490/6107/22 23.01.2023
н\п 1-кп/490/645/2022
Центральний районний суд м. Миколаєва
Справа № 490/6107/22
У Х В А Л А
23 січня 2023 року м.Миколаїв
Колегія Центрального районного суду м.Миколаєва у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
при секретарі ОСОБА_4 ,
розглянувши в підготовчому судовому засіданні в режимі відеоконференції обвинувальний акт по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22022230000000086 від 19.04.2022 року, за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111, ч.2ст.111,ч.5ст.111-1 КК України,
за участю прокурора ОСОБА_6 ,
захисника обвинуваченого ОСОБА_5 - адвоката ОСОБА_7 ,
В С Т А Н О В И Л А:
30 грудня 2022 року до Центрального районного суду м.Миколаєва з Херсонської обласної прокуратури надійшов обвинувальний акт по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22022230000000086 від 19.04.2022 року, за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111, ч.2ст.111,ч.5ст.111-1 КК України.
Обвинувачений ОСОБА_5 в підготовче судове засідання не з`явився, про дату, час та місце проведення підготовчого судового засідання повідомлявся шляхом публікації в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газета "Урядовий кур`єр" №8 ( НОМЕР_1 ) від 12.01.2023 року), а також шляхом розміщення оголошення про виклик до суду на офіційному веб-порталі Центрального районного суду м.Миколаєва.
Судом у підготовчому судовому засіданні поставлено на обговорення питання щодо підсудності справи Центральному районному суду м.Миколаєва.
Прокурор ОСОБА_6 у підготовчому судовому засіданні зазначив, що при направленні обвинувального акту по даному кримінальному провадженню до суду вони керувались приписами ч.9 ст.615 КПК України, а саме за місцем знаходження органу досудового розслідування, що закінчив досудове розслідування, у зв`язку з чим правила територіальної підсудності було дотримано.
Захисник обвинуваченого ОСОБА_5 - адвокат ОСОБА_7 залишив вирішення даного питання на розсуд суду.
Вислухавши думку учасників процесу, дослідивши обвинувальний акт та додані до нього матеріали, колегія суддів приходить до наступного.
Відповідно до п.4 ч.3 ст.314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право направити обвинувальний акт до відповідного суду для визначення підсудності у випадку встановлення непідсудності кримінального провадження.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.34 КПК України, кримінальне провадження передається на розгляд до іншого суду, якщо до початку судового розгляду виявилося, що кримінальне провадження надійшло до суду з порушенням правил підсудності.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року було введено воєнний стан. Указом Президента України від 07 листопада 2022 року №757/2022строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року продовжено строком на 90 діб.
Частиною першою ст.32 КПК України визначено, що кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено кримінальне правопорушення. У разі якщо було вчинено кілька кримінальних правопорушень, кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено більш тяжке правопорушення, а якщо вони були однаковими за тяжкістю, - суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено останнє за часом кримінальне правопорушення. Якщо місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо, кримінальне провадження здійснюється судом, у межах територіальної юрисдикції якого закінчено досудове розслідування. Дія цього абзацу не поширюється на кримінальні провадження, що віднесені до предметної підсудності Вищого антикорупційного суду згідно з правиламистатті 33-1цього Кодексу.
Частина 7 статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачає, що у разі неможливості здійснення правосуддя судом з об`єктивних причин під час воєнного або надзвичайного стану, у зв`язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами може бути змінено територіальну підсудність судових справ, що розглядаються в такому суді, за рішенням Вищої ради правосуддя, що ухвалюється за поданням Голови Верховного Суду, шляхом її передачі до суду, який найбільш територіально наближений до суду, який не може здійснювати правосуддя, або іншого визначеного суду. У разі неможливості здійснення Вищою радою правосуддя такого повноваження воно здійснюється за розпорядженням Голови Верховного Суду. Відповідне рішення є також підставою для передачі усіх справ, які перебували на розгляді суду, територіальна підсудність якого змінюється.
Як вбачається зі змісту обвинувального акту по кримінальному провадженню №22022230000000086 від 19.04.2022 року, ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні:
- державної зради, тобто діянні, умисно вчиненому на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, державній та інформаційній безпеці України: наданні іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.111 КК України (в редакції Закону України №1183-VII від 08.04.2014 року, №1689-VII від 07.10.2014 року);
- державної зради, тобто діянні, умисно вчиненому на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній та інформаційній безпеці України: наданні іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.111 КК України;
- колабораційної діяльності, тобто добровільному зайнятті громадянином України посади, пов`язаної з виконанням адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.
Відповідно до обвинувального акту, дане кримінальне правопорушення було вчинено в м.Херсоні, що належить до територіальної юрисдикції Херсонського міського суду Херсонської області.
Розпорядженням Голови Верховного Суду від 26 вересня 2022 року №52, у зв`язку із неможливістю судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, згідно ч.7 ст.147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", з 03 жовтня 2022 року територіальну підсудність судових справ Херсонського міського суду Херсонської області змінено на Малиновський районний суд м.Одеси.
Таким чином, вказівка у ч.9 ст.615 КПК України про те, що обвинувальні акти, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності скеровуються та розглядаються судами, у межах територіальної юрисдикції яких вчинено кримінальне правопорушення, а в разі неможливості з об`єктивних причин здійснювати відповідним судом правосуддя - судом, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, що закінчив досудове розслідування, або іншим судом, визначеним у порядку, передбаченому законодавством розглядаються "найбільш територіально наближеним до нього судом, що може здійснювати правосуддя, або іншим судом, визначеним у порядку, передбаченому законодавством", узгоджується зі змістом ст.32 КПК України та ч.7 ст.147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", яка і встановлює відповідний порядок і наділяє повноваженням Вищу раду правосуддя та Голову Верховного Суду визначати конкретний суд, якому передається територіальна підсудність ("найближчому" або "іншому"), а не прокурора.
Отже, судом, до якого відповідно до зазначених вище норм Закону мав бути скерований обвинувальний акт відносно ОСОБА_5 , на момент його подачі, є Малиновський районний суд м.Одеси.
Згідно ч.2 ст.34 КПК України, питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції одного суду апеляційної інстанції вирішується колегією суддів відповідного суду апеляційної інстанції за поданням місцевого суду або за клопотанням сторін чи потерпілого не пізніше п`яти днів з дня внесення такого подання чи клопотання, про що постановляється вмотивована ухвала.
Згідно ч.3ст.34КПК України,питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів, а також про направлення провадження з одного суду апеляційної інстанції до іншого вирішується колегією суддів Касаційного кримінального суду Верховного Суду за поданням суду апеляційної інстанції або за клопотанням сторін чи потерпілого не пізніше п`яти днів з дня внесення такого подання чи клопотання, про що постановляється вмотивована ухвала.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає необхідним направити вказаний обвинувальний акт до Миколаївського апеляційного суду для визначення підсудності даного кримінального провадження.
На підставі викладеного, керуючись положеннями ст.ст.34, 314, 615 КПК України, колегія суддів -
П О С Т А Н О В И Л А:
Обвинувальний акт у кримінальному провадженні №22022230000000086 від 19.04.2022 року, за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111, ч.2ст.111,ч.5ст.111-1 КК України, направити до Миколаївського апеляційного суду для визначення підсудності.
Головуючий ОСОБА_1
Суддя ОСОБА_2
Суддя ОСОБА_3
Суд | Центральний районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2023 |
Оприлюднено | 25.01.2023 |
Номер документу | 108544851 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти основ національної безпеки України Державна зрада |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Марчук Олександр Петрович
Кримінальне
Центральний районний суд м. Миколаєва
Медюк С. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні