Рішення
від 17.01.2023 по справі 161/12495/22
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 161/12495/22

Провадження № 2/161/466/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

17 січня 2023 року

Луцький міськрайонний суд Волинської області

головуючого судді Присяжнюк Л.М.,

за участю секретаря судового засідання Борсук К.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в м. Луцьку цивільну справу №161/12495/22 за позовом ОСОБА_1 до кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон Україна» про стягнення грошових коштів,

ВСТАНОВИВ:

8 вересня 2022 року позивачка звергнулася до суду із позовною заявою про стягнення заборгованості з відповідача. Позовні вимоги мотивовані тим, що між сторонами були укладені договори про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок, позивач здійснювала поповнення депозитного рахунку. Так, на підставі договору від 28.10.2021 №15/10-21/В8 позивачем внесено вклад у розмірі 64000,00 грн. Строк вкладу становить 6 місяців, до 28.04.2022. На вимогу позивача відповідачем кошти та проценти не повернуті, що стало причиною звернення до суду.

Ухвалою суду від 13 вересня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін за наявними матеріалами справи.

Ухвалою суду від 21 жовтня 2022 року постановлено перейти від розгляду справи в порядку спрощеного провадження без виклику сторін до розгляду справи в порядку загального позовного провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон Україна» про стягнення грошових коштів; призначити підготовче засідання.

Ухвалою суду від 12 грудня 2022 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.

Позивач у судове засідання не з`явився, представник позивача подав клопотання про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримав, повідомив про намір подавати заяву про стягнення витрат на правничу допомогу.

Відповідач у судове засідання не з`явився, відзиву на позовну заяву не подав.

Розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 2 ст.247 ЦПК України.

За погодженням представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.

Дослідивши письмові матеріали справи та докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити, з таких підстав.

29.04.2020, 30.07.2020, 05.05.2021, 28.10.2021 між сторонами були укладені договори про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок №41/04-20/В8, №66/07-20/В8, №35/05-21/В8, №15/10-21/В8, відповідно до умов яких спілка приймає вклад на строк, визначений у договорі, та зобов`язується на умовах і в порядку договору, повернути члену кредитної спілки вклад та виплачувати проценти за ставкою, визначеною договором (а.с. 14-15, 17-18, 22-23, 26-27).

На підставі вказаних договорів позивачем поповнювалися депозитні рахунки.

08.11.2021 відповідачем повернуто ОСОБА_2 суму вкладу у розмірі 62918,40 грн. відповідно до договору №35/05-21/В8 від 05.05.2021, що підтверджується видатковим касовим ордером від 08.11.2021 (а.с. 28).

08.11.2021 ОСОБА_1 здійснила поповнення вкладу згідно з договором №15/10-21/В8 від 28.10.2021 на суму 64000,00 грн., що підтверджується прибутковими касовими ордерами №109, №110 (а.с. 29).

Відповідно до п. 1.2 договору №15/10-21/В8 від 28.10.2021 останній діє до 28.04.2022, датою повернення вкладу є наступний день після закінчення строку дії договору 29.04.2022.

Заяву від 28.04.2022 про видачу депозиту та процентів відповідач залишив без задоволення та належного реагування (а.с. 11-12), що стало причиною звернення до суду.

Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд виходить з таких норм права.

Відповідно достатті 526 ЦК Українизобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).

Згідно з частиною першоюстатті 23 Закону України «Про кредитні спілки»внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.

Кожний член кредитної спілки має право одержати належні йому кошти, зазначені в частині першій цієї статті, у порядку і строки, які визначені відповідно до частини сьомоїстатті 10 цього Закону, статуту кредитної спілки або укладеними з членом кредитної спілки договорами (абзац 3 частини другоїстатті 23 Закону України «Про кредитні спілки»).

Відповідно до частини сьомої статті 10 Закону України «Про кредиті спілки» у разі припинення членства фізичної особи у кредитній спілці вступний внесок їй не повертається. Повернення обов`язкового пайового та інших внесків, крім вступного внеску, провадиться в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць після прийняття загальними зборами або спостережною радою кредитної спілки відповідного рішення. Повернення вкладів провадиться за взаємною згодою сторін або не пізніше строку, передбаченого відповідним договором.

За своєю правовою природою договір про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок має багато спільного з договором банківського вкладу. Тому допустимим є застосування аналогії закону щодо прогалин правового регулювання відносин за договорами про залучення внеску (вкладу), які укладаються кредитними спілками.

За змістом частини першоїстатті 1058 ЦК Україниза договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов`язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.

Вклад (депозит) - це кошти в готівковій або у безготівковій формі, у валюті України або в іноземній валюті, які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах на визначений строк зберігання або без зазначення такого строку і підлягають виплаті вкладнику відповідно до законодавства України та умов договору (стаття 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність»).

Згідно з частиною першоїстатті 1060 ЦК Українидоговір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу (вклад на вимогу) або на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку (строковий вклад).

Відповідно до частин першої, п`ятоїстатті 1061 ЦК Українибанк виплачує вкладникові проценти на суму вкладу в розмірі, встановленому договором банківського вкладу. Якщо договором не встановлений розмір процентів, банк зобов`язаний виплачувати проценти у розмірі облікової ставки Національного банку України. Проценти на банківський вклад нараховуються від дня, наступного за днем надходження вкладу у банк, до дня, який передує його поверненню вкладникові або списанню з рахунка вкладника з інших підстав.

Порядок надання депозитних послуг кредитними спілками визначений Правилами здійснення депозитних операцій для кредитних спілок, затвердженими розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг від 30 грудня 2011 року № 821 (далі Правила), відповідно до яких операції, які здійснюються із внесками (вкладами) на депозитні рахунки та включають залучення і виплату грошових коштів, нарахування та виплату процентів за такими внесками (вкладами), що підлягають обов`язковій фіксації в комплексній інформаційній системі кредитної спілки. Сума внеску (вкладу) на депозитний рахунок, строки дії договору залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок, умови залучення та повернення внеску (вкладу) на депозитний рахунок, а також нараховані на такі внески (вклади) на депозитний рахунок проценти (плата) визначаються між кредитною спілкою та членом кредитної спілки на договірних умовах. Договір про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок укладається в письмовій формі. Нарахування процентів визначається умовами договору про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок. Кредитні спілки повертають внески (вклади) на депозитні рахунки та сплачують нараховані проценти у строки, що визначені умовами договору про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок між вкладником і кредитною спілкою. Кредитна спілка виплачує вкладникові проценти на суму внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок у розмірі, який встановлюється в договорі про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок.

Відповідно до абзацу 2 частини другої Розділу ІІ «Договірне регулювання операцій кредитної спілки з внесками (вкладами) членів кредитної спілки на депозитні рахунки» Правил, підтвердженням залучення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки є укладені в письмовій формі договори, первинні бухгалтерські документи, оформлені згідно з вимогами законодавства України, та належним чином зафіксована в комплексній інформаційній системі кредитної спілки інформація про операції кредитної спілки з внесками (вкладами) членів кредитної спілки на депозитних рахунках.

Такий правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 20.03.2019 в справі № 121/11524/17 за подібними правовідносинами із справою, що розглядається.

Зважаючи на те, що відповідач не виконав свої зобов`язання за договором про залучення строкового вкладу від 28.10.2021, не повернув позивачці внесений нею вклад та проценти, а тому, суму вкладу у розмірі 64000,00грн. та проценти у розмірі 2974,12 грн. слід стягнути в судовому порядку.

Крім того,статтею 625 ЦК Українипередбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Зважаючи на те, що відповідач прострочив виконання грошового зобов`язання, з нього слід стягнути інфляційні втрати та три проценти річних, зокрема за період з травня 2022 року по липень 2022 року інфляційних витрат у розмірі 4436,95 грн., за період з 29.04.2022 по 07.09.2022 три відсотка річних у розмірі 726,62 грн. (а.с. 31-32).

Відповідач не спростував вказаного розрахунку, контррозрахунку не подав, порушень нарахування судом не встановлено.

Суд відхиляє доводи відповідача, що справа підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Так, предметом спору, що розглядається є стягнення суми внеску (вкладу) та нарахованих процентів, приєднаних до вкладу, за депозитним рахунком, тобто договірні відносини, а не стягнення неповернутих сум додаткового пайового внеску та внесків до резервного капіталу.

Натомість у рішеннях Верховного Суду, на які покликається відповідач, які є в судовій практиці, правовідносини між сторонами виникли, зокрема, щодо стягнення фізичною особою (членом кредитної спілки) вкладу, внесеного ним на рахунок спілки.

Зважаючи на те, що позов задоволено, позивач при зверненні з позовною заявою був звільнений від сплати судового збору, з відповідача слід стягнути в користь держави 1073,60 грн. судового збору (1 відсоток ціни позову, але не менше 1073,60 грн. та не більше 13420,00 грн., прожитковий мінімум для працездатних осіб у 2023 року з 01 січня встановлений у розмірі 2684,00 грн.).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 141, 247, 263-265, 280, 281, 284, 289, 354, 355 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон Україна» на користь ОСОБА_1 за договором про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок від 28 жовтня 2021 року №15/10-21/В8 суму вкладу у розмірі 64000,00 грн., проценти у розмірі 2974,12грн., інфляційні втрати у розмірі 4436,95 грн., три відсотка річних у розмірі 726,62 грн., а всього: 72137 (сімдесят дві тисячі сто тридцять сім) грн. 69 коп.

Стягнути з кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон Україна» на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1 073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 .

Відповідач: Кредитна спілка «Експрес Кредит Юніон Україна», місце знаходження: м.Київ, вул. Велика Васильківська, 72, код ЄДРПОУ 42983358.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області Л.М. Присяжнюк

СудЛуцький міськрайонний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення17.01.2023
Оприлюднено25.01.2023
Номер документу108529383
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —161/12495/22

Ухвала від 14.02.2023

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Присяжнюк Л. М.

Рішення від 25.01.2023

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Присяжнюк Л. М.

Ухвала від 17.01.2023

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Присяжнюк Л. М.

Рішення від 17.01.2023

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Присяжнюк Л. М.

Ухвала від 12.12.2022

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Присяжнюк Л. М.

Ухвала від 09.11.2022

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Присяжнюк Л. М.

Ухвала від 21.10.2022

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Присяжнюк Л. М.

Ухвала від 12.09.2022

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Присяжнюк Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні