Рішення
від 04.01.2023 по справі 918/604/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" січня 2023 р. м. РівнеСправа № 918/604/22

Господарський суд Рівненської області у складі: суддя Романюк Р.В.,

за участю секретаря судового засідання Кравчук А.А.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження справу

за позовом Міністерства оборони України

до Приватного підприємства "БАУ КОМПЛЕКТ"

за участі заступника керівника Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону

про розірвання договору

За участю представників сторін:

від позивача: не з`явився;

від відповідача: не з`явився;

прокурор: не з`явився

ВСТАНОВИВ:

Міністерство оборони України (далі - Позивач) звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовом до Приватного підприємства "БАУ КОМПЛЕКТ" (далі Відповідач) в якому просить розірвати укладений між Міністерством оборони України та Приватним підприємством "БАУ КОМПЛЕКТ" договір від 12.06.2019 року № 303/8/30/3 про будівництво житла для військовослужбовців та членів їх сімей на земельній ділянці за адресою: м. Рівне, Рівненської області, вул. Г. Сковороди, 6 - Небесної сотні, 64.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що між позивачем та відповідачем укладено договір від 12.06.2019 року № 303/8/30/3 про будівництво житла для військовослужбовців та членів їх сімей на земельній ділянці за адресою: м. Рівне, Рівненської області, вул. Г. Сковороди, 6 - Небесної сотні, 64 (колишня назва вул. Бахарєва, 6 Кіквідзе, 64), що належить до земель оборони.

Позивач зазначає, що відповідно до умов Договору, сторона 2 на свій ризик та на підставах визначених договором приймає на себе зобов`язання за рахунок власних та/або залучених коштів, а також за участі сторони 1 виконати комплекс проектних та будівельних робіт із будівництва об`єкта та введення його в експлуатацію. Пунктом 6.1. Договору відповідач зобов`язуються розпочати виконання комплексу проектних та будівельних робіт та інших заходів спрямованих на завершення будівництва протягом 30 робочих днів з моменту підписання. Згідно п. 6.2. Договору, сторона 2 зобов`язується завершити будівництво об`єкта та ввести його в експлуатацію протягом 24 місяців від дати затвердження проектно кошторисної документації, але не пізніше грудня 2021 року та в термін до 2022 року передати його на баланс експлуатуючій організації або об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Разом з тим, стороною - 2 в порушення умов договору дозвільну, проектну, технічну документацію не виготовлено, будівництво житлового будинку на зазначеній земельній ділянці не здійснюється.

Позивач вказує, що на адресу відповідача було направлено листа від 16.01.2021 р. № 503/34/429 про розірвання договору у зв`язку з відсутністю/нездійсненням будівництва на земельній ділянці та з огляду на анулювання стороні 2 ліцензії на провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми наслідками. Листом від 26.01.2021 р. № 26 відповідач повідомив про перелік проблемних питань, які виникли під час виконання Договору.

За твердженням позивача, витрати пов`язані з виконанням договору повністю покладаються на сторону 2 та не підлягають відшкодуванню стороною 1.

Позивач посилається на те, що на адресу відповідача направлено лист від 16.01.2021 року № 503/34/429 стосовно розірвання договору. Також до Рівненської міської ради було направлено лист щодо розгляду та прийняття проекту "Про розроблення детального плану" в районі вулиць Небесної сотні та Григорія Сковороди в м. Рівному. Листом від 25.06.2021 р. Рівненська міська рад повідомила про прийняте рішення від 10.06.2021 № 725 "Про розроблення детального плану".

Разом з тим, позивач зазначає, що на адресу відповідача направлено лист від 23.10.2021 р. № 503/12394 щодо отримання інформації про хід виконання рішення Рівненської міської ради від 10.06.2021 р. № 725 "Про розроблення детального плану", наявність або відсутність у ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" ліцензії на провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів та номер судової справи або вжиті заходи стосовно оскарження дій ДАБІ що стали підставою анулювання ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" ліцензії. Відповідач листом № 29 від 13.12.2021 р. повідомило про розроблення проекту детального плану території та подання його на затвердження.

Позивач стверджує про відсутність у ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" намірів та можливостей здійснити у визначений договором строк будівництво житлового будинку на зазначеній земельній ділянці, тобто виконати взяті на себе зобов`язання за договором. Оскільки, Рівненською міською радою повідомлено, що звернення від ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" щодо отримання завдання на розроблення детального плану території чи намірів про укладення договору на його розроблення від останнього не надходило.

Позивач вважає, що відповідач вводило Міноборони в оману та повідомляло про неіснуючі проблемні питання, що в свою чергу призвело до навмисного невиконання умов Договору.

Позивач вказує, що останній листами від 06.06.2022 р. та від 06.07.2022 р повідомило відповідача про розірвання договору в односторонньому порядку. Станом на 15.08.2022 року відповіді від сторони 2 на листи не надходили.

20.09.2022 року до господарського суду Рівненської області від відповідача надійшов відзив на позовну заяву відповідно до якого заперечує проти позовної заяви та наведених у ній обставин в повному обсязі. При цьому у відзиві посилається на те, що спірні правовідносини сторін за правовою природою віднесені до договірних зобов`язань в частині ведення спільної діяльності. Як визначено умовами Договору від 12.06.2019 року, метою його укладення є виконання сторонами комплексу проектних та будівельних робіт з будівництва об`єкту та введення його в експлуатацію з метою отримання сторонами у власність (оперативну управління) площ відповідно до їх часток, які визначені договором. За цим договором сторона - 2 на свій ризик, в порядку та на підставах визначених договором приймає на себе зобов`язання за рахунок власних та /або залучених коштів, а також за участі сторони - 1 виконати комплекс проектних та будівельних робіт із будівництва об`єкта та введення його в експлуатацію. Натомість сторона-1 (позивач) з метою забезпечення реалізації даного договору зобов`язувалося надати (передати) для сторони-2 на початковому етапі: будівельний майданчик (п. 5.1.1), всю наявну дозвільну, проектну, технічну документацію на будівництво об`єкта, надати відповідачу повноваження на виконання окремих функцій замовника по будівництву шляхом видачі відповідної довіреності. Також, даним договором сторони погодили, що сторона - 2 зобов`язана розпочати виконання комплексу проектних та будівельних робіт та інших заходів спрямованих та завершення будівництва протягом 30 робочих днів з моменту підписання Договору та завершити будівництво об`єкта та ввести його в експлуатацію протягом 24 місяців від дати завершення проектно-кошторисної документації. Таким чином умовами договору сторони погодили, що будівельні роботи мають бути виконані в строк протягом 24 місяців з дати затвердження проектно-кошторисної документації. Однак, відповідач стверджує, що станом на дату звернення з даною позовною заявою відповідна проектно-кошторисна документація не затверджена, а тому не настала юридична подія, яка є підставою для відліку строку щодо виконання робіт по будівництву.

Відповідач зазначає, що згідно до умов Договору від 12.06.2019 року, позивач має право порушити питання про розірвання цього договору за умови настання наступних обставин: відсутність у сторони - 2 коштів для фінансування будівництва об`єкту; виявлення недоцільності будівництва об`єкту, у тому числі через обставини непереборної сили, прорахунки у проекті, тощо; банкрутство сторони - 2; встановлення з вини сторони - 2 від затвердженого календарного графіка виконання робіт на строк 3 місяців і більше; неодноразове, суттєве порушення стороною - 2 державних стандартів, будівельних норм, вимог проектної документації, відхилення від проектних рішень, зафіксоване згідно та оформлене сторонами належним чином, а також порушення стороною - 2 Графіку фінансування та невиконання п. 5.3.9 даного Договору. Умовами даного Договору врегульовано і сам механізм реалізації даного права, що включає факт надсилання відповідного повідомлення щодо розірвання Договору та підписанням відповідної додаткової угоди.

Відповідач вказує, що позивач неодноразово надсилав для відповідачу повідомлення щодо розірвання Договору № 303/8/30/3 про будівництво житла для військовослужбовців та членів їх сімей на земельній ділянці за адресою: м. Рівне, Рівненська область, вул. Г. Сковороди, 6 Небесної сотні, 64 (колишня назва вул. Бахарєва, 6 Кіквідзе, 64) від 12.06.2019 року. Відтак, на думку відповідача, фактично з дати надсилання листа вих. № 503/4414 від 06.07.2022 року позивач відмовився від виконання даного договору в односторонньому порядку розірвавши його чим припинив всі правовідносини за ним, у зв`язку з чим є незрозумілим сам факт подачі даної позовної заяви.

Крім того, відповідач вважає, що основними мотивами позивача щодо розірвання договору від 12.06.2019 року в судовому порядку в тому, що зі сторони відповідача в порушення умов договору дозвільна, проектна, технічна документація не виготовляється, будівництва житла на зазначеній ділянці не здійснюється. У зв`язку з чим, позивач кваліфікує грубим порушенням умов даного Договору те, що відповідно до вимог п. 5.3.9. даного Договору відповідач протягом 15 робочих днів з моменту затвердження проектно- кошторисної документації не підготував та не погодив з позивачем графік фінансування будівельних робіт щодо будівництва об`єкта, а також календарний графік виконання таких робіт. Проте, даний Договір наділив правами та обов`язками обидві сторони як позивача, так і відповідача. В результаті чого мала бути досягнена одна спільна мета «виконання сторонами комплексу проектних та будівельних робіт з будівництва об`єкту та введення його в експлуатацію з метою отримання сторонами у власність (оперативну управління) площ відповідно до їх часток, які визначені Договором». Отже, для досягнення даної мети мало бути сторонами (позивачем та відповідачем) спільно виконано комплекс проектних та будівельних робіт, а не лише відповідачем. Однак, зі сторони позивача обов`язок позивача протягом 10 календарних днів передати відповідачу будівельний майданчик для виконання будівельних робіт на об`єкті не було виконано, і станом на 24.06.2019 року так в станом на сьогодні згідно до Акту приймання-передачі будівельний майданчик не передано для забезпечення процесу будівництва. Також, позивачем не було надано відповідачу жодної дозвільної, проектної та технічну документацію щодо робіт, які передбачалися виконуватися згідно до даного Договору, в т.ч. і щодо земельної ділянки, яка позивачем виділялась під будівництва багатоквартирного житлового будинку. Дана обставина є підтвердженням того, що фізично неможливо розпочати отримання дозвільної документації щодо будівництва об`єкту так як замовником на надано ні відповідні документи, які можуть бути лише в нього наявні, так і не було приведено у відповідність до мети використання і саме цільове призначення земельної ділянки за кадастровим номером - 5610100000:01:015:0169, площею 1,0000 га. Крім того, позивачем мав видати представнику відповідача довіреність згідно до якої ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" було уповноваженим на виконання окремих функцій замовника з будівництва. Однак, вказаних дій зі сторони позивача не було виконано, що, на думку відповідача, є фактичним підтвердженням того, що порушення умов Договору від 12.06.2019 року відбулися зі сторони Міністерства оборони України, що призвело до неможливості виконувати вимоги Договору від 12.06.2019 року стороною - 2.

За твердженням відповідача, станом на 12.06.2019 року щодо вказаної земельної ділянки відсутні містобудівні умови та обмеження, так як земельна ділянка є розміщеною в промисловій зоні, щодо якої відсутній детальний план території. А тому, щодо вказаної земельної ділянки Міністерство оборони України мало б подати відповідний пакет документів до органів місцевого самоврядування на розроблення детального плану території та виготовлення містобудівних умов та обмежень, що передбачало б і зміну цільового призначення земельної ділянки, яка вказана в Договорі від 12.06.2019 р. Вказане мало б бути вчинене позивачем ще до дати проведення конкурсу, а не фактично відповідачем на етапі, коли має бути уже лише отримано вихідні дані та розроблено проектно-кошторисну документацію. У зв`язку з чим, лише 10.06.2021 року було отримано рішення на розроблення детального плану території у районі вулиць Небесної сотні та Григорія Сковороди в м. Рівному, фінансування виконання якого може забезпечити або орган місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету, або користувач земельної ділянки, в нашому випадку це Квартирно-експлуатаційний відділ м. Рівне Міністерства оборони України (дана особа вказана в Державному реєстрі речових прав як правокористувач даною земельною ділянкою). Таким чином, оскільки земельна ділянка ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" не передана та останнім не набуто статусу користувача, у відповідач відсутня правова підстава для фінансування розроблення такого проекту. Крім даного, позивач проігнорував пропозицію відповідача, яка була висвітлена в листі вих. № 29 від 13.12.2021 року, щодо передачі кількості житла, що визначено умовами Договору від 12.06.2019 року, у власність позивачу в інших місяцях м. Рівного протягом 2022 та 2023 року в будинках, які будує відповідач (дана правова можливість була визначена п. 4.4 Договору від 12.06.2022 року).

Щодо посилання позивача на відсутність (анулювання) ліцензії на право здійснення будівельних робіт в ПП "БАУ КОМПЛЕКТ", відповідач зазначає, що між сторонами в даній справі підписано Договір від 12.06.2019 року, який по своїй правовій природі не є договором підряду, а договором про спільну діяльність. Умовами Договору від 12.06.2019 року визначено, що сторони (учасники) зобов`язуються спільно діяти для досягнення мети - будівництво багатоквартирного житлового будинку, в результаті чого кожна особа отримує свою частку квартир у власність. У зв`язку з чим, позивач делегує відповідачу функції замовника будівництва в т.ч. і шляхом видачі відповідного доручення (п. 5.1.5, п. 8.6 даного Договору), а тому в даному випадку наявність ліцензії не є обов`язковою. Також, умовами договору не передбачено, що відповідач є і генеральним підрядником, а лише передбачено право залучення для виконання спеціальних робіт підрядні та спеціальні організації.

11.10.2022 року на електронну адресу суду та 17.10.2022 року до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив відповідно до якої вказує, що на думку Міноборони, відповідач суттєво та навмисно порушив умови договору, не виконавши жодного із взятих на себе договірних зобов`язань протягом терміну у понад 3 роки з моменту укладення договору. Викладені у відзиві на позов доводи представника відповідача є його суб`єктивним баченням та повністю спростовуються доданими до позовної заяви документами. Тому вимоги Міноборони про розірвання договору підлягають задоволенню.

19.10.2022 року на електронну адресу суду та 24.10.2022 року до суду від заступника керівника Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону надійшли письмові пояснення (№ 15-497ВИХ-22 від 19.10.2022 р.) відповідно до яких просить суд задовольнити позовні вимоги, посилаючись на те, що відповідачем у порушення указаних вимог договору не вчинено будь яких дій на його виконання, відтак будівництво житлового будинку на відведеній земельній ділянці не здійснено. Таким чином, вимоги Міністерства оборони України про розірвання договору від 12.06.2019 р. № 303/8/30/3 про будівництво житла для військовослужбовців та членів їх сімей на земельній ділянці за адресою: м. Рівне, Рівненської області, вул. Г. Сковороди, 6 - Небесної сотні, 64 (колишня назва вул. Бахарєва, 6 Кіквідзе, 64), що належить до земель оборони, підлягають задоволенню.

Прийняті у справі судові рішення та інші процесуальні дії.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 17.08.2022 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на "14" вересня 2022 р.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 12.09.2022 року заяву Міністерства оборони України про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції задоволено, постановлено судове засідання у справі призначене на "14" вересня 2022 р. об 15:00 год. провести в режимі відеоконференції та доручити забезпечення проведення відеоконференції Вінницькому районному суду Вінницької області, що знаходиться за адресою: 21000, м. Вінниця, вул. Володимира Винниченка, 29.

В судовому засіданні 14.09.2022 року оголошено перерву у підготовчому засіданні до 12.10.2022 року.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 06.10.2022 року заяву Міністерства оборони України про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції задоволено, постановлено судове засідання у справі призначене на "12" жовтня 2022 р. об 14:30 год. провести в режимі відеоконференції та доручити забезпечення проведення відеоконференції Вінницькому районному суду Вінницької області, що знаходиться за адресою: 21000, м. Вінниця, вул. Володимира Винниченка, 29.

В судовому засіданні 12.10.2022 року оголошено перерву у підготовчому засіданні до 20.10.2022 року.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 17.10.2022 року заяву (№ 15-491ВИХ-22 від 12.10.2022 року) заступника керівника Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону про вступ у справу № 918/604/22 - задоволено, постановлено допустити до участі в справі № 918/604/22 заступника керівника Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону та заступнику керівника Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону до "19" жовтня 2022 року надати суду письмові пояснення по суті справи.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 17.10.2022 року заяву Міністерства оборони України про проведення судового засідання в режимі відеоконференції задоволено, постановлено судове засідання у справі призначене на "20" жовтня 2022 р. об 14:00 год. провести в режимі відеоконференції та доручити забезпечення проведення відеоконференції Вінницькому районному суду Вінницької області, що знаходиться за адресою: 21000, м. Вінниця, вул. Володимира Винниченка, 29.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 20.10.2022 року продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів - до 15.11.2022 року та оголошено перерву у підготовчому засіданні до "01" листопада 2022 р.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 28.10.2022 року заяву Міністерства оборони України про проведення судового засідання в режимі відеоконференції задоволено, постановлено судове засідання у справі призначене на "01" листопада 2022 р. об 11:00 год. провести в режимі відеоконференції та доручити забезпечення проведення відеоконференції Вінницькому районному суду Вінницької області, що знаходиться за адресою: 21000, м. Вінниця, вул. Володимира Винниченка, 29.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 01.11.2022 року постановлено закрити підготовче провадження у справі № 918/604/22 та призначити справу до судового розгляду по суті. Розгляд справи по суті розпочати у той самий день після закінчення підготовчого судового засідання.

В судовому засіданні 01.11.2022 року оголошено перерву до 23.11.2022 року.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 23.11.2022 року, у зв`язку з відключенням електричної енергії в Господарському суді Рівненської області, розгляд справи відкладено на "14" грудня 2022 р.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 02.12.2022 року заяву Міністерства оборони України про проведеня судового засідання в режимі відеоконференції задоволено, постановлено судове засідання у справі призначене на "14" грудня 2022 р. об 15:00 год. провести в режимі відеоконференції та доручити забезпечення проведення відеоконференції Вінницькому районному суду Вінницької області, що знаходиться за адресою: 21000, м. Вінниця, вул. Володимира Винниченка, 29.

14.12.2022 року, у зв`язку з відсутністю електричної енергії в будівлі Господарського суду Рівненської області, судове засідання не відбулось, тому розгляд справи по суті призначено на "04" січня 2023 р. об 12:00 год.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 20.12.2022 року заяву Міністерства оборони України про проведеня судового засідання в режимі відеоконференції задоволено, постановлено судове засідання у справі призначене на "04" січня 2023 р. об 12:00 год. провести в режимі відеоконференції та доручити забезпечення проведення відеоконференції Вінницькому районному суду Вінницької області, що знаходиться за адресою: 21000, м. Вінниця, вул. Володимира Винниченка, 29.

04.01.2023 року у призначений час для проведення судового засідання по всій території України була оголошена повітряна тривога.

04.01.2023 року до суду від прокурора надійшло клопотання відповідно до якого просить суд розглядати справу без участі представника прокуратури, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

04.01.2023 року до суду від представника відповідача надійшло клопотання в якому підтримує обставини , які викладені у відзиві на позовну заяву та просить судове засідання по справі провести без участі представника відповідача.

Представник позивача в судове засідання 04.01.2023 року не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить Довідка Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа відповідно до якої документ в електронному вигляді (Ухвала від 14.12.2022 р.) надіслано одержувачу Міністерству оборони України в електронний кабінет, документ доставлено до електронного кабінету - 15.12.2022 року.

Згідно з ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

За таких обставин, враховуючи, що позивач, відповідач та прокурор належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, з метою дотримання строків розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників Міністерства оборони України, Приватного підприємства "БАУ КОМПЛЕКТ" та заступника керівника Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону, за наявними у ній матеріалами.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

12.06.2019 року між Міністерством оборони України (Сторона - 1) та Приватним підприємством "БАУ КОМПЛЕКТ" (Сторона - 2), з метою будівництва житла на земельній ділянці за адресою: м. Рівне, Рівненської області, вул. Г. Сковороди, 6 - Небесної сотні, 64 (колишня назва вул. Бахарєва, 6 Кіквідзе, 64), що належить до земель оборони з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 року № 715 «Деякі питання будівництва житла для військовослужбовців та членів їх сімей на земельних ділянках, що належать до земель оборони» (зі змінами), на підставі рішення комісії Міністерства оборони України з відбору пропозицій щодо будівництва житла для військовослужбовців та членів їх сімей на земельних ділянках (протокол засідання конкурсної комісії від 22.05.2019 р. № 303/8/30/7, укладено Договір № 303/8/30/3 про будівництво житла для військовослужбовців та членів їх сімей на земельній ділянці за адресою: м. Рівне, Рівненської області, вул. Г. Сковороди, 6 - Небесної сотні, 64 (колишня назва вул. Бахарєва, 6 Кіквідзе, 64), що належить до земель оборони (далі - Договір).

За змістом розділу 1 Договору, Земельна ділянка - частина земної поверхні, що розташована за адресою: м. Рівне, Рівненської області, вул. Г. Сковороди, 6 - Небесної сотні, 64, кадастровий номер 5610100000:01:015:0169, площею 1,0000 га. Об`єкт (Об`єкт будівництва) - багатоповерхові житлові будинки загальною житловою площею не менше 11500 кв.м. на 180 квартир, а також будь-які інженерно - технічні споруди безпосередньо з ним пов`язані, будівництво якого (яких) здійснюється на зазначеній вище земельній ділянці. Будівельний майданчик - земельна ділянка щодо якої у встановленому законодавством порядку оформлено Дозвільну документацію необхідну для будівництва Об`єкта. За конфігурацією та площею Будівельний майданчик на момент укладення нього Догоору на 90 % збігається із Земельною ділянкою. Дозвільна документація усі технічні умови, дозволи, позитивні висновки, погодження та інші документи (в тому числі, й ті, що видаються органами державної влади та місцевого самоврядування, державними та комунальними підприємствами і організаціями тощо), одержання яких є необхідною умовою для завершення будівництва Об`єкта. Будівельні роботи - комплекс робіт (будівельних, монтажних, пусконалагоджувальних, оздоблювальних, спеціальних та інших робіт), пов`язаних із будівництвом Об`єкта, введенням його в експлуатацію, підключенням його до всіх відповідних інженерних мереж та комунікацій, а також благоустрою прилеглої до нього території, які визначені Проектною документацією, містобудівними умовами та обмеженнями забудови земельної ділянки, технічними умовами та Стороною-1. Проектна документація - розроблені, оформлені та затверджені в порядку встановленому законодавством, кошторисна частина, текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об`ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні та технологічні рішення щодо будівництва. Проектні роботи - роботи, пов`язані зі створенням, погодженням та затвердженням Проектної документації. Технічні умови - видані в порядку, встановленому законодавством, технічні умови щодо підключення Об`єкта до всіх необхідних інженерних мереж та комунікацій.

Відповідно до п. 2.1. Договору, у своїй діяльності за цим Договором керуються наступними принципами: дотримання вимог законодавства; добросовісного користування своїми правами, виявляючи взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів іншої Сторони; не зловживання своїми правами за цим Договором; вжиття усіх заходів, необхідних для належного виконання своїх обов`язків за цим Договором, ураховуючи інтереси іншої Сторони та забезпечення реалізації умов цього Договору; не перешкоджання іншій Стороні у виконанні нею своїх обов`язків за цим Договором; підготовка, підписання, розгляд та погодження документів, якщо це у повному обсязі залежить від Сторони, у розумний та максимально короткий термін; вирішення спірних питань шляхом переговорів.

Згідно з п. 3.1. Договору, предметом цього Договору є виконання Сторонами комплексу проектних та будівельних робіт з будівництва Об`єкта та введення його в експлуатацію з метою отримання Сторонами у власність (оперативне управління) площ відповідно до їх часток, які визначені Договором.

За цим Договором Сторона-2 на свій ризик, в порядку та на підставах визначених Договором приймає на себе зобов`язання за рахунок власних та/або залучених коштів, а також за участі Сторони-1 виконати комплекс проектних та будівельних робіт із будівництва Об`єкта та введення його в експлуатацію (п. 3.2. Договору).

Відповідно до п. 4.1. та п. 4.2 Договору, частка Сторони-2 в Об`єкті становить 88,75 % від загальної площі Об`єкта, в тому числі 10 206,25 кв. м загальної житлової площі Об`єкту будівництва (159 квартир). Частка Сторони-1 в Об`єкті будівництва становить 11,25 % від загальної площі житла, не менше 1 293,75 кв. м. (орієнтовно 21 квартира). Квартири з яких складається частка Сторони-1, повинні бути передані Стороні-1 протягом 14 (чотирнадцяти) днів з моменту прийняття будинку в експлуатацію та готовими до заселення (виконаний повний комплекс оздоблювальних робіт, мають бути встановлені та підключені санітарно-технічні прилади та прилади приготування їжі, виконані опорядження стін - плитка керамічна, шпалери, фарбування та підлоги лінолеум, плитка керамічна). Зменшення максимальної кількості житла (кількості квартир та загальної площі житла), що отримує Сторона-1 не допускається.

За згодою Сторони-1 та з метою оптимізації строків отримання Стороною-1 своєї частки в Об`єкті Сторона-2 мас право достроково (до введення Об`єкта в експлуатацію) передати Стороні-1 належні їй відповідно до Договору обсяги площі в Об`єкті, шляхом передачі загальної площі житла (квартир) в інших завершених будівництвом житлових об`єктах розташованих в м. Рівне за відповідними актами прийому-передачі. При цьому такі квартири повинні відповідати, вимогам статті 50 Житлового Кодексу України і бути придатними для заселення (із оздобленням). У такому випадку Сторона-2 за власні кошти, які не підлягають відшкодуванню Стороною-1, здійснює ринкову оцінку житла, що передається в рахунок дострокового отримання Стороною-1 своєї частки в Об`єкті та надає таку оцінку Стороні-1 для погодження. Згадана оцінка здійснюється за погодженням зі Стороною-1 відповідною установою (підприємством, організацією), яка має всі необхідні дозвільні документи. У такому випадку остаточні розрахунки між Сторонами будуть здійснюватися після завершення будівництва Об`єкта з урахуванням його ринкової вартості та вартості житла отриманого Стороною-1 в інших об`єктах м. Рівне (п. 4.4. Договору).

Відповідно до п. 4.5. та п. 4.6. Договору, протягом 15 календарних днів з дати затвердження проектно-кошторисної документації, Сторони складають та підписують Акт розподілу площ (квартир), який визначає конкретні приміщення, що складають частки Сторін в Об`єкті. Акт розподілу площ (квартир) є невід`ємною частиною даного Договору і стає підставою для остаточного закріплення за Сторонами відповідної частки загальної площі квартир. Після введення Об`єкту в експлуатацію, Сторони мають право відкоригувати Акт розподілу площ (квартир) у відповідності із даними технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна за умови збереження пропорцій розподілення площ, визначених п. 4.1. та п. 4.2. даного Договору.

Пунктом 5.1. Договору сторони передбачили, обов`язки Сторони-1. Протягом 10 календарних днів передати Стороні-2 Будівельний майданчик для виконання будівельних робіт на Об`єкті. Протягом 10 календарних днів передати Стороні-2 наявну дозвільну, проектну, технічну документацію на будівництво Об`єкта. Надати Стороні-2 повноваження на виконання окремих функцій замовника з будівництва Об`єкта за довіреністю, а саме: укладення та виконання договорів на збір вихідних даних для проектування, на проектно-вишукувальні роботи, будівельні роботи, а також супутні роботи пов`язані з будівництвом та введенням об`єкта в експлуатацію та передачі його експлуатуючій організації або об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку. Брати участь у вирішенні питань, пов`язаних з отриманням вихідних даних на проектування, проектуванням (коригуванням) проекту, виконанням будівельних робіт на об`єкті та введенням його в експлуатацію. За кошти Сторони-2 забезпечити здійснення авторського та технічного нагляду за будівництвом Об`єкта. Здійснювати контроль за формуванням вартості будівельних робіт. Спільно із Стороною-2 ввести Об`єкт в експлуатацію та передати його на баланс експлуатуючій організації або об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку. Сторона-1 протягом трьох робочих днів повинна повідомити Сторону-2 про обставини, які можуть призвести до повної або часткової неможливості виконання ними своїх зобов`язань за Договором, які виникли (виникали) під час будівництва Об`єкта до моменту укладення цього Договору та не були відомі Стороні-1, а також Стороні-2.

Пунктом 5.3. Договору сторони передбачили, обов`язки Сторони-2. За рахунок власних, позичених та/або залучених у дозволеному законодавством України порядку коштів, забезпечити повне та всебічне фінансування послуг та робіт, передбачених законодавством, проектною документацією, будівельними нормами та державними стандартами, які необхідні для завершення будівництва об`єкта та введення його в експлуатацію. Такі витрати Сторони-2 не підлягають відшкодуванню Стороною-1 у будь - який спосіб. За рахунок коштів, зазначених в п. 5.3.1. цього Договору, які не підлягають відшкодуванню Стороною-1 у будь-який спосіб, виконувати функції Замовника будівництва Об`єкта передані Стороною-1 згідно з п. 5.1.3., а саме: здійснити збір вихідних даних для розробки (коригування) проектної документації та організовувати її розроблення проектувальною організацією, яка має кваліфікаційні сертифікати, ліцензії, інші дозвільні документи, визначені законодавством, відповідно до погодженого Сторонами завдання на проектування та здійснити оплату таких робіт; погодити проектну документацію із Стороною-1, а також з іншими організаціями визначеними законодавством; передати проектну документацію на експертизу, забезпечити проходження експертизи та отримати позитивний висновок комплексної державної експертизи проекту, надати її Стороні-1 для затвердження; забезпечити Об`єкт дозвільною документацією, в тому числі дозволом на виконання будівельних робіт, ордером на тимчасове порушення благоустрою та іншими документами дозвільного (погоджувального) характеру, передбаченими законодавством; виконати повний комплекс будівельних, пусконалагоджувальних та інших робіт на Об`єкті, передбачених затвердженою проектною документацією, будівельними нормами та державними стандартам; забезпечити Об`єкт обладнанням, матеріапьно-технічними та іншими ресурсами; підготувати Об`єкт, проектну, технічну, виконавчу та іншу документацію по ньому, визначену законодавством для передачі на баланс експлуатуючій організації або об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (будинків); спільно із Стороною-1 здійснити передачу Об`єкта на баланс експлуатуючій організації або об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (будинків); укласти та виконати умови договору про пайову участь у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Рівне. Передати Стороні-1 один примірник затвердженої проектної документації в паперовому вигляді та на електронних носіях інформації. Забезпечити ведення передбаченої будівельними нормами, державними стандартами та іншими актами законодавства виконавчої документації на Об`єкті та один примірник такої документації передати Стороні-1. Забезпечити збереження об`єкта, будівельних конструкцій, матеріалів на об`єкті, організувати утримання будівельного майданчику та прилеглої до нього території згідно із законодавством. Забезпечити ведення бухгалтерського обліку витрат, пов`язаних з будівництвом Об`єкта та введенням його в експлуатацію. Погодити із Стороною-1 завдання на проектування Об`єкта. Спільно із Стороною-1 затвердити розроблений проект, який отримав позитивний висновок комплексної державної експертизи. Протягом 15 робочих днів з моменту затвердження проектно-кошторисної документації підготувати та погодити зі Стороню-1 Графік фінансування будівельних робіт щодо будівництва Об`єкта, а також Календарний графік виконання таких робіт, які після їх погодження Стороною-1 стануть невід`ємною частиною цього Договору.

Сторона-2 зобов`язується розпочати виконання комплексу проектних та будівельннх робіт та інших заходів спрямованих на завершення будівництва протягом 30 робочих днів з моменту підписання договору. Сторона-2 зобов`язується завершити будівництво Об`єкта та ввести його в експлуатацію протягом 24 місяців від дати затвердження проектно-кошторисної документації, але не пізніше «___» грудня 2021 року та в термін до «___»_____ 2022 року передати його на баланс експлуатуючій організації або об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Строки виконання робіт визначаються Календарним графіком (п. 6.1. та п. 6.2. Договору).

Відповідно до п. 7.1. та п. 7.2. Договору, Сторона-2 спільно із Стороною-1 отримує вихідні дані для розробки (коригування) проектної документації та організовує її розроблення проектувальною організацією, яка має кваліфікаційні сертифікати, ліцензії, інші дозвільні документи, визначені законодавством, відповідно до погодженого Сторонами завдання на проектування, та здійснює її оплату. Після розроблення проектної документації Сторона-2 подає її до спеціалізованої організації, яка має право на проведення державної експертизи, забезпечує проходження експертизи, отримує позитивний висновок комплексної державної експертизи. Після чого Сторона-2 подає Стороні-1 проект на затвердження.

Розділом 8 Договору сторони погодили виконання робіт. Зокрема, згідно з п. 8.1. п. 8.5. Договору, Сторона-1 передає за актом Стороні-2 у 15-денний строк після отримання Стороною-2 дозвільних документів (дозволу на виконання будівельних робіт, ордер на порушення благоустрою, інші передбачені законодавством дозвільні документи) будівельний майданчик для проведення робіт. Сторона-2 організовує проектування, будівництво Об`єкта, введення його в експлуатацію відповідно до державних стандартів, норм і правил та умов договору. Сторона-1 здійснює контроль і технічний нагляд за відповідністю якості, обсягів робіт, ціни робіт, матеріалів, конструкцій, виробів фактично виконаним роботам, проекту, державним стандартам і технічним умовам. Контроль здійснюється представниками Сторони-1 за ходом будівництва, під час прийняття виконаних робіт, контрольних обмірів а також при перевірці форм №КБ-2в. Для здійсненні перевірки Сторона-1 має право доступу до усіх документів Сторони-2, пов`язаних з виконанням робіт та визначенням фактичних витрат на будівництво. Фактичні витрати Сторони-1 на здійснення функцій технагляду оплачуються Стороною-2 у розмірах та у порядку, визначеному законодавством. Замовлення, транспортування, приймання, розвантаження, складання, охорона та подача на будівельний майданчик матеріалів, конструкцій, виробів організовується Стороною-2, вона контролює якість і комплектність постачання цих ресурсів, на ній лежить ризик їх випадкової втрати і пошкодження до моменту здачі об`єкта в гарантійну експлуатацію.

Сторона-2 залучає для виконання спеціальних робіт підрядні та спеціалізовані організації і забезпечує координацію їх діяльності на будівельному майданчику. Сторона-1 листом погоджує перелік субпідрядників, що залучаються, і має право відхилити залучення фінансово або професійно неспроможних організацій (п. 8.6. Договору).

Відповдно до п. 8.7. Договору, Сторона-2 завчасно, у письмовій формі, інформує Сторону-1 про можливе сповільнення або призупинення виконання робіт через незалежні від неї обставини. Сторона-2, у межах своїх повноважень, зобов`язана вжити заходів для усунення цих обставин.

Згідно п. 8.8. Договору, Сторони у тижневий строк після підписання договору передають одна одній перелік осіб. які уповноважені представляти їх інтереси під час будівництва об`єкта, а також визначають обсяг їх повноважень. Надалі в разі зміни цих осіб, перегляді їх повноважень Сторони негайно інформують про це одна одну,

Сторона-2 буде повідомляти Сторону-1 про виникнення обставин, що загрожують виконанню договору, протягом 10 днів з дня їх виникнення. Сторона-1 та протягом 10 днів з дня одержання повідомлення від Сторони-2 надасть їй відповідь щодо прийнятих рішень та намічених заходів (п. 8.9. Договору).

Пунктом 9.1. Договору сторони погодили, що Сторона-2 гарантує відповідність виконаних робіт проектній документації, державним стандартам, будівельним нормам та надає на них гарантію протягом десяти років відповідно до статті 884 Цивільного кодексу України.

Відповідно до п. 10.1. Договору, за невиконання та/або неналежне виконання своїх зобов`язань за Договором Сторони несуть відповідальність, визначену Договором та законодавством України.

Згідно п.п. 10.8.1. 10.8.3 п. 10.8. Договору, окремо Сторони дійшли згоди, про наступне: укладання цього Договору не створює для Сторони-1 будь-яких зобов`язань за правочинами, що будуть укладатися Стороною-2 з фізичними та юридичними особами щодо буддівиицтва Об`єкта (в т.ч. щодо залучення коштів в його будівництво); Сторона-1 не несе відповідальності у будь-якому вигляді перед юридичними та фізичними особами за правочинами, які будуть укладатися Стороною-2 щодо будівництва об`єкта (в т. ч. щодо залучення коштів в його будівництво) у випадку невиконання або неналежного виконання Стороною-2 своїх зобов`язань за згаданими правочинами; у випадку неспроможності Сгоронн-2 виконати свої зобов`язання за правочинами, які визначені в п.п. 10.8.1. та 10.8.2 цього Договору, банкрутства та ліквідації (припинення) Сторони-2 Сторона-1 не набуває статусу правонаступника Сторони-2 та не стає зобов`язаною стороною за правочинами укладеними Стороною-2.

Сторони не будуть мати одна до одної будь-яких претензій за цим Договором у разі коли дозвільні органи, місцеві органи державної влади та/або органи місцевого самоврядування не дадуть дозвіл та/або погодження під час виконання Перед проектних робіт, виготовлення і затвердження Проекту. Водночас фактичні витрати Сторони-2 понесені нею станом на момент відмови у наданні необхідних дозволів та/або погоджень і пов`язані з виконанням цього Договору не підлягають відшкодуванню Стороною-1 (п. 10.10. Договору).

Сторони звільняються від відповідальності через обставини які можуть призвести до повної або часткової неможливостівиконання ними своїх зобов`язань за Договором, які виникли (виникали) під час будівництва Об`єкта до моменту укладення цього договору та не були відомі Стороні-1, а також Стороні-2 (п. 10.11. Договору).

Відповідно до п. 11.1., п. 11.3. п. 11.5. Договору, Сторони звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цим Договором, якщо таке невиконання є наслідком дії обставин непереборної сиди (форс-мажору). Обставинами непереборної сили визнаються без обмежень такі події: землетруси, пожежі, повені, епідемії, забруднення радіацією будь-яким ядерним джерелом, транспортні катастрофи, військові дії, повстання, революції, страйки, соціальні конфлікти, блокади, масові безпорядки, ембарго, зміни в законодавстві, дії та відповідні рішення органів державної влади і місцевого самоврядування, шо унеможливлюють виконання обов`язків за цим Договором та/або призвели до зупинки будівництва Об`єкта. У випадку настання обставин непереборної сили за умови, що Сторона, яка потрапила під дію таких обставин, протягом трьох діб повідомить про це іншу Сторону (надавши при цьому докази, підтверджені уповноваженим органом чи установою), інша Сторона повинна розглянути можливість виконання обов`язків за цим Договором та погодити нові строки для такого виконання. Сторони не несуть відповідальність за порушення своїх зобов`язань за цим Договором, якщо вони сталися не з їх вини, Сторона вважається невинуватою, якщо доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів для належного виконання своїх зобов`язань за Договором, та виконає умови п. 11.4. цього Договору.

Згідно з п. 12.2. Договору, Сторона-1 може порушити питання про припинення робіт та/або розірвання цього Договору за наступних обставин: відсутність у Сторони-2 коштів для фінансування будівництва Об`єкта; виявлення недоцільності будівництва Об`єкта, у тому числі через обставини непереборної сили, прорахунки у проекті, тощо; банкрутство Сторони-2; відставання з вини Сторони-2 від затвердженого Календарного графіка виконання робіт на строк 3 місяці і більше; неодноразове, суттєве порушення Стороною-2 державних стандартів, будівельних норм, вимог проектної документації, відхилення від проектних рішень, зафіксоване та оформлене сторонами належним чином, а також порушення Стороною-2 Графіку фінансування.

Відповідно до п. 12.3. Договору, якщо Сторона-2 суттєво порушила свої зобов`язання, що створило передумови для несвоєчасного закінчення будівництва Об`єкта, у тому числі допустила грубі порушення державних стандартів та будівельних норм. брак у роботі, відхилення від проектних рішень Сторона-1 має право заборонити Стороні-2 подальше виконання робіт до повного усунення вказаних недоліків. Якщо протягом одного місяця Сторона-2 не усуне усі недоліки, Сторона-1 вправі порушити питання про розірвання договору.

Сторона, що порушила питання про припинення робіт або розірвання договору, повідомляє про це письмово другу Сторону. У такому випадку якщо протягом 30 календарних днів Сторони не дійшли до згоди щодо відновлення робіт або розірвання Договору, сторона, яка була ініціатором розірвання Договору, має право звернутися до господарського суду з вимогою про розірвання цього Договору (п. 12.5. Договору).

Пунктом 12.8. Договору сторони погодили, що договір вважається розірваним після підписання Сторонами відповідної угоди або винесення набрання законної сили відповідним судовим рішенням.

Цей Договір набуває чинності з моменту його підписання Сторонами та скріплення печатками Сторін, та діє до: повного виконання Сторонами своїх зобов`язань за Договором; припинення та/або розірвання Договору за згодою Сторін або на підставі судового рішення, яке набрало законної сили; припинення дії Договору за неможливості виконання у зв`язку з обставинами непереборної сили (п. 13.1. Договору).

У випадку невиконання Стороною-2 зобов`язань передбачених п. 5,3.9., Сторона-1 має право в односторонньому порядку розірвати цей Договір шляхом направлення письмового повідомлення Стороні-2. При цьому Сторона-1 звільняється від відшкодування фактично понесених Стороною-2 витрат, які пов`язані з виконанням цього Договору та без прийняття Стороною-1 будь-яких зобов`язань перед третіми особами (п. 13.2. Договору).

Відповідно п. 14.1. та п. 14.2. Договору, Сторона-1 передає Стороні-2 на період будівництва і до його закінчення будівельний майданчик разом з усіма наявними для користування документами, про що Сторонами підписується Акт приймання-передачі будівельного майданчику. Сторона-2 відповідає за охорону будівельного майданчика, його освітлення, огорожу, дотримання санітарних і протипожежних вимог, облік та зберігання будівельних матеріалів, розташування техніки, дотримання правил охорони праці і техніки безпеки.

Згідно з п. 16.1. Договору, для проведення робіт Сторона-2 має право залучати підрядні організації, укладаючи з ними окремі договори. Сторона-1 листом погоджує перелік підрядників, що залучаються, і має право відхилитизалучення фінансово або професійно неспроможні організації.

Сторона-2 зобов`язана виконати роботи відповідно до проектної документації, державних стандартів, будівельних норм. Сторона-1 здійснює контроль і технічний нагляд за відповідністю якості, обсягів і ціни виконання робіт, проектній документації, державним стандартам та будівельним нормам, матеріалів, конструкцій, виробів державним стандартам і технічним умовам. Сторона-2 забезпечує Стороні-1 можливість вільного доступу в робочий час на будівельний майданчик для здійснення контролю за ходом виконання робіт. При виявленні відхилень Сторона-1 видає Стороні-2 розпорядження про їх усунення, а при суттєвих порушеннях приймає рішення про призупинення робіт. Сторона-1 здійснює періодичні перевірки і випробування якості робіт, матеріалів, конструкцій, інформує про це Сторону-2 за три дні до їх проведення. Результати перевірок і випробувань оформляються протоколом (актом) за підписом сторін. При відсутності представника Сторони-2, Сторона-1 проводить їх самостійно, про шо робиться відмітка в протоколі (акті). Виявлені в процесі перевірок і випробувань неякісні роботи підлягають виправленню, а неякісні матеріали заміні (п. 18.1. п. 18.4. Договору).

Вказаний Договір підписаний повноважними представниками сторін та скріплений відбитками печаток останніх.

З огляду на наявний в матеріалах справи договір, між позивачем та відповідачем виникли правовідносини договірних зобов`язань в частині ведення спільної діяльності, предметом цього Договору є виконання Сторонами комплексу проектних та будівельних робіт з будівництва Об`єкта та введення його в експлуатацію з метою отримання Сторонами у власність (оперативне управління) площ відповідно до їх часток, які визначені Договором. Відповідно Сторони договору погодили виконати комплекс проектних та будівельних робіт з будівництва Об`єкта та введення його в експлуатацію.

Початком виконання стороною-2 робіт - протягом 30 робочих днів з моменту підписання договору. Завершення будівництва об`єкта стороною 2 та введення його в експлуатацію - протягом 24 місяців від дати затвердження проектно-кошторисної документації, але не пізніше «___» грудня 2021 року та в термін до «___»_____ 2022 року передати його на баланс експлуатуючій організації або об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Строки виконання робіт визначаються Календарним графіком.

Позивачем подано суду лист Головного управління майна та ресурсів № 503/34/10051 від 26.11.2020 р., який адресовано ПП "БАУ КОМПЛЕКТ", в якому зазначено про надання інформації про хід виконання ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" взятих на себе договірних зобов`язань.

Листом № 503/34/429 від 16.01.2021 року Головного управління майна та ресурсів звернулося до ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" в якому вказано, що станом на 14.01.2021 р. будь-які заходи щодо виконання умов Договору не вжито наслідком чого буде невиконання договірних зобов`язань у визначені строки. Крім того, зазначено, про наявність інформації про анулювання ліцензії відповідача та відсутність нової ліцензії, що виключає можливість останнього здійснювати будівельні роботи відповідно до умов договору. Проте, у вказаному листі запропоновано розглянути питання про укладення додаткової угоди щодо припинення дії договору та його розірвання, проект додаткової угоди буде наданий а робочому порядку у разі прийняття запропонованої пропозиції.

У відповідь на вказаний лист № 503/34/429 від 16.01.2021 року відповідач листом № 26 від 26.01.2021 року повідомив Головне управління майна та ресурсів МО України про те, що останній докладає всіх зусиль щоб якнайшвидше отримати документи та розпочати будівельні роботи та сподівається на взаєморозуміння, плідну співпрацю та отримання остаточного результату це забезпечити наших військових та членів їх сімей житлом. При цьому, відповідачем у вказаному листі зазначено про відсутність розробленого детального плану території та на дану території Міністерство оборони України мало подати документи та розробити детальний план території, проте позивачем ця процедура не була зроблена. Позивач підготував лист до міського голови Рівного та Виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо розроблення детального плану території, подали документи на сесію міської ради на отримання дозволу на розробку детального плану території, проте, на затвердження сесії даний план не попав у зв`язку із веденням до кінця 2020 року мораторію на всі земельні питання. Щодо відкликання ліцензії позивач зазначив про подання документів до суду на визнання даного рішення недійсним. Крім того, ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" повідомлено, що дана ділянка мала бути підготовлена і Міністерством оборони України розроблені документи, які надавали б право на ній будувати.

Позивачем подано суду лист № 503/34/1699 від 13.02.2021 р. Головного управління майна та ресурсів, який адресовано Рівненській міській раді, з проханням надати копію проєкту рішення «Про розроблення детального плану» в районі вулиць Небесної сотні та Григорія Сковороди в м. Рівному, орієнтовну дату його розгляду, спростування або підтвердження ведення міським головою міста Рівне мораторію на прийняття рішень стосовно земельних ділянок до кінця 2020 року.

У відповідь на вказаний лист Рівненська міська рада (лист № 05-412 від 16.03.2021 року) повідомила, що проект рішення «Про розроблення детального плану території» (в районі вулиць Небесної Сотні та Григорія Сковороди в м. Рівному) не розглянутий постійною комісією з питань бюджету, фінансів та управління комунальною власністю, таким чином, вищезазначений проєкт рішення буде внесено до порядку денного сесії Рівнеради після його розгляду відповідною постійною комісією. Мораторій на прийняття рішень стосовно земельних ділянок до кінця 2020 року Рівненська міська рада 7 скликання та попередній міський голова не встановлювали.

Листом № 503/34/1700 від 13.02.2021 р. Головне управління майна та ресурсів звернулося до Державної архітектурно будівельної інспекції України з проханням надати інформацію: щодо підстави анулювання Ліцензії виданої ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" та наявність Ліцензії в останнього станом на час розгляду листа; щодо судових спорів між ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" та ДАБІ України предметом яких є анулювання Ліцензії; стосовно інших перевірок та приписів які були застосовані ДАБІ України до ПП "БАУ КОМПЛЕКТ".

У відповідь на вказаний лист Державна архітектурно будівельна інспекція України (лист № 40-402-21-323 від 25.02.2021 р.) повідомила про анулювання, відповідно до наказу Держархбудінспекції від 24.05.2018 р. № 30-Л, за результатами планової перевірки на підставі абз. 12 п. 21 Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.2007 р. № 1396 (відмова ліцензіата у проведенні перевірки органом ліцензування). Інформація щодо наявності у ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" діючої ліцензії на провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми та значними наслідками, в Держархбудінспекції відсутня. Документи щодо оскарження в судовому порядку ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" рішення Держархбудінспекції про анулювання ліцензії на виконання до Держархбудінспекції не надходили.

Позивач листом № 503/33/6261 від 01.06.2021 р. звернувся до Рівненської міської ради з проханням повідомити чи прийнято рішення «Про розроблення детального плану» в районі вулиць Небесної сотні та Григорія Сковороди в м. Рівному, а у разі відсутності прийнятого рішення повідомити стан його розгляду та орієнтовну дату прийняття.

У відповідь на вказаний лист Рівненська міська рада (лист № 05-412/21 від 25.06.2021 року) повідомила, що 10.06.2021 р. затверджено Рішення Рівненської міської ради «Про розроблення детального плану території» (в районі вулиць Небесної Сотні та Григорія Сковороди в м. Рівному).

Позивач листом № 503/12393 від 23.10.2021 р. звернувся до Рівненської міської ради з проханням надати інформацію про хід виконання Рішення Рівненської міської ради від 10.06.2021 р. № 725 «Про розроблення детального плану території».

У відповідь на вказаний лист Рівненська міська рада (лист № 05-28541 від 26.11.2021 року) повідомила, що у зв`язку з відсутністю суб`єктів господарювання, які виявили намір фінансувати роботи з розроблення детального плану території у районі вулиць Небесної Сотні та Григорія Сковороди в м. Рівному, рішення Рівненської міської ради від 10.06.2021 р. № 725 не виконане. Його реалізація можлива при наявності необхідного фінансування.

Головне управління майна та ресурсів Міністерства оборони України листом № 503/12394 від 23.10.2021 р. звернулося до ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" з проханням надати інформацію про хід виконання Рішення Рівненської міської ради від 10.06.2021 р. № 725 «Про розроблення детального плану території», наявність або відсутність у ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" ліцензії на провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів та номер судової справи або вжиті заходи стосовно оскарження дій ДАБІ що стали підставою анулювання ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" ліцензії.

ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" повідомило Головне управління майна та ресурсів Міністерства оборони України листом № 29 від 13.12.2021 р. про отримання рішення сесії Рівненської міської ради на виготовлення Детального плану території на площі 20 га. Даний проект виготовлено та подано на затвердження. Але у зв`язку із тим, що наша територія забудови складає лише 1 га, а ДПТ передбачає 20 га, з деякими ділянками є спірні моменти, які нажаль не можемо виконати, бо вони не належать до нашого підприємства. Міська рада наразі розглядає можливість передачі інвестору прав добудови даного Житлового комплексу. Ділянка якого вкладена в розроблений проект ДПТ. На сьогодні не можливо спрогнозувати,коли Детальний план території буде погоджено. Разом з тим, ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" у вказаному листі зазначило, щоб військовослужбовці та члени їх сімей не втрачали можливості отримати заплановане житло, пропонуємо передати кількість житла обумовлену в даному договорі в інших місцях міста Рівного протягом 2022 та 2023 років в будинках, які будує відповідач.

Головне управління майна та ресурсів Міністерства оборони України листом № 503/598 від 20.01.2022 р. звернулося до Рівненської міської ради з проханням надати інформацію стосовно звернення ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" до Рівненської міської ради щодо отримання завдання на розроблення детального плану території та укладення Договору на розроблення детального плану території в районі вулиць Небесної Сотні та Григорія Сковороди в м. Рівному

У відповідь на вказаний лист Рівненська міська рада (лист № 05-270 від 18.02.2022 року) повідомила, що розробка «детального плану території орієнтовною площею 21,5 га у районі вулиць Небесної сотні та Григорія Сковороди в м. Рівному» в 2021 2022 роках за кошти міського бюджету м. Рівного не передбачена та до Рівненської міської ради не надходило звернень ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" щодо отримання завдання на розроблення детального плану територій, чи намірів про укладення договору на розроблення такого.

Листом № 503/3381 від 06.06.2022 року позивач, керуючись вимогами п. 12.5. Договору, повідомив відповідача про розірвання Договору, додаткова угода про розірвання Договору буде підписано в робочому порядку.

Позивачем подано суду лист № 503/4414 від 06.07.2022 року, відповідно до якого, керуючись п. 12.5., п. 13.2. Договору, повідомив відповідача про розірвання Договору в односторонньому порядку, що має наслідком припинення відносин за договором від 12.06.2019 р. № 303/8/30/3 про будівництво житла для військовослужбовців та членів їх сімей на земельній ділянці за адресою: м. Рівне, Рівненська область, вул. Г. Сковороди, 6 Небесної сотні, 64 (колишня назва вул. Бахарєва, 6 Кіквідзе, 64).

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 309750284 від 14.09.2022 року, поданої суду відповідачем, земельна ділянка, кадастровий номер 5610100000:01:015:0169; площа 1 га; цільове призначення - для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України, для обслуговування будівель та споруд військового містечка №3; адреса Рівненська обл., м. Рівне, вул. Бахарєва, земельна ділянка 6/ вулиця Кіквідзе, земельна ділянка 64. Відомості про суб`єкта іншого речового права: правокористувач Квартирно Експлуатаційний відділ м. Рівне Міністерства оборони України; особа, яка передає право постійного користування Рівненська обласна державна адміністрація.

Разом з тим, відповідачем надано суду Договір на виготовлення проектної документації від 12.07.2019 року, укладений між ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" та Фізичною особою підприємцем Мороз Ю.В., який був наданий відповідачу на запит № 13/09-1 від 13.09.2022 року.

Предметом вказаного договору від 12.07.2019 р., (зокрема, п. 1.1.) замовник (ПП "БАУ КОМПЛЕКТ") доручає, а виконавець (ФОП Мороз Ю.В.) приймає на себе зобов`язання виконати виготовлення проектної документації за завданням замовника та передати останньому проектну документацію Робочого проекту (РП) по об`єкту: Будівництво житла для військовослужбовців та членів їх сімей на земельній ділянці за адресою: м. Рівне Рівненської області, вул. Г. Сковороди, 6 Небесної сотні, 64.

Відповідач звертався 21.09.2022 року рекомендованим листом з адвокатським запитом (вих. № 19.09-1 від 19.09.2022 року) до Міністерства оборони України з проханням: надати копію акту приймання передачі ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" будівельного майданчику земельної ділянки, що розташована за адресою: м. Рівне, Рівненська область, вул. Г. Сковороди, 6 Небесної сотні, 64, кадастровий номер 5610100000:01:015:0169, площею 1,0000га, підписаний на виконання п. 5.1.1. Договору № 303/8/30/3 від 12.06.2019 р.; надати докази передачі ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" дозвільної, проектної, технічної документації на будівництво об`єкта згідно умов Договору № 303/8/30/3 від 12.06.2019 р.; повідомити чи в порядку визначеному Договором № 303/8/30/3 від 12.06.2019 р. видавалася довіреність на ПП "БАУ КОМПЛЕКТ" в т. ч. і на його уповноваженого представника, щодо виконання окремих функцій замовника з будівництва об`єкта.

Квартирно Експлуатаційний відділ м. Рівне Міністерства оборони України листом № 539/2015 від 28.09.2022 року «Щодо надання Акту приймання передачі будівельного майданчику земельної ділянки 1,0000 га військового містечка № 3 м. Рівне» повідомив, що земельна під ділянка площею 1,000 га, кадастровий номер 5610100000:01:015:0169 належить до земельної ділянки вивільненого майнового комплексу військового містечка № 3 за адресою: м. Рівне, Рівненська область, вул. Григорія Сковороди, 6 Небесної сотні, 64, загальною площею 10,7200 га, перебувають на обліку та балансі Квартирно Експлуатаційного відділу м. Рівне (надалі КЕВ м. Рівне). Стосовно змісту та мети даного звернення про надання Акту приймання передачі будівельного майданчику, то в КЕВ м. Рівне такого Акту немає. КЕВ м. Рівне участі в процедурі укладання зазначеного в запиті Договору № 303/8/30/3 про будівництво житла, підписання Акту приймання передачі будівельного майданчику не приймав, та ніякі інші документи під час проведення конкурсу не надавав, та і про проведення такого конкурсу повідомлений не був. На сьогодні, прийняти рішень, наказів, розпоряджень вищестоящого військового командування, а зокрема. Саме згаданого вище Договору № 303/8/30/3 щодо даного питання на адресу КЕВ м. Рівне не надходили.

Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.

Статтею 15 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках. Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п`ятої статті 13 цього Кодексу. (частину третю статті 16 визнано такою, що відповідає Конституції України (є конституційною), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 28.04.2021 р. N 2-р(II)/2021) (ст. 16 ЦК України).

З урахуванням цих норм правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме належних їй прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, уповноважених захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси.

Згідно з ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 628 ЦК України).

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору (ч. 1 та ч. 3 ст. 626 ЦК України).

Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно з ч. 1 ст. 638, ч. 1 ст. 639 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.

Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України), господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Частиною 1 статті 179 ГК України визначено, що майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.

Згідно з ст. 1130 ЦК України, за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов`язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові. Спільна діяльність може здійснюватися на основі об`єднання вкладів учасників (просте товариство) або без об`єднання вкладів учасників.

Договір про спільну діяльність укладається у письмовій формі. Умови договору про спільну діяльність, у тому числі координація спільних дій учасників або ведення їхніх спільних справ, правовий статус виділеного для спільної діяльності майна, покриття витрат та збитків учасників, їх участь у результатах спільних дій та інші умови визначаються за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом про окремі види спільної діяльності (ст. 1131 ЦК України).

Відповідно до ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

За змістом ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції чинній на момент укладення договору), детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території; замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву; містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Частиною 1 та частиною 2 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови та обмеження; технічні умови; завдання на проектування. Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва.

Технічні умови - це комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об`єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам щодо водопостачання (з урахуванням потреб забезпечення пожежогасіння), тепло-, електро- і газопостачання, водовідведення, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод та телекомунікації. Фізична чи юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває в її власності або користуванні, має право на одержання технічних умов згідно із поданою нею заявою. Технічні умови надаються протягом 10 робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви (ч. 1 та ч. 2 ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», проектна документація на будівництво об`єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.

Порядок розроблення проектної документації на будівництво об`єктів (далі - Порядок), затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництвата житлово-комунального господарства України 16.05.2011 р.№ 45 (у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 23 березня 2012 року № 122), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.06.2011 р. за N 651/19389.

Відповідно до п. 2 та п. 3 вищевказаного Порядку (в редакції чинній на момент укладення договору), цей Порядок визначає процедуру розроблення проектної документації на будівництво об`єктів та поширюється на суб`єктів містобудування. Для забезпечення проектування об`єкта будівництва замовник повинен надати генпроектувальнику (проектувальнику) вихідні дані на проектування.

Проектна документація на будівництво об`єктів розробляється з урахуванням вимог містобудівної документації, вихідних даних на проектування та дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, нормативно-правових актів з охорони праці, зокрема Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 23 червня 2017 року N 1050, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 вересня 2017 року за N 1111/30979, державних стандартів і правил, у тому числі вимог нормативів з питань створення умов для безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення (вимоги щодо створення умов для безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення зазначаються в проектній документації окремим розділом) (абз. 1 п. 9 Порядку).

Зазначене також кореспондується зі ст. 525, ч. 1 ст. 526 ЦК України, відповідно до яких одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Припинення зобов`язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом (ч. 1 та ч. 2 ст. 598 ЦК України).

Відповідно до ст. 599 ЦК України, зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання. Правочин, яким скасовується чи обмежується відповідальність за умисне порушення зобов`язання, є нікчемним (ст. 614 ЦК України).

Відповідно до ст. 615 ЦК України, у разі порушення зобов`язання однією стороною друга сторона має право частково або в повному обсязі відмовитися від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом. Одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання. Внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання частково або у повному обсязі відповідно змінюються умови зобов`язання або воно припиняється.

Статтею 651 ЦК України визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (ст. 654 ЦК України).

У відповідності до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору (ч. 1 ст. 611 ЦК України).

Висновки суду за результатами вирішення спору.

За результатами з`ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст. 75-79, 86 ГПК України, судом встановлено, що умови оспорюваного Договору з дня його укладення в нележний спосіб не виконувались як з боку позивача так і з боку відповідача, тобто вказаний правочин не породив жодних фінансових чи майнових зобов`язань для сторін, пов`язаних з його виконанням. Крім того, судом встановлено, що позивач неодноразово звертався до відповідача з листами про розірвання зазначеного Договору в одностороннньому порядку, а відповідач не заперечував проти, однак зазначене волевиявлення не було оформлено між сторонами у встановлений законом та Договором спосіб.

За таких обставин, звернення позивача до суду з позовом про розірвання Договору, судом оцінюється як вимога про захист охоронюваного інтересу у правовій визначеності на підставі пункту 6 частини 2 статті 16 ЦК України та статті 651 ЦК України, як превентивний спосіб захисту в правовідносинах між позивачем та відповідачем, який має забезпечити, щоб обидві сторони достеменно могли знати свої права та обов`язки за Договором та діяти, не порушуючи їх.

З огляду на зазначене, обраний позивачем спосіб захисту суд визнає ефективним, а заявлені позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на зазначене, враховуючи, що позов визнано обґрунтованим судом в повному обсязі, судові витрати у справі по сплаті судового збору у розмірі 2 481,00 грн покладаються на відповідача у справі.

Керуючись ст. ст. 129, 191, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Розірвати укладений між Міністерством оборони України та Приватним підприємством "БАУ КОМПЛЕКТ" Договір від 12.06.2019 року № 303/8/30/3 про будівництво житла для військовослужбовців та членів їх сімей на земельній ділянці за адресою: місто Рівне, Рівненської області, вулиці Г.Сковороди, 6 Небесної сотні, 64.

3. Стягнути з Приватного підприємства "БАУ КОМПЛЕКТ" (33016, м. Рівне, вул. Андрія Мельника, буд. 2, кв. 63, код ЄДРПОУ 35368309) на користь Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022) 2 481,00 грн (дві тисячі чотириста вісімдесят одну гривню 00 копійок) витрат по сплаті судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Позивач (стягувач): Міністерство оборони України (03168, м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022).

Відповідач (боржник): Приватне підприємство "БАУ КОМПЛЕКТ" (33016, м. Рівне, вул. Андрія Мельника, буд. 2, кв. 63, код ЄДРПОУ 35368309).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Північно - західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені статтями 256 - 257 Господарського процесуального кодексу України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 05 січня 2023 року.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.

Суддя Р.В. Романюк

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення04.01.2023
Оприлюднено09.01.2023
Номер документу108273267
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Розірвання договорів (правочинів) підряду будівельного підряду

Судовий реєстр по справі —918/604/22

Судовий наказ від 26.01.2023

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Р.В.

Рішення від 04.01.2023

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Р.В.

Ухвала від 14.12.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Р.В.

Ухвала від 02.12.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Р.В.

Ухвала від 23.11.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Р.В.

Ухвала від 01.11.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Р.В.

Ухвала від 28.10.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Р.В.

Ухвала від 20.10.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Р.В.

Ухвала від 17.10.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Р.В.

Ухвала від 17.10.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Р.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні