Справа №303/4528/22
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
16 січня 2023 року м.Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
в особі головуючого-судді Монич В.О.
при секретарі Добош О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Мукачево цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Індустріальна 37», інтереси якого представляє Кізик Г.В., до законного представника ОСОБА_1 ОСОБА_2 , законного представника ОСОБА_1 ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по нарахуванням внесків співвласників на управління, утримання та обслуговування багатоквартирного будинку та прибудинкової території,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Індустріальна 37», (далі ОСББ «Індустріальна 37») інтереси якого представляє Кізик Г.В. звернувся всуд зпозовом до законного представника ОСОБА_1 ОСОБА_2 , законного представника ОСОБА_1 ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по нарахуванням внесків співвласників на управління, утримання та обслуговування багатоквартирного будинку та прибудинкової території в розмірі 4 768,73 грн., посилаючись на те, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 і відповідно є співвласником багатоквартирного будинку, в якому створено ОСББ «Індустріальна 37», що здійснює утримання та обслуговування цього будинку. Однак, з 01.01.2018 року відповідачем не було сплачено жодних внесків і з 01.01.2018 року по 31.05.2022 року відповідачу нараховано 4 768,73 гривень заборгованості по внесках співвласників на управління, утримання та обслуговування багатоквартирного будинку та прибудинкової території, які відповідачами добровільно не сплачено. Крім того, позивач просить стягнути з відповідачів на свою користь судові витрати у розмірі 5681, 00 гривень, які включають судовий збір у розмірі 2481, 00 гривень, витрати на правничу допомогу у розмірі 2 500,00 гривень, 700 гривень за послуги бухгалтера.
Ухвалою суду від 11 жовтня 2022 року відкрито провадження у даній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін.
Відповідачів було належним чином повідомлено про час та місце розгляду справи через опублікування оголошення у мережі Інтернет за веб-адресою: mkm.zk.court.gov.ua.
У наданий судом строк та станом на 16 січня 2023 року відповідачі своїм правом подання до суду клопотань про розгляд справи з повідомленням сторін та відзиву на позовну заяву не скористались, відзив на позов не подали, заперечення щодо розгляду справи в спрощеному порядку подано не було, відтак у відповідності до ч. 8 ст.178та ч. 5 ст.279 ЦПК України, суд розглядає справу за наявними у справі матеріалами.
Крім того, клопотань від жодної із сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило, а тому відповідно до частини 5 статті 279 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними в справі матеріалами.
Дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,відповідно до свідоцтвапро правона спадщинуза законом,посвідченого приватнимнотаріусом Мукачівськогоміського нотаріальногоокругу Герцускі-ТоржашВ.Л.,зареєстрований вреєстрі за№2215,є спадкоємцеммайна,що належало ОСОБА_4 ,1957року народження,який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .Спадщина,на якувидано свідоцтвоскладається зквартири,що розташованав АДРЕСА_2 ,яка належала ОСОБА_4 ,на підставідоговору купівлі-продажуквартири,посвідченого приватнимнотаріусом Мукачівськогоміського нотаріальногоокругу ПерестаЯ.О.від 10жовтня 2013року зареєстром №2129,витяг зДержавного реєструправ нанерухоме майнопро реєстраціюправа власності№10647057від 10.10.2013року,реєстраційний номероб`єкта нерухомогомайна -177064721104 (а.с. 102)
Відповідно до Інформації з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №135434554 від 23.08.2018 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є власником квартири АДРЕСА_1 (а.с. 107).
Статтею 6 Сімейного кодексу України визначено, що правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття. Малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років. Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
Якщо дитина або особа, дієздатність якої обмежена, не може самостійно здійснювати свої права, ці права здійснюють батьки, опікун або самі ці особи за допомогою батьків чи піклувальника (ст. 14 Сімейного кодексу).
Відповідно до ч.1 ст.177 СК України, батьки управляють майном, належним малолітній дитині, без спеціального на те повноваження. Батьки зобов`язані дбати про збереження та використання майна дитини в її інтересах.
Аналіз норм цивільного та сімейного законодавства дає підстави для висновку про те, що, батьки (усиновителі) несуть солідарну майнову відповідальність за зобов`язаннями їх малолітніх дітей.
З рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 42688620 від 23.08.2018 року вбачається, що від імені та в інтересах малолітньої ОСОБА_1 діє законний представник ОСОБА_3 , на підставі свідоцтва про народження, серії НОМЕР_1 від 21.11.2015 року (а.с. 108).
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з положеннями ст. 48 ЦПК України сторонами у цивільному процесі є позивач і відповідач.
Належними є сторони, які є суб`єктами спірних правовідносин.
Належним є відповідач, який дійсно є суб`єктом порушеного, оспорюваного чи невизнаного матеріального правовідношення. Належність відповідача визначається, перш за все, за нормами матеріального права.
Відтак, неналежний відповідач - це особа, притягнута позивачем як відповідач, стосовно якої встановлено, що вона не повинна відповідати по пред`явленому позову при наявності даних про те, що обов`язок виконати вимоги позивача лежить на іншій особі - належному відповідачеві.
На позивачеві лежить обов`язок довести, що саме йому належить оспорюване право, а вказаний ним відповідач зобов`язаний виконати покладений на нього законом або договором обов`язок.
Таким чином, судом встановлено, що законний представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 є неналежним відповідачем, так як жодних належних та допустимих доказів на підтвердження того, що останній є батьком малолітньої ОСОБА_1 суду не надано.
Пред`явлення позову до неналежного відповідача є підставою для відмови у позові, що не позбавляє позивача права пред`явити позов до належного відповідача.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог про стягнення заборгованості понарахуванням внесківспіввласників науправління,утримання таобслуговування багатоквартирногобудинку таприбудинкової території з законного представника ОСОБА_1 ОСОБА_2 .
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 14.08.2015 року здійснено державну реєстрацію юридичної особи - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Індустріальна 37», про що зроблено запис № 1323 102 0000 003805.
Рішенням установчих зборів, оформленим протоколом №5, 08 серпня 2016 року затверджено Статут об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Індустріальна 37» ( а.с.13-27).
Пунктом 2 протоколу №8 загальних зборів співвласників ОСББ "Індустріальна 37 за місцезнаходженням АДРЕСА_3 прийнято рішення про затвердження внеску (платежу) у розмірі 2 грн. 50 коп. за 1 м2 загальної площі квартири співвласників житлових та нежитлових приміщень на утримання будинку та прибудинкової території та зобов`язання співвласників багатоквартирного будинку вносити плату щомісячно до 10 числа на рахунок ОСББ «Індустріальна 37».
Пунктом 2 протоколу №10 загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Індустріальна 37», проведених 17 червня 2021 року прийнято рішення про затвердження щомісячного внеску (платежу) у розмірі 3,50 (три гривні п`ятдесят коп.) за м2 загальної площі квартири власників ( співвласників) житлових та нежитлових приміщень на утримання будинку та прибудинкової території ОСББ «Індустріальна 37».
Відповідно до ст. 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначає Закон України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" № 2866-ІІІ від 29.11.2001.
Статтею 1 вказаного закону визначено, що співвласники багатоквартирного будинку (далі - співвласники) - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" Об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Згідно із ч.ч. 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9 ст. 10 вказаного закону органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. Рішення загальних зборів оприлюднюється. У передбачених статутом або рішенням загальних зборів випадках воно може бути надане співвласникам під розписку або направлене поштою (рекомендованим листом). Співвласники мають право знайомитися з рішеннями (протоколами) загальних зборів, затвердженими такими рішеннями документами та робити з них копії. Рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку. До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема: визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
Відповідно до ч. 14 статті 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень, - більшістю голосів. З інших питань рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості співвласників.
Відповідно до ч. 2 статті 13 цього закону у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Згідно із ст. 15 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" співвласник зобов`язаний, окрім іншого: своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Статтею 16 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання, зокрема: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
Приписами ст. 17 зазначеного закону передбачено, що для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право: вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
Відповідно до ст.20 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Згідно із ч. 2 ст. 21 вказаного закону порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 статті 23 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" утримання і ремонт приміщень, які перебувають у власності, здійснюються відповідно до законодавства України. Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Таким чином, відповідач повинен був здійснювати щомісячні платежі на утримання будинку та прибудинкової території, враховуючи тарифи, затверджені вказаними вище протоколами загальних зборів ОСББ.
Встановлено, що відповідачу було нараховано наступну щомісячну плату: з січня 2018 року по березень 2019 року в розмірі 51,43 гривень в місяць; з квітня 2019 року по червень 2021 року в розмірі 92,50 гривень; в липні 2021 по травень 2022 року в розмірі 129,50 гривень. Станом на 01.01.2018 року у відповідача на користь ОСББ «Індустріальна 37» існував борг в розмірі 1179, 28 гривень. Відповідачем вносились платежі на загальну суму 1104, 00 гривень, що підтверджується наявним у позовних матеріалах розрахунком заборгованості за період з 01.01.2018 року по 31.05.2022 року і станом на 27.06.2022 року заборгованість відповідача становить 4693,45 гривень (а.с.28).
Суд уважає, що позивачем правомірно нараховано заборгованість відповідачу (1179, 28 гривень + 4693, 45 гривень 1104,00 гривень ) у розмірі 4768,73 гривень (а.с.28).
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
З наведеного вище, судом встановлено, що позивач довів факт виникнення у відповідачів обов`язку зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території та невиконання вказаного обов`язку відповідачем, яким, в свою чергу, було відомо про такий обов`язок. Відповідач докази сплати заборгованості із сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території станом на час розгляду справи суду не надала.
Враховуючи наведене, суд уважає, що позов в частині стягнення з законного представника ОСОБА_1 ОСОБА_3 на користь позивача заборгованість по внесках та платежах співвласників ОСББ «Індустріальна 37» за період з 01.01. 2018 року по 31.05.2022 року в сумі 4 768,73 гривень підлягає задоволенню.
Згідно положень ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Суд також дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 2500,00 гривень відповідно до договору про надання правової допомоги №21/22 від 25.01.2022 року та Додаткової угоди №1 від 25.01.2022 року, розмір яких є обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, а також 700,00 гривень за послуги бухгалтера відповідно до Договору № 02/09 від 28.09.2021 року.
Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені судові витрати на сплату судового збору в сумі 2481,00 грн.
На підставі ст.509 ЦК України, ст.ст.1, 4, 10, 15, 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», керуючись ст. ст. 7, 12, 13, 81, 141, 263, 265, 279, суд -
У Х В А Л И В:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Індустріальна 37», інтереси якого представляє Кізик Г.В., до законного представника ОСОБА_1 ОСОБА_2 , законного представника ОСОБА_1 ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по нарахуванням внесків співвласників на управління, утримання та обслуговування багатоквартирного будинку та прибудинкової території - задоволити частково.
Стягнути із законного представника ОСОБА_1 ОСОБА_3 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Індустріальна 37», заборгованість по внескам співвласників на управління, утримання та обслуговування багатоквартирного будинку та прибудинкової території у розмірі 4 768 (чотири тисячі сімсот шістдесят вісім) гривень 73 копійок.
Стягнути із законного представника ОСОБА_1 ОСОБА_3 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Індустріальна 37» понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) гривень 00 копійок та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 2500 (дві тисячі п`ятсот) гривень 00 копійок, 700 ( сімсот ) гривень 00 копійок за послуги бухгалтера.
В решті позову відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляцйної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку «Індустріальна37»,м.Мукачево,вулиця Свято-Михайлівська,будинок 37, Закарпатська область, поштовий індекс - 89600;
Відповідач: законний представник ОСОБА_1 ОСОБА_2 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_4 ;
Відповідач: законний представник ОСОБА_1 ОСОБА_3 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_5 .
Головуючий В.О.Монич
Суд | Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2023 |
Оприлюднено | 19.01.2023 |
Номер документу | 108426635 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них |
Цивільне
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
Монич В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні