Рішення
від 17.01.2023 по справі 708/1085/22
ЧИГИРИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 708/1085/22

Номер провадження № 2/708/35/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2023 року м. Чигирин

Чигиринський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Акулова Є.М.

секретаря с/з Омельченко Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чигирина Черкаської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позово ОСОБА_1 до Чигиринської державної нотаріальної контори про зняття обтяження з об`єкту нерухомого майна

ВСТАНОВИВ:

Позивач, через представника, - адвоката Стасько О.Г, звернувся до суду з позовом, який обгрунтовує тим, що він є власником нерухомого майна в м. Чигирин Черкаської області, а саме однієї другої частки житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами в АДРЕСА_1 та не може вільно здійснювати розпорядження своїм майном оскільки відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта № 306920216від 09.08.2022року, назазначене нерухомемайно накладено обтяження у вигляді заборони на нерухоме майно, реєстраційний номер обтяження 4893106, зареєстрований 28.04.2007 року реєстратором Чигиринською державною нотаріальною конторою на підставі повідомлення «Райсільгоспхімія».

А відповідно до повідомлення (відповіді) завідувача Чигиринської державної нотаріальної контори від 04.09.2021 року № 816/01-16, йому рекомендовано для вирішення питання щодо зняття заборони з будинку звернутися до суду, оскільки документи, на підставі яких здійснено внесення відомостей про заборону, у Чигиринській державній нотаріальній конторі не зберігаються. Крім того, кредитора , - «Райсільгоспхімія» , або його правонаступника натепер не існує. Оскільки ніякої заборгованості немає, тому просить зняти зазначену заборону.

В судове засідання представник позивача надав заяву про розгляд справи за відсутності позивача та представника, позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача надав суду заяву про роозгляд справи за його відстутності, заперечень за позовом не мав. Тим самим скористався правом, визначеним п.1 ч. 2 ст. 49 ЦПК, а саме повністю визнав заявлені позивачем вимоги, про що надано суду відповідну заяву.

Враховуючи визнання позову відповідачем та приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів в підготовчому судовому засіданні, постановивши відповідне рішення.

Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном (ч. 1ст. 317 ЦК України).

На підставі ч. 1ст. 319 ЦК Українивласник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Згідно до ч. 2ст. 319 ЦК Українивласник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

При здійсненні своїх прав та виконанні обов`язків власник зобов`язаний додержуватися моральних засад суспільства.

На підставі ч. 1ст. 321 ЦК Україниправо власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Конституцією України(ст. 41) та ст. 1 Першого протоколу доКонвенції про захист прав людини і основоположних свобод, до якої приєдналась Україна 17.07.1997 відповідно доЗакону № 475/97-ВР від 17.07.1997 «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватись і розпоряджатись належним йому майном, на власний розсуд учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Гарантуючи захист права власності законодавство надає власнику право вимагати усунення будь-яких порушень його права, навіть якщо ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння. Способи захисту права власності передбачені нормами ст. ст.16,386,391 ЦК України.

Відповідно дост. 391 ЦК Українивласник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Частиною 1ст. 59 Закону України «Про виконавче провадження», в редакції від 05.10.2016 року, яка регламентує порядок зняття арешту з майна, визначено, що особа, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту.

З 01.01.2013 року відповідно до ст.6ч.1, ст.8, ст.16ч.1Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п. 2 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року №868, державну реєстрацію прав шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно проводить орган державної реєстрації прав.

Державний реєстратор - нотаріус є спеціальним суб`єктом, на якого покладено функції державного реєстратора прав на нерухоме майно у випадку, передбаченому вищевказаним Законом.

Згідно ч.9ст. 16 вказаного Законудержавна реєстрація припинення обтяження проводиться на підставі заяви обтяжувача, яку він зобов`язаний подати протягом п`яти робочих днів з дня припинення іпотеки, обтяження самостійно або на письмову вимогу боржника чи іншої особи, права якої порушено через наявність таких реєстраційних записів.

Статтею 74 Закону України «Про нотаріат»передбачено зняття заборони і у вказаній статті зазначено, що одержавши повідомлення установи банку, підприємства чи організації про погашення позики (кредиту), повідомлення про припинення іпотечного договору організації про погашення позики (кредиту), повідомлення про припинення іпотечного договору або договору застави, а також припинення чи розірвання договору довічного утримання, звернення органів опіки та піклування про усунення обставин, що обумовили накладення заборони відчуження майна дитини, нотаріус знімає заборону відчуження жилого будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна.

Відповідно до п.п. 5.1 п.5 глави 15 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженогоНаказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року №296/5зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 року за № 282/20595, нотаріус, який накладав заборону, знімає заборону відчуження майна при одержанні повідомлення: … про припинення, розірвання, визнання недійсним договору ренти, довічного утримання (догляду), спадкового договору; за рішенням суду; в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з п.п. 74, 75 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 № 868, для проведення державної реєстрації обтяжень речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення обтяжень таких речових прав, та інші документи, визначені цим Порядком. Документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення обтяжень речових прав на нерухоме майно, є: рішення суду щодо обтяження речових прав на нерухоме майно, що набрало законної сили; рішення державного виконавця щодо обтяження речових прав на нерухоме майно; інші акти відповідних органів державної влади та посадових осіб згідно із законом.

Судом встановлено, що позивач є власником нерухомого майна в м. Чигирин Черкаської області, а саме однієї другої частки житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами в АДРЕСА_1 , що збігається із даними Реєстру прав власності на нерухоме майно (ас 11).

Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта № 306920216від 09.08.2022року, назазначене нерухомемайно накладено обтяження у вигляді заборони на нерухоме майно, реєстраційний номер обтяження 4893106,зареєстрований 28.04.2007року реєстраторомЧигиринською державноюнотаріальною контороюна підставіповідомлення «Райсільгоспхімія»,без номера,(додатковідані:архівний номер2024196CHERKASY251,архівна дата18.04.2000,дата виникнення:11.05.1985року,№ реєстра101922-160,внутр.№ 0B01A03325F1442D624A,комментарий:с.11-12). (ас13).

Згідно повідомлень архівного відділу № 6 Черкаської РДА Черкаської області та Державного архіву Черкаської області інформація про припинення роботи/ліквідацію або реорганізацію підприємства «Сільгоспхімія» (Райсільгоспхімія) м. Чигирин Черкаської області, Чигиринського районного державного підприємства по виконанню агрохімічних робіт «Райагрохім» та ВАТ «Родючість» - відсутня, оскільки документи зазначених підприємств та товариства на зберігання до вказаних архівних установ не надходили і їх місце зберігання установам не відоме (повідомлення архівних установ додаються до позову).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження переліку об`єктів, що підлягають обов`язковій приватизації у 1995 році № 343 від 15.05.1995 року затверджено переліки об`єктів, що підлягають обов`язковій приватизації у 1995 році, згідно з додатками № 1-5. У додатку № 5 цієї Постанови (Перелік підприємств агропромислового комплексу, що підлягають обов`язковій приватизації в 1995 році) міститься Чигиринське районне державне підприємство по виконанню агрохімічних робіт (5491652).

З архівної довідки від 22.06.2022 року № 27, виданої трудовим архівом КП «Єдиний розрахунковий центр» Чигиринської міської ради видно, що спочатку було Чигиринське районне виробниче об`єднання «Райсільгоспхімія», потім Чигиринське районне державне підприємство по виконанню агрохімічних робіт «Райагрохім», а з 11 серпня 1997 року Відкрите акціонерне товариство «Родючість» м. Чигирин, Чигиринський район, Черкаська область. Інформація про те, до якої дати фактично здійснювало свою діяльність підприємство відсутня. Згідно даних архіву останній наказ про звільнення працівника ВАТ «Родючість» був 31 грудня 2004 року.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 04.08.2022 року Відкрите акціонерне товариство «Родючість» (код ЄДРПОУ юридичної особи: 05491652), яке знаходилось за адресою: Черкаська область, м. Чигирин, вул. Свердлова, 98, припинило свою діяльність. Дата державної реєстрації припинення юридичної особи у зв`язку з визнанням її банкрутом 06.09.2005 року (ас14-20).

Таким чином, кредитних правовідносинпозивача судомне встановлено,а внесені до реєстру речових прав на нерухоме майно відомості про обтяження у виді заборони на нерухоме майно безумовно створюють перешкоди позивачеві у реалізації його прав, як власника житлового будинку. І без наявності кредитних договорів та договорів застави нотаріус не може зняти вказану заборону в позасудовому порядку.

Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Питання судових витрат сторонами не ставилося.

Керуючись ст.317,319, 391 ЦК України, ст. 59 Закону України «Про виконавче провадження», в редакції від 05.10.2016 року, ст 74 Закону України «Про нотаріат», ст.6ч.1, ст.8, ст.16ч.1Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п. 2 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року №868, ст.49, 263-265 ЦПК України, суддя-

УХВАЛИВ:

Задовольнити ОСОБА_2 до Чигиринської державної нотаріальної контори про зняття обтяження з об`єкту нерухомого майна.

Зняти обтяження у вигляді накладеної заборони на нерухоме майно з об`єкта нерухомого майна житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна:

реєстраційний номер обтяження 4893106, зареєстрований 28.04.2007 року реєстратором Чигиринською державною нотаріальною конторою на підставі повідомлення «Райсільгоспхімія», без номера, (додаткові дані: архівний номер 2024196CHERKASY251, архівна дата 18.04.2000, дата виникнення: 11.05.1985 року, № реєстра 101922-160, внутр. № 0B01A03325F1442D624A, комментарий: с. 11-12).

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Суддя Є.М.Акулов

СудЧигиринський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення17.01.2023
Оприлюднено20.01.2023
Номер документу108468004
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: усунення перешкод у користуванні майном

Судовий реєстр по справі —708/1085/22

Рішення від 17.01.2023

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Акулов Є. М.

Ухвала від 26.12.2022

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Акулов Є. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні