Постанова
від 23.01.2023 по справі 569/18070/22
РІВНЕНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 569/18070/22

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2023 року м. Рівне

Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Яковлєв Д.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою АДРЕСА_1 , працючої продавцем, за ч. 1 ст. 156 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ :

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення Серії ВАВ № 410852 від 16 листопада 2022 року, ОСОБА_1 , 16 листопада 2022 року близько 15:00 год. в м. Рівне по вул. Соборна, 438, в магазині «Мілан», здійснила продаж горілки «Пшенична» 0,5 л. з зовнішніми ознаками підробки акцизної марки та за завищеною ціною, чим порушила умови постанови КМУ № 957 від 30.10.2008 року зі змінами.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 156 КУпАП.

Під час розгляду справи ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, не визнала та пояснила, що згідно видаткових накладних постачальник ТзОВ «Рівненська дистрибуційна компанія» надав продукцію, а саме горілку, яку вона реалізувала в магазині. Вказує, що не є експертом, а тому не могла визначити справжність акцизних марок. Просила закрити провадження по справі за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступного висновку.

Частиною 1 ст. 156 КУпАП передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.

Відповідно до ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний повно, всебічно та об`єктивно з`ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку, з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

У відповідності до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Приймаючи до уваги зміст протоколу про адміністративне правопорушення, в якому зазначено про те, що ОСОБА_1 здійснювала продаж горілки з підробленими марками акцизного податку, суду не зрозуміло, якими доказами працівники поліції обґрунтували факт продажу алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку, оскільки експертне дослідження марок акцизного податку не проводилося.

Будь-яких офіційних даних про те, що марки акцизного податку на вищевказаних алкогольних напоях є підробленими справа не містить.

В той же час, як слідує з наданих ОСОБА_1 видаткової накладної за №БО110000383 від 07.11.2022 та ТТН на переміщення алкогольних напоїв № 383 від 07.11.2022, постачальник ТзОВ «Рівненська дистрибуцій на компанія» (ЄДРПОУ 43251680) на підставі договору № 143 від 29.10.2019 покупцю ФОП ОСОБА_2 , яка здійснює підприємницьку діяльність за адресою: АДРЕСА_2 , відділ магазину «Мілан», поставив горілку «Олександрія пшенична», 0,5 л.

Викладене свідчить про те, що працівники поліції при складанні адміністративного матеріалу не з`ясували питання законності придбання суб`єктом підприємницької діяльності алкогольних напоїв, приймаючи до уваги наявність видаткових накладних на придбання вищевказаних алкогольних напоїв.

Таким чином, відомості, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення, про те, що ОСОБА_1 16.11.2022 здійснювала торгівлю горілкою з підробленими марками акцизного податку, свого підтвердження не знайшли.

Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 здійснювала продаж горілки «Пшенична» 0,5 л. за завищеною ціною, чим порушила умови постанови КМУ № 957 від 30.10.2008 року щодо реалізації підакцизних товарів, її дії органом поліції кваліфіковані за ч. 1 ст. 156 КУпАП.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку ліцензування господарської діяльності» від 02 жовтня 2019 року внесені зміни до частини 1 статті 156 КУпАП.

Так, диспозиція ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачає відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.

Отже, викладений у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 410852 від 16 листопада 2022 зміст адміністративного правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_1 , не охоплюється складом адміністративного правопорушення, передбаченого за ч. 1 ст. 156 КУпАП.

У справах "Нечипорук і Йонкало проти України" від 21 квітня 2011 року та "Барбера, Мессеге і Ябардо проти Іспанїї" від 06 грудня 1998 року Європейський Суд з прав людини зазначив, що "суд при оцінці доказів керується критерієм доведеності винуватості особи "поза будь-яким розумним сумнівом" і така "доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою". Всі виявлені під час складання протоколу про адміністративне правопорушення недоліки та сумніви мають застосовуватись на користь особи, яка притягнута до адміністративної відповідальності.

Відповідно до положень статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом.

Як наслідок, на переконання суду, дані відображенні поліцейським про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, є сумнівними з вищезазначених підстав, а наявність сумнівів не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпції факту».

Стаття 62 Конституції України визначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.

Аналогічного роду положення закріплено і у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які зводяться до того, що кожен вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.

Враховуючи наведене, суд не вбачає в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, а відтак у відповідності до вимог п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. ст. 247, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ :

Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв`язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Рівненського міського суду Д.В. Яковлєв

СудРівненський міський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення23.01.2023
Оприлюднено25.01.2023
Номер документу108543255
СудочинствоАдмінправопорушення
КатегоріяАдміністративні правопорушення в галузі торгівлі, громадського харчування, сфері послуг, в галузі фінансів і підприємницькій діяльності Порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння