ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, буд. 44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
ПРО ВІДКРИТТЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ
м. Київ
20.01.2023Справа № 910/839/23
Суддя Сташків Р.Б., розглянувши позовну заяву Корпорації "Артеріум" (вул. Саксаганського, 139, м. Київ, 01032)
до Іноземного товариства з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРФАРМАКС" (вул.Звьоздная, 19А-5, прим.5-2, аг. Ждановичі Мінський р-н, Мінська область, республіка булорусь, 223028)
про стягнення 46727,85 доларів США (що становить 1708772,06 грн)
ВСТАНОВИВ:
Корпорація «Артеріум» звернулась до Господарського суду міста Києва з позовом до Іноземного товариства з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРМАКС» про стягнення 46727,85 доларів США, що еквівалентно 1708772,06 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем грошового зобов`язання за контрактом №EXP-249/18 від 31.10.2018, у зв`язку з чим позивач вказує на існування заборгованості у сумі 46727,85 доларів США, що еквівалентно 1708772,06 грн.
Судом встановлено, що позовна заява відповідає вимогам, викладеним у статтях 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, а подані матеріали є достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
Суд відзначає, що відповідачем у справі є іноземний суб`єкт господарювання - Іноземного товариства з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРМАКС», що розташоване за адресою: 223028, республіка білорусь, Мінська область, Мінський район, Ждановічський с/р, аг. Ждановичі, вул. Звьоздная, 19А-5, прим. 5-2.
Позивачем не надано доказів наявності у відповідача представництва в Україні.
Статтею 365 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Оскільки відповідачем у справі є іноземний суб`єкт господарювання, то до правовідносин щодо повідомлення іноземної сторони про розгляд справи, необхідно застосовувати положення Гаазької Конвенції про вручення за кордоном судових або позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.1965 року (далі - Конвенція), учасниками яких є Україна та Республіка Білорусь.
Відповідно до статті 2 Конвенції, кожна Договірна Держава призначає Центральний Орган, обов`язком якого є отримання прохань про вручення документів, що виходять від інших Договірних Держав, і здійснення процесуальних дій відповідно до положень статей 3 - 6. Кожна Держава організовує Центральний Орган згідно із своїм правом.
Положеннями статті 3 Конвенції передбачено, що орган влади чи судовий працівник, компетентний відповідно до права запитуючої Держави, направляють Центральному Органу запитуваної Держави прохання згідно з формуляром, що додається до цієї Конвенції, без потреби легалізації або виконання інших аналогічних формальностей. До прохання додається документ, що підлягає врученню, або його копія. Прохання і документ надаються в двох примірниках.
Статтею 15 Конвенції, зокрема, встановлено, що кожна договірна Держава може заявити, що суддя незалежно від положень частини першої цієї статті може постановити рішення, навіть якщо не надійшло жодного підтвердження про вручення або безпосередню доставку, у разі, якщо виконані всі наступні умови:
a) документ було передано одним із способів, передбачених цією Конвенцією,
b) з дати направлення документа сплинув термін, який суддя визначив як достатній для даної справи і який становить щонайменше шість місяців,
c) не було отримано будь-якого підтвердження, незважаючи на всі розумні зусилля для отримання його через компетентні органи запитуваної Держави.
Відповідно до п. 6.7 Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 27.06.2008 № 1092/5/54, суд чи інший компетентний орган України надсилає доручення на підставі Конвенції про вручення до Центрального Органу іноземної держави, визначеного запитуваною державою відповідно до статті 2 цієї Конвенції, напряму.
Згідно з інформацією, яка міститься на веб-сайті Гаазької конференції з міжнародного приватного права: http://www.hcch.net, Центральним органом республіки білорусь є ministry of foreign affairs of the republic of belarus, legal and treaties department, який знаходиться за адресою: Ul. lenina, 19, minsk, 220030, belarus.
В той же час, відповідно до листа Міністерства юстиції України №91935/114287-22-22/12.1.1 від 06.10.2022, щодо вручення судових документів резидентам, зокрема, республіки білорусь, комунікація Міністерства закордонних справ України з білоруською стороною здійснюється через Посольство України в республіці білорусь.
Частиною 1 статті 12 ГПК України передбачено, що господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку, зокрема, позовного провадження (загального або спрощеного).
Пунктом 8 частини 4 статті 247 ГПК України у порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи, в яких ціна позову перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У даному випадку, суд, враховуючи імперативні приписи пункту 8 частини 3 статті 247 Господарського процесуального кодексу України, дійшов висновку про необхідність розгляду даної справи в порядку загального позовного провадження.
Згідно положень пункту 4 частини 1 статті 228 ГПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Так, пунктом 8 частини 1 статті 229 ГПК України передбачено, що провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 4 частини першої статті 228 цього Кодексу - до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів.
Враховуючи необхідність належного повідомлення відповідача про час, дату та місце судового розгляду, з`ясування позиції останнього з приводу заявленого позову, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі - до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів.
Керуючись ч. 3 ст. 12, 176, 183, 228, 234, 367 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
2. Здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
3. Розгляд справи призначити на 21.06.23 о 11:00 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44- Б, зал № 17 .
4. Зобов`язати позивача надати суду оригінали всіх документів по суті спору, доданих до позовної заяви (для огляду).
5. Запропонувати відповідачу надати суду: відповідно до ст. 165 Господарського процесуального кодексу України відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову; одночасно надіслати позивачу - копію відзиву та доданих до нього документів, докази такого направлення надати суду до початку підготовчого засідання.
6. Визначити строк для подання відзиву на позов - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали та для подання заперечень на відповідь на відзив (якщо такі будуть подані) - протягом 5 днів з дня їх отримання.
7. Визначити строк для подання відповіді на відзив протягом 5 днів з дня його отримання.
8. Зобов`язати позивача у строк до 20.02.2023 подати до суду належним чином (нотаріально) засвідчений переклад на білоруську мову у трьох примірниках: позовної заяви з додатками та ухвали Господарського суду міста Києва від 20.01.2023 у справі №910/839/23.
9. Направити копію нотаріально засвідченого перекладу на білоруській мові позовної заяви з додатками та ухвали Господарського суду міста Києва від 20.01.2023 у справі №910/839/23 з судовим дорученням для вручення Іноземному товариству з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРМАКС» в порядку, передбаченому Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах, через Центральний орган запитуваної Держави - ministry of foreign affairs of the republic of belarus, legal and treaties department, який знаходиться за адресою: Ul. lenina, 19, minsk, 220030, belarus.
10. Встановити відповідачу строк до 19.04.2023 для подання письмового відзиву на позовну заяву, з дотриманням приписів Господарського процесуального кодексу України та доказів його направлення на адресу позивача.
11. Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи (ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України).
12. Встановити позивачу строк до 19.05.2023 для подання письмової відповіді на відзив, з дотриманням приписів Господарського процесуального кодексу України та доказів її направлення на адресу відповідача.
13. Встановити відповідачу строк до 09.06.2023 для подання заперечень щодо відповіді на відзив та доказів їх направлення на адресу позивача.
10. Зупинити провадження у справі №910/839/23 до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів.
14. Запропонувати учасникам справи направити в судове засідання своїх представників, повноваження яких оформити відповідно до вимог, викладених у статті 60 Господарського процесуального кодексу України, та надати суду документи, що підтверджують повноваження представників.
15. Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та підлягає оскарженню в частині зупинення провадження у справі.
Суддя Р.Б. Сташків
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2023 |
Оприлюднено | 23.01.2023 |
Номер документу | 108515156 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Сташків Р.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні