Справа № 189/2243/22
РІШЕННЯ
іменем України
24.01.2023 року смт. Покровське
Покровський районний суд Дніпропетровської області
в складі головуючого судді Степанової О.С.
при секретарі Комеристій І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Покровське цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про захист спадкових прав, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувсядо судуз позовомпро захистспадкових прав,посилаючись нате,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 ,після смертіякої відкриласьспадщина,у складякої входитьземельна ділянка,яка розташованана територіїВеликомихайлівської сільськоїради Синельниківськогорайону Дніпропетровськоїобласті загальноюплощею 4,5021га,кадастровий номер1224282300:01:001:0454,що належалапомерлій напідставі державногоакту направо приватноївласності наземлю серіїІ-ДП№053912,виданого 01.12.2000року Березівськоюсільською радоюПокровського районуДніпропетровської області.На випадоксмерті померла ОСОБА_3 склала заповіт,згідно якогоєдиним спадкоємцемпомерлої є ОСОБА_1 .Померла заповілавищевказану земельнуділянку позивачу,оскільки зажиття йогобатьки тапомерла зісвоїм чоловікомблизько спілкувалися,та позивачза нимидоглядав.В померлоїбув син, ОСОБА_2 ,який зажиття померлоїз неюпрактично неспілкувався таїй недопомагав.Оскільки ОСОБА_3 померла вм.Дніпро,коли позивачане булопоруч,то їїсин заволодівїї документами,а самеоригіналом державногоакту направо приватноївласності наземлю серіїІ-ДП№ 053912,виданого 01.12.2000року Березівськоюсільською радоюПокровського районуДніпропетровської області.На данийчас відповідачвідмовляється надатипозивачу оригіналдержавного актудля оформленняспадкових правна земельнуділянку.Так якоригінал правовстановлюючогодокументу наспадкове майновідсутній (втрачений),то ОСОБА_1 не звертавсядо нотаріальноїконтори іззаявою провидачу свідоцтвапро правона спадщинуза заповітомпісля смерті ОСОБА_3 .Таким чином,в зв`язкуз відсутністюоригіналів правовстановлюючихдокументів наім`япомерлої ОСОБА_3 ,позивач немає можливостіотримати свідоцтвопро правона спадщину,та оскількивін наданий часне являєтьсявласником вищенаведеного майна,подальша державна реєстрація його в органах державної реєстрації прав не можлива. Отже, будучи спадкоємцем, ОСОБА_1 не може в повній мірі розпоряджатися спадковим майном. В зв`язку з чим, позивач просить визнати за ним право власності в порядку спадкування на земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Великомихайлівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області загальною площею 4,5021 га, кадастровий номер 1224282300:01:001:0454, що залишилася після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , та належала померлій на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії І-ДП № 053912, виданого 01.12.2000 року Березівською сільською радою Покровського району Дніпропетровської області.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, відповідно до положень ч. 11 ст. 128 ЦПК України, а також з урахуванням постанови Верховного Суду від 27.03.2019 року (у справі №201/6092/17, провадження №61-48215св18), відзиву на позовну заяву не надав, тому суд вважає за можливе розглянути справу відповідно правил ст. 280,287,288 ЦПК України - заочно. Позивач не заперечує проти винесення заочного рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Індустріальним відділом ДРАЦС Дніпропетровського міського управління юстиції у Дніпропетровській області, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис №802 (а.с.7).
ОСОБА_3 на випадок смерті було складено заповіт, 11.11.1997 року посвідчений державним нотаріусом Покровської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області за реєстровим №1233, яким вона заповіла ОСОБА_1 належну їй земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,5021 га, розташовану на території Березівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області (а.с.8).
Як вбачається з копії Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-9906353732022 від 20.12.2022 року, ОСОБА_3 на праві приватної власності належала земельна ділянка площею 4,502 га, яка розташована на території Березівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1224282300:01:001:0454 (а.с.9-12).
Так, відповідно до ст.6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод», кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Відповідно до листа ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», а саме п.3.5: Спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз`яснень, викладених в пунктах 10, 11 ППВСУ від 30 травня 2008 року № 7 про те, що відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).
Згідно ч. 1 ст. 328 ЦК України, право власності відбувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до ст.321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права або обмежений в його здійсненні.
Згідно зі ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у випадку його порушення, невизнання або заперечення.
Згідно зі ст. 16 ЦК України кожна особа вправі звернутися до суду за захистом свого майнового права та інтересу. При цьому одним зі способів захисту цивільних прав і інтересів виступає визнання права.
Положення ст.ст. 1216, 1217, 1218, 1223, 1258, 1266 ЦК України зазначають, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків від фізичної особи, яка померла, до інших осіб. Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Пунктом 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 року відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Згідно з ч. 2 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до п. 9 частини 1 статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", документом, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, є: рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Згідно статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" - державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Таким чином, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими, повністю підтверджені документально, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2-5,9-10,12,28,131,223,258-259,263-265,ЦПК України, ст. ст. 328, 1217, 1218, 1223, 1225, 1266 ЦК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про захист спадкових прав - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_2 , право власності в порядку спадкування на земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Великомихайлівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області загальною площею 4,5021 га, кадастровий номер 1224282300:01:001:0454, що залишилася після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , та належала померлій на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії І-ДП №053912, виданого 01.12.2000 року Березівською сільською радою Покровського району Дніпропетровської області
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: О.С. Степанова
24.01.2023
Суд | Покровський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2023 |
Оприлюднено | 26.01.2023 |
Номер документу | 108582014 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Покровський районний суд Дніпропетровської області
Степанова О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні