Справа № 138/1476/22
Провадження №:2/138/84/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2023 року м. Могилів-Подільський
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області, в складі:
головуючого судді Київської Т.Б.,
за участю: секретаря Політанської Т.М.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Могилів-Подільської об`єднаної організації профспілки працівників освіти і науки про скасування рішення зборів профспілкової організації,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з даним позовом, яким мотивовано тим, що з 13.02.2017 вона працює керівником танцювального гуртка Будинку школярів м. Могилів-Подільський. З 2019 року позивач займала виборну посаду голови профспілкової організації Могилів-Подільського Будинку школярів. Позивачу стало відомо про її звільнення із посади голови профспілкової організації Могилів-Подільського Будинку школярів та переобрання новою головою ОСОБА_3 . Позивач вважає відповідне рішення зборів профспілкової організації Могилів-Подільського Будинку школярів незаконним, оскільки прийняте всупереч вимогам Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» та статуту профспілкової організації. Згідно примірного положення про первинну профспілкову організацію організаційну ланку членської організації Федерації профспілок України, профспілкові збори скликаються профспілковим комітетом за своєю ініціативою чи на вимогу більш як третини членів профспілки, які перебувають на обліку в первинній профспілковій організації, або за пропозицією вищого за рівнем органу профспілки. Профспілкові збори вважаються правомочними, якщо в їх роботі бере участь більш як половина членів профспілки, об`єднаних первинною організацією. Вказаний порядок зміни голови профспілки профспілковою організацією Могилів-Подільського Будинку школярів дотримано не було.
Зважаючи на викладене, позивач звернулась до суду з даним позовом в якому просить скасувати рішення профспілкової організації Могилів-Подільського Будинку школярів про переобрання голови цієї профспілкової організації, яким ОСОБА_1 звільнено із цієї посади.
Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 18.07.2022 відкрито спрощене провадження у справі.
Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 10.08.2022 витребувано докази за клопотання представника позивача.
Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 24.08.2022 замінено неналежного відповідача Профспілкову організацію Могилів-Подільського Будинку школярів на належного Могилів-Подільську об`єднану організацію профспілки працівників освіти і науки.
Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 07.09.2022 витребувано докази за клопотання представника позивача.
19.09.2022 до суду надійшов відзив на позов, мотивований тим, зокрема, що відповідач на засіданні виборного органу не розглядав ні заяви позивача ОСОБА_1 , як голови профкому, ні заяв членів Профспілки Могилів-Подільського Будинку школярів щодо конфлікту, який виник між нею та членами колективу. На профспілкових зборах позивачці було об`явлено недовіру, як голові профкому, за неналежне виконання норм Статуту Профспілки працівників освіти і науки України та ведення профспілкової документації. Прийняте рішення про переобрання голови профспілки відповідає положенням п. 39 Статуту Профспілки працівників освіти і науки України, в якому передбачено, що керівники профспілкових органів можуть бути звільнені або виведені зі складу цих органів за рішенням зборів, конференції. Факти неналежного виконання позивачем вимог статуту викладені у виступах ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , актом передачі профспілкової документації, в якому зазначено, що ОСОБА_1 не знає, де знаходяться документи первинної профспілкової організації. На вимогу більш як третини членів профспілки, які перебувають на обліку в первинній профспілковій організації обрано головою профкому ОСОБА_6 , що відповідає вимогам Статуту. 16.08.2022 на засіданні президії Могилів-Подільської об`єднаної організації Профспілки працівників освіти і науки розглянуто заяви працівників Будинку школярів про вихід із Профспілки, протокол № 6. Фактично згідно заяв членів Профспілки первинна профспілкова організація Могилів-Подільського Будинку школярів ліквідована як структурна ланка Могилів-Подільської об`єднаної організації Профспілки працівників освіти і науки. Враховуючи викладене, відповідач просив відмовити в задоволенні позову.
Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 13.10.2022 витребувано докази за клопотання представника позивача.
Позивач та її представник в судовому засіданні підтримали вимоги позову. Просили позов задовольнити. Представник позивача в судових засіданнях 30.11.2022, 14.12.2022 та 12.01.2023 також зазначав, крім іншого, що оскаржуване рішення не вірно оформлене, немає жодних доказів, що збори відбувались за ініціативи 2/3 складу профспілки. Також профспілкова організація Могилів-Подільського Будинку школярів не припинила своє існування, оскільки окрім ОСОБА_1 до її складу входить ще двоє осіб. Також відсутнє рішення про ліквідацію самої профспілкової організації Могилів-Подільського Будинку школярів.
Представник відповідача в судове засідання не з`явилась. Подала до суду клопотання про проведення судового розгляду без її участі, при вирішенні справи поклалась на розсуд суду. Крім того, в судових засіданнях 30.11.2022 та 14.12.2022 повідомила суд, що збори первинної профспілкової організації збираються не менше 2/3 складом. Збори може вести не тільки голова профспілки. Головуючим може бути інша особа, яка обирається на зборах. Збори вела керівник Будинку школярів Бурик, яка була членом профспілки. ОСОБА_7 з 2017 року працює по цивільно-правовій угоді, тому він не може бути членом профспілки. Мвамбо в грудні 2021 року звільнений з роботи, тому навіть не був на зборах. Колодій була в профспілці, оскільки подала відповідну заяву.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази суд, прийшов до переконання в тому, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.
Суд встановив, що з 13.02.2017 ОСОБА_1 займала посаду керівника танцювального гуртка, що підтверджується трудовою книжкою серії НОМЕР_1 (а.с.3).
Згідно переліку профспілкових спілок, їх об`єднань, легалізованих Могилів-Подільським міськрайонним управлінням юстиції станом на 01.07.2013 з 29.03.2000 діє Профспілкова організація Могилів-Подільського Будинку школярів (а.с.4).
З позову слідує, що з 2019 року позивач займала виборну посаду голови профспілкової організації Могилів-Подільського Будинку школярів. Вказана обставина стороною відповідача не заперечувалась.
19.04.2022 Первинна профспілкова організація Будинок школярів на зборах первинної профспілкової організації ухвалено рішення у формі протоколу № 1 по питанню роботи голови первинної профспілкової організації ОСОБА_1 та ухвалено про зняття з посади голови профспілки ОСОБА_1 та призначення головою первинної профспілкової організації Будинку школярів ОСОБА_6 (а.с.49,50).
Позивач не погоджується з таким рішенням первинної профспілкової організації Будинок школярів та вважає його таким, що прийнято з порушенням норм Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» та статуту профспілкової організації.
Так,згідно ст.14Закону України«Про професійніспілки,їх правата гарантіїдіяльності» профспілкидіють відповіднодо законодавствата своїхстатутів. Статути (положення) профспілок приймаються з`їздами, конференціями, установчими або загальними зборами членів профспілки відповідного рівня і не повинні суперечити законодавству України.
Профспілкова організація Могилів-Подільського Будинку школярів діє на підставі Статут профспілки працівників освіти і науки України, який затверджено в новій редакції IX з`їздом Профспілки працівників освіти і науки України 17.12.2020 (а.с.28-48).
Пунктом 23 Розділу IV Статуту визначено, що вищими профспілковими органами в організаційних ланках Профспілки є у первинній профспілковій організації загальні збори (конференція).
Відповідно до п. 44 Розділу V Статуту первинна профспілкова організація керується у своїй діяльності Статутом Профспілки, положенням про первинну профспілкову організацію (за наявності), програмними документами і рішеннями профспілкових органів, чинним законодавством. У межах повноважень, визначених Статутом Профспілки, вона визначає пріоритетні напрями своєї діяльності, вирішує питання власної структури.
Згідно п. 29 Розділу IV Статуту керівники профспілкових організацій усіх рівнів є головами відповідних профспілкових органів. Заступники керівників профспілкових організацій усіх рівнів є заступниками голів відповідних профспілкових органів. На засіданнях профспілкових органів головують керівники цих органів, а в разі їх відсутності їх заступники або інші уповноважена особа.
Як слідує з п 51 Розділу V Статуту роботу профспілкового комітету організовують його голова і заступник (заступники). Їх конкретні обов`язки і повноваження визначаються цим Статутом, іншими нормативними документами Профспілки, посадовими обов`язками, визначеними профкомом первинної профспілкової організації.
Відповідно до п. 31 Розділу IV Статуту дострокові вибори будь-якого профспілкового органу, керівників та їх заступників можуть бути проведені на вимогу не менше однієї третини членів Профспілки, які об`єднуються відповідною профспілковою організацією, або за рішенням вищого за рівнем профспілкового органу, який має право ініціювати проведення засідань нижчих за рівнем профспілкових органів.
При цьому, п. 33 Розділу IV Статуту передбачено, що рішення профспілкових зборів, конференцій, з`їздів і відповідних профспілкових органів приймаються у формі постанов більшістю голосів присутніх, якщо інше не передбачено цим Статутом.
В порушення вказаних вище норм, оскільки рішення Первинної профспілкової організації Будинок школярів оформлене у виді протоколу, а не постанови.
Згідно п. 39 Розділу IV Статуту керівники, їх заступники, члени профспілкових органів, які втратили довіру, допустили порушення Статуту Профспілки, можуть бути звільнені або виведені зі складу цих органів за рішенням зборів, конференцій. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього подано більше половини голосів за наявності кворуму.
Всупереч зазначеного вище положення Статуту, в оскаржуваному рішенні взагалі не наведено фактичних мотивів та обставин, які б підтверджували підстави для зняття позивача з посади голови профспілки.
Крім того, відповідачем не надано суду доказів, що такі збори було дійсно ініційовано на вимогу не менше двох третин ОСОБА_8 . Також не заявлялось клопотання про допит в якості свідків усіх членів профспілкової організації, які перебували в ній на час прийняття оскаржуваного рішення для доведення тих обставин на які посилалась представник відповідача, як на підставу заперечень проти позову, в тому числі на підтвердження обставин з приводу хто ініціював ці збори, а також які були фактичні мотиви та підстави для переобрання голови профспілки. Також, в матеріалах справи відсутні будь-які докази, що при прийнятті оскаржуваного рішення збори ухвалювали рішення про обрання головуючого та секретаря зборів. В оскаржуваному рішенні це питання не відображене взагалі.
У відзиві представник відповідача посилається на акт передачі профспілкової документації, в якому зазначено, що ОСОБА_1 не знає, де знаходяться документи первинної профспілкової організації. Разом з тим, такого акту суду не надано.
Таким чином, зазначені вище обставини позбавляють суд можливості встановити законність оскаржуваного рішення.
Також, згідно п. 8 Розділу 3 Статуту членом Профспілки може бути громадянин України, який визнає цей Статут, сплачує членські внески, як правило, працює або навчається в закладі, установі освіти незалежно від форм власності і видів господарювання або працював у них до виходу на пенсію і не є членом іншої профспілки. Пунктом 10 передбачено, що вступ у Профспілку і вихід із неї здійснюється на добровільній основі в індивідуальному порядку на підставі особистої заяви, поданої до первинної профспілкової організації і розглянутої на засіданні відповідного профспілкового органу.
Згідно листа № 01-11/822 від 07.11.2022 управління освіти Могилів-Подільської міської ради централізованою бухгалтерією управління освіти Могилів-Подільської міської ради профспілкові внески з ОСОБА_6 в період з січня по квітень 2022 року не відраховувались, так як вона не було членом профспілки (а.с.129).
Суду не надано доказів, що на час прийняття оскаржуваного рішення ОСОБА_6 була членом профспілки, оскільки не надано доказів ні подання відповідної заяви до цього моменту, ні відповідного рішення про включення її до складу такої спілки.
Таким чином, суд змушений вважати, що головою профспілкової організації обрали особу, яка не була членом профспілки, оскільки доводи представника відповідача, про те, що ОСОБА_6 перебувала в профспілці у вказаний період не знайшли підтвердження жодним належним та допустимим доказом.
Щодо доводів сторони відповідача про те, що профспілкова організація Могилів-Подільського Будинку школярів ліквідована суд зазначає таке.
Згідно п. 103 Розділу XII Статуту профспілка, її організаційні ланки можуть припинити свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації. Рішення про реорганізацію чи ліквідацію Профспілки приймається з`їздом, організаційної ланки конференцією, зборами. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше двох третин делегатів з`їзду, конференції, учасників зборів за наявності кворуму.
В ході розгляду справи суду було надано лише витяг з протоколу № 6 засідання президії Могилів-Подільської об`єднаної організації профспілки працівників освіти про задоволення заяв від 15.08.2022 працівників Будинку школяра про вихід з профспілки. До вказаного протоколу додано заяви ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_6 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 (а.с.99-107).
В судовому засіданні 30.11.2022 представник відповідача зазначила, що не знає, чи було прийнято рішення про ліквідацію профспілкової організації Могилів-Подільського Будинку школярів, що передбачено п. 103 Статуту. В подальшому, представник відповідача в судове засідання не з`явилась та подала заяву про те, що при розгляді справи покладається на розсуд суду.
На запит представника позивача було надано лист № 1 від 04.01.2023 зі змісту якого слідує, що відповідно до ст. 103 Статуту Профспілки працівників освіти і науки України рішення про ліквідацію організаційної ланки первинної профспілкової організації Могилів-Подільського Будинку школярів не приймалось загальними зборами цієї організації, оскільки позивачка ОСОБА_1 залишилась на обліку і звернулась з позовом до суду (а.с.159).
Зважаючи на викладене, суд не може вважати доведеною ту обставину, що профспілкову організацію Могилів-Подільського Будинку школярів дійсно ліквідовано.
Враховуючи викладене вище, а також те, що під час вирішення спору не було доведено факту дотримання порядку проведення зборів про що вказано вище, порушено форму оскаржуваного рішення, таке рішення є немотивованим, оскільки в ньому відсутнє зазначення про фактичні мотиви та обставини, які б давали підстави для зняття з позивача повноважень голови профспілки, а також те, що таким рішенням обрано головою профспілки особу, яка на час ухвалення такого рішення не була її членом суд вважає, що таке рішення слід скасувати.
Крім того, зважаючи на те, що дане рішення ухвалене по питанню роботи голови первинної профспілкової організації ОСОБА_1 , суд не може його скасувати в частині, а тому його слід скасувати по цьому питанню повністю, крім питання про відзначення профспілковою виплатою ОСОБА_12 .
На підставівикладеного вище,положень ст.14Закону України«Про професійніспілки,їх правата гарантіїдіяльності» такеруючись ст. 12, 13, 81, 89, 259, 263-268 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Скасувати рішення профспілкової організації Могилів-Подільського Будинку школярів про переобрання голови цієї профспілкової організації, оформлене протоколом № 1 від 19.04.2022.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення або складення. Учасник справи якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду складено 17.01.2023.
Суддя: Т.Б.Київська
Суд | Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2023 |
Оприлюднено | 20.01.2023 |
Номер документу | 108475791 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
Київська Т. Б.
Цивільне
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
Київська Т. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні