СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА
пр. № 2/759/1755/23
ун. № 759/1122/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2023 року м. Київ
суддя Святошинського районного суду м. Києва Ул`яновська О.В., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 підписане адвокатом Паньковою Зоряною Леонідівною до Обслуглвлючого кооперативу "Булаховський" про захист прав споживачів та відшкодування шкоди,
ВСТАНОВИВ:
у січні 2023 р. до суду надійшла вказана заява.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
При вивчені позовної заяви та доданих до неї документів встановлено, що дана заява не відповідає вимогам ст. ст. 175, 177 ЦПК України з наступних підстав.
Позивач посилаючись на п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» та на п. 3 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів», зазначає, що вона звільнена від сплати судового збору на підставі тих обставин, що спірні правовідносини відносяться договірних, тобто вони виникли на підставі Договору № 1Д від 01.10.2022 також на те, що вона є фізичною особою на яку поширюється дія Закону «Про захист прав споживачів», однак з такими доводами неможливо погодитися з огляду на наступне.
Спеціальним нормативно-правовим актом, який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору є Закон України «Про судовий збір».
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Виходячи із змісту позовної заяви завдання матеріальних збитків виникли у зв`язку виникненням пожежі, що не відноситься до Закону України «Про захист прав споживачів».
Разом з тим, відсутні підстави для звільнення позивача від сплати судового збору з урахуванням вимог п. 7 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», виходячи з наступного.
Відповідно до преамбули Закону України «Про захист прав споживачів» визначено, що цей Закон регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.
У ст. 1 Закону України «Про захист прав споживачів» визначено, що споживач - фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов`язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника.
Разом з тим, суб`єктами відповідальності за шкоду є лише суб`єкти господарювання, якими в розумінні положень ст. 1 Закону України «Про захист прав споживачів» виступають:
виконавець - суб`єкт господарювання, який виконує роботи або надає послуги;
виробник - суб`єкт господарювання, який: виробляє товар або заявляє про себе як про виробника товару чи про виготовлення такого товару на замовлення, розміщуючи на товарі та/або на упаковці чи супровідних документах, що разом з товаром передаються споживачеві, своє найменування (ім`я), торговельну марку або інший елемент, який ідентифікує такого суб`єкта господарювання; або імпортує товар;
продавець - суб`єкт господарювання, який згідно з договором реалізує споживачеві товари або пропонує їх до реалізації між сторонами.
Разом з тим, посилання позивача на ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» є необґрунтованим та безпідставним, оскільки порядок сплати, звільнення від сплати судового збору визначається Закону України «Про судовий збір», позивачем не доведено пред`явлення позову про захист прав споживачів відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів», що є перешкодою для вирішення судом питання про відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 4 ст. 177 Цивільного процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єктів та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, регулюються положеннями Закону України «Про судовий збір».
За подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру. (ч. 3 ст. 6 Законом України «Про судовий збір»).
Виходячи з предмету позову, позивачем заявлено вимогу майнового характеру, що зумовлює сплату судового збору виходячи із загальної суми, що є предметом позову.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити: зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.
В порушення зазначених вимог, позивачем до позовної заяви не долучено документ, що підтверджує сплату судового збору.
На виконання ухвали суду позивач має надати суду оригінал платіжного документу про сплату судового збору в розмірі за кожну позовну вимогу майного характеру.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, суд приходить до висновку, про необхідність залишення позовної заяви без руху та надати строк позивачу для усунення зазначених в ухвалі недоліків, оскільки позовна заява не відповідає вимогам процесуального закону.
На підставі викладеного, керуючись вимогами ст.ст. 4, 175, 177, 185 ЦПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
позовну заяву ОСОБА_1 підписане адвокатом Паньковою Зоряною Леонідівною до Обслуглвлючого кооперативу "Булаховський" про захист прав споживачів та відшкодування шкоди залишити без руху надавши позивачу строк у десять днів для усунення зазначених недоліків, який починає перебігати з дня отримання позивачем ухвали.
У разі невиконання вимог ухвали позовна заява буде вважатися не поданою і повернута позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Оксана УЛ`ЯНОВСЬКА
Суд | Святошинський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2023 |
Оприлюднено | 27.01.2023 |
Номер документу | 108596589 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Святошинський районний суд міста Києва
Ул`яновська О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні