Рішення
від 12.01.2023 по справі 926/4604/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

58002, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 14, тел. 55-09-34, е-mail: inbox@cv.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2023 року Справа № 926/4604/22

Господарським судом Чернівецької області у складі головуючого судді Миронюка С.О.

за участю секретаря судового засідання Кифірюк А.І.

За участі представників:

Позивача не з`явився

Відповідача не з`явився.

розглянувши матеріали справи

за позовом Акціонерного товариства «ТАСКОМБАНК» (01032, м.Київ, вул. С.Петлюри, б, 30, код ЄДР 09806443)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФУД ЕКСПРЕС ЧЕРНІВЦІ» (58002, м.Чернівці, вул.О.Кобилянської,буд.35-37, код ЄДР43002624)

про стягнення заборгованості у сумі 29 501,45 грн.

В С Т А Н О В И В :

Акціонерне товариство "Таскомбанк" звернулось до Господарського суду Чернівецької області із позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «ФУД ЕКСПРЕС ЧЕРНІВЦІ» про стягнення заборгованості за кредитним договором у сумі 29 501,45 грн.

Позов обґрунтований тим, що 06.06.2019 року між сторонами укладено Заяву-договір №ID6499388 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "Таскомбанк" відповідно до якого, Банк надав Позичальнику кредит у сумі 20 000,00 грн. із терміном повернення не пізніше 05.06.2023 року, а Позичальник зобов`язався прийняти, належним чином використати та повернути кредит і сплатити проценти за користування кредитом, а також інші платежі відповідно до умов Договору.

Далі позивач вказує, що відповідач взяті на себе зобов`язання за Кредитним договором в частині повернення кредитних коштів у встановлені строки не виконав.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.11.2022 справу № 926/4604/22 передано на розгляд судді Миронюку С.О.

Ухвалою суду від 28.11.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 14.12.2022.

Ухвалою суду від 14.12.2022 у зв`язку із неявкою відповідача відкладено розгляд справи по суті на 12.01.2023.

Представник позивача у позовні заяві просив суд, проводити розгляд справи без його участі.

Відповідач явку свого уповноваженого представника в судове засідання 12.01.2023 не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позов не надав. При цьому судом встановлено, що ухвали суду від 28.11.2022; 14.12.2022; були направлені відповідачу рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення на його адресу: (58002, м.Чернівці, вул.О.Кобилянської, 35-37), яка зазначена позивачем у позовній заяві. Вся судова кореспонденція по даній справі була надіслана за вищезазначеною адресою, проте конверти повернулись до суду без вручення із відміткою органу поштового зв`язку (адресат відсутній за вказаною адресою).

Частиною 2, 3 ст. 120 ГПК України передбачено, що суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Відповідно до п. 4 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за місцезнаходженням.

Відповідно до п. 99-1, абз. 1 п. 110, абз. 3 п.116 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. № 270 "Про затвердження Правил надання послуг поштового зв`язку" рекомендовані листи з позначкою "Судова повістка", адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату, а у разі його відсутності - будь-кому з повнолітніх членів його сім`ї, який проживає разом з ним. У разі відсутності адресата (будь-кого із повнолітніх членів його сім`ї) за вказаною на рекомендованому листі адресою працівник поштового зв`язку інформує адресата за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка". Якщо протягом трьох робочих днів після інформування адресат не з`явився за одержанням рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка", працівник поштового зв`язку робить позначку "адресат відсутній за вказаною адресою", яка засвідчується підписом з проставленням відбитку календарного штемпеля і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду.

У разі коли адресат протягом трьох робочих днів після інформування його за телефоном (через Інтернет) або вкладення до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження реєстрованого поштового відправлення, поштового переказу (за винятком рекомендованих листів з позначкою "Судова повістка") не з`явився за одержанням такого відправлення, поштового переказу, він інформується повторно шляхом вкладення до абонентської поштової скриньки повідомлення з відміткою "Повторне" або інформується за телефоном шляхом надіслання смс-повідомлення (через Інтернет).

У разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою у порядку, визначеному у пунктах 99, 99-1, 99-2, 106 та 114 цих Правил, із зазначенням причини невручення.

Отже, у разі якщо судове рішення про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою і повернено поштою у зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21.03.2019 у справі № 916/2349/17.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень", усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч.1 ст. 4 цього Закону).

Відтак, відповідач мав право та не був позбавлений можливості ознайомитись з ухвалами суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Частиною 1 ст. 202 ГПК України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Пунктом 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України визначено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Враховуючи, що судом було здійснено всі заходи, щодо належного повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи, суд дійшов висновку про те, що неявка в судове засідання представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.

Згідно з ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу та має право вирішити спір за наявними матеріалами.

Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами у відповідності до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.

Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950) кожен має право на судовий розгляд своєї справи упродовж розумного строку. Строки, що встановлюються судом (наприклад, строк для усунення недоліків позовної заяви чи апеляційної скарги), повинні відповідати принципу розумності. Визначаючи (на власний розсуд) тривалість строку розгляду справи, суд враховує принципи диспозитивності та змагальності, граничні строки, встановлені законом, для розгляду справи при визначенні строків здійснення конкретних процесуальних дій, складність справи, кількість учасників процесу, можливі труднощі у витребуванні та дослідженні доказів тощо. Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.

Згідно ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

10 лютого 2020 року між Акціонерним товариством "Таскомбанк" (надалі - Банк) та Фізичною особою-підприємець Пашко Марією Олександрівною (надалі - Позичальник) укладено Заяву-договір №ID7707796 (надалі - Договір) про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "Таскомбанк" шляхом накладання електронних підписів Сторін.

Накладання електронних підписів Сторін підтверджується Протоколом створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису.

Відповідно до частини 3 Закону України "Про електронний цифровий підпис", електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки) у разі, якщо електронний цифровий підпис підтверджено з використанням посиленого сертифіката ключа за допомогою надійних засобів цифрового підпису; під час перевірки використовувався посилений сертифікат ключа, чинний на момент накладення електронного цифрового підпису; особистий ключ підписувача відповідає відкритому ключу, зазначеному у сертифікаті.

Пунктом 4.5. Договору передбачено, що дата підписання Заяви-договору шляхом накладення електронних підписів обох Сторін вважається датою укладання Договору.

За своєю правовою природою укладений договір є кредитним договором.

Відповідно до статті 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно з частиною 2 статті 345 Господарського кодексу України, кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов`язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.

Згідно пункту 1.1. Договору, за умови наявності вільних коштів Банк зобов`язується надати Позичальникові Кредит у розмірі та на умовах, встановлених цим Договором, а Позичальник зобов`язується прийняти, належним чином використати та повернути Кредит і сплатити проценти за користування Кредитом, а також інші платежі відповідно до умов цього Договору.

Відповідно до пунктом 4.4. Договору, строк дії Договору встановлений в розділі 18 Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "ТАСКОМБАНК".

Пунктом 18.2.6. Правил обслуговування корпоративних клієнтів «ТАСКОМБАНК» встановлено, що Договір, а саме - обслуговування Кредиту Клієнта, набирає чинності з моменту підписання Клієнтом Заяви про приєднання до Правил надання банківських послуг та обслуговування корпоративних клієнтів, та діє до повного виконання зобов`язань Сторонами за цим Договором.

Відповідно до частини 1 статті 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.

Відповідно до пункту 2.1. - 2.3.3 Договору, розмір Кредиту: 300 000,00 грн. Валюта Кредиту: гривня. Вартість кредиту: розмір процентної ставки за користування Кредитом (далі - проценти): 33% річних; розмір комісійної винагороди за видачу Кредиту: не передбачається; розмір штрафу (плати) за дострокове/частково дострокове погашення Кредиту: 1,0 % від суми, яка перевищує плановий платіж згідно графіку.

Пунктом 17.15.1 Правил обслуговування корпоративних клієнтів "ТАСКОМБАНК" визначено, що комісія/винагорода, визначена в Заяві про приєднання, сплачується щомісяця фіксованому розмірі. При цьому, Сторони домовились вважати звітним періодом - календарний місяць. Першим звітним періодом є період з дати приєднання до Правил до кінця останнього календарного дня календарного місяця або до дати від`єднання у випадку, якщо договір буде припинено раніше, ніж сплине місяць з моменту його укладення. Останнім звітним періодом є період з першого числа останнього календарного місяця дії Договору до дати припинення дії Договору.

Згідно пунктів 3.1. - 3.3. Договору, Позичальник забезпечує наявність на своєму поточному рахунку грошових коштів у сумі, необхідній для сплати щомісячних платежів згідно графіку погашення Кредиту. Остаточне погашення за Кредитом Позичальник повинен здійснити не пізніше терміну згідно п. 2.7. цього Договору. У випадку порушення Позичальником будь-якого із грошових зобов`язань та при реалізації права Банку Позичальник сплачує Банку пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, за кожен календарний день прострочення.

Відповідно до пункту 1.2. Договору, кредит надається у формі зарахування грошових коштів у сумі Кредиту на поточний рахунок Позичальника № НОМЕР_1 , відкритий у АТ "ТАСКОМБАНК|" з цільовим призначенням на поповнення обігових коштів; придбання основних засобів; рефінансування Кредиту іншого банку.

Так, 06.06.2019 кошти в сумі 20 000 грн. були перераховані позивачем у передбачений пунктом 1.2. Договору спосіб, що підтверджується Випискою по особовому рахунку Відповідача.

Отже Позивач, як Кредитодавець, свої обов`язки за Кредитним договором виконав в повному обсязі.

При цьому, як вбачається з Виписок по особовому рахунку відповідача за період з 06.06.2019 по 11.09.2022 та розрахунку заборгованості, відповідач взяті на себе зобов`язання в частині повернення кредиту та сплати процентів відповідно до графіку погашення кредиту не виконав.

Згідно умов пункту 18.1.17.3. Договору, банк на свій розсуд має право змінити умови кредитування - вимагати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати процентів за його користування, виконання інших зобов`язань за Кредитом в повному обсязі шляхом подання відповідного повідомлення.

Відтак, 10.08.22 року позивач звернувся до відповідача з письмовим повідомленням - вимогою № 13278/70.2.2 про дострокове повернення кредиту, сплати заборгованості та штрафних санкцій, однак вказане звернення було проігнороване відповідачем.

Наявна заборгованість та ігнорування відповідачем письмового повідомлення - вимоги, стало підставою для звернення з позовом до суду.

Як вбачається з усних пояснень представника відповідача, останнім позовні вимоги визнаються в повному обсязі.

Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статей 526, 525 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно положень статті 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушення умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

За приписами частини 2 статті 1050 Цивільного кодексу України, якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

Статтею 1049 ЦК України встановлено, що Позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Згідно частини 4 статті 191 Господарського процесуального кодексу України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги визнання відповідачем позову, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог Акціонерного товариства "Таскомбанк" про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «ФУД ЕКСПРЕС ЧЕРНІВЦІ» заборгованості за кредитним договором у сумі 29501,45 грн.

Стосовно розподілу судових витрат.

Частиною 1 статті 123 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно положень пункту 2 частини 1 статті 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Тому, судовий збір у розмірі 2 481,00 грн. слід покласти на відповідача.

Керуючись статтями 2, 4, 5, 123, 129, 191, 194, 196, 219, 222, 232, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України суд, -

У Х В А Л И В :

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ФУД ЕКСПРЕС ЧЕРНІВЦІ» (58002, м.Чернівці, вул.О.Кобилянської,буд.35-37, код ЄДР43002624) на користь Акціонерного товариства "Таскомбанк" (01032, м. Київ, вул. С. Петлюри, буд. 30, код ЄДРПОУ 09806443) 29 501,45 грн заборгованості, що складається із заборгованості по тілу кредиту (в т.ч. прострочена) 19115,79 грн, заборгованості по відсотках 8521,10 грн, пені на суму простроченої заборгованості за період з 26.08.2021 р до 24.02.2022 р. 1770,89 грн. та 2 481,00 грн. - судового збору.

Повний текст рішення складено та підписано - 20 січня 2023 року.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Західного апеляційного господарського суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.С. Миронюк

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення12.01.2023
Оприлюднено23.01.2023
Номер документу108515658
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів

Судовий реєстр по справі —926/4604/22

Рішення від 12.01.2023

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Миронюк Сергій Олександрович

Ухвала від 14.12.2022

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Миронюк Сергій Олександрович

Ухвала від 28.11.2022

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Миронюк Сергій Олександрович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні