ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
27 грудня 2022 року м. ТернопільСправа № 921/193/22
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Гевка В.Л. за участі секретаря судового засідання Карпи М.Ю.
розглянувши у порядку загального позовного провадження матеріали справи
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго", вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль, 46020 в особі Збаразького району електричних мереж, вул. Залізнична, 13, м. Збараж, Тернопільська обл., 47302
до відповідача: Фермерського господарства Ходачок, 47372, с. Гори Стриївецькі, Тернопільського району, Тернопільської області
про стягнення збитків у сумі 29 434 грн 24 коп.
За участі представників:
Позивача: не з`явився ;
Відповідача: не з`явився.
1. Судові процедури. Суть та рух справи.
Позивач - Відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго" в особі Збаразького району електричних мереж звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до відповідача - Фермерського господарства Ходачок про стягнення збитків у сумі 29 434 грн 24 коп.
Ухвалою суду від 16.05.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання вперше призначено на 19.07.2022.
Ухвалами суду, в порядку ст. 183 ГПК України, неодноразово відкладалось підготовче судове засідання та його розгляд продовжувався з підстав, зазначених в ухвалах.
У судовому засіданні 08.11.2022 судом продовжено строк підготовчого провадження по 01.12.2022, закрито підготовче провадження з 01.12.2022 та призначено справу до судового розгляду по суті на 01.12.2022, про що судом постановлено ухвалу, не виходячи до нарадчої кімнати та без постановлення окремого процесуального документу.
У судовому засіданні 01.12.2022 відкрито розгляд справи по суті.
В порядку ст.216 ГПК України судове засідання по розгляду справи по суті неодноразово відкладалось з підстав, зазначених в ухвалах суду, востаннє на 27.12.2022.
Позивач та відповідач участі уповноважених представників у призначеному судовому засіданні 27.12.2022 не забезпечили.
З огляду на вимоги ч.1 ст.202 ГПК України суд визнав за можливе розглянути справу без участі представників позивача та відповідача, за наявними в ній матеріалами.
У судовому засіданні 27.12.2022 суд видалився до нарадчої кімнати та після повернення з нарадчої кімнати постановив скорочену (вступну та резолютивну) частини рішення.
2.Аргументи сторін.
2.1. Аргументація позивача.
Позовні вимоги, викладені позивачем у позовній заяві (№128 від 18.04.2022 (вх. №221 від 09.05.2022) та підтримані його представником у судових засіданнях, обґрунтовані тим, що відповідачем в порушення умов договору відповідачем вчинено самовільне підключення електроустановок, що призвело до без облікового споживання електроенергії, що є порушенням п.8.2.4. ПРРЕЕ.
З огляду на зазначене, позивачем нараховано відповідачу 29 434,24 грн збитків, які останнім в добровільному порядку, не сплачені.
Вказане стало підставою для звернення ВАТ "Тернопільобленерго" з позовом до суду про захист свого порушеного майнового права шляхом стягнення з відповідача - Фермерського господарства Ходачок 29 434,24 грн збитків.
2.2. Правова позиція відповідача.
Відповідач - Фермерське господарство Ходачок у призначені судові засідання не з`явився, заперечень щодо позову не заявив, хоча про рух справи повідомлявся судом ухвалами своєчасно. Вказані ухвали отримувались відповідачем, про що свідчать відмітки про вручення наручно, проставлені на ухвалах суду та на поштових повідомленнях про вручення судової кореспонденції.
Таким чином, судом виконано процесуальні вимоги щодо повідомлення сторін належним чином про час та місце слухання справи.
3. Фактичні обставини, встановлені судом.
Мотивована оцінка судом аргументів, наведених учасниками справи.
Висновки суду із посиланням на норми закону.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, судом встановлено таке.
Спірні відносини регулюються нормами Господарського та Цивільного кодексів України, а також діючого на момент виявлення порушення та застосування відповідальності законодавства у сфері електроенергетики, зокрема, Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочин.
Частиною 7 ст.179 ГК України визначено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Відповідно до ч.1 ст.275 ГК України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Предметом спору є заявлені вимоги позивача Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" в особі Збаразького району електричних мереж про стягнення з відповідача - Фермерського господарства Ходачок збитків у сумі 29 434 грн 24 коп., нарахованих на підставі встановленого факту безоблікового споживання відповідачем електроенергії.
Як вбачається із матеріалів справи, 25.09.2019 року між Відкритим акціонерним товариством «Тернопільобленерго» (далі по тексту - ВАТ «Тернопільобленерго») в особі структурного підрозділу Збаразького району електричних мереж (далі по тексту - Збаразький РЕМ), як Оператором системи розподілу та Фермерським господарством «Ходачок» (далі по тексту - ФГ «Ходачок») укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за №830.
Згідно Додатку №1 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №830 від 25.09.2019 - Заяви-приєднання від 25.09.2019 Споживач - ФГ "Ходачок" приєднався до умов договору споживача про розподіл електричної енергії за технічними даними Паспорту точки розподілу за об`єктом споживача за адресою : с.Гори Стриївецькі ЕІС-код точки 62Z5813988644253.
Додатком №3 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №830 від 25.09.2019 сторони погодили відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії споживача, а саме тип засобу обліку та місце його встановлення.
Додатком №4 до вказаного Договору визначено порядок розрахунків між Споживачем та Оператором, а також передбачено, що у разі виявлення представниками Оператора системи порушень Споживачем вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії, обсяг електричної енергії, який підлягає оплаті, визначається відповідно до ПРРЕЕ, оплачується Споживачем на підставі наданого Оператором системи рахунку, який підлягає оплаті Споживачем протягом 5-ти календарних днів від дня його отримання.
Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, №312 від 14.03.2018.
Згідно з п.п. 2.1.4., 2.1.6 ПРРЕЕ, договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням ст.ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил. Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії
Відповідач приєднався до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії № 830, про що свідчить долучена до матеріалів справи заява-приєднання.
Як встановлено судом, 15.02.2022 року працівниками ВАТ «Тернопільобленерго» під час проведення технічної перевірки обліку електричної енергії у споживача ФГ «Ходачок» виявлено самовільне підключення електроустановки до електричної мережі Оператора системи з порушенням схеми обліку, змонтування шунтуючої трьохфазної перемички від вхідного кабеля на після обліковий автоматичний вимикач. При включеному навантаженні імпульси на приладі обліку відсутні, що є порушенням п.п. 2.3.4; 5.5.5; 8.2.4; 8.2.5; 8.4.1; 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 року (далі по тексту - ПРРЕЕ).
У відповідності до п.п. 8.4.1, 8.4.2 ПРРЕЕ передбачено, що оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення об`єктів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави. Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення порушення, зокрема, в даному випадку, самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів, або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
За встановленим фактом виявленого порушення працівниками ВАТ «Тернопільобленерго» у відповідності до п. 8.2.5 ПРРЕЕ оформлено "Акт про порушення" №007868 від 15.02.2022 року. В акті зафіксовано виявлене правопорушення та зазначено дату засідання Комісії РЕМ. Зі сторони порушника Акт підписано представником господарства - директором ФГ "Ходачок" Куш Л.І. та отримано ним другий примірник акту.
Доказами у справі підтверджено, що засідання Комісії РЕМ було проведено 17.02.2022 року та здійснено нарахування збитків згідно виявленого порушення на підставі глави 8 ПРРЕЕ.
Згідно підп. 3) п. 8.4.8 ПРРЕЕ у разі виявлення у споживача факту самовільного підключення до електричної мережі, електропроводки з порушенням схеми обліку, нарахування проводиться з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Пунктом 13 додатку № 4 Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №830 від 25.09.2019 року, передбачено, що у разі виявлення представниками Оператора системи порушень Споживачем вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії, обсяг електричної енергії, який підлягає оплаті. визначається відповідно до ПРРЕЕ, оплачується Споживачем на підставі наданого Оператором системи рахунку, який підлягає оплаті Споживачем протягом 5-ти календарних днів від дня його отримання.
Розрахунок завданих збитків щодо вартості необлікованої електроенергії проведено за період з 01.11.2021 року по 15.02.2022 року - з дати останнього контрольного зняття показників приладу обліку по дату виявлення порушення (107 днів).
Згідно п. 8.4.13 ПРРЕЕ середньодобове споживання було визначене за формулою 8 глави 8.4.12 ПРРЕЕ. При цьому, час використання самовільного підключення протягом доби приймається рівним 8 год. Пропускна здатність самовільного підключення 5,5кВт. Середньодобове споживання становить 8*5,5 = 44 кВт. год.
Згідно Рішення комісії, оформленого Протоколом №3 від 17.02.2022 за тарифами, що діяли в період нарахування та добутком середньодобового споживання на кількість днів, вартість не облікованої електричної енергії становить 29 434, 24 грн за 4 972 кВт/год не облікованої електричної енергії.
Разом з тим, розрахунок по акту №007868 від 15.02.2022 та рахунок на оплату, вказані документи були направлені ФГ "Ходачок" рекомендованим листом. В протоколі зазначено, що суму нарахованих збитків споживач повинен оплатити на протязі 30 календарних днів з моменту отримання розрахункових документів.
Згідно ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч. 1 ст. 224 ГК України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено.
Ст.225 ГК України передбачає, що до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб`єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов`язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов`язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом. При визначенні розміру збитків, якщо інше не передбачено законом або договором, враховуються ціни, що існували за місцем виконання зобов`язання на день задоволення боржником у добровільному порядку вимоги сторони, яка зазнала збитків, а у разі якщо вимогу не задоволено у добровільному порядку, - на день подання до суду відповідного позову про стягнення збитків.
В силу ч.1 ст.77 ЗУ "Про ринок електричної енергії", учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно з ч.2 ст.77 ЗУ "Про ринок електричної енергії", правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несанкціоноване втручання в роботу об`єктів електроенергетики тощо.
Згідно ч.6 ст.56 ЗУ "Про ринок електричної енергії", постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.
Відповідно до п. 1.1.1 ПРРЕЕ, ці правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Пунктом 1.1.2 ПРРЕЕ, що необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.
В силу підпунктів 5, 6, 20 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, Споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Пунктом 8.2.5. ПРРЕЕ, зокрема, встановлено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Як свідчать матеріали справи, суму збитків, заявлену до стягнення відповідачем не заперечено та не оскаржено, як не заперечено і встановлення факту здійсненого ним правопорушення, яке полягає у самовільному підключенні електроустановок. Крім того, останнім не було внесено пояснень та зауважень до акту про порушення №007868 від 15.02.2022.
При цьому, про судовий розгляд позову Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" в особі Збаразького району електричних мереж відповідач повідомлявся належним чином, про щоо свідчать проставлена 22.08.2022 на ухвалі про відкладення підготовчого судового засідання від 11.08.2022 відмітка, яка свідчить, що вказану ухвалу отримано особисто головою ФГ "Ходачок" Куш Л.І., а також поштові повідомлення із відміткою про те, що 25.10.2022 (ухвала суду від 13.10.2022) та 20.11.2022 (ухвали суду від 11.11.2022 та від 25.08.2022) отримані відповідачем.
Враховуючи, що відповідача було належним чином повідомлено про відкриття провадження та подальші судові засідання, на засадах відкритості та гласності судового процесу сторонам створено всі необхідні умови для можливості захисту їх прав та охоронюваних законом інтересів, проте відповідач, у свою чергу, не скористався наданим йому правом на подання відзиву на позовну заяву, не надав доказів на спростування дійсності акта про порушення №007868 від 15.02.2022, а також будь-яких повідомлень про неможливість взяти участь у засіданнях суду, заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи, а тому суд, з урахуванням того, що пасивність відповідача не перешкоджає всебічному, повному та об`єктивному розгляду всіх обставин справи, а також те, що відповідач не був обмежений у своїх процесуальних правах надати відзив через канцелярію суду або шляхом його направлення на адресу суду поштовим відправленням, суд розглядає справу за наявними матеріалами у відповідності до приписів ч.9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Надавши оцінку наявним у справі доказам, судом встановлено, що акт про порушення №007868 від 15.02.2022 складений з додержанням вимог п. 8.2.5 ПРРЕЕ, містить усі необхідні дані та підписи, та є належним доказом вчинення відповідачем порушення ПРРЕЕ, яке полягає у самовільному підключенні електроустановки до електромережі оператора системи з порушенням схеми обліку : з монтування шунтуючої 3-х фазної перемички від вхідного кабеля на післяобліковий автоматичний вимикач. І як зазначено в акті, при включенні навантаження імпульси прилада обліку відсутні.
Крім того, як вбачається з Протоколу №3 засідання комісії Збаразького РЕМ по розгляду акту про порушення від 17.02.2022, факт порушення знято фото-відео фіксацією.
Слід, також, зазначити, що відповідно до додатку №6 від 25.09.2019 до договору про постачання електричної енергії "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" (який підписаний з боку відповідача 25.09.2019) сторони у п.4 узгодили, що споживач несе відповідальність за : технічний стан електрогосподарства згідно балансової належності та цілісності електролічильника і пломб, встановлених на ньому.
Крім того, згідно п.6 зазначеного Акту, сторони визначили, що Споживач електроенергії та Оператор системи розподілу (Основний споживач) зобов`язуються утримувати власні електроустановки у належному технічному стані та експлуатувати їх відповідно до ПТЕ, ПТЕЕС, ПБЕ, ПБЕЕС.
Згідно із п. 8.2.6. ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідач при складані акта про порушення №007868 від 15.02.2022, а саме у п.11 акту, був проінформований про час та місце проведення засідання комісії позивача з розгляду акта про порушення -17.02.2022.
Пунктом 13 додатку № 4 Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 830 від 25.09.2019 року, передбачено, що у разі виявлення представниками Оператора системи порушень Споживачем вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії, Кодексу системи розподілу, Кодексу комерційного обліку обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором оплачується Споживачем на підставі наданого Оператором системи рахунку, який підлягає оплаті Споживачем протягом 5-ти календарних днів від дня його отримання.
Позивачем проведено розрахунок вартості необлікованої електроенергії збитків за період з 01.11.2021 року по 15.02.2022 року - з дати останнього контрольного зняття показників приладу обліку по дату виявлення порушення (107 днів).
Таким чином, керуючись тарифами, що діяли в період нарахування та добутком середньодобового споживання на кількість днів, на підставі Акту про порушення №007868 від 15.02.2022 Комісією позивача проведено розрахунок по даному виду порушення згідно з п.8.4.8 ПРРЕЕ та визначено, що вартість не облікованої електричної енергії становить 29 434, 24 грн за 4 972 кВт/год. не облікованої електричної енергії.
Згідно ч.1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст. 86 ГПК України).
Відповідно до п.58 рішення від 10.02.2010 (заява №4909/04) Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torijav. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, №303-А, п.29)
Крім того, Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" наголосив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (п. 54 рішення від 28.10.2010 (заява №4241/03) Європейського суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України").
Суд, дослідивши докази наявні у матеріалах справи, встановив, що відповідно до ст.19 ГПК України ВАТ «Тернопільобленерго» Збаразьким РЕМ з метою досудового врегулювання спору були вжиті заходи, а саме надіслано лист - претензію на суму вказаних збитків з пропозицією відшкодувати їх в добровільному порядку (копія листа - претензії 24.03.2022 року №102 знаходиться в матеріалах справи).
Проте, враховуючи, що станом на час розгляду справи, збитки задані ВАТ «Тернопільобленерго» ФГ «Ходачок» є несплаченими, суд, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а саме вирішив: стягнути з Фермерського господарства Ходачок на користь Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" в особі Збаразького району електричних мереж - 29 434 (двадцять дев`ять тисяч чотириста тридцять чотири) грн 24 коп. збитків, спричинених без обліковим використанням електричної енергії.
4. Судові витрати.
Відповідно до частин 1,2 статті 129 ГПК України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в дохід бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. Якщо інше не передбачено законом, у разі залишення позову без задоволення, закриття провадження у справі або залишення без розгляду позову позивача, звільненого від сплати судового збору, судовий збір, сплачений відповідачем, компенсується за рахунок держави в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються:
1) у разі задоволення позову - на відповідача;
2) у разі відмови в позові - на позивача;
3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
А тому суд, використовуючи право, надане йому статтею 129 ГПК України судові витрати у вигляді судового збору, понесені позивачем покладає на відповідача у справі - Фермерського господарства Ходачок та присуджує стягнути з Фермерського господарства Ходачок в користь Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" в особі Збаразького району електричних мереж - 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн 00 коп. судового збору.
Враховуючи зазначене вище, керуючись положеннями статей 2, 42, 86, 129, 233, 236, 238, 241, з 253 по 259 у сукупності з іншими статтями Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Фермерського господарства Ходачок на користь Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" в особі Збаразького району електричних мереж - 29 434 (двадцять дев`ять тисяч чотириста тридцять чотири) грн 24 коп. збитків, спричинених без обліковим використанням електричної енергії на розрахунковий рахунок : НОМЕР_1 в ТОУ АТ "Ощадний банк України" м.Тернопіль, МФО 338545, код ЄДРПОУ 25781984.
3. Судові витрати у складі судового збору покласти на відповідача у справі.
4.Стягнути з Фермерського господарства Ходачок на користь Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" в особі Збаразького району електричних мереж - 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн 00 коп. судового збору.
5. Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.
Позивач - Відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго", вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль, 46020 в особі Збаразького району електричних мереж, вул. Залізнична, 13, м. Збараж, Тернопільська обл., 47302;
Відповідач Фермерське господарство Ходачок, 47372, с. Гори Стриївецькі, Тернопільського району, Тернопільської області.
Рішення господарського суду набирає законної сили у порядку ст.241 ГПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається у порядку, визначеному статтями з 253 по 259 ГПК України. Повне рішення складено 16.01.2023.
Повний текст рішення надіслати учасникам справи рекомендованою кореспонденцією із повідомленням про вручення поштового відправлення або вручити наручно особисто уповноваженим представникам.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб -порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
Суддя В.Л. Гевко
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2022 |
Оприлюднено | 19.01.2023 |
Номер документу | 108422261 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Гевко В.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні