Рішення
від 20.01.2023 по справі 145/1978/20
ТИВРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

іменем України

"20" січня 2023 р. смт Тиврів 145/1978/20

2/145/136/2023

Тиврівський районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Ратушняка І. О.

за участі секретаря Маркевич А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Шпиківської селищної ради Вінницької області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 .

Після його смерті відкрилася спадщина на належну йому на праві приватної власності земельну частку (пай) загальною площею 1,2922 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Слідянської сільської ради Тиврівського району Вінницької області.

На час відкриття спадщини він не проживав з батьком і заяву про прийняття спадини до нотаріальної контори не подавав.

З ним постійно разом проживала та була зареєстрована там же дружина померлого, а його мати ОСОБА_3 .

Спадщину, яка відкрилася після смерті батька, своєчасно прийняв його брат ОСОБА_4 , подавши заяву до Тиврівської державної нотаріальної контори.

Тобто спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 прийняла його дружина ОСОБА_3 і син ОСОБА_4 , однак права на спадщину за життя не оформили.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати ОСОБА_3 .

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_4 , який не був одружений, дітей не мав.

У встановлений законом шестимісячний строк він не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у зв`язку із наступними причинами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-19» на території України установлено карантин. На період дії карантину проводяться певні профілактичні та протиепідемічні заходи. Йому у 2020 році виповнився 61 рік. В розрізі вікової категорії, для нього як, людини похилого віку, існує велика ймовірність захворіти на коронавірус СОVID-19 з усіма наслідками.

Він переживав і за здоров`я своїх рідних. Усвідомлення небезпеки спричинило моральне пригнічення і призвело до панічних настроїв, внаслідок чого він не зорієнтувався в тому, що прийняти спадщину необхідно в шестимісячний строк після смерті брата, а не після спливу цього строку.

За місцем проживання брата він не знайшов оригінал Державного акта на право власності на земельну ділянку на ім`я батька, вважаючи правовстановлюючий документ необхідним для подання заяви. Через юридичну необізнаність він не знав різниці між поняттями «прийняття спадщини» та «оформлення спадщини».

Просить визначити додатковий строк для подачі ним до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Сліди Тиврівського району Вінницької області, терміном в один місяць з часу набрання рішенням суду законної сили.

В судове засідання позивач ОСОБА_4 не з`явився, подав заяву, відповідно до якої просить справу розглянути у його відсутності, позовні вимоги підтримує, просить позов задоволити з підстав, наведених в заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився. Шпиківська селищна рада подала суду заяву, в якій просить позов розглянути у відсутності її представника, позов визнає.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає за можливе прийняти визнання відповідачем позову, позов задоволити, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Сліди Вінницької області помер ОСОБА_2 (а.с.7).

Після його смерті відкрилася спадщина на належну йому на праві приватної власності земельну частку (пай) загальною площею 1,2922 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Слідянської сільської ради Вінницької області.

Спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 прийняла його дружина ОСОБА_3 , яка постійно проживала та була зареєстрована разом з ним, і син ОСОБА_4 , подавши заяву до Тиврівської державної нотаріальної контори, що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі (а.с.8).

Однак права на спадщину за життя не оформили.

На час відкриття спадщини позивач не проживав з батьком і заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори не подавав.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача ОСОБА_3 (а.с.6).

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_4 (а.с.5).

Позивач є єдиним спадкоємцем за законом після смерті брата ОСОБА_4 , від спадщинивін невідмовлявся,в установленізаконом строкине подавзаяву проприйняття спадщинидо нотаріальноїконтори через збіг життєвих обставин.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-19» на території України установлено карантин. На період дії карантину проводяться певні профілактичні та протиепідемічні заходи. Для нього як, людини похилого віку, існує велика ймовірність захворіти на коронавірус СОVID-19 з усіма наслідками. Він переживав і за здоров`я своїх рідних. Усвідомлення небезпеки спричинило моральне пригнічення і призвело до панічних настроїв, внаслідок чого він не зорієнтувався в тому, що прийняти спадщину необхідно в шестимісячний строк після смерті брата, а не після спливу цього строку.

Крім того, за місцем проживання брата він не знайшов оригінал Державного акта на право власності на земельну ділянку на ім`я батька, вважаючи правовстановлюючий документ необхідним для подання заяви.

Через юридичну необізнаність він не розумів різниці між поняттями «прийняття спадщини» та «оформлення спадщини».

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.ст.1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Згідно з роз`ясненнями Пленуму Верховного Суду України, викладеними у п.24 Постанови Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 р. особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Сукупність досліджених доказів свідчить про можливість визнання пропущеного позивачем строку на подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, оскільки зазначені нею докази не спростовуються матеріалами справи, що є підставою для визначення йому, як спадкоємцю за законом, додаткового строку на звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті брата ОСОБА_4 .

Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, встановленому статтею 1269 ЦК України, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.

Враховуючи викладене, суд вважає причини пропущення позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини поважними та вважає за можливе надати позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Керуючись ст.ст. 2,3,5,7,9,10-13,76-81,89,206,258,263-265,273ЦПК України, ст.ст.1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 №7, суд

ухвалив:

Позов задоволити.

Надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий одномісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті його брата ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Сліди Тиврівського району Вінницької області.

Початок строку перебігу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини починається з дня набрання рішенням суду законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання рішення в повному обсязі, тобто з 20 січня 2023 року.

Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено в день його складання або проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу на рішення буде подано протягом 30 днів з дня отримання повної копії судового рішення.

Суддя Ратушняк І. О.

СудТиврівський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення20.01.2023
Оприлюднено23.01.2023
Номер документу108501625
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —145/1978/20

Рішення від 20.01.2023

Цивільне

Тиврівський районний суд Вінницької області

Ратушняк І. О.

Ухвала від 01.12.2022

Цивільне

Тиврівський районний суд Вінницької області

Ратушняк І. О.

Ухвала від 10.02.2021

Цивільне

Тиврівський районний суд Вінницької області

Ратушняк І. О.

Ухвала від 14.12.2020

Цивільне

Тиврівський районний суд Вінницької області

Ратушняк І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні