Рішення
від 09.01.2023 по справі 538/1736/22
ЛОХВИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №538/1736/22

Провадження по справі №2-о/538/5/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 січня 2023 року м. Лохвиця

Лохвицький районний суд Полтавської області у складі

головуючого судді Зуб Т.О.,

за участі секретаря судового засідання Горілей Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Лохвиця, в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Лохвицької міської ради Полтавської області, про визнання спадщини відумерлою,

ВСТАНОВИВ:

Лохвицька міська рада Полтавської області звернулася до суду з вищевказаною заявою, у якій зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_1 . На день смерті, остання була зареєстрована та самотньо проживала в с. Лука Лохвицького (нині- Миргородського) району Полтавської області. 17.07.1997 року від імені ОСОБА_1 Лучанською сільською радою був посвідчений заповіт за № 60 в реєстрі нотаріальних дій. Після смерті ОСОБА_1 відкрилася спадщина, до складу якої у тому числі входить земельна ділянка площею 2,8198 га з цільовим призначенням- для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Лучанського старостинського округу. Залишену після смерті померлої спадщину у встановлений законодавством термін ніхто не прийняв, спадкова справа у нотаріальній конторі не заводилась. Па запит Лохвицької міської ради до Лучанського старостинського округу щодо надання інформації про прізвища, ім`я по батькові осіб спадкоємців по заповіту померлої ОСОБА_1 , старостою Лучанського старостинського округу листом № 17 від 05.05.2022 року було відмовлено у наданні такої інформації. На запит Лохвицької міської ради до Лохвицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області щодо встановлення ймовірних спадкоємців померлої ОСОБА_1 , листом № 87/20.14-28 від 12.05.2022 року повідомлено, що здійснення пошуку даної інформації в архіві Лохвицького відділу ДРАЦС провести технічно неможливо, у зв`язку з відсутністю даних про таких осіб.

Просять визнати відумерлою спадщину у вигляді земельної ділянки площею 2,8198 га з цільовим призначенням- для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Лучанського старостинського округу Лохвицької обєднаної територаільної громади Миргородського району Полтавської області, та передати у власність Лохвицької міської територіальної громади.

Ухвалою судді від 05.12.2022 року відкрито провадження у справі та призначений судовий розгляд (а.с. 36).

Представник заявника надав заяву про розгляд справи у його відсутність, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

За таких обставин, суд розглядає справу за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Відповідно до ст.4ЦПК України та ст.20ЦК України кожна особа має право на звернення до суду з метою захисту своїх цивільних прав, свобод чи інтересів у разі їх порушення, невизнання або оспорювання.

На підставі ч. 1 ст.13ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних або юридичних осіб в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ч. 2 ст. 19 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.

Частиною 7 ст.19ЦПК України визначено, що окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження- це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_1 , що підтверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану щодо актового запису про смерть (а.с. 6-7). На день смерті, остання була зареєстрована та самотньо проживала в с. Лука Лохвицького (нині- Миргородського) району Полтавської області, що підтверджується довідкою Лучанського старостинського округу № 154 від 26.04.2022 року (а.с. 19). 17.07.1997 року від імені ОСОБА_1 Лучанською сільською радою був посвідчений заповіт за № 60 в реєстрі нотаріальних дій (а.с. 12). Після смерті ОСОБА_1 відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 2,8198 га з цільовим призначенням- для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Лучанського старостинського округу (а.с. 20, 21-22). Залишену після смерті померлої спадщину у встановлений законодавством термін ніхто не прийняв, спадкова справа у нотаріальній конторі не заводилась (а.с. 9). Па запит Лохвицької міської ради до Лучанського старостинського округу щодо надання інформації про прізвища, ім`я по батькові осіб спадкоємців по заповіту померлої ОСОБА_1 , старостою Лучанського старостинського округу листом № 17 від 05.05.2022 року було відмовлено у наданні такої інформації (а.с. 23). На запит Лохвицької міської ради до Лохвицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області щодо встановлення ймовірних спадкоємців померлої ОСОБА_1 , листом № 87/20.14-28 від 12.05.2022 року повідомлено, що здійснення пошуку даної інформації в архіві Лохвицького відділу ДРАЦС провести технічно неможливо, у зв`язку з відсутністю даних про таких осіб (а.с. 24).

На підставі ч. 1 ст. 1268 Цивільного кодексу України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно ч. 1 ст.1270ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у 6 місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч.ч.1, 2, 3 ст. 1277 Цивільного кодексу України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини, спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за місцем його місцезнаходження.

Згідно ст.334ЦПК України заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.

Відповідно до вимог ст. 338 ЦПК України, суд встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Відповідно до ст. 1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Статтею 76ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які фактичні дані на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.

Стаття 89ЦПК України встановлює, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1); жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч.2); суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ч.3).

Суду не надано доказів, які свідчать про відсутність спадкоємців та неприйняття ними спадщини.

Дослідивши матеріали справи, оцінюючи докази зібрані у справі кожен окремо, їх достатність та взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд вважає що заявлені вимоги про визнання спадщини відумерлою та передачу її територіальній громаді відповідно до закону задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 18, 258, 259, 263-265, 293, 294, 315, 319, 352, 354, 355 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Лохвицької міської ради про визнання спадщини відумерлою- відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Т.О. Зуб

СудЛохвицький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення09.01.2023
Оприлюднено12.01.2023
Номер документу108306360
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою

Судовий реєстр по справі —538/1736/22

Рішення від 09.01.2023

Цивільне

Лохвицький районний суд Полтавської області

Зуб Т. О.

Ухвала від 05.12.2022

Цивільне

Лохвицький районний суд Полтавської області

Зуб Т. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні