ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.01.2023 Справа № 914/2883/22
Господарський суд Львівської області у складі судді Зоряни ГОРЕЦЬКОЇ розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю СКАН СИСТЕМС, м. Київ,
до відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Незалежна енергосервісна компанія», м. Львів
про стягнення заборгованості в розмірі 300 000,00 грн.
ВСТАНОВИВ
На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «СКАН СИСТЕМС» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Незалежна енергосервісна компанія» про стягнення заборгованості.
Ухвалою від 15.11.2022 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги те, що сторони належним чином повідомлені про розгляд справи судом і від них не надходило жодних заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження чи клопотань про її розгляд у судовому засіданні з повідомленням сторін, дослідивши наявні у справі докази та викладені в позовній заяві пояснення, суд дійшов висновку про необхідність прийняття рішення у справі.
ПРАВОВА ПОЗИЦІЯ СТОРІН
Позиція позивача
Позивач обґрунтовує позовні вимоги неналежним виконанням умов договору №ФСНЕК/21 від 17.05.2021 у зв`язку з чим виникла заборгованість в розмірі 300 000,00 грн.
Позиція відповідача
Відповідач правом на подання відзиву не скористався, проти позову не заперечив.
ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
17 травня 2021 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Скан Системс» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Незалежна енергосервісна компанія» було укладено договір №ФСНЕК/21 про надання безвідсоткової поворотної допомоги.
Відповідно до п. 1.1 Договору в порядку та на умовах визначених цим Договором Позикодавець передає Позичальнику грошові кошти у вигляді безвідсоткової поворотної фінансової допомоги, шляхом перерахування на розрахунковий рахунок, а останній зобов`язується використати таку допомогу за цільовим призначенням і повернути її позикодавцеві в порядку та у строк, визначені цим Договором.
Згідно п. 2.1 Договору, поворотна фінансова допомога надається в національній валюті України в розмірі 300 000 (триста тисяч) гривень без ПДВ.
Згідно п. 3.1, 4.1 Договору, фінансова допомога надається на строк до 15.06.2021, а відповідно до пункту 4.2. Договору Позичальник зобов`язується в повному обсязі повернути фінансову допомогу Позикодавцеві не пізніше строку вказаного в п. 4.1. Договору.
Позика повертається шляхом безготівкового переказу необхідних грошових коштів на поточний рахунок Позикодавця.
На виконанням умов Договору Позивачем було перераховано на рахунок Відповідача згідно платіжного доручення № 136 від 18.05.2021, 300 000,00 грн. фінансової допомоги (засвідчене платіжне доручення та банківська виписка від 18.05.2021 додається).
Позивачем було перераховано на рахунок Відповідача згідно платіжного доручення № 199 від 17.06.2021, 150 000,00 грн. фінансової допомоги, яка була повернута Відповідачем згідно платіжного доручення № 380 від 17.06.2021 (засвідчені банківські виписки від 17.06.2021 додаються).
ТОВ «Скан Системс» звернулось до Відповідача з письмовою вимогою, проте надана фінансова допомога Відповідачем не повернута, (засвідчена копія вимоги від 08.08.2022 та довідка банку про відсутність оплати додається).
ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до частин 1, 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно ч. 1 ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Договір поворотної фінансової допомоги за своєю правовою природою є договором позики.
Статтею 1046 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми (ч. 1 ст. 1047 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором. Позика, надана за договором безпроцентної позики, може бути повернена позичальником достроково, якщо інше не встановлено договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.
Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України унормовано, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається; зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Дана норма кореспондується з приписами ст. 193 Господарського кодексу України.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
З зазначеного слідує, що Позивачем згідно платіжного доручення № 136 від 18.05.2021 було перераховано Відповідачу безпроцентну поворотну позику, яку останній прийняв, проте після спливу строку повернення та після пред`явленої вимоги про оплату борг не повернув, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду.
Згідно ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.
Положеннями ст. 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
В силу ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона покликається, як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідач доказів на спростування викладених позивачем обставин суду не надав.
З врахуванням вищевикладеного в сукупності, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст.13, 73-74, 76-79, 86, 129, 236, 238, 240-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Незалежна енергосервісна компанія» (79024, м. Львів, вул. Б. Хмельницького, буд. 200, ідентифікаційний код 43213069) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Скан Системс» (01033, м. Київ, вул. Сім`ї Прахових, буд. 50, ідентифікаційний код 34980750) 300 000,00 (триста тисяч) грн. заборгованості та 4 500,00 грн. - сплаченого судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили в порядку та строк, передбачені ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку в порядку та строки, визначені главою 1 розділу IV Господарського процесуального кодексу України.
Інформацію по справі, яка розглядається можна отримати за наступною веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua/sud5015.
Суддя Горецька З.В.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2023 |
Оприлюднено | 19.01.2023 |
Номер документу | 108421749 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Горецька З.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні