Рішення
від 09.01.2023 по справі 910/11080/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

09.01.2023Справа № 910/11080/22

Господарський суд міста Києва у складі судді Павленка Є.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження матеріали справи за позовом Акціонерного товариства комерційного банку "ПриватБанк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Філіп Моторс" та фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 264 333,31 грн,

без виклику представників сторін (без проведення судового засідання),

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У жовтні 2022 року Акціонерне товариство комерційний банк "ПриватБанк" (далі - Банк) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Філіп Моторс" (далі - Товариство) та фізичної особи ОСОБА_1 заборгованості за кредитним договором від 2 липня 2021 року, укладеним шляхом подання Товариством заяви про приєднання до "Умов та правил надання банківських послуг "КУБ" у розмірі 264 333,31 грн, з яких: 208 333,31 грн - заборгованість по кредиту, 56 000,00 грн - заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії, а також неналежним виконанням ОСОБА_1 своїх зобов`язань за укладеним з позивачем відповідним договором поруки від вказаної дати № POR1625221895797.

Ухвалою від 21 жовтня 2022 року суд звернувся до Центру надання адміністративних послуг Солом`янської районної державної адміністрації в місті Києві про надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи ОСОБА_1

2 листопада 2022 року на електронну адресу суду надійшла відповідь Солом`янської районної державної адміністрації в місті Києві про те, що згідно відомостей відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації та інформації в Реєстрі територіальної громади міста Києва відсутні дані щодо реєстрації вказаної особи

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 3 листопада 2022 року вищенаведену позовну заяву Банку прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 910/11080/22 та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання).

Крім того, цією ухвалою відповідачам було визначено строк для подання відзивів на позов - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, у порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини 4 статті 120 цього Кодексу.

Відповідно до частини 10 статті 176 ГПК України, якщо отримана судом інформація не дає можливості встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи, суд вирішує питання про відкриття провадження у справі. Подальший виклик такої особи як відповідача у справі здійснюється через оголошення на офіційному вебпорталі судової влади України.

У зв`язку з цим 10 листопада 2022 року на офіційній сторінці Господарського суду міста Києва в мережі Інтернет розміщено відповідне оголошення.

Відповідно до частини 11 статті 242 ГПК України, у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі, судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

За змістом статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" місцезнаходження юридичної особи визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

В силу положень статті 10 наведеного Закону, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

З метою повідомлення Товариства про розгляд справи та про його право подати відзив на позовну заяву, копія ухвали суду від 3 листопада 2022 року про відкриття провадження у справі № 910/11080/22 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження вказаного відповідача, зазначену в позовній заяві та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а саме: 03035, місто Київ, вулиця Липківського Василя Митрополита, будинок 26, квартира 105.

Проте поштовий конверт із копією зазначеної ухвали було повернуто підприємством поштового зв`язку на адресу суду без вручення Товариству в зв`язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.

Згідно з пунктом 5 частини 6 статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Крім того, відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Частинами 1, 2 статті 3 цього Закону визначено, що для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (частина 1 статті 4 цього Закону).

Разом із цим, суд зазначає, що копії ухвали суду від 21 жовтня 2022 року, якою суд звернувся до Солом`янської районної державної адміністрації в місті Києві були отримані відповідачами, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення вказаної ухвали суду: № 0105493040290, № 0105493040339.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що відповідачі мали право та дійсну можливість ознайомитись з ухвалою суду від 3 листопада 2022 року в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Проте Товариство та ОСОБА_1 у встановлений строк відзивів на позовну заяву не подали, будь-яких заяв чи клопотань на адресу суду не направили.

Положеннями частини 9 статті 165 ГПК України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Беручи до уваги належне повідомлення відповідачів про розгляд даної справи, а також враховуючи наявність достатньої кількості документів для її розгляду по суті, суд дійшов висновку про розгляд справи за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

2 липня 2021 року Товариством через систему інтернет-клієнт-банкінгу із використанням електронного цифрового підпису було підписано анкету-заявку про приєднання до Умов та правил надання Банком послуг "КУБ".

Згідно вищезазначеної заявки Товариство приєдналося до розділу "Умов та правил надання банківських послуг" по послузі "Кредит КУБ" (далі - Умови), що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua, які разом із анкетою-заявкою складають кредитний договір від 2 липня 2021 року № б/н, та взяло на себе зобов`язання виконувати умови цього договору.

За змістом пункту 3.2.8.1 Умов Банк, за наявності вільних грошових коштів, зобов`язується надати клієнту строковий "Кредит КУБ" для фінансування поточної діяльності клієнта в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплати процентів в обумовлені цим договором терміни. Істотні умови кредиту (сума кредиту, проценти за користування кредитом, розмір щомісячного платежу, порядок їх сплати) вказуються в заяві про приєднання до Умов та правил надання послуг "КУБ", а також в системі Приват 24. Клієнт приєднується до послуги шляхом підписання електронно-цифровим підписом заяви в системі Приват 24 або у сервісі "Paperless", або іншим шляхом, що прирівнюється до належного способу укладення сторонами кредитного договору.

Відповідно до пунктів 1.2 та 1.3 анкети-заяви розмір кредиту становить 500 000,00 грн, а строк кредиту - 12 місяців з дати видачі коштів клієнту.

За умовами пункту 1.4 анкети-заяви у період з дати підписання вказаної заяви процентна ставка за користування кредитом перші 6 місяців дії кредиту становить 1,6 % у місяць від початкового розміру кредиту. Починаючи з 7-го місяця користування кредитом - 1,4 % у місяць від початкового розміру кредиту (у тому числі при достроковому погашенні кредиту).

Відповідно до пункту 1.5. анкети-заяви проценти за користування кредитом у разі виникнення прострочених зобов`язань за кредитним договором: 4 % у місяць від початкового розміру кредиту (у тому числі при достроковому погашенні кредиту).

Пунктом 1.6. анкети-заяви передбачений порядок погашення заборгованості за кредитом: щомісяця рівними частинами до календарного числа місяця, у яке було надано кредит, включно із цим числом; погашення процентів щомісяця до календарного числа місяця, у яке було надано кредит, включно з цим числом. Сторони узгодили порядок погашення кредиту (додаток № 1 до цієї заяви), що є невід`ємною частиною договору.

Згідно з вимогами частини 4 статті 18 Закону України "Про електронні довірчі послуги" кваліфікований електронний підпис має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису.

2 липня 2021 року на підставі вищезазначеного договору позивачем на поточний рахунок Товариства було перераховано кредитні кошти у розмірі 500 000,00 грн, що підтверджується наявною у матеріалах справи відповідною банківською випискою по рахунку вказаного відповідача.

Згідно з частиною 2 статті 639 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

Відповідно до пункту 3.2.8.3.1 Умов повернення кредиту здійснюється щомісячно шляхом забезпечення клієнтом позитивного сальдо на його поточному рахунку в сумах і в дати щомісячних внесків, зазначених у заяві.

Згідно за пунктом 3.2.8.3.2. Умов за користування послугами клієнт сплачує щомісячно протягом всього терміну кредиту проценти за користуванням у розмірі та згідно графіку, визначених в заяві та Тарифах. При несплаті процентів у строк, визначений графіком, вони вважаються простроченими, крім випадків розірвання договору згідно з пунктом 3.2.8.6.2. Умов.

За умовами пункту 3.2.8.9.1. Умов за користування кредитом у період з дати списання коштів з позикового рахунку до дат погашення кредиту згідно з пунктами 3.2.8.1., 3.2.8.3. Умов договору клієнт сплачує проценти в розмірі, зазначеному в пункті 3.2.8.3.2. Умов.

Нарахування процентів здійснюється щодня, при цьому проценти розраховуються на початковий розмір кредиту за фактичну кількість днів користування кредитними ресурсами, виходячи з 360 днів у році. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування процентів не враховується (пункт 3.2.8.9.2. Умов).

Згідно з пунктом 3.2.8.9.3. Умов сплата процентів за користування кредитом здійснюється в дати платежів, зазначені у заяві (пункт 3.2.8.3.1). Якщо повне погашення кредиту здійснюється в дату, що відрізняється від зазначеної в цьому пункті, то останньою датою погашення процентів, розрахованої від попередньої дати погашення по день фактичного повного погашення кредиту, є дата фактичного погашення кредиту.

Як передбачено пунктом 3.2.8.9.6. Умов зобов`язання за цим правочином виконуються в такій послідовності: кошти, отримані від клієнта, а також від інших уповноважених органів або осіб, для погашення заборгованості за цим договором, перш за все спрямовуються для відшкодування витрат або збитків Банку згідно з пунктом 3.2.8.5.14 Умов, далі - для погашення неустойки згідно з підрозділом 3.2.8.10. Умов, далі - процентів згідно з пунктом 3.2.8.3.4. Умов, далі - прострочених процентів згідно з пунктом 3.2.8.3.3. Умов, далі - простроченого кредиту, далі - процентів, далі - кредиту. Остаточне погашення заборгованості за цим договором проводиться не пізніше дати, зазначеної в пункті 3.2.8.9.3. Умов. У разі несплати процентів у відповідні дати сплати, визначені в договорі, вони вважаються простроченими. У разі розрахунку витрат Банку згідно з пунктом 3.2.8.5.14. Умов за згодою сторін можлива зміна термінів погашення кредиту.

Розрахунок нарахування процентів за користування кредитом здійснюється у терміни, вказані в заяві, кожного місяця на наступний день після дня отримання клієнтом кредиту або дня погашення чергової частини боргу і проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом на первісну суму кредиту (пункт 3.2.8.9.7. Умов).

За пунктом 3.2.8.3.1.4. Умов клієнт доручає Банку щомісячно у строки, зазначені в заяві, здійснювати договірне списання з його рахунків, відкритих у Банку, на погашення заборгованості за послугою у кількості та розмірі, зазначеному в кредитному договорі. Остаточним терміном погашення заборгованості за кредитом є дата повернення кредиту. Згідно із статтями 212, 651 ЦК України при порушенні клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбачених цим договором, Банк на свій розсуд, починаючи з 91-го дня порушення будь-якого із зобов`язань, має право змінити умови договору, встановивши інший термін повернення кредиту. За такої умови Банк направляє клієнту повідомлення із зазначенням дати терміну повернення кредиту (Банк здійснює інформування клієнта на свій вибір: або письмово, або через встановлені засоби електронного зв`язку Банку і клієнта (система клієнт-банк, Інтернет клієнт банк, sms повідомлення або інших). При непогашенні заборгованості за цим договором у термін, зазначений в повідомленні, вся заборгованість за кредитним договором, починаючи з наступного дня від дати, зазначеної в повідомленні, вважається простроченою. У разі погашення заборгованості в період до закінчення 90 днів (включно) з моменту порушення будь-якого із зобов`язань, терміном повернення кредиту є дата останнього платежу.

За пунктом 3.2.8.6.2 Умов при настанні будь-якої з наступних подій: неотримання від клієнта згоди на зміну розміру процентів за користування кредитом, зміну періодичності порядку сплати платежів за кредитом; порушення клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбачених умовами видачі та погашення кредиту, у т.ч. в разі порушення цільового використання кредиту; порушення господарським судом справи про банкрутство клієнта або про визнання недійсними установчих документів клієнта, або про скасування державної реєстрації клієнта; ухвалення власником або компетентним органом рішення про ліквідацію клієнта; смерті клієнта; порушення кримінального провадження щодо клієнта; встановлення такими, що не відповідають дійсності, відомостей, що містяться в пункті 3.2.8.5.11 Умов; відсутності у Банку вільних грошових коштів, про що Банк письмово повідомляє клієнта; наявності судових рішень, що вступили в силу, про стягнення грошових коштів з поточного рахунку клієнта, наявності арешту на поточних рахунках, що належать клієнту, наявності платіжних вимог про примусове списання та інших обставин, які явно свідчать про те, що наданий клієнту кредит не буде повернутий вчасно; закриття поточного рахунку клієнта, Банк на свій розсуд має право: а) змінити умови видачі та надання кредиту - вимагати від клієнта дострокового повернення кредиту, сплати процентів за користування, виконання інших зобов`язань за кредитом у повному обсязі шляхом надсилання повідомлення. Водночас згідно статей 212, 611, 651 ЦК України за зобов`язаннями, терміни виконання яких не настали, терміни вважаються такими, що настали у зазначену в повідомленні дату. В цю дату клієнт зобов`язується повернути Банку суму кредиту в повному обсязі, проценти за фактичний термін користування ним, повністю виконати інші зобов`язання за кредитом; б) розірвати договір у судовому порядку. За такої умови в останній день дії договору клієнт зобов`язується повернути Банку суму кредиту в повному обсязі, проценти за фактичний термін користування ним, повністю виконати інші зобов`язання за цим договором; в) відповідно до статті 651 ЦК України, статті 188 Господарського кодексу України (далі - ГК України) здійснити одностороннє розірвання договору з надсиланням клієнту повідомлення. У зазначену в повідомленні дату договір вважається розірваним. Водночас в останній день дії договору клієнт зобов`язується повернути Банку суму кредиту в повному обсязі, проценти за фактичний термін користування ним, повністю виконати інші зобов`язання за договором. Одностороння відмова від цього договору не звільняє клієнта від відповідальності за порушення зобов`язань за цим договором.

Зі змісту додатку № 1 до договору вбачається, що щомісячна сума кредиту складала 41 666,67 грн, кількість платежів: 12. З першого по шостий місяці користування кредитом розмір щомісячних процентів складав 8 000,00 грн, за інші місці - 7 000,00 грн.

Проте з матеріалів справи вбачається, що Товариство свої зобов`язання за договором від 2 липня 2021 року виконувало неналежним чином, у зв`язку з чим у останнього станом на 4 жовтня 2022 року виникла заборгованість перед Банком у розмірі 264 333,31 грн, з яких: 208 333,31 грн - заборгованість по кредиту, 56 000,00 грн - заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).

Статтею 1054 ЦК України передбачено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Відповідно до статті 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань.

Аналогічні положення містяться у статтях 525, 526 ЦК України.

За частиною 1 статті 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно з частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Пунктом 2 частини 1 статті 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, зміна умов зобов`язання.

Частиною 2 статті 1054 ЦК України унормовано, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави (статті 1046-1053 ЦК України), якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Матеріалами справи підтверджується наявність у Товариства грошового зобов`язання по сплаті на користь позивача основної заборгованості за кредитом в розмірі 208 333,31 грн, 56 000,00 грн заборгованості по відсоткам у вигляді щомісячної комісії.

Товариство наявність вказаної заборгованості не спростувало, доказів її погашення не надало. Такі докази відсутні й у матеріалах справи.

За таких обставин, позовні вимоги Банку про стягнення з Товариства вищезазначених сум є правомірними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Також судом встановлено, що 2 липня 2021 року між Банком та ОСОБА_1 укладено договір поруки № POR1625221895797, предметом якого є надання поруки зазначеною фізичною особою перед кредитором за виконання Товариством зобов`язань за угодами приєднання до: розділу 3.2.8. "Кредит КУБ" Умов та правил надання банківських послуг (далі угода-1), по сплаті: а) процентної ставки за користування кредитом: за період користування кредитом згідно з пунктом 3.2.8.3.2 угоди-1 - перші 6 місяців 1,6 % в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця - 1,4 % від початкового розміру кредиту; за період користування кредитом згідно з пунктом 3.2.8.3.3. угоди-1 - 4 % в місяць від суми простроченої заборгованості; б) кредиту в розмірі 500 000,00 грн.

Якщо під час виконання угоди-1 зобов`язання боржника, що забезпечені цим договором, збільшуються, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності поручителя, поручитель при укладанні цього договору дає свою згоду на збільшення зобов`язань за угодою-1 у розмірі таких збільшень. Додаткових узгоджень про такі збільшення з поручителем не потрібні (абзац 2 пункту 1.1.1. договору поруки).

Відповідно до пункту 1.2 договору поруки поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань за угодою-1 у тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності. Поручителем надані всі наявні документи, що стосуються його, на момент укладання цього договору. У господарському або цивільному суді відсутні заяви кредиторів про визнання поручителя банкрутом. У випадку смерті або банкрутства боржника за угодою-1 та/або заміни боржника внаслідок правонаступництва та/або переведення боргу на будь-яку інші особу (нового боржника), поручитель приймає на себе зобов`язання та згодний відповідати за виконання угоди-1 за боржника, а також за будь-якого іншого боржника (нового боржника) при настанні вказаних в даному пункті обставин, у зв`язку з чим, поручитель надає поруку перед кредитором за виконання новим боржником зобов`язань за угодою-1 у розмірі та порядку, визначеному умовами угоди-1. При цьому будь-які додаткові узгодження з поручителем не потрібні.

Поручитель з умовами угоди-1 ознайомлений (пункт 1.3. договору).

Згідно з пунктом 1.5. договору, у випадку невиконання боржником зобов`язань за угодою-1, боржник та поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники.

Сторони взаємно домовились, що порука за цим договором припиняється через 15 років після укладення цього договору. У випадку виконання боржником та/або поручителем всіх зобов`язань за угодою-1, цей правочин припиняє свою дію (пункт 4.1. договору).

За статтею 541 ЦК України солідарний обов`язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема, у разі неподільності предмета зобов`язання.

Згідно з частиною 1 статті 543 ЦК України у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.

Разом із тим, оскільки порука є видом забезпечення виконання зобов`язань і при цьому сама має зобов`язальний, договірний характер, на правовідносини поруки поширюються загальні положення про зобов`язання та про договори (розділи І та II книги 5 ЦК України).

Відповідно до частини 1 статті 638 ЦК України істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Враховуючи характер поруки (похідний, залежний від основного зобов`язання), до істотних умов договору поруки слід віднести, зокрема визначення зобов`язання, яке забезпечується порукою, його зміст та розмір, зокрема реквізити основного договору, його предмет, строк виконання тощо.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 31 липня 2019 року в справі № 922/2913/18 та від 12 березня 2020 року в справі № 902/447/19.

Судом встановлено, що предмет договору поруки визначено як надання поруки поручителем перед кредитором за виконання Товариством зобов`язань за договорами приєднання до угоди-1, що розміщені на офіційному сайті банку у мережі Інтернет за адресою http://privatbank.ua.

З системного аналізу всіх умов вказаного договору поруки не вбачається, яке ж саме основне зобов`язання забезпечене порукою, оскільки з наданого договору неможливо встановити ані правочин, який як основне зобов`язання забезпечений порукою, ані поточний рахунок, на який надається послуга кредитного ліміту. Лише визначено особу, первинні зобов`язання якої забезпечені порукою.

За таких обставин, твердження позивача про те, що договір поруки від 2 липня 2021 року № POR1625221895797 укладений саме в забезпечення виконання зобов`язань за кредитним договором від 2 липня 2021 року № б/н, матеріалами справи не підтверджуються, у зв`язку з чим суд позбавлений можливості зі змісту вказаного правочину встановити, які саме первинні зобов`язання забезпечені цією порукою.

Отже, умови укладеного між Банком та ОСОБА_1 договору поруки від 2 липня 2021 року № POR1625221895797 у сукупності з відсутністю в матеріалах справи належних та допустимих доказів, що підтверджують факт надання згоди вказаної фізичної особи на забезпечення виконання зобов`язань саме за кредитним договором від 2 липня 2021 року № б/н спростовують твердження позивача щодо наявності солідарного обов`язку відповідачів сплати заборгованість за вищевказаним кредитним договором у загальному розмірі 264 333,31 грн.

Відповідно до частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відтак, враховуючи об`єктивну неможливість ідентифікувати, які саме зобов`язання та за яким первинним правочином забезпечені порукою, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача до ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

У зв`язку з наведеним даний позов підлягає частковому задоволенню.

Судові витрати, які складаються зі сплаченої Банком суми судового збору, відповідно до статті 129 ГПК України покладаються на Товариство.

Керуючись статтями 86, 129, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Філіп Моторс" (03035, місто Київ, вулиця Липківського Василя Митрополита, будинок 26, квартира 105; ідентифікаційний код 42814937) на користь Акціонерного товариства комерційного банку "ПриватБанк" (01001, місто Київ, вулиця Грушевського, будинок 1Д; ідентифікаційний код 14360570) 208 333 (двісті вісім тисяч триста тридцять три) грн 31 коп. заборгованості за кредитом, 56 000 (п`ятдесят шість тисяч) грн 00 коп. заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії, а також 3 965 (три тисячі дев`ятсот шістдесят п`ять) грн 00 коп. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

У задоволенні позовних вимог Акціонерного товариства комерційного банку "ПриватБанк" до ОСОБА_1 відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 9 січня 2023 року.

СуддяЄ.В. Павленко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення09.01.2023
Оприлюднено12.01.2023
Номер документу108320658
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування забезпечення виконання зобов’язання

Судовий реєстр по справі —910/11080/22

Рішення від 09.01.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Павленко Є.В.

Ухвала від 03.11.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Павленко Є.В.

Ухвала від 21.10.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Павленко Є.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні