Іванівський районний суд Одеської області
Іванівський районний суд Одеської області
Справа № 499/16/23
Провадження № 2/499/69/23
У Х В А Л А
про залишення позову без руху
11 січня 2023 року смт Іванівка
Суддя Іванівського районного суду Одеської області Погорєлов І.В., перевіривши на виконання вимог ст.ст.175, 177 ЦПК України позовну заяву ОСОБА_1 , який діє від імені та в інтересах ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно, мотивуючи свої вимоги тим, що в нотаріальному порядку оформити спадкове майно після смерті батька позивача немає можливості через відсутність оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Предметом позову є 1/2 частини рухомого та нерухомого майна, що залишилося після смерті ОСОБА_4 .
Перевіривши матеріали позовної заяви встановлено, що така не відповідає вимогам, встановленим ст.ст.175-177ЦПК України з огляду на наступне.
У порушення п.2 ч.3 ст.175 ЦПК України представником позивача неповно зазначено анкетні дані відповідача ОСОБА_3 зокрема, окрім місця проживання, не зазначено дати народження та інших жодних відомостей у відповідності до п.2 ч.3 ст.175 ЦПК України, що позбавляє суд можливості надати запит отримати відповідь з відповідного органу ДМС або органу місцевого самоврядування щодо зареєстрованого місця його проживання (перебування) відповідача, як це передбачено положеннями ч.6ст.187 ЦПК України, та як наслідок в подальшому належним чином сповістити відповідача про час та місце розгляду справи у відповідності до ст.128 ЦПК України.
Відповідно до п.5 ч.3ст.175 ЦПК Українипозовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
При звернення до суду представник позивача посилається на ту обставину, що у зв`язку з відсутністю у неї правовстановлюючих документів на спадкове майно, позивач не може реалізувати своє право на спадщину, що підтверджується відмовою приватного нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину від 02.12.2022 року за №326/02-14.
Суддя роз`яснює, що одним із основних принципів цивільного судочинства є змагальність сторін, згідно із яким кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ст.81 ЦПК України).
Відповідно дост.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.1ст.5 ЦПК Україниздійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, держави та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
При цьому, предметом позову є матеріально-правова вимога позивача до відповідача, а підставою - посилання на належне йому право, юридичні факти, що призвели до порушення цього права, та правове обґрунтування необхідності його захисту.
Отже, виходячи із наведеного, на момент звернення із тим чи іншим позовом, права та інтереси, на захист яких поданий позов вже мають бути порушені, невизнані або оспорювані особою, до якої пред`явлений позов, тобто, законодавець пов`язує факт звернення до суду із наявністю вже порушених прав та інтересів позивача. Метою ж позову є розгляд спору і захист вже порушених, невизнаних або оспорюваних суб`єктивних прав або законних інтересів позивача.
Зміст позову - це вказівка позивача на спосіб захисту вже порушеного права (ст.16 ЦК України).
В той же час позовна заява не містить викладу обставин (з посиланням на докази), якими позивач обґрунтовує позовні вимоги в частині неможливості оформити спадкове майно у нотаріальному порядку та наявність з боку відповідача вчинення будь-яких перешкод для цього, не зазначено, якими діями саме відповідач не визнає, порушує, чи оспорює права позивач відносно спадкового майна, не зазначені докази, які б могли підтвердити дані обставини.
Тобто, в порушення вимог п.5 ч.3ст.175 ЦПК Українипозовна заява не містить викладу обставин та зазначення доказів, що підтверджують порушення прав позивача.
Суддя звертає увагу на те, що від змісту позовної заяви залежить позиція відповідача, який як і позивач має право на судовий захист, а для реалізації цього права має бути обізнаним з тим, які вимоги до нього заявлені та з яких підстав і якими доказами це підтверджується.
За правилами п.6 ч.3ст.175 ЦПК Українипозовна заява повинна містити відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору.
Згідностатті 34 Закону України «Про нотаріат», нотаріуси вчиняють нотаріальні дії, зокрема, видають свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно достатті 67 Закону України «Про нотаріат», свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством, на ім`я всіх спадкоємців або за їх бажанням кожному з них окремо.
Нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо: вчинення такої дії суперечить законодавству України; не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії тощо. Нотаріусу або посадовій особі, яка вчиняє нотаріальні дії, забороняється безпідставно відмовляти у вчиненні нотаріальної дії. На вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову. (ст. 49 Закону України «Про нотаріат»)
Відповідно до положеннястатті 16 Цивільного процесуального кодексу України, сторони вживають заходів для досудового врегулювання спору за домовленістю між собою або у випадках, коли такі заходи є обов`язковими згідно із законом.Особи, які порушили права і законні інтереси інших осіб, зобов`язані поновити їх, не чекаючи пред`явлення претензії чи позову.
Відповідно до роз`яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування»,свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством.За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Отже, в даному конкретному випадку, враховуючи вимоги позивача та їх підстави, наведені в позовній заяві, су констатує той факт, що позивачу лише у разі отримання вмотивованої постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій необхідно звернутися до суду для захисту своїх прав.
Доданий до матеріалів справи лист приватного нотаріуса від 02.12.2022 року №326/02-14 не є відмовою у вчиненні нотаріальних дій (в даному випадку видачу свідоцтва про право на спадщину), оскільки з його змісту вбачається, що жодних рішень нотаріус не приймав та дій не вчиняв, а даним листом роз`яснив позивачу та його представнику порядок отримання свідоцтва про право на спадщину та вказав перелік необхідних документів, які слід подати до нотаріусу задля отримання такого свідоцтва.
Отже, в супереч п.6 ч.3 ст.175 ЦПК України дана позовна заява не містить відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору, а саме винесення нотаріусом постанови про відмову у вчинені нотаріальної дії.
Відповідно до ч.1 ст.185ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши позивачу десятиденний строк з дня вручення даної ухвали на усунення недоліків, зазначених вище.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 185, 258-261, 353 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , який діє від імені та в інтересах ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно - залишити без руху.
Надати позивачу та його представнику строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків, а саме: зазначити повні анкетні дані відповідача (дата народження), навести обставини та зазначити докази, що підтверджують порушення прав позивача, зазначити відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору та надати докази отримання постанови нотаріусу про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Роз`яснити позивачу та його представнику, що в разі, якщо у вказаний строк недоліки позовної заяви не будуть усунуті, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати представнику позивача.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
СуддяІгор ПОГОРЄЛОВ
Суд | Іванівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 11.01.2023 |
Оприлюднено | 13.01.2023 |
Номер документу | 108348062 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Іванівський районний суд Одеської області
Погорєлов І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні