Справа № 127/19000/22
Провадження № 2/127/2458/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.01.2023 м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі судді Короля О.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Європейське-39» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території,-
ВСТАНОВИВ:
ОСББ «Європейське-39» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території.
Позов мотивований тим, що ОСОБА_1 протягом останніх понад трьох років не сплачує внески витрат на управління багатоквартирним будинком, але фактично послугами з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території користується. Відповідач є власником підвального приміщення № НОМЕР_1 загальною площею 81 кв.м та є співвласником ОСББ «Європейське-39» і ознайомлена зі Статутом та рішенням загальних зборів. Відповідно до абзацу 8 п. 2 розділу 5 Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Європейське-39» співвласник багатоквартирного будинку зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
ОСОБА_1 протягом останніх понад трьох років не вносилися належним чином внески та витрати управління багатоквартирним будинком та на Фонд ОСББ «Європейське-39», внаслідок чого станом на червень 2022 року склалась заборгованість у розмірі 10716,29 грн. за упраління будинком та 2582,70 грн. за Фонд ОСББ, що підтверждується оборотною відомістю за період з листопада 2018 року по червень 2022 року. Згідно з оборотною відомістю за період з листопада 2018 року по червень 2022 року загальна заборгованість ОСОБА_1 склала 13 298,99 грн.
ОСББ «Європейське-39» забезпечує належне утримання багатоквартирного будинку прибудинкової території, виконує договірні зобов`язання, сприяє співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами, забезпечує виконання співвласниками своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
З огляду на зазначене вище позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Згідно з ухвалою суду від 23.09.2022 р. в справі відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Відповідач повідомлялась про відкриття провадження з направленням копії позовної заяви з додатками, відзиву на позов з наданням усіх доказів, якими обгрунтовуються заперечення, суду не подала.
Враховуючи вищевикладене та положення ст. 279 ЦПК, суд розглядає справу за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви з наступних підстав.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі Закон) та Статутом об`єднання.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, здійснено державну реєстрацію юридичної особи Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Європейське-39».
ОСОБА_1 є власником приміщення, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до абзацу 8 п. 2 розділу 5 Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирно: будинку «Європейське-39» співвласник багатоквартирного будинку зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
ОСОБА_1 протягом останніх понад трьох років не сплачує внески витрат на управління багатоквартирним будинком, але фактично послугами з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території користується.
ОСББ «Європейське-39» забезпечує належне утримання багатоквартирного будинку прибудинкової території , виконує договірні зобов`язання, сприяє співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами, забезпечує виконання співвласниками своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
На підставі протоколів установчих зборів установлюється та затверджується розмір щомісячного внеску витрат на управління багатоквартирними будинками. Згідно з витягом з протоколу №3/2019, витягом з протоколу №1/2020 та витягу з протоколу №1/2021, встановлено та затверджено кошторис ОСББ на 2019, 2020 та 2021 роки відповідно.
Згідно із ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов`язані оплачувати житлово-комунальні послуги у строки встановлені договором або законом.
Частиною 5 ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць.
Відповідно до п. 4.2.5. укладеного договору співвласник зобов`язаний у встановлені терміни сплачувати належні платежі, економно використовувати воду, електрику та теплову енергію.
Відповідно до ст. 15 Закону співвласник зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; використовувати приміщення за призначенням, дотримуватися правил користування приміщеннями; забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні їх реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення; забезпечувати дотримання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин; не допускати порушення законних прав та інтересів інших співвласників; дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; відшкодовувати збитки, заподіяні майну інших співвласників; виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням, запобігати псуванню спільного майна, інформувати органи управління об`єднання про пошкодження та вихід з ладу технічного обладнання; дотримуватися чистоти у місцях загального користування та тиші згідно з вимогами, встановленими законодавством
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу України, інших актів цивільного законодавства.
ОСОБА_1 за період з листопада 2018 р. по червень 2022 р. не вносилися внески та не сплачені витрати за управління багатоквартирним будинком та на Фонд ОСББ «Європейське-39», внаслідок чого станом на червень 2022 року склалась заборгованість у розмірі 10716,29 грн. за управління будинком та 2582,70 грн. за Фонд ОСББ, що підтверждується оборотною відомістю за період з листопада 2018 р. по червень 2022 року.
Згідно з оборотною відомістю за період з листопада 2018 р. по червень 2022 р. загальна заборгованість ОСОБА_1 склала 13 298,99 грн.
04.07.2022 р. на адресу відповідача направлено лист-претензію щодо сплати в добровільному порядку заборгованості з обов`язкових внесків співвласників, яка залишена без реагування. В добровільному порядку заборгованість не погашена.
Згідно із ст. 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до житлово-комунальних послуг належать: житлова послуга послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньо будинкових систем (крім обслуговування внутрішньо будинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Положеннями ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Відповідно до цього Закону послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій є різновидом житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст.322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, в тому числі звертатися до суду в разі відмови співвласника своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі внески і платежі.
Відповідно до ст. 360 ЦК України співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
Відповідно до ч.1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно із ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 525 Цивільного кодексу визначено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, відповідно до ст. 611 ЦК України.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість ним виконання грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення.
Враховуючи викладене та ту обставину, що відповідач в добровільному порядку не розраховується з позивачем, заборгованість по внесках співвласників об`єднання не сплачує, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Питання судових витрат суд вирішує відповідно до ст. 141 ЦПК України.
Судові витрати у справі складаються із сплаченого судового збору в розмірі 2481 грн. та витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 7000, 00 грн.
Визначаючись з розміром витрат на професійну правничу допомогу оцінених в 7 000, 00 грн., суд враховує, що такі складаються з 1 000, 00 грн. зустріч, консультація клієнта та узгодження правової позиції. Повідомлення клієнта про перелік документів, які є обов`язковими для надання клієнту правової допомоги щодо підготовки та подачі до суду позовної заяви про стягнення заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території; 1000, 00 грн. юридичний аналіз поданих клієнтом документів. Вивчення судової практики у правовідносинах щодо подачі до суду позовної заяви про стягнення заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території, 2 000, 00 грн. складання листа-претензії про стягнення зі ОСОБА_2 заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території та направлення ОСОБА_2 , 3000 грн. складання позовної заяви про стягнення заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території. Підготовка додатків та направлення до суду.
Згідно з ч. 3 ст. 137 ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Судом прийнято до уваги, що розмір витрат на правничу допомогу адвоката, серед іншого, складає гонорар адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, які визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
За змістом п. 1 ч. 2 ст. 137 та ч. 8 ст. 141 ЦПК України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.
Отже, витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено.
Водночас, за змістом ч. 4 ст. 137 ЦПК України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог ч. 4 ст. 137 ЦПК України суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 5 і ч. 6 ст. 137 ЦПК України).
Загальне правило розподілу судових витрат визначене в ч. 2 ст. 141 ЦПК України. Разом із тим, у частині 3 наведеної норми цього Кодексу визначено критерії, керуючись якими суд (за клопотанням сторони або з власної ініціативи) може відступити від вказаного загального правила при вирішенні питання про розподіл витрат на правову допомогу та не розподіляти такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення, а натомість покласти їх на сторону, на користь якої ухвалено рішення.
Зокрема відповідно до ч. 3 ст. 141 ЦПК України, при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує:
1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи;
2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес;
3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо;
4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.
При цьому, на предмет відповідності зазначеним критеріям суд має оцінювати поведінку/дії/бездіяльність обох сторін при вирішенні питання про розподіл судових витрат.
Випадки, за яких суд може відступити від загального правила розподілу судових витрат, унормованого ч. 2 ст. 141 ЦПК України, визначені також положеннями частин 4, 5, 9 ст. 141 ЦПК України.
Таким чином, зважаючи на наведені положення законодавства, у разі недотримання вимог ч. 4 ст. 137 ЦПК України суду надано право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, лише за клопотанням іншої сторони.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір обґрунтованим (рішення у справі «East/West Alliance Limited» проти України», заява №19336/04).
У рішенні ЄСПЛ у справі «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Тобто, суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також чи була їх сума обґрунтованою.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що зазначена сума витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 7 000, 00 гривень є неспівмірною з огляду на розумну необхідність витрат для цієї справи, зважаючи на те, що справа є незначної складності і розглянута в прядку спрощеного позовного провадження.
За таких обставин витрати на професійну правничу допомогу належить компенсувати частково у розмірі 3000,00 грн.
Доказів понесення сторонами по справі інших судових витрат суду не надано.
Керуючись ст.ст. 7, 15, 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», п. 5 ч. 2 ст. 7, ст. 9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", ст.ст. 360, 509, 525-526, 610-612 ЦК України, ст.ст. 4, 76-81, 89, 137, 141, 263-265, 279 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_2 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Європейське-39» (код ЄДРПОУ 40183016, місцезнаходження: 21019, м. Вінниця, вул. Я Гальчевського, буд. 39) заборгованість за утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 10716,29 грн. за упраління будинком та 2582,70 грн. за Фонд ОСББ.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_2 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Європейське-39» (код ЄДРПОУ 40183016, місцезнаходження: 21019, м. Вінниця, вул. Я Гальчевського, буд. 39), понесені витрати на правову допомогу у розмірі 3000 грн. та у відшкодування витрат із сплати судового збору 2481 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення рішення суду.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга на рішення суду подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Суддя
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2023 |
Оприлюднено | 25.01.2023 |
Номер документу | 108549645 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Вінницький міський суд Вінницької області
Король О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні