Справа № 548/2266/22
Провадження №2/548/137/23
Р І Ш Е Н Н Я
І МЕ НЕ М У КР АЇ НИ
23.01.2023 року м. Хорол
Хорольський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді- Миркушіної Н.С.,
за участю секретаря судового засідання -Калініченко А.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Хорол цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Хорольської міськоїради Лубенськогорайону Полтавськоїобласті про визнання права на земельну ділянку (сіножаті) в порядку спадкування за законом-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до Хорольського районного суду з вищевказаним позовом.
Позовні вимоги мотивувала тим, що він є спадкоємцем за заповітом померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . Зазначає, що після смерті останньої відкрилася спадщина на його спадкове майно, тобто на 0, 35 га сіножатей в умовних кадастрових гектарах, що розташовані на території Хорольської міськоїради Лубенськогорайону Полтавськоїобласті (бувшоїТрубайцівської сільськоїради Хорольськогорайону Полтавськоїобласті). Вказує, що він є єдиним спадкоємцем за законом, який прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 , проте оформити свої спадкові права на вказане майно не має можливості, оскільки відсутні оригінали документу, що посвідчували право померлого на зазначене спадкове майно, в зв`язку з чим просить суд визнати за позивачем право на вказані сіножаті у порядку спадкування за заповітом.
На підставі вищенаведеного, позивач і змушена звертатися до суду з даною позовною заявою.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не зявився, в позовній заяві просив розглянути справу за його відсутності.
Представник відповідача Хорольської міськоїради Лубенськогорайону Полтавськоїобласті в судове засідання не з`явився, хоча вчасно і належним чином був повідомлений про дату й час розгляду справи, але надав суду заяву в якій просив справу розглядати без його участі та вказав, що не заперечує проти задоволення позову.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, від яких надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, що відповідає положенням ч. 3ст. 211 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, що відповідає положенням ч. 2ст. 247 ЦПК України.
Суд врахувавши позицію сторін, дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є онуком по лінії батька ОСОБА_3 , - ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження позивача Серія НОМЕР_1 , копією свідоцтва про народження батька позивача Серія НОМЕР_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкодавець ОСОБА_2 помер в селі Трубайці Хорольського району Полтавської області, що доводиться копією свідоцтва про його смерть Серія НОМЕР_3 .
Згідно заповіту, посвідченого 05.08.2015 року секретарем виконавчого комітету Трубайцівської сільської ради Хорольського району Полтавської області Сушко С.В., зареєстрованого в реєстрі за № 99, ОСОБА_2 , на випадок своєї смерті належну йому земельну ділянку розміром 2,53 га, що знаходиться на території Трубайцівської сільської ради на підставі Державного акту про право власності на землю Серія І-ПЛ №055006, виданий Трубайцівською сільською радою 30 жовтня 2001 року заповідав позивачу, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , повністю.
Згідно з довідкою виконавчого комітету Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області за Вих. № 10620/03-18 від 16 листопада 2021 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дійсно був зареєстрований та проживав до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 по АДРЕСА_1 .
Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 відкриласьспадщина найого спадковемайно:земельну ділянку розміром2,1756га (рілля ) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 5324886200:00:004:0011, що належала йому на підставі Державного акта на право приватної власності на землю Серія І- ПЛ №055006, а також земельну частку ( пай) 0,35 в умовних кадастрових гектарах (сіножаті), що розташовані на території Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області (бувшої Трубайцівської сільської ради Хорольського району Полтавської області) та належали останньому на підставі Сертифіката на право на земельну частку (пай) серія ПЛ № 0278836; що доводиться довідкою відділу №2 управління у Лубенському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 25.11.2021 року за № 477/40-21.
З повідомленнявідділу №2управління уЛубенському районіГоловного управлінняДержгеокадастру уПолтавській області№477/40-21 від 25.11.2021року слідує,що ОСОБА_2 проведено заміну сертифіката на право на земельну частку (пай) серія ПЛ № 0278836 на Державний акт на право приватної власності на землю Серія І- ПЛ № 055006 загальною площею 2,53 га ( рілля та сіножаті) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Трубайцівської сільської ради. Земельній ділянці під ріллею площею 2,1756 га присвоєно кадастровий номер 5324886200:00:004:0011 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та успадкована згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом.
Сіножаті не включені до складу даної земельної ділянки. По КСП ім. Калініна на території Трубайцівської сільської ради уточнений розмір земельної частки (паю) сіножатей становить 0, 35 га умовних кадастрових гектар, згідно схеми організації території земельних часток ( паїв) в межах розпайованих земель КСП. На сіножаті документація не виготовлялася, кадастровий номер не присвоєно.
З повідомлення державного нотаріуса Хорольської державної нотаріальної контори від 10.12.2021 року за № 1591/02-14 слідує, що у даній держнотконторі 29.01.2016 року було відкрито спадкову справу № 25/2016 року до майна рідного діда позивача ОСОБА_2 , дата смерті- ІНФОРМАЦІЯ_1 , останнє місце проживання та реєстрації якого було: с.Трубайці Хорольського району Полтавської області. 01.02.2016 року, у дану спадкову справу була долучена заява позивача про прийняття спадщини за заповітом та заяву дружини спадкодавця ОСОБА_4 про відмову від прийняття спадщини.
ОСОБА_2 склав три заповіти, кожен з цих заповітів був складений ним на користь конкретного спадкоємця із визначенням у заповітах конкретного майна. Усі три спадкоємці подали заяви про прийняття спадщини за конкретними заповітами.
У зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на спадкове майно, позивач не має можливості оформити право власності на спадкове майно та отримати свідоцтво про право на спадщину померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 в нотаріальному порядку, тому йому роз`яснено необхідність звернутись до суду з відповідним позовом для визнання права власності на спадкове майно.
Відповідно до Свідоцтва про право на спадщину за заповітом, посвідченого 10 жовтня 2016 року державним нотаріусом Хорольської державної нотаріальної контори Решта С.М., зареєстрованого в реєстрі за №1699, на підставі заповіту, посвідченого 05.08.2015 року секретарем виконавчого комітету Трубайцівської сільської ради Хорольського району Сушко С.В., за реєстром № 99, спадкоємцем зазначеного в заповіті майна ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , є ОСОБА_1 . Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається з: земельної ділянки площею 2,1756 га, кадастровий номер: 5324886200:00:004:0011, що знаходиться на території Трубайцівської сільської ради Хорольського району Полтавської області, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала спадкодавцю на підставі Державного акта на право приватної власності на землю Серія І-ПЛ №055006.
Отже,не успадкованою залишилась земельначастка (пай)у розмірі0,35 вумовних кадастровихгектарах (сіножаті), що розташована на території Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області (бувшої Трубайцівської сільської ради Хорольського району Полтавської області ), що належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) Серія ПЛ № 0278836.
Належність вищевказаногоспадкового майнаспадкодавцю доводиться довідкою відділу №2 управління у Лубенському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №477/40-21 від 25.11.2021 року.
Згідно із ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
У статті 16 ЦК України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Визначаючи норми матеріального права, що підлягають застосуванню та надаючи правову кваліфікацію фактично розглядуваним у справі правовідносинам, суд виходить з того, що до спадкових відносин підлягають застосуванню правила книгишостої Цивільного кодексу України.
Відповідно дост.1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.1ст.1220 ЦК Українивнаслідок смерті особи відкривається її спадщина.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи (ч.2ст.1220 ЦК України).
Відповідно до ст. 1235 ЦК України, заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими
особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Як встановлено судом, згідно ст. 1235 Цивільного кодексу України позивач, є спадкоємцем за заповітом померлого ОСОБА_2 , тому має право на його спадкове майно в порядку спадкування.
Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обовязки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно ізст. 1297 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Отже,з оглядуна наведене,беручи доуваги неможливістьоформлення спадковихправ увстановленому закономпорядку,враховуючи визнаннявідповідачем позову,що несуперечить закону,не порушуєзаконних правчи інтересівінших осіб,суд вважає,що позов ОСОБА_1 до Хорольської міськоїради Лубенськогорайону Полтавськоїобласті про визнання права на земельну ділянку (сіножаті) в порядку спадкування за законом,слід задовольнити.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.16,328,392,1218,1220,1222,1261,1268,1269,1270ЦК України, ст.ст. 1-18, 76-81, 141, 209-241, 259, 263-265, 268, 354, 355 ЦПК України,суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Хорольської міськоїради Лубенськогорайону Полтавськоїобласті про визнання права на земельну ділянку (сіножаті) в порядку спадкування за законом,-задовольнитиповністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_4 , в порядку спадкування за заповітом майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 право на земельну частку (пай) розміром 0, 35 га в умовних кадастрових гектарах (сіножаті), що розташована на території Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області (бувшої Трубайцівської сільської ради Хорольського району Полтавської області) та належала останньому на підставі Сертифіката на право на земельну частку (пай) серія ПЛ № 0278836.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до пп.15.5 п.15розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України,до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Хорольський районний суд Полтавської області.
Повний текст судового рішення складений 23.01.2023 року.
Суддя: Н.С.Миркушіна
Суд | Хорольський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2023 |
Оприлюднено | 26.01.2023 |
Номер документу | 108569898 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Хорольський районний суд Полтавської області
Миркушіна Н. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні