20.01.2023 Провадження по справі № 2-о/940/7/23
Справа № 940/49/23
У Х В А Л А
Іменем України
20 січня 2023 року суддя Тетіївського районного суду Київської області Косович Т.П., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Тетіївська державна нотаріальна контора Київської області, Тетіївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м.Київ), про оголошення фізичної особи померлою,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить оголосити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлим.
Відповідно до статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Окреме провадження - це одностороннє провадження, в якому відсутній спір про право.
Характерною ознакою категорії справ окремого провадження є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту або стану. При цьому в порядку окремого провадження може вирішуватися спір про факт, але не спір про право цивільне.
Згідно із частиною третьою статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Отже, заяви у справах окремого провадження повинні відповідати, як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим статтями 175, 177 ЦПК України, так і спеціальним нормам процесуального законодавства, що врегульовують порядок вирішення судом порушеного питання, зокрема у справах за заявами про розгляд судом справ про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою, встановленого статтями 305309 ЦПК України.
Перевіривши заяву та додані до неї документи, вважаю необхідним залишити заяву без руху, виходячи з наступного.
Згідно із статтею 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Відповідно до статті 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Звертаючись до суду із заявою про оголошення померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 , який є спадкоємцем його майна за заповітом, зазначає, що ОСОБА_2 народився та проживав в с. Тайниця Тетіївського району Київської області, 17.06.2013 року подав заяву до органів ДМС про зняття його з реєстрації місця проживання для вибуття до АДРЕСА_1 Карасунського округу Краснодарського краю РФ. до доньки ОСОБА_3 , яка в одній із розмов зі свідком ОСОБА_4 повідомила про смерть її батька ОСОБА_2 .
Як зазначено у заяві ОСОБА_1 оголошення ОСОБА_2 померлим йому необхідно для отримання свідоцтва про смерть державного зразка та подальшого вирішення питання оформлення спадкового майна, що залишилося після його смерті, а саме земельної ділянки на території Тайницької сільської ради Тетіївського району Київської області.
Відповідно до статті 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Як вбачається із змісту заяви ОСОБА_2 має рідну доньку ОСОБА_3 , яка проживає в АДРЕСА_1 Карасунського округу Краснодарського краю РФ.
Зважаючи на загальні правила цивільного судочинства, а також вимоги статті 185 ЦПК України, пред`явлена заява не відповідає вимогам статей 306-308 ЦПК України, оскільки вказана заявником мета оголошення померлим ОСОБА_5 , належним чином не обґрунтована, враховуючи обізнаність заявника про останнє місце проживання ОСОБА_2 та наявність у нього родичів, які належать до першої черги спадкоємців. Також у заяві не зазначено обставини, що загрожували смертю фізичній особі, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, а також не зазначено інших доказів на підтвердження даних обставин, при тому, що заявнику відомо останнє місце проживання ОСОБА_2 .
Крім того, всупереч зазначеним вище нормам заявником до матеріалів заяви не додано доказів звернення заявника до відповідних органів для розшуку вказаної особи та відповіді на вищевказане звернення, зокрема довідки, відповіді на запити, листи тощо.
В заяві не зазначені організації, до яких необхідно робити запити за останнім місцем проживання відсутнього (житлово-експлуатаційна організація, органи реєстрації місця проживання осіб або органи місцевого самоврядування) і за останнім місцем роботи (навчання) про наявність відомостей, що перешкоджає здійснити суду належну підготовку до розгляду справи по суті, що передбачено статтею 307 ЦПК України.
Разом з тим, слід звернути увагу, що визнання особи померлою є крайньою мірою та потребує встановлення всіх об`єктивних обставин, що стали передумовою для такого звернення, з метою уникнення в подальшому негативних наслідків щодо переходу майнових прав особи, оголошеної померлою, у разі її появи. Обов`язок щодо доказування обставин, що підтверджують відсутність відомостей про місце перебування особи, яку заявник просить оголосити померлою, у місці її постійного проживання протягом трьох років, покладається чинним законодавством України саме на заявника (така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 19 березня 2018 року у справі № 638/18251/16-ц).
Дані обставини перешкоджають вирішенню питання про відкриття провадження у справі.
У відповідності до частини 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 185, 294, 306-308 Цивільного процесуального кодексу України, суддя, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Тетіївська державна нотаріальна контора Київської області, Тетіївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м.Київ), про оголошення фізичної особи померлою залишити без руху, надавши заявникові 5-денний строк з дня отримання ухвали для усунення недоліків.
В іншому випадку заява буде вважатись неподаною і повернута заявнику.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя: Т.П.Косович
Суд | Тетіївський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2023 |
Оприлюднено | 23.01.2023 |
Номер документу | 108497011 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тетіївський районний суд Київської області
Косович Т. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні