копія
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" січня 2023 р. Справа № 608/2331/22
Номер провадження2/608/78/2023
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді Запорожець Л. М.
при секретарі судового засідання Фаштиковській М. І.
розглянувши увідкритому підготовчомусудовому засіданнів залісуду міста Чортковасправу цивільногосудочинства запозовом ОСОБА_1 до Колиндянськоїсільської радиЧортківського районуТернопільської області,третя особа:Чортківська державнанотаріальна контораПівденно-Західногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції(м.Івано-Франківськ)про визнанняправа власностіна спадковемайно, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача Колиндянської сільськоїради Чортківськогорайону Тернопільськоїобласті,третя особа:Чортківська державнанотаріальна контораПівденно-Західногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції(м.Івано-Франківськ)про визнанняправа власностіна спадковемайно. В позовній заяві вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати - ОСОБА_1 . Після її смерті залишилося не успадковане майно, що складається з житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 . Після її смерті він звернувся до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину на зазначене спадкове майно. Однак нотаріус роз`яснила йому про необхідність вирішення даного питання в судовому порядку у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно. В зв`язку із вказаними обставинами він змушений звернутися до суду з даним позовом.
Позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Крива І. І. в судове засідання не з`явилися, на адресу суду поступила заява про розгляд справи у їхній відсутності, позовні вимоги підтримують, просять задоволити.
Представник відповідача Колиндянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області в судове засідання не з`явився, на адресу суду поступила заява про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги визнає, не заперечує проти задоволення позову.
Представник Чортківської державної нотаріальної контори Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) в судове засідання не з`явився, на адресу суду поступила заява про розгляд справи у його відсутності, при ухвалення рішення покладається на розсуд суду.
Суд, враховуючи подані заяви, дослідивши письмові докази по справі, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких мотивів.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 200 Цивільного процесуального кодексу України ухвалення в підготовчому судовому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтею 206 цього Кодексу.
Згідно з ч. 4 ст. 206 вищезазначеного Кодексу в разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Визнання відповідачем позову в даній справі не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 82 цього ж Кодексу обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим повторно Чортківським відділом Державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ).
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого повторно 2.09.2012, ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_3 , батьками якого записані ОСОБА_4 та ОСОБА_2 .
Згідно відповіді нотаріуса від 06.12.2022 №380/02-14 спадкова справа №732/2012 заведена 05 листопада 2012 року до майна померлої ОСОБА_2 за заявою позивача ОСОБА_1 про прийняття спадщини на підставі рішення Чортківського районного суду Тернопільської області від 08.10.2012 по справі №1916/2739/2012 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
Згідно Свідоцтва про право на спадщину за законом ОСОБА_1 є спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 2, 2498 гектарів на території Пробіжнянської сільської ради кадастрового номера 6125586700:01-001:0012. Тобто, позивач вже оформив частково
свої спадкові права.
Згідно довідки Пробіжнянського старостинського округу Колиндянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області від 30.11.2022 №631 згідно погосподарської книги №6 станом на 01.07.1990 по АДРЕСА_1 проживала та була зареєстрована: ОСОБА_2 .
Відповідно з Технічним паспортом на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 , виготовленим 01 грудня 2022 року Чортківським обласним комунальним міжрайонним бюро технічної інвентаризації власником вказаного будинку є ОСОБА_2 .
Згідно довідки Чортківського обласного комунального міжрайонного бюро технічної інвентаризації від 01 грудня 2022 №644 житловий будинок АДРЕСА_1 в Чортківському обласному комунальному міжрайонному бюро технічної інвентаризації не зареєстровано.
Оскільки, правовідносини щодо захисту права власності на житловий будинок виникли до 01.01.2004 року, до таких правовідносин необхідно застосовувати норми Цивільного кодексу УРСР1963 року, Закон України «Про власність» від 07.02.1991 року № 697-XII (втратив чинність з 20.06.2007 на підставі закону від 27.04.2007року № 997- V).
Відповідно до роз`яснень, викладених у пункті 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.1995 №20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності», спори щодо майна колишнього колгоспного двору, яке було придбане до 15.04.1991 року, мають вирішуватися за нормами, що регулювали власність цього двору, а саме: право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15.04.1991 року не втратили права на частку в його майні.
Згідно ч. 1 ст.120, ст. 123 Цивільного кодексу УРСР, майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності. Розмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних.
Відповідно до ст.182 Цивільного кодексу України право власності на нерухомі речі підлягають державній реєстрації. Згідно ст.328 цього Кодексу право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Відповідно до абзацу 3 ч. 2 ст. 331 Цивільного кодексу України право власності на нерухоме майно виникає з моменту його державної реєстрації. Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права, у встановленому законодавством України порядку.
Згідно норм статей 25, 30 цього Кодексу мати та набути цивільне право (право власності на нерухоме майно) може лише жива та дієздатна особа. Відповідно до ст. 346 Цивільного кодексу України однією з підстав припинення права власності є смерть власника.
Статтею 1218 Цивільного кодексу України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч.2 ст. 1225 Цивільного кодексу України до спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені.
Відповідно до змісту статей 391, 392 Цивільного кодексу України у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника вирішується в судовому порядку.
Відповідно до п.4.15 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами Україна, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації, нотаріус вимагає документ, що посвідчує право власності на майно. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює процедуру вирішення питання у судовому порядку.
Згідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, задоволивши позов.
Керуючись ст.ст. 325, 346, 392, 1222, 1223, 1261, 1268 Цивільного кодексу України, ст.ст. 5, 13, 76, 82, 200, 206, 258, 259, 263, 265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 (адреса реєстрації проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) в порядку спадкування за законом право власності на спадкове майно, яке складається з житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , що залишилося після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зобов`язати Головне управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області, код ЄДРПОУ 37977599, що розташоване за адресою: поштовий індекс 46000, м. Тернопіль, бульвар Шевченка, 39, повернути із спеціального фонду Державного бюджету України позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителю АДРЕСА_2 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_3 , з Державного бюджету 50 відсотків сплаченого судового збору при подачі позову до суду в сумі 992, 40 гривень згідно квитанції АТ КБ «ПриватБанк» від 13 грудня 2022 року, що становить 496, 20 гривень.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Тернопільському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя/підпис/
Копія вірна:
Оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи № 608/2331/22
Рішення набрало законної сили " "
Суддя: Л. М. Запорожець
Копію рішення видано " "
Секретар:
Суд | Чортківський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2023 |
Оприлюднено | 26.01.2023 |
Номер документу | 108556826 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Чортківський районний суд Тернопільської області
Запорожець Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні