 Торгово-промислової палати України (далі - ТПП України) «Всім, кого це стосується», який вона розмістила 28.02.2022, в якому повідомляється, що ТПП України на підставі ст. ст. 14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.97 №671/97-ВР, Статуту ТПП України, засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а саме - військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».

Враховуючи це, ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24.02.2022 до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об`єктивними обставинами для суб`єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов`язанням/обов`язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) (а.с.16).

03.03.2022 ректором Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» прийнято наказ №51-ОД «Про переміщення центр управління університетом в умовах воєнного стану», згідно з яким наказано перевести тимчасово центр управління університетом з юридичної адреси (площа Гоголя, буд.1, м. Старобільськ Луганської області, 92703) на адресу навчальної бази м. Полтава (вул. Коваля, 3, м. Полтава, 36014) на основі договору оперативної оренди об`єкта нерухомості між ВНЗ Укооспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» та ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» від 10.01.2022 № 22-ОР (а.с.10).

14.04.2022 Міністерством освіти і науки України прийнято наказ №337 «Про тимчасове переміщення Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», згідно з яким тимчасово переміщено Державний заклад «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» разом з відокремленими структурними підрозділами «Фаховий коледж Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», «Старобільський фаховий коледж Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», «Кадіївський педагогічний фаховий коледж Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», «Лисичанський педагогічний фаховий коледж Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», «Рубіжанський фаховий коледж Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», «Брянківський фаховий коледж Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» та відокремленим підрозділом «Регіональний центр професійної освіти Луганського національного університету імені Тараса Шевченка» на базу ВНЗ Укооспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» (ідентифікаційний код юридичної особи - 01597997, місцезнаходження юридичної особи: вул. Коваля, 3, м. Полтава, Полтавська область) до завершення дії воєнного стану (а.с.11,12).

Позивач зазначає, що виконувати умови спірного договору на теперішній час є неможливим та недоцільним, оскільки істотно змінилися обставини з 03.03.2022, що є підставою для розірвання договору № 51/1 про закупівлю послуг за державні кошти від 21.01.2022, тому позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Правовими підставами позову позивачем визначені ч. 2 ст. 598, ст. 607, ч.ч. 1, 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, ч. 5 ст. 188 Господарського кодексу України.

Відповідач не скористався наданим йому правом на судовий захист, обставин, на які посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог, не спростував.

Встановивши фактичні обставини справи, дослідивши надані позивачем докази на підтвердження своїх доводів, суд дійшов висновку про таке.

Згідно з ч.1 ст.173 Господарського кодексу України (далі - ГК України) господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених Господарським кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до статті 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно з ст. ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання не допускається, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов, що передбачені договором, вимогами Цивільного кодексу України, тощо.

Судом встановлено, що 21.01.2022 між Комунальним підприємством «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради, як Постачальником (далі - відповідач) та Державним закладом «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», як Замовником (далі - позивач) укладено Договір № 51/1 про закупівлю послуг за державні кошти (далі - Договір).

У розділі 5 Договору сторони визначили:

- строк (термін) послуг: 01.01.2022 - 31.12.2022 (п.5.1 Договору);

- місце надання послуг: 92009, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Померанчука, буд. 15 (п.5.2 Договору).

Договір укладений між сторонами за своєю правовою природою є договором про надання послуг, згідно з яким, за приписами ст. 901 ЦК України одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Закон України «Про житлово-комунальні послуги» регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг.

Статтею 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

Згідно зі ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» залежно від функціонального призначення житлово-комунальними послугами є, зокрема, комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо).

Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», комунальні послуги надаються споживачу безперервно, за винятком часу перерв.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

Відповідно до ст.188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Позивач, обґрунтовуючи вимогу про розірвання договору, одночасно посилається на настання форс-мажорних обставин, які відповідно до п.п.8.1-8.4 Договору є підставою для звільнення від відповідальності за порушення договору, а також для розірвання договору, та на істотну зміну обставин, яка відповідно до ст.652 ЦК України теж може слугувати підставою для розірвання договору.

Втім, ці норми не можуть бути застосовані одночасно до спірних правовідносин, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 617 ЦК, ч. 2 ст. 218 ГК та ст. 14-1 Закону «Про торгово-промислові палати в Україні» форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні і невідворотні обставини за даних умов здійснення господарської діяльності, що об`єктивно унеможливлюють виконання особою зобов`язань за умовами договору, обов`язків, передбачених законодавством.

Ключовим є те, що непереборна сила робить неможливим виконання зобов`язання в принципі, незалежно від тих зусиль та матеріальних витрат, які сторона понесла чи могла понести.

Крім того, Договором встановлено, що його розірвання у зв`язку з настанням обставин непереборної сили може відбуватись після наявності таких обставин протягом 365 днів. Разом з тим, така кількість днів існування воєнного стану на момент звернення позивача до суду ще не настала.

З урахуванням зазначеного, суд вважає посилання позивача на ст. 607 ЦК України помилковим, оскільки предметом спору у цій справі є стягнення штрафних санкцій з позивача за невиконання ним свого зобов`язання за спірним договором, а розірвання договору на підставі ст.ст.651, 652 ЦК України, положення яких не пов`язують наявність чи відсутність вини особи в порушенні зобов`язання з підставами для зміни або розірвання договору.

Щодо правових підстав для розірвання договору у зв`язку з істотною зміною обставин.

Згідно з ч.1 ст.651 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною другою ст. 651 ЦК України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Стаття 652 ЦК України містить приписи для ситуацій, коли сторона об`єктивно може виконати зобов`язання, проте внаслідок зміни обставин таке виконання втрачає для неї сенс або кінцевий результат буде не тим, на який вона розраховувала на початку. У цьому разі виникає потреба зміни умов зобов`язання (договору) до змінених суттєвим чином обставин.

Стаття 652 ЦК України передбачає, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Відповідно до ч.2 ст.652 ЦК України, якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених ч. 4 цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Тобто на відміну від форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), які роблять неможливим виконання зобов`язання в принципі, істотна зміна обставин є оціночною категорією, яка полягає у розвитку договірного зобов`язання таким чином, що виконання зобов`язання для однієї зі сторін договору стає більш обтяженим, ускладненим, наприклад, у силу збільшення для сторони вартості виконуваного або зменшення цінності отримуваного стороною виконання, чим суттєво змінюється рівновага договірних стосунків, призводячи до неможливості виконання зобов`язання.

Подібна позиція щодо суті істотної зміни обставин була викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 02.07.2019 у справі №910/15484/17 та у постанові Верховного Суду від 21.07.2021 у справі №912/3323/20.

Також слід відзначити, що у разі судового розгляду законодавство розглядає розірвання договору через істотну зміну обставин як пріоритетний сценарій.

З урахуванням вищевикладеного, договір у разі істотної зміни обставин може бути розірваним не лише за згодою сторін, а і на підставі рішення суду, якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились. У такому разі суд при вирішенні питання на предмет можливості задоволення вимоги заінтересованої сторони, має встановити факт зміни істотної обставини, за наявності одночасно чотирьох умов, визначених частиною 2 статті 652 ЦК України, при істотній зміні обставин.

Поняття «істотна зміна обставин» є оціночним. Критерії визначення цього поняття закріплені в абз.2 ч.1 ст.652 ЦК України, яка визначає, що зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Позивач в якості зміни істотних обставин зазначає таке:

- 24.02.2022 відповідно до Указу Президента України №64/2022 на всій території України оголошено військовий стан;

- 14.04.2022 Державний заклад «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» разом зі всіма структурними підрозділами були тимчасово переміщенні на підконтрольну територію України до м. Полтава;

- усе нерухоме майно, яке належить позивачу, знаходиться на тимчасово окупованій території, у тому числі приміщення за адресою надання послуг відповідно до спірного договору: 92009, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Померанчука, буд. 15.

За таких обставин для позивача стає неможливим виконання зазначеного договору.

Введення в дію воєнного стану в України, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України є загальновідомою, непередбачуваною на момент укладення договору обставиною та не потребує доказування, відповідно до вимог ч.3 ст.75 ГПК України та відповідає першій умові істотної зміни обставин.

Позивач у цьому випадку посилається на початок повномасштабної військової агресії Російської Федерації проти України, яка не могла бути відомої сторонам під час укладення договору 21.01.2022.

Позивач, посилається на неможливість та недоцільність виконання умов договору на теперішній час, у зв`язку з розташуванням належного йому майна на тимчасово окупованій території та отже істотною зміною обставин, що ставить його в невигідне становище.

Отже, позивач не міг та не може усунути вказані обставини при всій турботливості та обачності, оскільки запровадження воєнного стану в Україні з 24.02.2022 змусило позивача тимчасово переміститися на підконтрольну територію України до м. Полтава на підставі наказів від 03.03.2022 №51-ОД ректора Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» та від 14.04.2022 №337 Міністерства освіти і науки України.

Безумовно зазначені обставини не пов`язані з вольовими діями позивача та не могли стороною бути розумно прийняті до уваги під час виконання договору, що свідчить про наявність другої умови.

Виконання спірного договору при змінених обставинах позбавляє позивача того, на що він розраховував при укладанні договору.

Із суті договору не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована особа.

Отже суд вбачає наявність всіх чотирьох умов істотної зміни обставин, що є підставою для розірвання укладеного між сторонами договору.

Щодо повідомлення відповідача про розірвання договору, суд враховує таке.

За інформацією Акціонерного товариства «Укрпошта», розміщеній на офіційному веб-сайті (https://offices.ukrposhta.ua) відділення в м. Рубіжне Луганської області тимчасово не функціонують, а тому пересилання поштової кореспонденції до м. Рубіжне Луганської області наразі є неможливим.

Суд звертає увагу на те, що умовами договору не передбачено юридичних наслідків того, що сторона, яка не попередила у встановлений строк про свій намір розірвати договір, позбавляється права звернутися до суду з вимогою про розірвання цього договору.

Також згідно з ч.ч.2,3 ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи. Законом може бути визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору.

Частинами 2 та 3 ст. 188 ГК України встановлений порядок проведення сторонами договору переговорів щодо добровільної зміни чи розірвання договору. Частина 4 цієї статті передбачає можливість (право) заінтересованої сторони на звернення до суду, якщо виник спір.

Обставина того, що сторона спору не скористалася процедурою його позасудового врегулювання, не позбавляє її права реалізувати своє суб`єктивне право на зміну чи припинення (розірвання) договору та вирішити існуючий конфлікт у суді в силу прямої вказівки, що міститься у сч.2 ст. 651 ЦК України.

Підставами для виникнення юридичного спору про розірвання договору, який підлягає вирішенню судом, є обставини, наведені у ч.2 ст.651, ст.652 ЦК України.

Право особи на звернення до суду для розірвання договору у передбаченому законом випадку відповідає ст.16 ЦК України, способам, передбаченим нею (зміна чи припинення правовідношення) та не може ставитися в залежність від поінформованості про позицію іншої сторони чи волевиявлення іншої сторони.

Враховуючи вищевикладене та доведеності умов, визначених ч. 2 ст. 625 ЦК, суд дійшов висновку про наявність підстав для розірвання договору № 51/1 про закупівлю послуг за державні кошти від 21.01.2022, укладеного між Комунальним підприємством «Рубіжанське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради (вулиця Менделєєва, буд.49, м. Рубіжне Луганської області, 93000, ідентифікаційний код 32026192) та Державним закладом «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» (площа Гоголя, буд.1, м. Старобільськ Луганської області, 92703, ідентифікаційний код 02125131).

Щодо вимоги позивача стосовно дати розірвання договору з 03.03.2022 суд враховує таке.

Суд враховуючи, те що спір у цій справі виник між сторонами договору про надання послуг з централізованого водопостачання, що ці відносини є предметом регулювання ГК України, суд вважає обґрунтованим у цьому випадку застосування ч. 5 ст. 188 ГК України, де визначено якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Так, відповідно до наказу ректора №51-ОД від 03.03.2022 Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», 03.03.2022 тимчасово переведено центр управління університетом з юридичної адреси (пл. Гоголя, м. Старобільськ, Луганська обл., 192703) на адресу навчальної бази в м. Полтава (вул. Коваля,3 м. Полтава, 36014). Також даним наказом вирішено до 04.03.2022 створити тимчасові відділи для забезпечення провідних напрямків діяльності університету в м. Полтава: відділу кадрів, бухгалтерії, відділу організації документообігу, навчального відділу.

Разом з тим, згідно з наказом Міністерства освіти і науки України №337 від 14.04.2022, Державний заклад «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» разом з відокремленими структурними підрозділами тимчасово переміщено до міста Полтави (на базу Вищого навчального закладу Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», місцезнаходження юридичної особи: вул. Коваля, 3, м. Полтава, Полтавська область) до завершення дії воєнного стану.

Отже, з наведеного можна зробити висновок, що переміщення всього університету разом з відокремленими підрозділами відбулось 14.04.2022, що вбачається з наказу Міністерства освіти і науки України №337, а 03.03.2022 було переміщено тільки центр управління університетом, а отже це не може свідчити про необхідність розірвання договору саме з 03.03.2022.

З огляду на вказане, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, договір № 51/1 про закупівлю послуг за державні кошти від 21.01.2022 слід вважати розірваним з 14.04.2022, з віднесенням судового збору на відповідача повністю, відповідно до п.1 ч.1 ст.129 Господарського процесуального кодексу України, оскільки заявлена вимога про розірвання є обґрунтованою. У задоволенні решти позову слід відмовити.

Керуючись п. 1 ч. 1, ст. 129, ч. 2 ст. 178 ст.ст. 232-233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Розірвати договір № 51/1 про закупівлю послуг за державні кошти від 21.01.2022, укладений між Комунальним підприємством «Рубіжанське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради (вулиця Менделєєва, буд.49, м. Рубіжне Луганської області, 93000, ідентифікаційний код 32026192) та Державним закладом «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» (площа Гоголя, буд.1, м. Старобільськ Луганської області, 92703, ідентифікаційний код 02125131) з 14.04.2022.

3. У задоволенні решти позову відмовити.

4. Стягнути з Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради (вулиця Менделєєва, буд.49, м. Рубіжне Луганської області, 93000, ідентифікаційний код 32026192) на користь Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» (площа Гоголя, буд.1, м. Старобільськ Луганської області, 92703, ідентифікаційний код 02125131) витрати зі сплати судового збору в сумі 2481,00 грн.

Видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст.256 Господарського процесуального кодексу України та порядку, визначеному ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено та підписано 04.01.2023.

Суддя Олена ФОНОВА

вих. №

1

04.01.2023

Надруковано 2 примірника:

1- до справи;

2- позивачу - ДЗ «Луганський НУ ім. Т.Шевченка» (юридична адреса: площа Гоголя, буд.1, м. Старобільськ Луганської області, 92703, фактична адреса: вул. Коваля, буд.3, м. Полтава, 36014) реком. з повідом. + на електронні адреси: ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2

3- відповідачу - КП «Рубіжанське ВУ ВКГ» Рубіжанської міської ради (вулиця Менделєєва, буд.49, м. Рубіжне Луганської області, 93000) - повідомлення на сайті + на електронну пошту: ІНФОРМАЦІЯ_3

Внесено до ЄДРСР

04.01.2023


Світлана АВІЛОВА

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення26.12.2022
Оприлюднено06.01.2023
Номер документу108259456
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Розірвання договорів (правочинів) купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —913/245/22

Рішення від 26.12.2022

Господарське

Господарський суд Луганської області

Фонова О.С.

Ухвала від 12.12.2022

Господарське

Господарський суд Луганської області

Фонова О.С.

Ухвала від 18.11.2022

Господарське

Господарський суд Луганської області

Фонова О.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні