З А О Ч Н Е
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13.01.2023 року смт Оржиця
Оржицький районний суд Полтавської області в складі: головуючого судді Грузман Т.В., за участі секретаря судового засідання Онищенко О.Т., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Оржиця Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Служба у справах дітей виконавчого комітету Оржицької селищної ради, про позбавлення батьківських прав,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа - Служба у справах дітей виконавчого комітету Оржицької селищної ради, про позбавлення батьківських прав.
Позов мотивовано тим, що позивач, ОСОБА_1 , та відповідач, ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У 2018 році ОСОБА_2 покинула родину і переїхала до іншого місця проживання залишивши їх спільних дітей на повне утримання та виховання позивачу. З того часу відповідач не бачила дітей ні разу і зустрітися з ними бажання не виявляє. Відповідач взагалі не цікавиться їхнім моральним та матеріальним становищем.
Діти на даний час проживають разом зі позивачем та знаходяться на повному його утриманні.
Відповідач своїх батьківських обов`язків, зокрема обов`язку виховувати та утримувати дитину до досягнення нею повноліття, не виконує та не здійснює жодних дій, спрямованих на їх виконання. Будь-яких перешкод для виконання нею своїх обов`язків, він не вчиняв. Зокрема, неодноразово пропонував їй спілкуватися із дітьми, купувати їм одяг, харчі, шкільне приладдя, відвідувати батьківські збори у школі, брати іншу участь у вихованні та утриманні дітей. Але цього робити відповідач не бажає, свідомо ухиляючись від виконання своїх батьківських обов`язків. Вона зовсім не цікавиться розвитком, станом здоров`я доньок, не дбає про їхні інтереси та взагалі не цікавиться їхнім життям.
На підставі викладеного позивач прохає суд позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , стосовно неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Судові витрати прохає залишити за ним.
В судовому засіданні позивач, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, не заперечував проти заочного розгляду справи.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином. Заяви про поважність пропуску судового засідання, відзиву, заперечень на позовну заяву не надала.
Представник третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги підтримала.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України та винесена відповідна ухвала.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , її батьками є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с.11).
ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 , її батьками є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с.12).
Відповідно до довідки №01-17/421 від 02.09.2022 року виданої виконавчим комітетом Оржицької селищної ради, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та має склад сім`ї: дочка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; дочка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . В даному будинку зареєстрована, але фактично не проживає з 2018 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.9).
Згідно довідки-характеристики № 01-16/107 від 02.09.2022 року виданої виконавчим комітетом Оржицької селищної ради, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Розлучений. Проживає разом з дочкою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та дочкою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Закінчив 9 класів Денисівської ЗОШ І-ІІІ ступенів імені В.В.Лесевича. Працював слюсарем в СТОВ «Хоробор Агро». В даний час ніде не працює. Займається домашнім господарством. В стосунках з членами сім`ї та жителями села ввічливий, витриманий та доброзичливий, не має нарікань на нечесність та інші негативні прояви. Нарікань на його поведінку вдома та в громадських місцях немає. Активної участі в житті села не приймав і не приймає. Компрометуючих даних на ОСОБА_1 виконком сільської ради не володіє (а.с.10).
Відповідно до характеристики від 01.09.2022 року ОСОБА_3 , 2007 року народження, учениця 9 класу, з першого класу і по даний час навчається в Денисівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів імені В.В. Лесевича. За цей період зарекомендувала себе як учениця з достатнім розумовим, естетичним, інтелектуальним розвитком, має середній рівень знань умінь і навичок. В школі надає перевагу предметам природничого і гуманітарного циклу. ОСОБА_5 має хорошу зорову та слухову пам`ять, на уроках дисциплінована, уважна, проявляючи при цьому високу активність, творчий підхід до виконання завдань. ОСОБА_6 готується до годин інформування та виховних годин, виконує індивідуальні доручення. Вона скромна, відповідальна, позитивно реагує на тепло і розуміння з боку старших, а до зауважень та порад прислухається; намагається у всьому бути самостійною, незалежною, самокритичною. У відносинах з ровесниками товариська, доброзичлива, підтримує рівні стосунки. Вона має хороший художній смак, учасниця художньої самодіяльності. Більшу частину вільного часу віддає сім`ї та улюбленим заняттям. Серед ровесників, вчителів користується авторитетом і заслуженою повагою (а.с.13).
Відповідно до характеристики від 02.09.2022 року ОСОБА_4 , учениця 5 класу, навчається в Денисівській ЗОШ І-ІІІ ст.. імені В.В.Лесевича з першого класу. Має навчальні досягнення достатнього і середнього рівня. У навчальній діяльності виявляє неповні можливості. Вміннями володіє на рівні застосування способу діяльності за аналогією. Виявляє логічне та образне мислення. На уроках завжди уважна, але малоактивна, іноді не у повному обсязі виконує домашні завдання. Має схильність до предметів гуманітарного та природничого циклу. Складно їй дається математика. Має добрий загальний розвиток. ОСОБА_7 активна в позакласній діяльності: бере участь у громадському житті школи та класу. Має здібності у вишиванні, бісероплетінні. Доручення виконує сумлінно, без зовнішнього контролю. Учениця добре співпрацює у групі. Дуже товариська, має друзів серед одноліток, неконфліктна. Не намагається лідирувати в групі. Має в класі позитивний статус. Діти поважають та прислухаються до її думок, спокійно виконують дане доручення або прохання. Дівчинка привчена до самообслуговування: робоче місце у неї завжди охайне, переодягається самостійно відповідно до потреб предмету. ОСОБА_7 має охайний вигляд, приходить завжди в чистому одязі. Дівчинка забезпечена всім необхідним шкільним приладдям та речами, які необхідні для навчання в школі. Батьки забезпечують ученицю, залежно від потреб. При необхідності забезпечують костюмами для виступів на класних та позакласних заходах (а.с.14).
Відповідно до акту обстеження житлово-побутових умов проживання сім`ї ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 від 06.09.2022 року, житло складається з 4 кімнат: 3 спальні, зала, коридор, кухня, ванна, веранда, санітарно-гігієнічні умови добрі, будинок опалюється пічним опаленням, наявне водовідведення. Наявні необхідні меблі, посуд, одяг, постільна білизна, продукти харчування. Наявні прибудинкові споруди: літня кухня, льох, господарські будівлі для утримання домашнього господарства. Для виховання, розвитку та проживання дітей створено умови для навчання, окремі ліжка, шафи для одягу, засоби гігієни, шкільні приладдя (а.с.15).
Відповідно до висновку про доцільність позбавлення батьківських прав затвердженого рішенням виконавчого комітету Оржицької селищної ради №6 від 22.12.2022 року комісія з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Оржицької селищної ради вважає за доцільне та можливе позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 стосовно її дітей, неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.33-35).
Законодавство про охорону дитинства ґрунтується на Конституції України, Конвенції ООН про права дитини, міжнародних договорах, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, і складається із Закону України «Про охорону дитинства» від 21. 06. 2001 року №-2558-ІІІ, а також інших нормативно-правових актів, що регулюють суспільні відносини у цій сфері.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства» сім`я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Згідно роз`яснень Пленуму Верховного Суду України в пунктах 15, 18 постанови № 3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи.
Підстави позбавлення батьківських прав передбачені частиною першою статті 164 СК України. Зокрема, пунктом 2 частини першої статті 164 СК України визначено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Тлумачення пункту 2 частини першої статті 164 СК України дозволяє зробити висновок, що ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (стаття 166 СК України).
Зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.
Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях батьків.
Європейський суд з прав людини у справі «Хант проти України» від 07 грудня 2006 року (заява № 31111/04) наголошував на тому, що питання сімейних відносин має ґрунтуватися на оцінці особистості заявника та його поведінці. Факт заперечення заявником проти позову про позбавлення його батьківських прав також може свідчити про його інтерес до дитини (параграф 57, 58).
Статтею 9 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ передбачено, що, держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.
Аналогічні правові висновки викладені Верховним Судом України у постанові від 13 березня 2019 року №631/2406/15-ц.
Дослідивши надані докази, з урахуванням обставин у справі, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову, що відповідатиме найкращим інтересам дітей. Так, мати не цікавиться розвитком дітей, станом їх здоров`я, навчанням, не утримує матеріально та не дбає про їх інтереси, ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дітей, безвідповідально ставиться до утримання своїх дітей, ухиляється від виконання батьківських обов`язків, свідомо не хоче піклуватись про доньок,що в судовому засіданні підтвердили також свідки ОСОБА_8 та ОСОБА_9 .
На підставі викладеного, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підтверджені належними та допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 259, 263-265, 268, 280, 354 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Служба у справах дітей виконавчого комітету Оржицької селищної ради, про позбавлення батьківських прав - задовольнити.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , стосовно неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили протягом тридцяти днів з дня його проголошення, якщо не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подання до Полтавського апеляційного суду або через Оржицький районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів апеляційної скарги.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
- позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
- відповідач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ;
- третя особа Служба у справах дітей виконавчого комітету Оржицької селищної ради, місце знаходження: вул. Центральна, 24, смт Оржиця, Полтавська область, 37700, ЄДРПОУ 44127311.
Повний текст рішення виготовлено 16.01.2023 року.
Суддя Т.В. Грузман
Суд | Оржицький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2023 |
Оприлюднено | 20.01.2023 |
Номер документу | 108424399 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Оржицький районний суд Полтавської області
Грузман Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні