Справа №571/1548/22
Провадження № 2-о/571/3/2023
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2023 року смт. Рокитне
Рокитнівський районний суд Рівненської області, в складі: головуючої судді Верзун О.П., за участю секретаря судових засідань Шупрудько І.М., представника заявника Ціпана О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами окремого провадження цивільну справу за заявою представника заявника ОСОБА_1 адвоката Ціпана Олександра Петровича, заінтересована особа: Рокитнівська селищна рада Сарненського району Рівненської області про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем,-
встановив:
Представник заявника адвокат Ціпан О.П. звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Просить встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 зі спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день її смерті у АДРЕСА_1 .
В заяві зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати заявника ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина, до складу якої входять земельні ділянки площею 0,46 га, 0,07 га та 3,36 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства та кадастровими номерами 5625084400:03:009:0815, 5625084400:03:002:0773 і 5625084400:03:004:0750, а також житловий будинок по АДРЕСА_1 .
Заявник звернулася для оформлення прав на спадкове майно до нотаріуса. Проте, нотаріус відмовив їй у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки на момент звернення минув шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини. Відтак оформлення спадщини можливе лише за доведеністю факту постійного проживання заявника із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
В судовому засіданні представник заявника - адвокат Ціпан О.П., заяву підтримав, посилаючись на обставини, викладені у ній та просив про її задоволення.
Від представника заінтересованої особи - Рокитнівської селищної ради наійшла заява про розгляд справи без участі представника.
Свідок ОСОБА_3 та ОСОБА_4 дали показання, що заявник ОСОБА_1 жила з матір`ю та доглядала її, коли та потребувала допомоги. Вона ночувала у неї, займалася господарством. Мати заявниці померла років два-три тому. Також померли двоє братів заявниці, один брат-інвалід є живим.
З огляду на доводи представника заявника та досліджені судом докази, суд приходить до наступного.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 30.10.1962 року, батьками заявниці вказані ОСОБА_5 та ОСОБА_2 . Дошлюбне прізвище заявниці ОСОБА_6 , яка після реєстрації шлюбу змінила своє прізвище на ОСОБА_7 (а.с. 10).
Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 підтверджується факт смерті матері заявника ОСОБА_2 , згідно з яким остання померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.11).
За життя ОСОБА_2 на праві власності належали земельні ділянки площею 0,46 га, 0,07 га та 3,36 га, розташовані на території Кисорицької сільської ради з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, на які вона виготовила державні акти про право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 102809, серії ЯЖ №098635, серії ЯЖ №283731 (а.с.13-15).
Згідно копії заповіту, складеного 11.02.2000, ОСОБА_2 заповіла земельну/ частку/пай розміром 3,10 га, своєму внуку ОСОБА_8 1,55 га, а другу половину земельної ділянки 1,55 га - внуку ОСОБА_9 (а.с.12)
Приватний нотаріус Сарненського районного нотаріального округу Рівненської області Тарасюк О.Г. своєю постановою від 14.09.2022 відмовив ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з надвірними будівлями, який знаходиться в АДРЕСА_1 та три земельні ділянки, призначені для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Кисорицької сільської ради Сарненського (ліквідованого Рокитнівського) району Рівненської області (а.с.17).
Як про те зазначено в постанові, нотаріусом встановлено, що ОСОБА_1 не проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та не подала заяви до нотаріальної контори у шестимісячний строк для прийняття спадщини.
Постанова не оскаржувалась, з чого слідує, що заявниця з цим рішенням погодилась .
Як вбачається із довідки, виданої Рокитнівською селищною радою №2099 від 16.09.2022, згідно погосподарської книги №3 особовий рахунок № НОМЕР_3 по АДРЕСА_1 за померлою ОСОБА_2 рахується будинок (а.с.6).
Довідкою Рокитнівської селищної ради підтверджується, що ОСОБА_2 по день своєї смерті проживала сама і була зареєстрована по АДРЕСА_1 (а.с. 7). Будь - яких відомостей щодо проживання разом з померлою інших осіб без реєстрації довідка не містить; в довідці не зазначено і те, що за померлою здійснювався цілодобовий сторонній догляд чи необхідність в сторонньому догляді.
Допитані свідки підтвердили, що заявниця ОСОБА_1 мала свою сім`ю, дітей, чоловіка, свій будинок, в якому була і є зареєстрованою. Покази свідків у цій частині не суперечать іншим доказами, дослідженим судом та узгоджуються з ними. Обоє зазначають, що у зв`язку з потребою матері у сторонньому догляді, заявниця в неї проживала .
Проте, покази в цій частині не підтверджуються іншими матеріалами справи, які не містять відомостей про те, що померла потребувала такої допомоги за віком чи станом здоров`я та отримувала таку. Крім іншого, ці покази суперечать довідці про те, що ОСОБА_2 , будучи зареєстрованою по АДРЕСА_1 по день своєї смерті проживала сама.
Згідно відмітки в паспорті, заявниця ОСОБА_1 з 20.06.1989 зареєстрована в АДРЕСА_1 (а.с.9).
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно із п. 23 Постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 р. якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Обрання певного засобу правового захисту є правом, а не обов`язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.
Необхідною умовою для встановлення факту постійного проживання заявниці разом із спадкодавцем є доведеність факту спільного проживання.
Однак, встановивши фактичні обставини справи, що мають суттєве значення для її вирішення, оцінивши письмові докази, показання свідків, суд дійшов до переконання про недоведеність факту проживання ОСОБА_1 з спадкодавцем ОСОБА_2 на час її смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Стаття 1216 ЦК України визначає, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч.ч. 3, 5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем під час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно зі ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (стаття 79 ЦПК України).
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 80 ЦПК України).
Статтею 81 ЦПК України передбачено, що докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Доведенні факту спільного проживання належними, достовірними, достатніми та допустимими доказами покладається на заявника, що узгоджується з вимогами ст. 318 ЦПК України.
Суд звертає увагу, що місце проживання необхідно відрізняти від місця перебування фізичної особи, тобто того місця, де вона не проживає, а тимчасово знаходиться. Здійснення догляду за спадкодавцем саме по собі також не вказує на те, що спадкоємець на постійній основі проживав спільно з спадкодавцем.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заявником не надано належних та допустимих доказів на підтвердження факту постійного проживання із спадкодавцем.
З урахуванням зазначеного, суд вважає, що в задоволенні вимоги заявника про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись, ст. ст. 263, 265, 293, 315 ЦПК України, суд
вирішив :
У задоволенні заяви ОСОБА_1 , яка подана в її інтересах представником - адвокатом Ціпаном Олександром Петровичем, заінтересована особа: Рокитнівська селищна рада Сарненського району Рівненської області про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована: АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_4 , виданий Рокитнівським РВ УМВС України в Рівненській області 02.03.2000, РНОКПП НОМЕР_5 ;
Заінтересована особа: Рокитнівська селищна рада Сарненського району Рівненської області, місцезнаходження: 34200, вул. Незалежності, 15, смт Рокитне, Сарненського району Рівненської області, код ЄДРПОУ: 04387421.
Повне рішення виготовлено 23 січня 2023 року.
Суддя:
Суд | Рокитнівський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2023 |
Оприлюднено | 26.01.2023 |
Номер документу | 108568824 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Рокитнівський районний суд Рівненської області
Верзун О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні