Рішення
від 11.01.2023 по справі 911/1811/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" січня 2023 р. Справа № 911/1811/22

Господарський суд Київської області у складі судді Щоткіна О.В., розглянув матеріали справи

Товариства з обмеженою відповідальністю «Білоцерківвода»

до Комунального підприємства Білоцерківської міської ради «Комунальник»

про стягнення 15 099,60 грн.

без виклику учасників справи

СУТЬ СПОРУ:

До Господарського суду Київської області звернулось Товариства з обмеженою відповідальністю «Білоцерківвода» (надалі позивач, ТОВ «Білоцерківвода») до Комунального підприємства Білоцерківської міської ради «Комунальник» (надалі відповідач, КП БМР «Комунальник») про стягнення 15 099,60 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на здійснення відповідачем перешкод працівникам ТОВ «Білоцерківвода» у відборі проб каналізаційних стічних вод для визначення вмісту забруднюючих речовин, що скидаються підприємством в каналізаційну мережу м. Біла Церква з контрольного колодязя КПБМР «Комунальник», розташованого за адресою: Київська обл., Білоцерківський р-н, смт. Терезине, вул. Першотравнева, 2, про що складено відповідний акт відбору проб від 09.06.2021, у зв`язку з чим позивач провів нарахування плати за понаднормативний скид забруднюючих речовин за червень 2021 року.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 29.09.2022 відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (без виклику учасників справи) та встановлено сторонам строки для вчинення процесуальних дій у справі.

Частиною 5 ст. 176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, у порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 11 ст. 242 ГПК України, у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі, судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

За змістом ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» місцезнаходження юридичної особи визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

В силу положень ст. 10 наведеного Закону, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи та про його право подати відзив на позовну заяву, копія ухвали суду від 29.09.2022 про відкриття провадження у справі № 911/1811/22 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 09133, Київська обл., Білоцерківський район, смт Терезине, вул. Першотравнева,2.

Згідно з п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

З рекомендованого повідомлення № 0103281792818 вбачається, що оператор поштового зв`язку вручив судову кореспонденцію 07.12.2022. Таким чином строк для подання відзиву на позовну заяву сплив 22.12.2022. До суду відзиву на позовну заяву подано не було, інших заяв чи клопотань від відповідача також не надходило.

Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Оскільки судом було вчинено всі необхідні дії для належного повідомлення відповідача про розгляд справи та відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається виключно за наявними матеріалами, відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.

Відповідно до ч. 8 ст. 252 ГПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, та об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

29 березня 2021 року між між ТОВ «Білоцерківвода» (далі - виконавець) та Державним КПБМР «Комунальник» (далі - споживач) укладено договір про надання послуг з розподілу води №6206/1 (далі - Договір), відповідно до умов якого виконавець зобов`язується надати споживачу послуги з розподілу води (ДК 021:2015 65110000-7) (централізованого водовідведення), а споживач зобов`язується своєчасно і у повному обсязі оплачувати надану послугу у порядку, строки та на умовах передбачених договором.

Відповідно до п. 31 договору у разі перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах (додаток № 6), споживач здійснює оплату за послуги водовідведення згідно наданого виконавцем рахунку (із застосуванням коефіцієнта кратності відповідно до місцевих Правил стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Біла Церква прийнятими органами місцевого самоврядування, а в разі їх відсутності, відповідно до загальнодержавних Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення).

Пунктом 9 Договору встановлено, що виконавець має право безперешкодного доступу будь-якої години доби до будівель, приміщень і споруд, у яких встановлено вузол (вузли) комерційного обліку, для перевірки схоронності, обслуговування та/або заміни такого вузла (вузлів) обліку, а також зняття показань.

Згідно підпунктів 9, 21, 22, 31 п. 34 Договору споживач зобов`язався допускати на територію об`єкта нерухомого майна виконавця або його представника у порядку, визначеному законом для проведення технічних та профілактичних оглядів мереж водопостачання, водовідведення, локальних очисних споруд і перевірки показань засобів обліку; дотримуватися вимог до режиму скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на своїх каналізаційних випусках; здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ним до систем централізованого водовідведення, згідно з графіком відбору проб, погодженим із виконавцем, надавати виконавцю інформацію про обсяги та якісний склад стічних вод, які скидають до систем централізованого водовідведення; забезпечити можливість проведення виконавцем у будь-який час доби здійснення контролю за скидом споживачем стічних вод до системи централізованого водовідведення або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди виконавця.

Згідно з пп. 7, 15 п. 35 договору виконавець має право доступу до будівель, приміщень (інших об`єктів нерухомого майна) споживача для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, виконання робіт з встановлення, обслуговування та заміни вузлів комерційного обліку, проведення технічних та профілактичних оглядів мереж водопостачання та водовідведення, перевірки схоронності та зняття показань засобів вимірювальної техніки (вузлів обліку), визначеному законом і договором; контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачем.

Рішенням Білоцерківської міської ради від 31.10.2019 № 4465-81-VII затверджено Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Біла Церква (надалі -Правила).

Дія цих Правил поширюється на суб`єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі виробник), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, а також фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення м. Біла Церква або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі споживачі, субспоживачі) а в частині, що стосується вивозу рідких відходів або стічних вод асенізаційними машинами, на власників рідких відходів або стічних вод та перевізників (п. 1.3 Правил).

Згідно з п. 1.6 Правил ці Правила є обов`язковими для всіх споживачів (субспоживачів), яким виробник надає послуги з централізованого водовідведення та/або які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди м. Біла Церква, субспоживачів, власників рідких відходів, перевізників рідких відходів.

Відповідно до пп. 2.1.5 п. 2.1 Правил виробник повинен здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачем заздалегідь), відбір контрольних проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення міста Біла Церква. При цьому відбір проб здійснюється як в присутності представника споживача так і без присутності споживача, якщо контрольний колодязь споживача розташований за межами його території.

Підпунктом 2.2.2 п. 2.2 Правил передбачено, що споживачі повинні дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів, вимагати від субспоживачів виконання положень загальнодержавних Правил та цих Правил.

Згідно п. 8.12.2 Правил, з метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод споживача виконується уповноваженими представниками виробника та фіксується в акті відбору проб (додаток 4 до цих Правил), який підписують як представники виробника, так і представник споживача

У пп. 8.12.5 п. 8.12 Правил вказано, що зволікання з допуском уповноваженого представника виробника на територію споживача (більше ніж 30 хвилин після його прибуття) або створення перешкод у відборі проб з боку представників споживача фіксується в акті за підписом представника виробника. Виробник виставляє споживачу рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Kk = 5 за розрахунковий місяць, у якому було вчинено це порушення.

Працівники позивача 09.06.2021 прибули до контрольного колодязя КП Білоцерківської міської ради «Комунальник», розташованого за адресою: Київська обл., Білоцерківський р-н, смт. Терезине, вул. Першотравнева, 2, з метою визначення вмісту забруднюючих речовин, що скидаються підприємством з стічними водами в каналізаційну мережу м. Біла Церква. Разом з тим, відбір проб не було здійснено, у зв`язку зі здійсненням відповідачем перешкод у відборі проб, а саме: будівля каналізаційно-насосної станції облаштована замком, час очікування представників відповідача для відбору проб більше 30 хв. Вказане зафіксовано актом відбору проб від 09.06.2021.

Листом від 15.06.2021 № 1-04/08-1546 позивач повідомив відповідача про створення ним працівникам ТОВ «Білоцерківвода» перешкод у відборі проб стічних вод та обов`язок позивача застосувати до відповідача п. 8.125 Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Біла Церква та виставити рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Kk = 5 за розрахунковий місяць, у якому було вчинено дане порушення, тобто за березень 2021 року. В додатках до вказаного листа, позивач надіслав відповідачу акт відбору проб від 09.06.2021.

Відповідач отримав вказаний лист 18.06.2021, про що свідчить підпис уповноваженого представника відповідача на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу № 0910710909802.

На підставі акту відбору стічних вод від 09.06.2021 та пп. 8.12.5 п. 8.12 Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Біла Церква, затверджених рішенням Білоцерківської міської ради від 31.10.2019 № 4465-81-VII позивачем здійснено відповідачу розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень зі стічними водами до системи централізованого водовідведення м. Біла Церква у розмірі 21369,60 грн разом з ПДВ.

Листом від 08.07.2021 № 1-04/08-1734 позивач направив відповідачу пакет документів на оплату за скид понаднормативних забруднень стічних вод, а саме: розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень зі стічними водами до системи централізованого водовідведення м. Біла Церква і рахунок від 07.07.2021 № 25 та просив відповідача оплатити рахунок протягом 10 днів з дня його отримання.

Відповідач отримав вказаний лист 09.07.2021, про що свідчить підпис уповноваженого представника відповідача на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу № 09107109982600 та штамп АТ «Укрпошта».

Завірені копії перелічених документів залучені до матеріалів справи.

Разом з тим, відповідач нараховану плату за скид понаднормативних забруднень зі стічними водами до системи централізованого водовідведення м. Біла Церква у розмірі 21369,60 грн не оплатив, здійснивши лише часткову оплату в розмірі 6270,00 грн, у зв`язку з чим позивач звернувся з даним позовом про стягнення з відповідача нарахованої плати за скид понаднормативних забруднень зі стічними водами до системи централізованого водовідведення м. Біла Церква у розмірі 15099,60 грн (21369,60-6270,00).

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно приписів статей 525, 526 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно положень ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Проте, всупереч згаданих приписів закону, Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Біла Церква, затверджених рішенням Білоцерківської міської ради від 31.10.2019 № 4465-81-VII, положень укладеного між сторонами договору, відповідач не виконав своїх зобов`язань щодо здійснення повної оплати нарахованої плати за скид понаднормативних забруднень зі стічними водами до системи централізованого водовідведення м. Біла Церква у розмірі 15099,60 грн. Доказів сплати нарахованої плати відповідач суду не надав.

Згідно вимог ст. 599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За приписами ст. ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідач не реалізував своє право на подання відзиву чи інших доказів, які б спростовували викладені в позовній заяві обставини та свідчили про належне і своєчасне здійснення оплати або відсутності обов`язку щодо оплати заборгованості згідно Акту відбору проб. За таких обставин, оскільки відповідач не здійснив повний розрахунок, суд дійшов висновку про те, що відповідачем були порушені права та законні інтереси позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, суд вважає, що позивачем правомірно заявлено позов про стягнення 15099,60 грн.

З огляду на зазначене та враховуючи, що борг відповідача перед позивачем на час прийняття рішення не погашений, його розмір підтверджується наявними матеріалами справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 15099,60 грн. є доведеними, обґрунтованими, відповідачем не спростовані, а відтак підлягають задоволенню.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються судом на відповідача.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-80, 129, 237, 238, 240, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Комунального підприємства Білоцерківської міської ради «Комунальник» (09133, Київська обл., Білоцерківський р-н, смт Терезине, вул. Першотравнева, 2, код ЄДРПОУ 25297219) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Білоцерківвода» (09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Сухоярська, 14, код ЄДРПОУ 38010130) 15 099 (п`ятнадцять тисяч дев`яносто дев`ять) грн 60 коп заборгованості та 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн 00 коп. судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя О.В. Щоткін

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення11.01.2023
Оприлюднено16.01.2023
Номер документу108358627
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг

Судовий реєстр по справі —911/1811/22

Рішення від 11.01.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Щоткін О.В.

Ухвала від 29.09.2022

Господарське

Господарський суд Київської області

Щоткін О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні