Справа № 156/832/22
Провадження № 2-о/156/39/22
Рядок статзвіту № 10
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2022 року смт. Іваничі
Іваничівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Бахаєва І.М.,
присяжних Чабан В.І., Шевчук Л.М.,
з секретарем судового засідання Кирилюк Л.М.,
за участі:
заявників ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
представника органу опіки і піклування
Володимир-Волинської РДА Шевченко Н.Д.,
розглянувши в закритому судовому засіданні в залі суду в смт. Іваничі Волинської області цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою громадян ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , заінтересована особа - Орган опіки та піклування Володимир-Волинської райдержадміністарації, заінтересована особа - Нововолинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), про усиновлення малолітньої дитини - громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
ВСТАНОВИВ:
19.12.2022 року до суду звернулись заявники ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Володимир-Волинської райдержадміністарації, заінтересована особа - Нововолинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про усиновлення дитини. Заява мотивована тим, що з 05.08.2000 року заявники перебувають у зареєстрованому шлюбі, від якого дітей не мають. Тому бажають усиновити дитину - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає разом з ними, оскільки батьків дитини - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 за рішенням суду позбавлено батьківських прав.
Заявники стверджують, що метою усиновлення є надання дитині сімейного затишку та батьківської любові, бажання виховувати дитину на правах рідної, враховуючи подальші правові наслідки усиновлення. Заявники стверджують, що усвідомлюють, що усиновлення дитини провадиться в її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
Сума їхнього сукупного доходу на кожного члена сім`ї (враховуючи усиновлену дитину) відповідає установленому законодавством прожиткового мінімуму. По місцю проживання вони характеризуються позитивно, мають добрий стан здоров`я. Спиртними напоями не зловживають. На наркологічному, психоневрологічному обліку не перебувають, до кримінальної відповідальності не притягувались, не знятої чи не погашеної судимості не мають, в розшуку не перебувають. Окрім того, вони ніколи не позбавлялися батьківських прав, не були усиновлювачами іншої дитини. Подружжя має стабільний дохід та постійне місце проживання.
Рішення про усиновлення дитини є зваженим, відповідальним та дуже очікуваним. У них є велике бажання стати батьками. Вони пройшли курси усиновлювачів та ознайомлені з наслідками усиновлення дітей та правами та обов`язками усиновителів.
Дитина, яку вони просять усиновити - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус дитини позбавленої батьківського піклування.
Перешкод для усиновлення, передбачених ст. 212 СК України вони не мають. Зобов`язуються створити всі необхідні умови для розвитку та виховання дитини. Правові наслідки передбачені для усиновлення дитини їм роз`яснені.
Вказані обставини стали підставою звернення до суду.
Ухвалою Іваничівського районного суду від 20.12.2022 року відкрито провадження в справі. Справу призначено до розгляду в закритому судовому засіданні на 26.12.2022 року.
26.12.2022 ухвалою суду було замінено в розглядуваній цивільній справі заінтересовану особу Іваничівський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) відповідно на Нововолинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів).
В судовому засіданні заявники підтвердили своє бажання усиновити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Пояснили, що у шлюбі перебувають з 2000 року, однак дітей не мають. Усиновити ОСОБА_3 є їхнім спільним рішенням, оскільки дитина проживає з ними і ними створено всі необхідні умови для розвитку та виховання дитини. Дохід у сім`ї достатній. Заявники просили задовольнити заяву та прийняти рішення про усиновлення ними ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник заінтересованої особи Нововолинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) в судове засідання свого представника не направив, хоча був належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи судом, надав заяву про розгляд справи за відсутності іхнього представника, не заперечують проти задоволення заявлених вимог.
Представник заінтересованої особи Органа опіки та піклування Володимир-Волинської райдержадміністарації підтримала вимоги за заявою і просила таку задовольнити, посилаючись на доцільність і таким, що відповідає інтересам дитини усиновлення її заявниками.
Між сторонами виникли правовідносини із сімейних відносин з усиновлення дитини громадянами України.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданого Нововолинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), актовий запис про народження № 353 від 17.11.2021 року, батьками дитини записані: батько - ОСОБА_5 , мати - ОСОБА_4 (а.с. 11).
Заочним рішенням Іваничівського районного суду Волинської області від 26.09.2022 року батьків дитини - ОСОБА_5 та ОСОБА_4 позбавлено батьківських прав відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Рішення набрало законної сили 27.10.2022 року (а.с.13-16).
27.10.2022 року рішенням Литовезької сільської ради Володимирського району Волинської області № 48 про надання статусу дитини, позбавленої батьківського піклування малолітньому - ОСОБА_3 надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування (а.с.19).
Із наказа Литовезької сільської ради Володимирського району Волинської області від 21.11.2022 року № 18 вбачається тимчасове влаштування малолітнього ОСОБА_3 в сім`ю ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а. с. 12).
Згідно висновку про стан здоров`я, фізичний і розумовий розвиток дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 здоровий(а.с.20).
Малолітній ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 виховується в сім`ї ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .. До складу їхньої сім`ї входять: ОСОБА_7 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , що підтверджено довідкою про склад сім`ї ОСОБА_2 , виданою 12.12.2022 року Павлівською сільською радою Володимирського району Волинської області за № 74 (а.с.23).
Окрім цього, заявник ОСОБА_2 надав податкову декларацію платників єдиного податку фізичної особи-підприємця, згідно якої сума доходів на 2021 рік становить 128236,00 грн. (а.с.39-40).
Згідно довідок МВС України ОСОБА_2 та ОСОБА_1 до кримінальної відповідальності не притягувались, незнятої чи непогашеної судимості не мають та в розшуку не перебувають (а. с. 35,36).
Із висновків про стан здоров`я від 01.07.2022 року встановлено, що ОСОБА_2 здоровий, на психіатричному та наркологічному обліку не перебуває (а. с. 37). ОСОБА_1 здорова, на психіатричному та наркологічному обліку не перебуває (а. с. 38).
ОСОБА_2 та ОСОБА_1 зареєстровані та проживають у будинку за адресою: АДРЕСА_1 якого, відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом належить ОСОБА_2 (а.с.42,43).
З актів обстеження умов проживання слідує, що житловий будинок загальною площею 104,6 кв.м. складається з 5-ти кімнат, кухні, прихожої, веранди, ванної кімнати. В ньому створено необхідні умови для проживання та виховання дитини: зроблено добротний, естетичний ремонт, чисто, охайно, затишно. Наявні необхідні меблі та побутова техніка. На території домогосподарства є літня кухня, підсобні приміщення. Прибудинкова територія доглянута та безпечна для дитини (а.с.22).
Із довідки про проходження ОСОБА_2 та ОСОБА_1 курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування від 15.11.2022 року встановлено, що за результатами проведеного навчання вони отримали рекомендації щодо можливості усиновлення однієї або двох дітей, віком від півтора до десяти років, стать значення не має (а.с.46-48).
Із висновку від 24.11.2022 року № 32/40/2-21 про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини ОСОБА_3 видно, що орган опіки та піклування Володимир-Волинської райдержадміністарації прийшов до висновку про доцільність і таким, що відповідає інтересам дитини усиновлення її заявниками (а. с. 25-27).
Згідно ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів
Відповідно до ст. 207 СК України усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
Відповідно до ст. 209 СК України дитина, покинута в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров`я або яку відмовилися забрати з них батьки, інші родичі, може бути усиновлена після досягнення нею двомісячного віку.
Відповідно до ст.ст. 20, 21 Конвенції про права дитини від 20 листопада1989 року, дитина, яка тимчасово або постійно позбавлена сімейного оточення, має право на особливий захист і допомогу, що надається державою, в тому числі і можливість її усиновлення, з урахуванням, в першочерговому порядку, найкращих інтересів дитини.
Згідно ст. 219 СК України усиновлення дитини провадиться без згоди батьків, якщо судом встановлено, що вони, не проживаючи з дитиною понад шість місяців без поважних причин, не проявляють щодо неї батьківської турботи та піклування, не виховують та не утримують її.
Згідно ст. 211 цього Кодексу усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року.
Частиною 1 ст. 215 СК України встановлено, що облік осіб, які бажають усиновити дитину, ведеться відділами та управліннями районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських, районних у містах рад, на які покладається безпосереднє ведення справ щодо опіки та піклування
За правилами ст. 217 та 219 цього Кодексу усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків.
Усиновлення дитини провадиться без згоди батьків, якщо вони, зокрема: батьки невідомі, або позбавлені батьківських прав щодо дитини, яка усиновлюється.
Згідно ст. 218 та 222 СК України для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові та стану здоров`я.
Відповідно до ст. 223 СК України особа, яка бажає усиновити дитину, подає до суду заяву про усиновлення.
Згідно ст. 8 Європейської конвенції про усиновлення дітей, прийнятої 24 квітня 1967 року в Страсбурзі, і яка, відповідно до ст. 9 Конституції України, є складовою частиною національного законодавства України, компетентний орган приймає рішення про усиновлення лише тоді, коли впевниться, що воно здійснюється в інтересах дитини. Кожного разу компетентний орган звертає особливу увагу на те, щоб це усиновлення забезпечило дитині стабільні та гармонійні домашні умови.
Відповідно до ст. 224 СК України суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема: стан здоров`я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину; особу дитини та стан її здоров`я та ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити. При дотриманні всіх умов, встановлених цим Кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини суд постановляє рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини.
Відповідно до п. 6 та п. 9 постанови Пленуму Верховного суду України від 30.03.2007 р. N 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав", вирішуючи заяву по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги ч. 1 - 3 ст. 218 СК щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам. Ухвалюючи рішення згідно зі ст. 255 ЦПК та ст. 224 СК, суд повинен обґрунтувати задоволення чи відхилення заяви про усиновлення. У разі її задоволення в резолютивній частині рішення необхідно навести відомості про заявника (заявників), повністю зазначивши його прізвище, ім`я, по батькові, день, місяць і рік народження, а також про його громадянство. За наявності клопотання заявників суд вирішує питання про зміну прізвища, імені та по батькові, дати й місця народження дитини відповідно до статей 229 - 231 СК України. При цьому слід мати на увазі, що зміни вносяться не до свідоцтва, а до актового запису про народження дитини.
Відповідно до ст. 229 СК України особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації актів народжень матір`ю та батьком дитини. Зміна прізвища, імені та по батькові, особи яка усиновлена, провадиться у відповідності із положеннями ст. 231 СК України. Якщо усиновлювачами є одночасно жінка та чоловік і якщо вони записуються батьками дитини, відповідно змінюються прізвище та по батькові дитини. У рішенні про усиновлення суд змінює відомості про місце народження та дату народження дитини, якщо це відповідає її інтересам.
Згідно ст. 314 ЦПК України за результатами розгляду заяви про усиновлення суд ухвалює рішення. У разі задоволення заяви суд зазначає у резолютивній частині рішення про усиновлення дитини або повнолітньої особи заявником (заявниками). За клопотанням заявника (заявників) суд вирішує питання про зміну імені, прізвища та по батькові, дати і місця народження усиновленої дитини, про зміну імені, прізвища, по батькові усиновленої повнолітньої особи, про запис усиновлювачів батьками. Усиновлення вважається здійсненим із дня набрання законної сили рішенням суду. Для внесення змін до актового запису про народження усиновленої дитини або повнолітньої особи копія рішення суду надсилається до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення.
Дослідивши у відповідності до положень ст. 224 СК України обставини по справі в цілому, враховуючи мотиви, на підставі яких заявники бажають усиновити дитину, суд дійшов висновку, що заявники за своїм станом здоров`я, матеріальним становищем, сімейним станом та умовами проживання, ставленням до виховання дитини здатні забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя та розвитку усиновлюваної малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та, що дане усиновлення відповідатиме найвищим інтересам дитини.
Враховуючи, що згідно ч. 1 ст. 229 СК України особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи, а заявники скористалися таким правом та просили внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , записавши їх батьками, суд вважає, що це відповідає інтересам дитини, а тому є підстави для задоволення заяви в цій частині.
Суд, враховуючи обставини по справі, та положення ч. 1 ст. 231 СК України згідно якої, якщо усиновлювачами є одночасно жінка та чоловік і якщо вони записуються батьками дитини, відповідно змінюються прізвище та по батькові дитини, дійшов висновку, що заява в частині зміни прізвища дитини та по батькові підлягає задоволенню, оскільки зміна прізвища та по батькові дитини відповідає інтересам усиновлюваної дитини. Також, з урахуванням ч. 1 ст. 230 СК України, інтересам усиновлюваної дитини відповідає зміна місця її народження, тому суд вважає можливим задовольнити заяву в цій частині.
Отже, заява ОСОБА_2 та ОСОБА_1 про усиновлення дитини є підставною та підлягає задоволенню.
За ч. 1 ст. 233 СК України на підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини або повнолітньої особи, складений органами державної реєстрації актів цивільного стану України, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове Свідоцтво про народження з урахуванням цих змін.
Свідоцтво про народження, що було видане раніше, анулюється.
Відповідно до ч. 1 ст. 225 СК України, ч. 7 ст. 314 ЦПК України усиновлення вважається здійсненим із дня набрання рішенням суду законної сили.
Згідно із ч. 4 ст. 314 ЦПК України судові витрати, пов`язані з розглядом справи про усиновлення, відносяться на рахунок заявника (заявників).
Керуючись ст. 1-7, 207, 208, 209, 211, 217-220, 223-224, 229-233 Сімейного кодексу України, ст. 3,10, 13,133, 258,259,264,265, 293,294, 310-314 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , заінтересована особа - Орган опіки та піклування Володимир-Волинської райдержадміністарації, заінтересована особа - Нововолинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), про усиновлення малолітньої дитини - громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Дозволити громадянам України ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , народився у с. Менчичі Іваничівського району Волинської області; зареєстрована та фактична адреса проживання: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) та ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , народилась с. Радовичі Іваничівського району Волинської області, зареєстрована та фактична адреса проживання: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) усиновити малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оголосивши вказаних осіб відповідно усиновлювачами та усиновленою.
Внести зміни до актового запису № 353 від 18.11.2022, складеного Нововолинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Володимир-Волинському районі Волинської області, про народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , записавши батьком дитини громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , змінивши прізвище дитини з « ОСОБА_3 » на « ІНФОРМАЦІЯ_4 », по батькові з « ОСОБА_3 » на « ІНФОРМАЦІЯ_4 »; матір`ю дитини записавши громадянку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; дату та місце народження дитини залишити без змін.
Судові витрати в цивільній справі покласти на заявників ОСОБА_2 , ОСОБА_1 .
Рішення може бути оскаржено до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Згідно із п.3 розд. XII «Прикінцеві положення» ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст цього рішення суду складено 09.01.2023.
Суддя І.М.Бахаєв
Присяжні Чабан В.І.,
Шевчук Л.М.,
Суд | Іваничівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 29.12.2022 |
Оприлюднено | 12.01.2023 |
Номер документу | 108326390 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Іваничівський районний суд Волинської області
Бахаєв І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні