Дата документу 25.01.2023Справа № 645/7092/21 Провадження № 2-о/554/131/2023
УХВАЛА
25 січня 2023 року м. Полтава
Суддя Октябрського районного суду м. Полтави Сініцин Е.М., вирішуючи питання про відкриття провадження по цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Анастасівська сільська Рада Роменського району Сумської області про встановлення факту родинних відносин, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 , заінтересована особа Анастасівська сільська Рада Роменського району Сумської області звернувся до Фрунзенського районного суду м. Харкова 27 жовтня 2021 року із заявою про встановлення факту родинних відносин.
На виконання розпорядження голови Верховного суду від 08.03.2022 року № 2/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності справ в умовах воєнного стану» вказана справа була направлена за підсудністю до Октябрського районного суду м. Полтави.
Згідно акту передачі справ від 30 березня 2022 року вищевказану справу передано з Фрунзенського районного суду м. Харкова до Октябрського районного суду м. Полтави, яка зареєстрована Октябрським районним судом м. Полтави 23 січня 2023 року за Вх № 4691.
Справа надійшла в провадження судді Сініцина Е.М. 23 січня 2023 року.
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою де вказав заінтересованою особою Анастасівську сільську Раду Роменського району Сумської області, в якій вказує, що він з померлим ОСОБА_2 були двоюрідними братами. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, і відкрилася спадщина на належне йому майно, земельну ділянку площею 3,8675 га (кадастровий номер 5924180600:03:003:0261). Заявник звернувся до нотаріальної контори, але йому було відмовлено в видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки необхідно підтвердити родинні відносини з померлим. Тому він звернувся до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин між ним та померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 ..
При прийнятті заяви до провадження, суд перевіряє дотримання вимог ст.318 ЦПК України.
Згідно до ст.318 ЦПК України,
1. У заяві повинно бути зазначено:
1) який факт заявник просить встановити та з якою метою;
2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
3) докази, що підтверджують факт.
2. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Згідно з п.5 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», Для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, у кожній справі після її порушення суддя зобов`язаний провести підготовчі дії, передбачені ст.143 ЦПК (1502-06), зокрема, з`ясувати, які фізичні особи і організації можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи і підлягають виклику в судове засідання, у необхідних випадках запропонувати заявникові та заінтересованим особам подати додаткові докази на підтвердження заявлених вимог чи заперечень
проти них. Залежно від мети встановлення фактів заінтересованими особами в цих справах можуть бути, наприклад, відділи соціального захисту населення - у справах про встановлення факту перебування на утриманні особи, яка померла, для призначення пенсії заявникові; інші спадкоємці - у справах про встановлення факту прийняття
спадщини; органи внутрішніх справ - у справах про встановлення факту родинних відносин для вирішення питання про належність до громадянства України; органи страхування - у справах про встановлення факту належності страхового свідоцтва.
Заявником ОСОБА_1 не доведено, чому він визначив заінтересованою особою Анастасівську сільську Раду Роменського району Сумської області.
Суддя вважає, що заінтересованими особами по даній справі, можуть бути спадкоємці, а уразі встановлення їх відсутності - відповідна територіальна громада.
Заявником не зазначено і не підтверджено про існування чи відсутність спадкоємців.
В пункті 3 вищезазначеної Постанови роз`яснено, що вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим ст.137 ЦПК, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим ст.274 ЦПК (1502-06). Якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя відповідно до ст.139 ЦПК постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків. У разі невиконання цих вказівок заява вважається неподаною і повертається заявникові, про що суддя постановляє мотивовану ухвалу.
З наданого заявником свідоцтва про народження його батька серія НОМЕР_1 вбачається, що батьками були (російською): ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
В свідоцтві про шлюб зазначене дошлюбне прізвище (російською) ОСОБА_5 , яка після одруження набула прізвище « ОСОБА_6 », а як зазначає заявник прізвище його двоюрідного брата « ОСОБА_7 ».
З архівному Витягу №П-105 від 07.07.2021 року вбачається, що ОСОБА_5 . народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 і її батьком є ОСОБА_8 ..
В свідоцтві про смерть ОСОБА_9 серії НОМЕР_2 вказано, що вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , а не як вказано в архівному витягу 15 грудня 1928 року. Крім того, у ОСОБА_5 батьком може бути лише ОСОБА_10 , а ні як зазначено в архівному Витягу ОСОБА_8 .
На думку суду, зазначені розбіжності про батьків та дати народження є суттєвими, вони перешкоджають послідовному дослідженню та встановленню родинних відносин.
Показання свідків у даній справі можуть враховуватися судом лише у сукупності з іншими документальним доказами.
Частиною 7 ст. 19 ЦПК України окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до вимог ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Окреме провадження - це одностороннє провадження, в якому відсутній спір про право. Характерною ознакою категорії справ окремого провадження - є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту або стану. При цьому в порядку окремого провадження може вирішуватися спір про факт, але не спір про право цивільне. Встановлення факту, що має юридичне значення в окремому провадженні можливе при умові, що факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають безпосередньо залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної особи без повторного звернення до суду на підставі цього рішення та встановлення такого факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно ч. 2 ст. 19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.
З огляду на вказане, позивачу необхідно визначитись з колом заінтересованих осіб, а лише потім подавати заяву про встановлення юридичного факту в порядку окремого провадження з визначенням заінтересованої особи, або, якщо існує спір про право, то викласти в чому його зміст та подавати позовну заяву, обравши ефективний спосіб захисту своїх прав, з зазначенням належного відповідача.
Відповідно до ст.185 ЦПК України, заяву необхідно залишити без руху.
Для належного усунення недоліків заяви, залишеної без руху, заявнику необхідно усунути вказані недоліки у строк 10 днів з моменту отримання даної ухвали та надати до суду (або надіслати поштою) заяву про усунення недоліків.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 185, 315, 318, 260 ЦПК України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Анастасівська сільська Рада Роменського району Сумської області про встановлення факту родинних відносин - залишити без руху.
Запропонувати заявникуусунути зазначенів ухвалінедоліки у строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
Повідомити заявника, що вразі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважатися неподаною і буде повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Е.М. Сініцин.
Суд | Октябрський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 25.01.2023 |
Оприлюднено | 30.01.2023 |
Номер документу | 108585973 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Октябрський районний суд м.Полтави
Сініцин Е. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні