Справа № 449/845/22
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" січня 2023 р. Перемишлянський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді- Гуняк О.Я.,
з участю секретаря судових засідань - Байдали Н.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Перемишляни цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ТОВ Деметра-Україна про стягнення невиплаченої орендної плати, 3% річних, індексу інфляції, моральної шкоди,-
встановив:
Позивач звернувся з позовом про стягнення з відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Деметра Україна на його користь заборгованість з орендної плати за земельну ділянку в сумі 3262 грн.62 коп., яка складається із заборгованості з орендної плати 1060грн.53 коп., інфляційних втрат 137,94 грн., пені - 64,15 грн та моральної шкоди в розмірі 2000грн.
Позов мотивує тим, що 04 вересня 2017року між позивачем - ОСОБА_1 з однієї сторони та ТОВ Деметра Україна з іншої сторони укладений договір оренди земельної ділянки. За наслідками цього договору, орендодавець ОСОБА_1 , що є власником земельної ділянки з однієї сторони, передав, а орендар - Товариство з обмеженою відповідальністю Деметра Україна прийняв у оренду земельну ділянку загальною площею 0,3381 гектарів ріллі з кадастровим номером 4623382200:04:000:0022, яка розташована на території Вишнівчицької сільської ради. Покликається на те, що за попередньою домовленістю між сторонами строк договору оренди становить 10 років зі сплатою орендної плати у розмірі 5% від нормативно грошової оцінки або натуральній формі щорічно до 31 грудня кожного року, що становить 353 грн.51 коп. Звертає увагу суду на те, що відповідач протягом 2019-2021року орендну плату не сплачував. Вважає, що несплата орендної плати протягом трьох років є істотним порушенням умов договору .
Крім цього зазначив, що позивач являється інвалідом 2-ї групи, внаслідок тривалого користування коштами позивача, їх неповерненням, пережив психологічний стрес. Звертає увагу суду, що внаслідок невиконання умов договору, таке негативно вплинуло на його самопочуття та здоров`я, порушення сну та звичайного порядку життя. Вважає, що пережив емоційний стрес, який супроводжувався почуттями розгубленості, образи, обурення, приниження гідності, тривоги, страху за своє майбутнє здоров`я та життя. Звертає увагу суду на те, що невиконанням умов договору порушенні його актуальні життєві плани, погіршені можливості побудови та реалізації нових життєвих перспектив, нераціональне витрачання життєвого часу, звернення до суду. В обґрунтування позову покликається на вимоги ст. ст. 23,526, 629,638,1167 ЦК України, ст.ст.13,15,21,22 ЗУ Про оренду землі та просить такий задовольнити.
Представник відповідача у своєму відзиві на позовну заяву покликається на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю Деметра Україна повністю заперечує описані в позовній заяві обставити та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що взяті на себе зобов`язання щодо виплати орендної плати та сплати податків за користування земельними ділянками завжди виконував і має намір виконувати. Звертає увагу суду на те, що орендна плата за період з 2019 по 2021 рік була вчасно нарахована і видана позивачу у порядку визначеному договором. Зазначив, що за 2021 рік відповідач нарахував і видав, а позивач одержав кошти за користування земельної ділянкою у розмірі 837 грн, згідно копії відомості про одержання орендної плати. Окрім цього, зазначив, що докази виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань за 2019 та 2020рік, відомості про одержання орендної плати за даний час перебувають у службовому архіві товариства й фізично такі документи не можуть бути долучені відповідачем до даного відзиву. Вважає, що якщо сторони не передбачили умовами договору можливість сплати пені за порушення строків виконання зобов`язань та не визначили її розміру, то немає підстав для стягненні пені у розмірі, непогодженому у договорному порядку та прямо не встановленому законом.
Окрім цього, звертає увагу суду на те, що ні чинним законодавством, ні договором укладеним між сторонами спору не передбачено право позивача на відшкодування моральної шкоди у зв`язку з нібито несплаченою орендною платою.
Вважає, що у зобов`язальних правовідносинах моральна шкода стягується за правилами ст. 611 ЦК, згідно якої моральна шкода за невиконання однією із сторін зобов`язання підлягає стягненню у випадку, якщо це обумовлено договором або про це міститься пряма вказівка в законі, що регулює вказані правовідносини.
Представник позивача - ОСОБА_2 у відповіді на відзив ствердив, що позивач не отримував обумовлену оплату за використання земельного паю. Вважає, що додана відповідачем копія Вставного аркуша до додатка №5 є недопустимим доказом і суд не повинен її брати до уваги. Оскільки, згідно Вставного аркуша та Відомості неможливо встановити чи мають вони відношення один до одного, не містить відомості про рік за який здійснюється плата, такої форми розрахункового документа як вставний аркуш до додатка чинним законодавством не передбачено, в тому числі Положенням про ведення касових операцій у національній валюті України, затверджених Постановою НБУ від 29.12.2017року. Звертає увагу на те, що візуально підписи в п.51-55 є схожими між собою, при цьому п.53-55 стосуються не позивача. Зазначив, що Вставний аркуш до додатка №5 всупереч правилам бухгалтерського обліку в графі Примітки не зазначено серія, номер паспорта орендодавця для його ідентифікування. Покликається на Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.17р. №148 та зазначає, що видача готівки фізичним особам, яких немає в штатному розписі підприємства, проводиться за видатковими касовими ордерами, що виписується окремо на кожну особу, або за окремо видатковою відомістю. Вважає, що ідентифікувати особу орендодавця, отриману ним суму з наданого документа неможливо. Між ОСОБА_3 та ТОВ Деметра Україна виникли договірні відносини щодо оренди земельної ділянки.
В судове засідання позивач та його представник не з`явився, хоча належним чином були повідомлені про час та місце судового засідання. Однак, позивач до суду надіслав заяву, згідно якої просить розглянути позов без його участі, проти заочного розгляду не заперечує (а.с.44).
Відповідач в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, про що свідчать повідомлення про вручення йому судових повісток, однак з невідомих причин в судове засідання не з`явився.
Тому суд, відповідно до ст.223 ЦКК України вважає за можливе розглядати дану цивільну справу за відсутності сторін.
Дослідивши обставини справи, оцінивши в сукупності досліджені докази, вирішую спір в межах заявлених позовних вимог, суд вважає, що позов слід задовольнити частково.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Суд зазначає, що правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі".
Відповідно до частини 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Частиною 9 ст. 93 ЗК України також встановлено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.
Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов`язані з орендою землі, є Закон України "Про оренду землі".
Згідно зі ст. 13 цього Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За змістом статті 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, умов платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору оренди землі.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Положеннями ч. 1 ст.41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 93 Земельного кодексу України визначено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Районним судом встановлено, що 04 вересня 2017року між ОСОБА_1 та ТОВ Деметра Україна укладений договір оренди земельної ділянки.
Згідно п. п. 2,21,2.3,2.4 Договору оренди земельної ділянки, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3381 гектарів, у тому числі рілля 0,3381 га,кадастровий номер 4623382200:04:000:0022, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7070,10 гривень.
Як вбачається із умов Договору, орендна плата вноситься орендарем у розмірі 5% від нормативно-грошової оцінки земельною ділянки, що становить 353,51 гривень за один повний рік користування земельною ділянкою. За згодою сторін, допускається натуральна форма орендної плати в розмірі 550 кг зерна за один гектар. Обчислення розміру орендної плати на землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата вноситься до 31 грудня кожного поточного року за поточний рік (а.с.13-14).
Строк дії договору оренди 10 років (а.с.15).
Згідно п.п.34,35 Договору оренди за невиконання або неналежне виконання Договору, сторони несуть відповідальність відповідно до законодавства Українита цього договору. Сторона, яка порушила зобов`язання,звільняється від відповідальності,якщо вона доведе,що це порушення сталося не з її вини.
З витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вбачається, що земельна ділянка перебуває на праві оренди ТОВ Деметра Україна.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.
Установлюючи презумпцію вини особи, яка порушила зобов`язання, ЦК України покладає на неї обов`язок довести відсутність своєї вини. Особа звільняється від відповідальності лише в тому разі, коли доведе відсутність своєї вини в порушенні зобов`язання (постанова судових палат у цивільних та господарських справах Верховного Суду України від 13.02.2013 р. у справі № 6-170цс12).
Отже, саме відповідач у справі має доводити у суді відсутність своєї вини у невиконанні зобов`язання за договорами оренди з внесення орендної плати або ж довести факт виконання ним даного зобов`язання.
Проте, відповідачем не надано суду доказів про те, що він приймав заходи щодо внесення орендної плати за договором оренди щороку.
Відповідачем не надано доказів відсутності кредитора, що впродовж 2019-2021 років , як і доказів про те, що позивач відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником, а саме, отримати орендну плату за 2019-2021 роки у строки та на умовах, що встановлені договором оренди або в порядку визначеному законодавством України.
Отже, доводи відповідача на те, що позивач діяв недобросовісно та отримав грошові кошти, а саме орендну плату, згідно договору не ґрунтуються на законі, суперечать нормам ст. 526, 532 ЦК України.
Суд зазначає, що Договорами оренди не встановлено обов`язок орендодавця з`являтися до орендаря для виконання орендарем свого зобов`язання щодо внесення орендної плати, тобто не встановлено, що місцем виконання орендарем грошового зобов`язання щодо внесення орендної плати є місцезнаходження орендаря.
Суд вважає, до подана відповідачем Відомість та Вставний аркуш не можуть слугувати доказом ствердження щодо виплати орендної плати позивачу, згідно договору. Оскільки з таких неможливо встановити чи мають вони відношення один до одного, не містить відомості про рік за який здійснюється плата, ідентифікацію особи, якій такі виплачено. Окрім цього, такої форми розрахункового документа як Вставний аркуш до додатка чинним законодавством не передбачено, в тому числі Положенням про ведення касових операцій у національній валюті України, затверджених Постановою НБУ від 29.12.2017року.
Згідно п.п. 26, 27 Постанови від 29.12.2017р. №147 Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні
Видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами (додаток 3) або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки підписуються керівником і головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником. До видаткових ордерів додаються заяви на видачу готівки, розрахунки.
Підпис керівника установи/підприємства на видаткових касових ордерах не обов`язковий, якщо на доданих до видаткових касових ордерів документах, заявах, рахунках є його дозвільний напис.
Підприємства, що займаються закупівлею товарів сільськогосподарської продукції, проведення розрахунків за які не врегульовано законодавством України, здійснюють видачу готівки здавальникам такої сільськогосподарської продукції за відомостями, у яких зазначаються прізвища здавальників, їх адреси, обсяги зданої продукції і сума виплаченої готівки, що підписуються здавальником.
Касир вимагає пред`явити паспорт/е-паспорт або інший документ, що посвідчує особу та відповідно до законодавства України може бути використаний на території України для укладення правочинів, у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам установи/підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами). Одержувачі пред`являють паспорти чи документи, що їх замінюють, якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, та розписуються у відповідній графі документа.
Видаткові касові ордери або видаткові відомості не приймаються для виведення залишку готівки в касі, якщо видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.
Видача готівки фізичним особам, яких немає в штатному розписі установи/підприємства, проводиться за видатковими касовими ордерами, що виписуються окремо на кожну особу, або за окремою видатковою відомістю.
Враховуючи, що відповідачем не доведена відсутність своєї вини у порушенні зобов`язання щодо внесення орендної плати у строки, встановлені Договором оренди, суд вважає, що внесення орендної плати в розмірі 1060 гривень 62 коп. за 2019-2021 роки відповідачем порушені з його вини.
За змістом частини 2 ст. 625 ЦК нарахування інфляційних витрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника (спеціальний вид цивільно-правової відповідальності) за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові (постанови Верховного Суду України від 06.06.2012 року у справі № 6-49цс12, від 24.10. 2011 року у справі № 6-38цс11, від 01.10.2014 року у справі № 6-113цс14). Отже, проценти, передбачені ст. 625 ЦК, не є штрафними санкціями (постанова Верховного Суду України від 17.10.2011 року у справі № 6-42цс11) та нараховуються незалежно від вини боржника (постанова Верховного Суду України від 24.10.2011 року у справі № 6-38цс11).
Заходи відповідальності за порушення грошового зобов`язання та неустойка є різними правовими інститутами, обмеження можливості одночасного застосування яких законом не встановлена (постанови Верховного Суду України від 6.06.2012 року у справі № 6-49цс12, від 30.10.2013 року у справі № 6-59цс13).
Оскільки суд дійшов висновку про те, що відповідачем порушені умови внесення орендної плати за 2019-2021 роки, які встановлені договорами оренди, тобто, боржник прострочив виконання грошового зобов`язання, позивач має право на отримання від відповідача трьох процентів річних від простроченої суми.
Згідно позовної заяви та розрахунку в ній, позивач просить стягнути загалом: інфляційні витрати 137,94 грн, 3% річних - 64,15 грн.
Відтак, суд прийшов до висновку про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю Деметра Україна на користь ОСОБА_1 орендну плату в розмірі 1060, 53 грн, інфляційні витрати та 3% річних, що становить 202,09 грн.
Що стосується вимог позивача щодо моральної шкоди в сумі 2000 грн., то суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 1167 ЦК України передбачено, що моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Згідно п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди», відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з`ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Відповідно до п. 9 вищевказаної Постанови, розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров`я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.
В матеріалах справи відсутні належні, допустимі, достовірні та достатні докази наявності спричинення ОСОБА_1 моральної шкоди у розмірі 2000грн. та в чому саме вона полягає, тому в цій частині вимог суд відмовляє.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 76,77, 141, 259, 263, 264, 265, 268,272,273 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в :
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Деметра Україна на користь ОСОБА_1 1262 (одну тисячу двісті шістдесят дві) гривень 62 копійок відшкодування заподіяної матеріальної шкоди.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Деметра Україна
на користь держави 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) гривень 40 копійок судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення, безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , с. Плеників Львівського району Львівської області, РНОКПП НОМЕР_1
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю Деметра Україна, вул.. Жилянська,106-Б, м. Київ, ЄДРПОУ: 39220232.
Суддя О. Я. Гуняк
Суд | Перемишлянський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2023 |
Оприлюднено | 24.01.2023 |
Номер документу | 108518296 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Перемишлянський районний суд Львівської області
Гуняк О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні