Рішення
від 16.01.2023 по справі 160/17714/22
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2023 року Справа № 160/17714/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю ГОЛДЕН ГРУЗ до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача-2: Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

08.11.2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю ГОЛДЕН ГРУЗ до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача-2: Державної податкової служби України (позов сформовано в системі Електронний суд 07.11.2022 року), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №7443511/44224019 від 07.10.2022 року та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №3 від 30 червня 2022 року, складену товариством з обмеженою відповідальністю ГОЛДЕН ГРУЗ, в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про невідповідність спірного рішення вимогам чинного законодавства. Також вказує, що на вимогу контролюючого органу, після зупинення реєстрації податкової накладної,позивачем надані письмові пояснення разом з документами, що стали підставою для складення податкової накладної, проте, відповідні документи не були взяті Комісією до уваги, у зв`язку з чим прийняті оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН. Окрім того, оспорюване рішення не містить обґрунтувань підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості платників податку. Поряд із цим, слід відмітити, що оскаржуване рішення не містить інформацію, яка безпосередньо ними використовувалась при прийнятті рішень про віднесення до ризикових платників. Комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органів наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування, має обґрунтувати на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.

09.12.2022 року від ГУ ДПС у Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач-1 просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В мотивування вказаного відповідач-1 зазначив наступне. Комісією Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області прийнято спірне рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, у зв`язку з ненаданням платником податку письмових пояснень та документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165. Отже, комісія при прийнятті оскаржуваного рішення діяла у межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений законом. Зауважено щодо дискреційності повноважень Державної податкової служби України з реєстрації податкової накладної. Також вказано, що позовні вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну є передчасними, та належним способом захисту порушеного права є зобов`язання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області повторно розглянути питання щодо реєстрації податкової накладної.

09.12.2022 року від ДПС України до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач-2 просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В мотивування вказаного відповідач-2 зазначив про те, що наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному державному органу та особам уповноваженим на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення, а отже позовні вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну є необґрунтованими, оскільки без надання правової оцінки рішенню комісії регіональною, рівня, зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну є передчасним.

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.11.2022 року, зазначена вище справа була розподілена та 09.11.2022 року передана судді Пруднику С.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.11.2022 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленогостаттею 258 Кодексу адміністративного судочинства України- в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовну заяву слід задовольнити повністю з огляду на таке.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ТОВ ГОЛДЕН ГРУЗ зареєстровано як юридична особа в установленому законом порядку. Відомості щодо юридичної особи внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (дата запису 12.04.2021 року, номер запису: 1003661020000000952). Позивач має статус платника податку на додану вартість.

Код суб`єкта господарювання за ЄДРПОУ: 44224019 Видами діяльності позивача є:

49.41 Вантажний автомобільний транспорт (основний)

08.12 Добування піску, гравію, глин і каоліну

43.11 Знесення

43.12. Підготовчі роботи на будівельному майданчику

43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.

45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів

45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів

46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами

46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами

46.13 Діяльність посередників у торгівлі деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами

46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин

46.61 Оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткованням

46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами

46.72 Оптова торгівля металами та металевими рудами

46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням

46.74 Оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткованням і приладдям до нього

47.30 Роздрібна торгівля пальним

47.52 Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах

52.10 Складське господарство

52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту

52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту

56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування

56.21 Постачання готових страв для подій

56.29 Постачання інших готових страв

56.30 Обслуговування напоями

65.12 Інші види страхування, крім страхування життя

68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

Судом встановлено, що позивач належить до кола осіб приватного права, є суб`єктом господарювання, основною метою якого є отримання прибутку. Господарська операція з реалізації товару була обумовлена виключно однією метою - отримання прибутку.

Між позивачем (Експедитор) та товариством з обмеженою відповідальністю «КОМАНДОР 2000» (Замовник) (код ЄДРПОУ 32487451) був укладений договір №01/06-2022 про надання транспортно-експедиційних послуг при перевезенні вантажів автомобільним транспортом від 01 червня 2022 року, згідно з п.1.1 якого Експедитор, діючи в межах даного договору, за дорученням і за рахунок коштів Замовника, надає експедиторські послуги з перевезення вантажів автомобільним транспортом у регіональних сполученнях за допомогою транспортних послуг, які надаються відповідними транспортними організаціями (далі - Перевізники).

Відповідно до п.3.3 договору, після узгодження у встановленій формі з Експедитором, Замовник направляє Експедитору по факсу або електронній пошті Заявку.

У відповідності до умов договору, Заявник направив позивачу (Експедитору) заявки про надання транспортно-експедиційних послуг: заявка №67 про надання транспортно-експедиційних послуг від 16 червня 2022 року; заявка №68 про надання транспортно-експедиційних послуг від 16 червня 2022 року; заявка №69 про надання транспортно-експедиційних послуг від 16 червня 2022 року; заявка №70 про надання транспортно-експедиційних послуг від 16 червня 2022 року; заявка №71 про надання транспортно-експедиційних послуг від 16 червня 2022 року; заявка №72 про надання транспортно-експедиційних послуг від 16 червня 2022 року; заявка №80 про надання транспортно-експедиційних послуг від 17 червня 2022 року; заявка №81 про надання транспортно-експедиційних послуг від 17 червня 2022 року; заявка №83 про надання транспортно-експедиційних послуг від 21 червня 2022 року; заявка №89 про надання транспортно-експедиційних послуг від 22 червня 2022 року; заявка №90 про надання транспортно-експедиційних послуг від 22 червня 2022 року; заявка №91 про надання транспортно-експедиційних послуг від 22 червня 2022 року; заявка №99 про надання транспортно-експедиційних послуг від 24 червня 2022 року; заявка №99/1 про надання транспортно-експедиційних послуг від 24 червня 2022 року; заявка №100 про надання транспортно-експедиційних послуг від 24 червня 2022 року; заявка №101 про надання транспортно-експедиційних послуг від 24 червня 2022 року; заявка №95 про надання транспортно-експедиційних послуг від 24 червня 2022 року; заявка №98 про надання транспортно-експедиційних послуг від 24 червня 2022 року; заявка №102 про надання транспортно-експедиційних послуг від 24 червня 2022 року; заявка №72 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №72 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №73 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №74 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №75 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №76 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №77 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №85 про надання транспортно-експедиційних послуг від 29 червня 2022 року; заявка №86 про надання транспортно-експедиційних послуг від 29 червня 2022 року; заявка №87 про надання транспортно-експедиційних послуг від 30 червня 2022 року;.

Зазначені вище транспортно-експедиційні послуги були надані, факт транспортування підтверджується такими документами: товарно-транспортна накладна №117 від 16 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №6/8 від 16 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р104 від 16 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1763 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1762 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1766 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1747 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1746 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1753 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1750 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1740 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1742 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1738 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1732 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1731 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1733 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1734 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1726 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1727 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1725 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1724 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1720 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1785 від 29 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1783 від 29 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1786 від 29 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1787 від 29 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1789 від 29 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1793 від 29 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1792 від 29 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1794 від 29 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1712 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1713 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р2340 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1479 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1333 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р2300 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1409 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1333 від 22 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1334 від 22 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1335 від 22 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1591 від 22 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1592 від 22 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р745 від 16 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р125 від 16 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р126 від 16 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р127 від 16 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1573 від 21 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1572 від 21 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1577 від 21 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1741 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1540 від 17 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1537 від 17 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1541 від 17 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1532 від 17 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1650 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1653 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1656 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1659 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1658 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1661 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1668 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1664 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1816 від 30 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1814 від 30 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1813 від 30 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1812 від 30 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1811 від 30 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1761 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1760 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1758 від 27 червня 2022 року.

30 червня 2022 року позивач (Експедитор) виставив Замовнику рахунок на оплату №29 від 30 червня 2022 року щодо зазначених вище транспортних послуг на загальну суму 446 900, 00 грн разом з ПДВ.

Факт надання зазначених вище транспортних послуг підтверджується актом здачі- приймання робіт (надання послуг) №30/06 від 30 червня 2022 року на загальну суму 446 900, 00 грн разом з ПДВ.

На підставі цього позивачем у відповідності до приписів пункту 201.10 ст. 201 та пункту 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України позивачем було складено та подано на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну №3 від 30 червня 2022 року.

Оплата зазначених вище транспортних послуг була здійснена Замовник у повному обсязі на рахунок позивача за період часу з 20 липня по 28 липня 2022 року, що підтверджують: платіжне доручення №325 від 20 липня 2022 року; платіжне доручення №85 від 25 липня 2022 року; платіжне доручення №330 від 27 липня 2022 року; платіжне доручення №331 від 28 липня 2022 року.

Для здійснення господарської діяльності у позивача є така наступна матеріально-технічна база (орендована техніка та об`єкти нерухомості).

Так, на підставі договору найму (оренди)транспортних засобів від 03 травня 2022 року: транспортний засібMAN моделі TGA 18,400; транспортний засібMAN моделі TGA 18,390; транспортний засібMAN моделі TGA 18,390; транспортний засібMAN моделі TGA 18,400; транспортний засібMAN моделі TGA 18,440; транспортний засіб Fliegel моделі DHKS -350; транспортний засіб Gras моделі GS-24; транспортний засіб Mega моделі MNW 358; транспортний засіб Groenewegen моделі DRO 12-27; транспортний засіб Van Hool ЗВ2005.

На підставі договору оренди транспортного засобу від 09 червня 2022 року: напівпричіп спеціалізований Wielton NW33SB.

Для здійснення господарських операцій із надання транспортно-експедиційних послуг позивач також використовує у свої господарській діяльності такі об`єкти нерухомості як: майновий комплекс АЗС, який складається з ємності для зберігання паливно- мастильних матеріалів об`ємом 25 куб. м., який розташований за адресою: м. Дніпро, вул. Орловська, 21. Даний майновий комплекс належить позивачеві на праві користування на підставі договору №171/22 оренди нежитлового приміщення від 16 квітня 2022 року.

Оскільки основна діяльність позивача - це 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, то для безперебійної та ефективної діяльності необхідне належне технічне обслуговування транспортних засобів, які здійснюють такі перевезення. У зв`язку з цим позивачем (Замовник) був укладений договір №74/20/22 про надання послуг з ремонту та технічного обслуговування транспортних засобів від 06 травня 2022 року з ПрАТ «АТП 11263) (Виконавець) (код ЄДРПОУ 03116157), згідно з п.1.1 якого Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання із поточного ремонту та технічного обслуговування (надалі - Послуги) наданих Замовником транспортних засобів, а також здійснення поставки запасних частин та паливно-мастильних матеріалів, а Замовник зобов`язується своєчасно сплачувати надані послуги та матеріали на умовах. Визначених цим договором.

Відповідно да наведеної вище інформації, позивач (Покупець) також уклав з ТОВ «ІНДАСТРІ МОТОРС» (Продавець) (код ЄДРПОУ 39814667) договір поставки №1805/22/1 від 18 травня 2022 року, згідно з п.1.1 якого Продавець зобов`язується протягом дії Договору поставляти Покупцю товари (в тому числі, але не виключно, запасні частини для автомобілів, автохімію, мастила, супутні товари для автотранспорту) окремим партіями, за цінами, в асортименті, та кількості, що остаточно погоджується сторонами, а Покупець зобов`язується приймати Товар, оплачувати його на встановлених договором умовах.

Також, Позивачем (Покупець) з ТОВ «АВТОДИСТРИБ`ЮШН КАРГО ПАРТС» (Постачальник) (код ЄДРПОУ 37141112) Договір №18744-22/2021 від 01 червня 2021 року, згідно з п.1.1 якого Постачальник зобов`язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, передати у власність Покупця визначені цим договором запчастини, експлуатаційні матеріали, автомобільні шини, а також надати шиноремонтні та шиномонтажні послуги, а Покупець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, прийняти Товар та Послуги та здійснити оплату.

На виконання положень чинного законодавства у сфері автомобільного транспорту та для безперешкодного здійснення своєї діяльності законним шляхом, позивачем (Замовник) також був укладений Договір №74/22м про надання послуг щозмінного передрейсового (післярейсового) медичного огляду водіїв транспортних засобів, перевірки технічного стану колісних транспортних засобів та надання майданчика для зберігання транспортних засобів від 06 травня 2022 року з ПрАТ «АТП 11263) (Виконавець) (код ЄДРПОУ 03116157), згідно з п.1.1 якого Виконавець зобов`язується надати замовнику послуги, а Замовник прийняти та своєчасно сплатити в повному обсязі надані послуги: проведення передрейсового (післярейсового) медичного огляду водіїв транспортних засобів, належних Замовнику; проведення перевірки передрейсового (післярейсового) технічного стану транспортних засобів механіком; надання майданчика для зберігання транспортних засобів.

Для використання у свої господарській діяльності паливно-мастильних матеріалів та палива позивач (Покупець) уклав з ТОВ «ПРАЙМ ГРУПП НАФТА» (Постачальник) (код ЄДРПОУ 43431254) договір №1288 поставки нафтопродуктів від 20 червня 2022 року, згідно з п.1.1 якого Постачальник зобов`язується передавати у власність Покупця через пункти реалізації ПММ, а Покупець зобов`язується приймати у власність ПММ та оплачувати їх вартість на умовах, визначених договором.

На виконання приписів податкового законодавства України, а саме ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), позивач склав податкову накладну №3 від 30 червня 2022 року на ТОВ «КОМАНДОР 2000» на суму 446 900,00 грн., однак реєстрація вказаної ПН була зупинена Відповідачем-1 06 липня 2022 року (квитанція від 06 липня 2022 року). Підставою зупинення реєстрації ПН згідно квитанції є посилання на п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Зокрема, зазначено, що коди УКТЗЕД/ ДКПП товару/послуг 49.41, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "D"=2.6102%, "P"=0 Разом з тим, жодних додаткових даних податковим органом не зазначено.

Керуючись п.4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 позивачем було направлено до податкового органу повідомлення від 05 жовтня 2022 року №1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операції по зупиненій податковій накладній №3, з наданням копій підтверджуючих документів та відповідними поясненнями, що підтверджується квитанцією №2 від 05 жовтня 2022 року.

На підтвердження здійснення вказаної господарської операції, позивачем направлено разом з повідомленням №1 про надання пояснень в якості додатків копії таких документів у кількості 33 додатків: пояснення до податкової накладної №3 від 30 червня 2022 року від 05 жовтня 2022 року за вих №05/10-1; товарно-транспортна накладна №117 від 16 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №6/8 від 16 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р104 від 16 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1763 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1762 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1766 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1747 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1746 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1753 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1750 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1740 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1742 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1738 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1732 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1731 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1733 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1734 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1726 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1727 від 27 червня 2022 року; товарно- транспортна накладна №Р1725 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1724 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1720 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1785 від 29 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1783 від 29 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1786 від 29 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1787 від 29 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1789 від 29 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1793 від 29 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1792 від 29 червня 2022 року; Товарно-транспортна накладна №Р1794 від 29 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1712 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1713 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р2340 від 24 червня 2022 року; товарно- транспортна накладна №Р1479 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1333 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р2300 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1409 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1333 від 22 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1334 від 22 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1335 від 22 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1591 від 22 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1592 від 22 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р745 від 16 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р125 від 16 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р126 від 16 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р127 від 16 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1573 від 21 червня 2022 року; товарно- транспортна накладна №Р1572 від 21 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1577 від 21 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1741 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1540 від 17 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1539 від 17 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1541 від 17 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1532 від 17 червня 2022 року; товарно- транспортна накладна №Р1650 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1653 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1656 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1659 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1658 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1661 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1668 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1664 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1816 від 30 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1815 від 30 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1814 від 30 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1813 від 30 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1812 від 30 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1811 від 30 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1761 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1760 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1758 від 27 червня 2022 року; договір №01/06-2022 про надання транспортно-експедиційних послуг при перевезенні вантажів автомобільним транспортом від 01 червня 2022 року; рахунок на оплату №29 від 30 червня 2022 року; акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №30/06 від 30 червня 2022 року; заявка №72 про надання транспортно-експедиційних послуг від 16 червня 2022 року; заявка №80 про надання транспортно-експедиційних послуг від 17 червня 2022 року; заявка №81 про надання транспортно-експедиційних послуг від 17 червня 2022 року; заявка №83 про надання транспортно-експедиційних послуг від 21 червня; заявка №67 про надання транспортно-експедиційних послуг від 16 червня 2022 року; заявка №68 про надання транспортно-експедиційних послуг від 16 червня 2022 року; заявка №69 про надання транспортно-експедиційних послуг від 16 червня 2022 року; заявка №70 про надання транспортно-експедиційних послуг від 16 червня 2022; заявка №99 про надання транспортно-експедиційних послуг від 24 червня 2022 року; заявка №99/1 про надання транспортно-експедиційних послуг від 24 червня 2022 року; заявка №100 про надання транспортно-експедиційних послуг від 24 червня 2022 року; заявка №101 про надання транспортно-експедиційних послуг від 24 червня 2022 року; заявка №89 про надання транспортно-експедиційних послуг від 22 червня 2022 року; заявка №90 про надання транспортно-експедиційних послуг від 22 червня 2022 року; заявка №91 про надання транспортно-експедиційних послуг від 22 червня 2022 року; заявка №95 про надання транспортно-експедиційних послуг від 24 червня 2022 року; заявка №98 про надання транспортно-експедиційних послуг від 24 червня 2022 року; заявка №72 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №72 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №73 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №74 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №75 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №76 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №77 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №85 про надання транспортно-експедиційних послуг від 29 червня 2022 року; заявка №86 про надання транспортно-експедиційних послуг від 29 червня 2022 року; заявка №87 про надання транспортно-експедиційних послуг від 30 червня 2022 року; заявка №102 про надання транспортно-експедиційних послуг від 24 червня 2022 року; заявка №72 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №72 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №73 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №74 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №75 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №76 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №77 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; платіжне доручення №325 від 20 липня 2022 року; платіжне доручення №85 від 25 липня 2022 року; платіжне доручення №330 від 27 липня 2022 року; платіжне доручення №331 від 28 липня 2022 року.

Всі перераховані вище документи були надані разом з поясненнями до податкового органу в рамках надіслання повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операції по зупиненій ПН №3 від 30 червня 2022 року. Підставою для відмови у реєстрації податкових накладних є висновок Комісії відповідача-1 області.

Отже, позивачем до контролюючого органу були надані пояснення та документи, які були достатніми для прийняття рішення щодо реєстрації зупиненої податкової накладної.

Проте, відповідач-1 прийняв рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7443511/44224019 від 07 жовтня 2022 року про: «ненаданням платником податку копій документів: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних». У графі «Додаткова інформація» зазначено «Відсутнє документи щодо оренди (власності) нерухомого майна (транспортних засобів), придбання матеріалів (ПММ) та інше».

Не погодившись із оскаржуваним рішенням позивачем було подано скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо рішення накладних №7443511/44224019 від 07 жовтня 2022 року від 12 жовтня 2022 року.

Разом із скаргою на оскаржуване рішення позивач подав наступні документи, у т.ч. і додаткові (в порівняні з документами, поданими в рамкам повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 05 жовтня 2022 року №1): договір №18744-22/2021 від 01 червня 2021 року разом з додатками та довіреністю; рахунки на оплату та видаткові накладні щодо придбання матеріалів та оплати послуг, згідно з чинними договорами; рахунки на оплату та видаткові накладні щодо придбання матеріалів та оплати послуг, згідно з чинними договорами; видаткова накладна №1678 від 03 червня 2022 року; договір поставки №1805/22/1 від 18 травня 2022 року; платіжні доручення щодо сплати податків та зборів, оплата товарів та послуг згідно з чинними договорами; платіжні доручення щодо оплати товарів та послуг згідно з чинними договорами; платіжні доручення щодо оплати товарів та послуг згідно з чинними договорами; платіжні доручення щодо оплати товарів та послуг згідно з чинними договорами; договір найму (оренди)транспортних засобів від 03 травня 2022 року, договір оренди транспортного засобу від 09 червня 2022 року; договір №171/22 оренди нежитлового приміщення від 16 квітня 2022 року та акт приймання-передачі нежитлових приміщень до договору №171/22 оренди нежитлового приміщення від 16 квітня 2022 року; договір №74/20/22 про надання послуг з ремонту та технічного обслуговування транспортних засобів від 06 травня 2022 року та договір №74/22м про надання послуг щозмінного передрейсового (післярейсового) медичного огляду водіїв транспортних засобів, перевірки технічного стану колісних транспортних засобів та надання майданчика для зберігання транспортних засобів від 06 травня 2022 року; квитанція №2 до податкової накладної №3 від 30 червня 2022 року; договір №1288 поставки нафтопродуктів від 20 червня 2022 року; скарга щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо рішення накладних №7443511/44224019 від 07 жовтня 2022 року від 12 жовтня 2022 року; рахунки на оплату та видаткові накладні щодо придбання матеріалів та оплати послуг, згідно з чинними договорами; рахунки на оплату та видаткові накладні щодо придбання матеріалів та оплати послуг, згідно з чинними договорами; рахунки на оплату та видаткові накладні щодо придбання матеріалів та оплати послуг, згідно з чинними договорами; рахунки на оплату та видаткові накладні щодо придбання матеріалів та оплати послуг, згідно з чинними договорами; рахунки на оплату та видаткові накладні щодо придбання матеріалів та оплати послуг, згідно з чинними договорами; рахунки на оплату та акти виконаних робіт згідно з чинними договорами: рахунки на оплату, видаткові накладні згідно з чинними договорами, акт на ремонт №КМ-00009698 від 21 червня 2022 року; рахунки на оплату, видаткові накладні згідно з чинними договорами, акт на ремонт №КМ-00009698 від 21 червня 2022 року; рахунки на оплату, видаткові накладні згідно з чинними договорами та акт виконаних робіт №ТС-00003526 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №117 від 16 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №6/8 від 16 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р104 від 16 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1763 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1762 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1766 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1747 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1746 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортнанакладна №Р1753 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1750 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1740 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1742 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1738 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1732 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1731 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1733 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1734 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1726 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортнанакладна №Р1727 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1725 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1724 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1720 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортнанакладна №Р1785 від 29 червня 2022 року; товарно-

транспортна накладна №Р1783 від 29 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1786 від 29 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1787 від 29 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1789 від 29 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1793 від 29 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1792 від 29 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1794 від 29 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1712 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1713 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р2340 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортнанакладна №Р1479 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1333 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р2300 від 24 червня 2022 року; Товарно- транспортна накладна №Р1409 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1333 від 22 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1334 від 22 червня 2022року; товарно-транспортна накладна №Р1335 від 22 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1591 від 22 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1592 від 22 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р745 від 16 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р125 від 16 червня 2022 року; товарно-транспортнанакладна №Р126 від16 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р127 від 16 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1573 від 21 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1572 від 21 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1577 від 21 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1741 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортнанакладна №Р1540 від 17 червня 2022 року; товарно-

транспортна накладна №Р1539 від 17 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1541 від 17 червня 2022 року; товарно-транспортнанакладна №Р1532 від 17 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1650 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1653 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1656 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1659 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортнанакладна №Р1658 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1661 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1668 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1664 від 24 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1816 від 30 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1815 від 30 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1814 від 30 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1813 від 30 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1812 від 30 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1811 від 30 червня 2022 року; товарно-транспортнанакладна №Р1761 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1760 від 27 червня 2022 року; товарно-транспортна накладна №Р1758 від 27 червня 2022 року; договір №01/06-2022 про надання транспортно-експедиційних послуг при перевезенні вантажів автомобільним транспортом від 01 червня 2022 року; рахунок на оплату №29 від 30 червня 2022 року; акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №30/06 від 30 червня 2022 року; заявка №72 про надання транспортно-експедиційних послуг від 16 червня 2022 року; заявка №80 про надання транспортно-експедиційних послуг від 17 червня 2022 року; заявка №81 про надання транспортно-експедиційних послуг від 17 червня 2022 року; заявка №83 про надання транспортно-експедиційних послуг від 21 червня; заявка№67 про надання транспортно-експедиційних послуг від 16 червня 2022 року; заявка №68 про надання транспортно-експедиційних послуг від 16 червня 2022 року; заявка №69 про надання транспортно-експедиційних послуг від 16 червня 2022 року; заявка №70 про надання транспортно-експедиційних послуг від 16 червня 2022 року; заявка №99 про надання транспортно-експедиційних послуг від 24 червня 2022 року; заявка №99/1 про надання транспортно-експедиційних послуг від 24 червня 2022 року; заявка №100 про надання транспортно-експедиційних послуг від 24 червня 2022 року; заявка №101 про надання транспортно-експедиційних послуг від 24 червня 2022 року; заявка№89 про надання транспортно-експедиційних послуг від 22 червня 2022 року заявка №90 про надання транспортно-експедиційних послуг від 22 червня 2022 року; заявка №91 про надання транспортно-експедиційних послуг від 22 червня 2022 року; заявка №95 про надання транспортно-експедиційних послуг від 24 червня 2022 року; заявка №98 про надання транспортно-експедиційних послуг від 24 червня 2022 року; заявка№72 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №72 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №73 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №74 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №75 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №76 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №77 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №85 про надання транспортно-експедиційних послуг від 29 червня 2022 року; заявка №86 про надання транспортно-експедиційних послуг від 29 червня 2022 року; заявка №87 про надання транспортно-експедиційних послуг від 30 червня 2022 року; заявка№102 про надання транспортно-експедиційних послуг від 24 червня 2022 року; заявка №72 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №72 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №73 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №74 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №75 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №76 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; заявка №77 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27 червня 2022 року; платіжне доручення №325 від 20 липня 2022 року; платіжне доручення №85 від 25 липня 2022 року; платіжне доручення №330 від 27 липня 2022 року; платіжне доручення №331 від 28 липня 2022 року; ліцензія на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання тчи промислової переробки), виданої ГУ ДПС у Дніпропетровській області та яка діє до 02 червня 2027 року; податкова накладна №3 від 30 червня 2022 року;

Як вже було зазначено вище, для здійснення господарської діяльності у позивача є така матеріально-технічна база (орендована техніка та об`єкти нерухомості).

На підставі договору найму (оренди)транспортних засобів від 03 травня 2022 року: транспортний засіб MAN моделі TGA 18,400; транспортний засіб MAN моделі TGA 18,390; транспортний засіб MAN моделі TGA 18,390; транспортний засіб MAN моделі TGA 18,400; Транспортний засіб MAN моделі TGA 18,440; транспортний засіб Fliegel моделі DHKS -350; транспортний засіб Gras моделі GS-24; транспортний засіб Mega моделі MNW 358; транспортний засіб Groenewegen моделі DRO 12-27; транспортний засіб Van Hool ЗВ2005.

На підставі Договору оренди транспортного засобу від 09 червня 2022 року: напівпричіп спеціалізований Wielton NW33SB.

Для здійснення господарських операцій із надання транспортно-експедиційних послуг позивач також використовує у свої господарській діяльності такі об`єкти нерухомості як: майновий комплекс АЗС, який складається з ємності для зберігання паливно- мастильних матеріалів об`ємом 25 куб. м., який розташований за адресою: м. Дніпро, вул. Орловська, 21. Даний майновий комплекс належить Позивачеві на праві користування на підставі договору №171/22 оренди нежитлового приміщення від 16 квітня 2022 року.

Оскільки основна діяльність позивача - це 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, то для безперебійної та ефективної діяльності необхідне належне технічне обслуговування транспортних засобів, які здійснюють такі перевезення. У зв`язку з цим Позивачем (Замовник) був укладений договір №74/20/22 про надання послуг з ремонту та технічного обслуговування транспортних засобів від 06 травня 2022 року з ПрАТ «АТП 11263) (Виконавець) (код ЄДРПОУ 03116157), згідно з п.1.1 якого Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання із поточного ремонту та технічного обслуговування (надалі - Послуги) наданих Замовником транспортних засобів, а також здійснення поставки запасних частин та паливно-мастильних матеріалів, а Замовник зобов`язується своєчасно сплачувати надані послуги та матеріали на умовах. Визначених цим договором.

Відповідно да наведеної вище інформації, позивач (Покупець) також уклав з ТОВ «ІНДАСТРІ МОТОРС» (Продавець) (код ЄДРПОУ 39814667) договір поставки №1805/22/1 від 18 травня 2022 року, згідно з п.1.1 якого Продавець зобов`язується протягом дії договору поставляти Покупцю товари (в тому числі, але не виключно, запасні частини для автомобілів, автохімію, мастила, супутні товари для автотранспорту) окремим партіями, за цінами, в асортименті, та кількості, що остаточно погоджується сторонами, а Покупець зобов`язується приймати Товар, оплачувати його на встановлених договором умовах.

Також, позивачем (Покупець) з ТОВ «АВТОДИСТРИБ`ЮШН КАРГО ПАРТС» (Постачальник) (код ЄДРПОУ 37141112) договір №18744-22/2021 від 01 червня 2021 року, згідно з п.1.1 якого Постачальник зобов`язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, передати у власність Покупця визначені цим договором запчастини, експлуатаційні матеріали, автомобільні шини, а також надати шиноремонтні та шиномонтажні послуги, а Покупець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених цим договором, прийняти Товар та Послуги та здійснити оплату.

На виконання положень чинного законодавства у сфері автомобільного транспорту та для безперешкодного здійснення своєї діяльності законним шляхом, позивачем (Замовник) також був укладений договір №74/22м про надання послуг щозмінного передрейсового (післярейсового) медичного огляду водіїв транспортних засобів, перевірки технічного стану колісних транспортних засобів та надання майданчика для зберігання транспортних засобів від 06 травня 2022 року з ПрАТ «АТП 11263) (Виконавець) (код ЄДРПОУ 03116157), згідно з п.1.1 якого Виконавець зобов`язується надати замовнику Послуги, а Замовник прийняти та своєчасно сплатити в повному обсязі надані послуги: проведення передрейсового (післярейсового) медичного огляду водіїв транспортних засобів, належних Замовнику; проведення перевірки передрейсового (післярейсового) технічного стану транспортних засобів механіком; надання майданчика для зберігання транспортних засобів.

Для використання у свої господарській діяльності паливно-мастильних матеріалів та палива позивач (Покупець) уклав з ТОВ «ПРАЙМ ГРУПП НАФТА» (Постачальник) (код ЄДРПОУ 43431254) договір №1288 поставки нафтопродуктів від 20 червня 2022 року, згідно з п.1.1 якого Постачальник зобов`язується передавати у власність Покупця через пункти реалізації ПММ, а Покупець зобов`язується приймати у власність ПММ та оплачувати їх вартість на умовах, визначених договором.

Діяльність позивача щодо використання пального у власній господарській діяльності є цілком законною, адже позивач має Ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання тчи промислової переробки), виданої ГУ ДПС у Дніпропетровській області та яка діє до 02 червня 2027 року.

Однак, за результатами розгляду скарги відповідачем-2 (в особі комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН Державної податкової служби) було прийнято рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №56866/44224019/2 від 25 жовтня 2022 року, яким залишено скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.

Посилаючись на наведені обставини, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить із наступного.

Згідно підпунктів а, б пункту185.1статті185 ПК України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту187.1статті187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт188.1статті188 ПК України).

Згідно з пунктом 201.1статті201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно із пунктом201.10статті201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Пунктом201.7статті201 Податкового кодексу України визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Згідно з пунктом74.2 статті74 Податкового кодексу України, в ЄРПН забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних в ЄРПН.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цьогоКодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Відповідно до пункту 201.16статті201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної в ЄРПН може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації, встановлених відповідно до пункту74.2 статті 74цьогоКодексу.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165 (набрання чинності, відбулась 01.02.2020), якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

Так, судом встановлено із квитанції про відмову в реєстрації податкових накладних, що підставою для зупинення реєстрації податкової накладної № 3 від 30.06.2022 року, слугувало те, що податкова накладна відповідає вимогам пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Водночас, на момент формування квитанцій, якими зупинено реєстрацію податкової накладної, Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 3 до Порядку №1165.

Пункт 1 додатку 3 до Порядку №1165 відносить до ознак ризиковості здійснення операцій наступне: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Відтак, аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку №1165.

Однак відсутність у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначення конкретного критерію ризиковості здійснення операцій, про які йдеться у пункті 1 додатку 3 до Порядку №1165, із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій. Зокрема, контролюючим органом не наведено обґрунтування того, що обсяг постачання товару/послуги, зазначених у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС, що свідчить про необґрунтованість такої квитанції.

З урахуванням положень наведених норм, суд звертає увагу, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.

Таким чином, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості актів індивідуальної дії призводить до їх протиправності.

Відтак, квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної №3 від 30.06.2022 року не відповідає вимогам, що встановлені до неї пунктом 11 Порядку №1165 в частині необхідності зазначення критерію (їв) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (их) зупинено реєстрацію податкової накладної в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.

Крім того, у квитанції не зазначено, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкової накладної стала можливою, що також свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.

Водночас, механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту201.16статті201 Податкового кодексу Українизупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520).

Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Разом із тим, пунктом 5 Порядку №520, визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених упункті 5цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимогЗаконів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги"та "Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами", затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку №520).

Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно допункту 5цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, в оскаржуваному рішенні комісії Головного управління ДПС в Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі накладних або відмову у такій реєстрації, зазначено, що підставою для відмови у реєстрації податкової накладної стало

ненадання платником податку копій: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Разом із тим, надаючи оцінку рішенням Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, що оскаржуються, суд зазначає, що контролюючим органом визначено загальні підстави прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної та рішення не містить конкретної інформації щодо причин та підстав його прийняття. Водночас, контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, не зазначено яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

В той же час, жодний із зазначених документів контролюючим органом не підкреслено, що свідчить про недотримання порядку прийняття та форми оскаржуваного рішення.

При цьому, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.

Вживання податковим органом загального посилання на пункт Критеріїв ризиковості здійснення операцій, при цьому не зазначення такого критерію(їв) ризиковості платника податку та/або критерію(їв) ризиковості здійснення операцій, та без зазначення переліку документів, які пропонується надати контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, а не будь-яких на власний розсуд.

На переконання суду, надіслані позивачем письмові пояснення з копіями первинних та інших документів повністю відображають зміст господарських операцій позивача із його контрагентом та були достатніми для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.

У цьому контексті суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних не спростовує факту здійснення платником податків господарської операції, що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Одночасно, в межах даної спірної ситуації суд звертає особливу увагу на той факт, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормамиПодаткового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.

Таким чином, зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів щодо ризиковості платника податку, та на те, що наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатнім для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області не мало правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.

В цьому випадку, під час розгляду справи відповідачі, як суб`єкти владних повноважень, не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Окрім того, у постановах від 12 листопада 2019 року у справі №816/2183/18, від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18, від 18 лютого 2020 року у справі №360/1776/19, від 27 квітня 2020 року у справі №360/1050/19, від 18 червня 2020 року у справі №824/245/19-а та ряду інших суд касаційної інстанції наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, яке прийняте на наступному етапі, тобто рішення Комісії про відмову у реєстрації податкової накладної, теж є протиправним.

Таким чином, за наведених вище обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість та наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення, яким позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання, варто звернути увагу на таке.

Відповідно до вимог пунктів201.1,201.10статті 201 Податкового кодексу України,реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.

Згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.

Проте, обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Відповідно до частини 3 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій щодо остаточного вирішення спору між сторонами, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну №3 від 30.06.2022 року, датою її фактичного подання, тобто 06.07.2022 року.

Сторонами суду не наведено інших аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. Руїз Торія проти Іспанії (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першоїстатті 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем під час розгляду справи було сплачено судовий збір на суму 2481,00 грн.

Враховуючи задоволення позовних вимог, на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2481,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, оскільки спірне рішення саме комісії регіонального рівня призвело до виникнення спірних правовідносин.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 242-243, 245-246, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю ГОЛДЕН ГРУЗ до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача-2: Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7443511/44224019 від 07.10.2022 року.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, складену товариством з обмеженою відповідальністю ГОЛДЕН ГРУЗ датою її фактичного подання, тобто 06.07.2022 року.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю ГОЛДЕН ГРУЗ (код ЄДРПОУ 44224019) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2481 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП: 44118658).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимогстатті 255 Кодексу адміністративного судочинства Українита може бути оскаржене встроки, передбачені статтею295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С. В. Прудник

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення16.01.2023
Оприлюднено23.01.2023
Номер документу108516276
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних