Справа №760/11779/21
2/760/3684/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2023 року Солом`янський районний суд м. Києва в складі:
головуючого-судді Букіної О.М.
при секретарі Щепановій І.І.
розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи цивільну справу за позовом Обслуговуючого кооперативу «Житловий кооператив «Енергія» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,-
В С Т А Н О В И В:
06 травня 2021 року до суду надійшла позовна заява Обслуговуючого кооперативу «Житловий кооператив «Енергія» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги.
Позов обґрунтовується тим, що відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є власниками квартири АДРЕСА_1 , в якому з 2017 року створено Обслуговуючий кооператив «Житловий кооператив «Енергія».
Позивач здійснює самоуправління багатоквартирним будинком через свої органи управління з 05.11.2017 року.
Відповідно до Протоколу чергових загальних зборів членів ОК ЖБК «Енергетик-9» №25-Е від 05.11.2017 року, з 01.01.2018 року тариф на обслуговування будинку становить 5,00 грн./м2, а також додатково 2,00 грн./м2 на ремонт даху.
Також цим же протоколом від 05.11.2017 року було прийнято рішення про зміну найменування кооперативу та про обрання голови правління кооперативу.
Відповідно до Протоколу чергових загальних зборів членів ОК «ЖК «Енергія» №15-ЕН від 11.-6.2019 року, з 01.07.2019 року тариф на обслуговування будинку становить 6,19 грн./м2 для першого поверху (кв. АДРЕСА_1 знаходиться на першому поверсі).
Станом на 22.03.2021 року сума заборгованості за особистим рахунком відповідачів по простроченим платежам за попередні місяці складає 8 385,62 грн., заборгованість за березень 2021 року складає 465,22 грн., розмір інфляційних витрат становить 460,02 грн., розмір 3 % річних складає 2 599,59 грн.
Борг за попередні місяці 8 т385,62 грн. + заборгованість за березень 2021 року 465,22 грн. + розмір інфляційних витрат 460,02 грн. + розмір 3% річних 2 599,59 грн. становить 11 910,45 грн.
Оскільки квартирою володіє троє власників у рівних долях, то сума боргу підлягає поділу між ними трьома в рівних частинах: а саме по 3 970,15 грн. з кожного.
Враховуючи викладене, просить задовольнити позов та стягнути витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 270,00 грн.
07.05.2021 згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, вищезазначену справу було передано до провадження головуючому судді Букіній О.М.
25.05.2021 року до суду надійшли довідки про реєстрацію місця проживання відповідачів.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 27.05.2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Сторонам було направлено копію ухвали від 27.05.2021, також відповідачам було направлено копію позовної заяви із додатками.
Відзиви на позовну заяву відповідачами не подано.
Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи, особи, які беруть участь у справі, не викликались.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Відповідно до п.п. 5, 12 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг; послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб`єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.
Згідно до п. 1 ч. 4 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний забезпечувати належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території відповідно до нормативних вимог і договору про надання послуг управління багатоквартирним будинком, від власного імені укладати з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів.
Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Частиною 1 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до житлово-комунальних послуг належать, зокрема, послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо).
Згідно із п.5 ч.3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», в редакції чинній на момент укладення договору, споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом. Пунктом 6 договору про надання послуг встановлено, що розрахунковим періодом є календарний місяць. Платежі вносяться Споживачем не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим.
Пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Відповідно ст. 322 ЦК України тягар утримання майна лежить на співвласниках квартири.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є власниками квартири за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 27.11.2007 року №1170/02. Право власності на квартиру в ЄДРПНМ згідно інформаційної №247619194 від 10.03.2021 року - не зареєстроване.
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про кооперацію», кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об`єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.
Відповідно до ст.ст. 8, 15 Закону України «Про кооперацію», статут кооперативу є правовим документом, що регламентує його діяльність.
Згідно з Статутом від 24.11.2017 Обслуговуючий кооператив «Житловий кооператив «Енергія» є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахункові та інші рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням. Кооператив набуває права юридичної особи з дня його державної реєстрації. Кооператив створено на невизначений термін.
Відповідно до п. 5.2.6 Статуту член кооперативу зобов`язаний вчасно і в повному обсязі сплачувати належні платежі.
Відповідно до п.5.2.6 а) в разі утворення заборгованості за послуги, які надає кооператив, на протязі 90 днів з дня припинення отримання внесків затверджених на загальних зборах, кооператив має право обмежити співвласників в доступі та користуванні спільним майном та інше, або звернутися до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 151 ЖК України передбачено, що громадяни, які мають у приватній власності жилий будинок (квартиру), зобов`язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку придомову територію.
Згідно із п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 1992 року № 572, власник та наймач квартири зобов`язаний оплачувати надані житлово - комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів» відповідач є споживачем комунальних послуг.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Статтею 526 ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
Статтею 625 ЦК України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно із розрахунками наданими позивачем, на суму заборгованості позивачем було нараховано збитки від інфляції в розмірі 460,02 грн., та 3% річних в сумі 2 599,59 грн.
Відповідно до ч.ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідачами, всупереч положенню ч. 1 ст. 81 ЦПК України, не надано належних та допустимих доказів своєчасної та у повному обсязі сплати наданих житлово-комунальних послуг та відсутності заборгованості перед позивачем по оплаті цих послуг, а також не надано доказів на спростування наданих позивачем розрахунків боргу та штрафних санкцій.
У позовній заяві позивач просить суд стягнути із відповідачів на його користь витрати на правничу допомогу у розмірі 2 000,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Пунктом 1 ч. 3 цієї статті визначено, що до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Частинами 2, 3 цієї статті передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
На підтвердження понесених витрат на правничу допомогу позивачем надано суду договір-замовлення №9/5 про надання правової допомоги від 01.03.2021 року.
З договору-замовлення №9/5 про надання правової допомоги від 01.03.2021 року вбачається, що заявленими послугами є: 1) складання позовної заяви.
Вартість наданих послуг становить 2 000,00 грн.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню витрати на правову допомогу у розмірі 2 000,00 грн., що на думку суду є обґрунтованим.
Враховуючи викладене вище, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також на те, що розрахунок боргу, обґрунтований належним чином, відповідачами не спростовано, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
У відповідності до ст.141 ЦПК України суд дійшов висновку про стягнення з відповідачів на користь позивача суму сплаченого судового збору у розмірі 2 270,00 гривень.
На підставі викладеного, керуючись статтями 6, 8, 15 Закону України «Про кооперацію», ст. 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань», статтями 526, 549, 619, 620 ЦК України, статтями 12, 19, 81, 82, 89, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 280-282 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Обслуговуючого кооперативу «Житловий кооператив «Енергія» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Обслуговуючого кооперативу «Житловий кооператив «Енергія» (місцезнаходження: 03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 9, код ЄДРПОУ: 22907427) заборгованість у розмірі 3 970,15 грн. з кожного.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Обслуговуючого кооперативу «Житловий кооператив «Енергія» (місцезнаходження: 03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 9, код ЄДРПОУ: 22907427) суму сплаченого судового збору у розмірі 756,70 грн. та суму витрат на правничу допомогу у розмірі 666,70 грн. з кожного.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: О.М. Букіна
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 26.01.2023 |
Оприлюднено | 27.01.2023 |
Номер документу | 108600729 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Солом'янський районний суд міста Києва
Букіна О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні