Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ЗАОЧНЕ)
Єдиний унікальний номер №943/1118/22
Провадження №2/943/256/2023
20 січня 2023 року
Буський районний суд Львівської області у складі:
головуючого-судді - Коса І.Б.,
секретаря судового засідання - Дутки С.І.
за участю представника позивача Пристача В.М.,
представника третьої особи - Бучко Н.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Буську цивільну справу за позовом Буського дитячого будинку «Добре серце» Золочівського району Львівської області до ОСОБА_1 , третя особа - орган опіки та піклування Золочівської районної державної адміністрації про позбавлення батьківський прав,-
в с т а н о в и в :
Позивач в особі представника - директора Буського дитячого будинку «Добре серце» Золочівського району Львівської області Пристача В.М. звернувся до суду із указаним позовом. Просить ухвалити рішення, яким позбавити відповідачку ОСОБА_1 батьківських прав відносно її малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Позов мотивує тим, що розпорядженням голови Буської районної державної адміністрації від 24.02.2000 року № 65 діти влаштовані на виховання до Буського районного дитячого будинку змішаного типу «Добре серце» в с. Новий Милятин Буського (зараз Золочівського району) Львівської області за заявої відповідачки. Від моменту влаштування малолітніх до дитячого будинку відповідачка ОСОБА_1 самоусунулась від виконання материнських обов`язків по відношенню до дітей: до дітей не навідується, матеріально не допомагає, не спілкується у телефонному режимі, не цікавиться їхнім здоров`ям та не вживає жодних заходів щодо їх повернення на проживання у сім`ю. Просить суд задоволити позов та одночасно вирішити питання про стягнення аліментів на утримання дітей.
В судовому засіданні представник позивача Пристач В.М. та представник третьої особи Бучко Н.Р. позовні вимоги підтримали повністю із вищенаведених мотивів та просили даний позов задовольнити.
Відповідачка ОСОБА_1 . в судове засідання повторно не з`явилася, будучи належним чином повідомленою про час і місце судового засідання, відзиву на позовну заяву не подавала, а клопотань про відкладення розгляду справи не заявляла, що в силу вимог ч. 1 ст. 223 ЦПК України не перешкоджає розгляду справи по суті.
Заслухавши доводи представника позивача, представника третьої особи, оглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов є підставним та підлягає до задоволення, виходячи із наступних мотивів.
Згідно статті 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Відповідно ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як передбачено частиною першою статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтвержується свідоцтвами про їх народження серії НОМЕР_1 від 25.05.2012 року, серії НОМЕР_2 від 07.04.2011 року, серії НОМЕР_3 від 26.01.2011 року, копії яких долучені до справи.
Згідно рішення Буського районного суду Львівської області від 17.11.2020 року ОСОБА_1 позбавлена батьківських прав відносно малолітніх дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Відповідно до вимог статті 150 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний і моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом (ч. 4 ст. 155 СК України).
Крім того, у відповідності до вимог частини першої статті 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
За наведених обставин судом достовірно з`ясовано, що відповідачка ОСОБА_1 , в порушення вимог ст.ст. 150, 180 СК України усунулась від виконання конституційного обов`язку (батьки зобов`язані утримувати дітей до їх повноліття), передбаченого статтею 51 Конституції України щодо належного виховання своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .
Відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.
Право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років (ч. 1 ст. 165 СК України).
Згідно з приписами пунктів 15, 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дитини, суд прийшов до переконання про свідоме ухилення відповідача своїх батьківських обов`язків відносно своєї неповнолітньої дитини, зокрема визнання заявлених позовних вимог в судовому засіданні, а тому зазначені факти, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати, як ухилення від виховання своєї дитини матір`ю, свідомого нехтування нею своїми обов 'язками, що підтверджує відсутність серйозного ставлення відповідача до своїх обов 'язків.
Аналізуючи наявні у справі докази, які безспірно свідчать про те, що відповідачка ОСОБА_1 ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, не піклується про фізичний і духовний розвиток своїх дітей, не займається їх вихованням, матеріально не забезпечує дітей, систематично ухиляється від виконання своїх обов`язків щодо догляду за дітьми, що є підставою для позбавлення її батьківських прав щодо її неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Відтак, із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка проживає за адресою: с. Задвір`я, Золочівського району Львівської області слід стягувати на утримання дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 аліменти в розмірі 1/2 частини її заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення дітьми повноліття, починаючи з 13 вересня 2022 року.
Отже, заявлені позовні вимоги про позбавлення батьківських прав відповідачки та про стягнення з неї аліментів на утримання дітей підлягають до задоволення.
В силу ч. 2 ст. 133 ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.
Позивач згідно Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору. Згідно ч. 3 ст. 88 ЦПК України, якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог. Враховуючи вище викладене, вважаю за необхідне сплату судових витрат покласти на відповідачку.
Ураховуючи викладене та керуючись статтями 2, 4, 10, 12, 13, 89, 141, 223, 259, 263, 264, 265, 272, 280, 281, 282, 283, 284 ЦПК України, на підставі статей 150, 152, 155, 164, 165, 180 Сімейного кодексу України, суд, -
у х в а л и в :
Позовні вимоги задоволити повністю.
Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка проживає за адресою: с. Задвір`я, Золочівського району Львівської області батьківських прав відносно малолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Стягувати із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка проживає за адресою: с. Задвір`я, Золочівського району Львівської області на утримання дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 аліменти в розмірі 1/2 частини її заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення дітьми повноліття, починаючи з 13 вересня 2022 року.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 992,40 грн. в дохід держави.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку. Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасники справи.
Позивач: Буський дитячий будинок «Добре серце» (80540, с. Новий Милятин, вул. Шевченка, 1, Золочівського району Львівської області, код ЄДРПОУ 25249509).
Представник позивача: Пристач Володимир Михайлович (80540, с. Новий Милятин, вул. Шевченка, 1, Золочівського району Львівської області).
Відповідачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , (с. Задвір`я Золочівського району Львівської області).
Третя особа: орган опіки та піклування Золочівської районної державної адміністрації Львівської області (80700, м. Золочів, вул. Чорновола, 3, Львівської області, кож ЄДРПОУ 20858831).
Представник третьої особи: Бучко Наталія Романівна (80700, м. Золочів, вул. Чорновола, 3, Львівської області).
Повний текст рішення виготовлено 24.01.2023 року.
Суддя: І. Б. Кос
Суд | Буський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2023 |
Оприлюднено | 26.01.2023 |
Номер документу | 108556359 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Буський районний суд Львівської області
Кос І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні