Рішення
від 16.01.2023 по справі 617/2109/21
МАШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 617/2109/21

Номер провадження 2/948/363/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.01.2023 Машівський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді Кравець С.В.,

за участю секретаря Порохні І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Машівка в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вовчанської міської ради Харківської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування

в с т а н о в и в :

Стислий викладпозиції позивача

У грудні 2021 року позивач звернулася до суду з зазначеним позовом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_3 , який був власником земельної частки (паю) на підставі сертифікату серії ХР № 0058250 зареєстрованого в Вовчанській РДА 07.10.1996р. зі змінами від 21.08.2000р. розміром 7, 54 умовних кадастрових гектарів на території колишньої Волохівської сільської ради Вовчанського району Харківської області. Також батько був власником земельної ділянки площею 6, 6488 га на території цієї сільської ради, але на підставі державного акту серії ХР № 068683 від 13.09.2004р.

Іншим спадкоємцем після померлого батька є сестра позивачки, третя особа ОСОБА_2 , яка мешкає в РФ. Позивач не наважувалася самостійно вирішувати питання про спадкування батьківських земельних ділянок, намагалася узгодити з сестрою, але вона уникала розмов про спадщину, повідомляла, що спадщина не потрібна, але надіслати свідоцтво про смерть батька відмовлялася. Через певний час, після розмови з сином позивачки, третя особа надіслала свідоцтво про смерть батька, яке видавалося на території РФ. Передивляючись папку з документами вона також виявила заповіт на своє ім`я в якому батько залишив все своє майно саме їй.

В липні 2021 року вона звернулася до нотаріуса для оформлення спадщини, але їй було відмовлено, оскільки вона пропустила строк на прийняття спадщини.

У зв`язку з наведеним, позивач просить визнати за нею в порядку спадкування за заповітом після смерті батька право на земельну частку (пай) розміром 7, 54 умовних кадастрових гектарів та право власності на земельну ділянку площею 6, 6488 га.

Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі

За ухвалою Вовчанського районного суду Харківської області від 28.12.2021р. відкрито загальне позовне провадження (а.с.42).

04.01.2022р. за ухвалою Машівського районного суду закрито підготовче провадження та справу призначено до розгляду по суті (а.с.81).

Позиції учасниківсудового провадження

Сторони в судове засідання не з`явилися, належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, позивач та відповідач направили заяви про розгляд справи без їх участі, відповідач позов визнав (а.с.49-51).

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин

Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Путятино Путятинського району Рязанської області, рф помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом серії НОМЕР_1 від 16.07.2020р. (а.с.7).

ОСОБА_3 за життя, після померлої дружини ОСОБА_4 , на підставі свідоцтва про право на спадщину від 21.08.2004р. набув право на земельну частку (пай) на підставі сертифікату серії ХР № 0058250 зареєстрованого в Вовчанській РДА 07.10.1996р. за № 414 розміром 7, 54 умовних кадастрових гектарів КСП ім. Енгельса (а.с.8-9).

Крім цього, ОСОБА_3 був власником земельної ділянки площею 6, 6488 га на території Волохівської сільської ради Вовчанського району на підставі державного акту серії ХР № 068683 від 13.09.2004р., кадастровий номер 6321680800:01:001:0024 (а.с.11).

Позивач ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_3 , що підтверджується її свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 05.02.1963р. та Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану № 00032211164 від 19.08.2021р. згідно якого вона вийшла заміж на ОСОБА_5 та змінила прізвище на ОСОБА_6 (а.с.5-6).

Зі змісту заповіту від 19.08.2004р. ОСОБА_3 на випадок своєї смерті залишив все своє майно дочці ОСОБА_1 , що вбачається також з Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 65450071 від 06.07.2021р. (а.с.30-31).

За постановою Вовчанської державної нотаріальної контори Харківської області від 06.07.2021р. № 1554/02-31 позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлого ОСОБА_3 , оскільки не подано оригінал свідоцтва про смерть, довідку з останнього місця проживання спадкодавця, а також з огляду на те, що спадкова справа не відкривалася ні Вовчанською державною нотаріальною конторою, ні за місцем проживання, при цьому спадкоємцем пропущено 6-місячний строк на подання заяви про прийняття спадщини (а.с.32).

Мотиви суду

Відповідно до ч.1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно ч.1 ст. 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Як видно з матеріалів справи, позивач є дочкою померлого ОСОБА_3 на користь якої складено заповіт, а відтак відноситься до кола спадкоємців першої черги за законом та за заповітом.

Відповідно до ч.1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Згідно ч.1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст. 1269 ЦК).

Згідно ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. (ч.1, 3 ст. 1272).

Відповідно до п. 1.2. Глави 10 Розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5 (далі Порядку) передбачено, що при зверненні спадкоємця у зв`язку з відкриттям спадщини нотаріус з`ясовує відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявності заповіту, наявності спадкового майна, його складу та місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.

За п.2.1. цього Порядку спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) першою заяви (повідомлення, телеграми) про прийняття спадщини, про відмову від прийняття спадщини, про відмову від спадщини, заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину, заяви спадкоємця на одержання частини вкладу спадкодавця у банку (фінансовій установі), заяви про видачу свідоцтва виконавцю заповіту, заяви виконавця заповіту про відмову від здійснення своїх повноважень, заяви другого з подружжя про видачу свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, заяви про вжиття заходів до охорони спадкового майна, претензії кредиторів.

Згідно п.2.6. Порядку, спадкова справа підлягає обов`язковій реєстрації у книзі обліку і реєстрації спадкових справ, Алфавітній книзі обліку спадкових справ та у Спадковому реєстрі.

Відповідно доп.3.3.Порядку заявипро прийняттяспадщини абовідмову відїї прийняттяподаються спадкоємцемособисто нотаріусуу письмовійформі.Якщо спадкоємецьпротягом шестимісяців неподав донотаріальної конторизаяву проприйняття спадщини,він вважаєтьсятаким,що неприйняв спадщину(п.3.15). Суд може визначити спадкоємцю, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (п.3.16). Спадкоємець, якому за рішенням суду встановлено додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, повинен у межах установленого судом строку прийняти спадщину шляхом подання нотаріусу за місцем відкриття спадщини відповідної заяви (п.3.17).

Отже, враховуючи вказане правозастосування обов`язковою умовою для прийняття спадщини є звернення спадкоємця із заявою про прийняття спадщин до відповідної нотаріальної контори за результатами якої заводиться спадкова справа. У випадку, якщо спадкоємець пропустив строк на прийняття спадщини від має право звернутися до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Як видно з матеріалів справи спадкова справа після померлого ОСОБА_3 не заводилася, оскільки ніхто із спадкоємців із заявами не звертався, що вказує на те, що позивач не прийняла належним чином спадщину після померлого батька, шляхом подачі заяви до нотаріальної контори.

Водночас, її звернення до нотаріуса відповідно до ч.1 ст. 1296 ЦК України з заявою про одержання свідоцтва про право на спадщину, вказує на те, що нею не була дотримана установлена законом процедура, оскільки одержанню свідоцтва обов`язково передує подання заяви про прийняття спадщини та відкриття спадкової справи.

Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 N 7 «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК.

Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.

Отже, даючи оцінку доказам у справі, суд вважає, що оскільки позивач не прийняла належним чином спадщину після померлого батька ОСОБА_3 , шляхом подання заяви про прийняття спадщини, спадкова справа не відкривалася, а оскільки питання відкриття спадкових справ віднесено до виключної компетенції нотаріусів, суд не може перебирати на себе їх функцію, тому враховуючи те, що позивач не подавала в установлений 6-місячний строк заяву про прийняття спадщини чи докази спільного проживання зі спадкодавцем на момент смерті, що стало підставою для відмовити нотаріуса у видачі свідоцтва, а відтак дійшов висновку, що вказаний позов є передчасним, а тому у його задоволенні необхідно відмовити.

Мотив рішення щодо розподілу судових витрат

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, оскільки в задоволенні позову відмовлено, а тому судові витрати відшкодуванню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 142, 263-265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд

в и р і ш и в :

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Вовчанської міської ради Харківської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження, а у разі його оскарження після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , проживає в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Відповідач: Вовчанська міська рада Харківської області, місцезнаходження: м. Вовчанськ, вул. Соборна, 92, Харківської області, код ЄДРПОУ 04058663.

Суддя С.В. Кравець

СудМашівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення16.01.2023
Оприлюднено18.01.2023
Номер документу108417241
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —617/2109/21

Рішення від 16.01.2023

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Кравець С. В.

Ухвала від 04.01.2023

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Кравець С. В.

Ухвала від 28.12.2021

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Петрова Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні