Справа № 594/44/23
Провадження №2/594/129/2023
У Х В А Л А
20 січня 2023 року
Суддя Борщівського районного суду Тернопільської області Чир П.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа Борщівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області південно-західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про визнання батьківства, виключення з актового запису про народження дитини даних про батька дитини та внесення змін до актового запису про народження дитини,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся всуд з позовом,у якомупросить поновитистрок позовноїдавності длязвернення зпозовом провизнання батьківства.Визнати йогобатьком дитини- ОСОБА_4 ,яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 ,матір`юякої є ОСОБА_3 .Виключити ізактового запису№ 213від 06жовтня 2017року пронародження ОСОБА_4 ,яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 ,в містіБорщеві Борщівськогорайону Тернопільськоїобласті,складеного Борщівськимрайонним відділомдержавної реєстраціїактів цивільногостану Головноготериторіального управлінняюстиції вТернопільській області,відомості пробатька ОСОБА_2 ,громадянина України.Внести змінидо актовогозапису №213від 06жовтня 2017року пронародження ОСОБА_4 ,яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 ,в містіБорщеві Борщівськогорайону Тернопільськоїобласті,складеного Борщівськимрайонним відділомдержавної реєстраціїактів цивільногостану Головноготериторіального управлінняюстиції вТернопільській області,а саме:в графі«батько» вказати« ОСОБА_1 ,громадянин України»,змінити прізвищедитини з« ОСОБА_5 » на« ОСОБА_6 »,та побатькові з« ОСОБА_7 » на« ОСОБА_8 ». Звільнити його від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Позовна заява ОСОБА_1 підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог, викладених у статях 177 Цивільного процесуального кодексу України.
Так, відповідно до ч.4 ст.177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
В поданій позовній заяві ОСОБА_1 просить звільнити його від сплати судового збору: в мотивувальній частині на підставі п. 14 ч. 1ст. 5 Закону України «Про судовий збір», а в позовних вимогах на підставі п. 13 ч. 1ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
До позовної заяви долучено ксерокопію посвідчення серія НОМЕР_1 від 16 травня 2001 року, згідно якого ОСОБА_1 має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Перевіривши докази та дослідивши обставини, на які посилається заявник, суд вважає, що у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору слід відмовити з наступних підстав.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені уЗакону України «Про судовий збір».
Зокрема, пільги щодо сплати судового збору встановлені уст. 5 цього Закону.
Кожна з умов, наведених законодавцем уст. 5 Закону України «Про судовий збір»є окремою та самостійною підставою для звільнення особи від сплати судового збору.
Відповідно до п. 13 ч. 1ст. 5 Закону України «Про судовий збір»від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
Норма п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону застосовується за умови поєднання суб`єктного та предметного критеріїв, оскільки учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України від сплати судового збору звільняються не у всіх справах, а лише у тих, що пов`язані з порушенням їхніх прав.
Таким чином, зазначена правова норма має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору.
Статус, права, пільги учасників бойових дій встановленіЗаконом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначений уст. 12 цього Закону.
Стаття 22 вказаного Законупередбачає, що ветерани війни та особи, на яких поширюється дія цьогоЗакону, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань,пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань.
Аналіз п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону «Про судовий збір» у сукупності зі ст.12та ст.22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»вказує на те, що учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору стосовно пільг, прав та гарантій закріплених законодавством саме через набуття такого статусу.
Таким чином, вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій, для правильного застосування норм п. 13 ч. 1ст. 5 Закону України «Про судовий збір»суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти, чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень ст.ст.12,22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
При цьому суд враховує правові висновки Верховного Суду з цього питання.
Так, ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 13.04.2020 по справі № 9901/70/20 встановлено наступне: визначене п.13 ч.1ст.5 Закону України «Про судовий збір»звільнення від сплати судового збору осіб, які мають статус учасника бойових дій, обмежено справами, пов`язаними з порушенням їхніх прав; тобто встановлені цим Законом положення стосуються випадків звернення до адміністративного суду за захистом прав, пов`язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюється на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд в постанові Великої Палати від 12.02.2020 у справі № 545/1149/17 (провадження № 14-730цс19), згідно з яким: вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм п.13 ч.1ст.5 Закону України «Про судовий збір»суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей12,22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Отже, сама по собі наявність статусу учасника бойових дій не гарантує особі звільнення від сплати судового збору з усіх спорів.
Предмет позову у даній справі не пов`язаний з порушенням права заявника щодо соціального захисту як учасника бойових дій в розумінніЗакону України «Про судовий збір»таЗакону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
За викладеного, пільги щодо сплати судового збору, встановлені у п. 13 ч. 1ст. 5 Закону України «Про судовий збір», на скаржника у даній справі не поширюються.
Таким чином, доказів, які б підтверджували наявність визначених законом підстав звільнення позивача від сплати судового збору за подання позовної заяви суду не надано.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про судовий збір» судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Згідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» в якому ставка для сплати судового збору за подання до суду позовної заяви немайнового характеру фізичних осіб становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осі, що становить 1073,60 грн.
Отже, розмір судового збору в даному випадку становитиме за вимогу немайнового характеру позивача ОСОБА_1 1073,60 грн.
Відповідно до ч.1ст.185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених устаттях 175і177цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищенаведене,позовну заявуслід залишитибез рухуі надатипозивачу строкдесятьднів здня врученняцієї ухвалидля усуненнянедоліків позовноїзаяви,сплати судового збору в порядку та розмірах, визначених Законом України «Про судовий збір».
Якщо у вказаний строк недоліки позовної заяви не будуть усунені, позовну заяву слід вважати неподаною і повернути позивачу.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.136,177 ЦПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа Борщівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області південно-західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про визнання батьківства, виключення з актового запису про народження дитини даних про батька дитини та внесення змін до актового запису про народження дитини залишити без руху, надавши строк 10 днів з дня вручення копії даної ухвали для сплати судового збору в розмірі 1073,60 грн та надання документа, що підтверджує сплату.
Роз`яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали в зазначений строк позовна заява буде вважатись неподаною та буде повернена зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Чир П.В.
Суд | Борщівський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2023 |
Оприлюднено | 24.01.2023 |
Номер документу | 108516642 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Борщівський районний суд Тернопільської області
Чир П. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні