Рішення
від 25.01.2023 по справі 489/2361/21
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. МИКОЛАЄВА

справа № 489/2361/21 провадження №2/489/149/23

РІШЕННЯ

Іменем України

25 січня 2023 року м. Миколаїв

Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі:

головуючого судді Коваленка І.В.,

при секретарі судового засідання Мартинюк Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Миколаєві в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу «Рубін-3» (далі ЖБК «Рубін-3»), Миколаївської міської ради про визнання права власності на кооперативну квартиру в порядку спадкування за законом

встановив:

У квітні 2021 року позивач звернувсь до суду з позовом в якому просить визнати за ним право власності на квартиру АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Як на підставу позовних вимог вказав, що він є сином спадкодавця ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . За життя ОСОБА_2 придбав власне житло шляхом пайової участі у його будівництві через ЖБК «Рубін-3», до якого вступив як член кооперативу. Після завершення будівництва житла і здачі його в експлуатацію, разом зі своєю родиною він на підставі ордера від 28.10.1999 вселився в квартиру АДРЕСА_2 .

Вказана квартира є кооперативною, пайовий внесок та державний кредит на будівництво цієї квартири сплачені в повному обсязі.

Під час смерті батька він був зареєстрований та проживав з спадкодавцем за однією адресою, а тому вважається таким, що прийняв спадщину фактично.

31.03.2021 він звернувся до приватного нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, але отримав роз`яснення про неможливість вчинення нотаріальної дії через відсутність правовстановлюючого документа на квартиру.

Згідно відповіді Управління комунального майна Миколаївської міської ради від 15.01.2020 міським органом приватизації не приймалося розпорядження щодо приватизації житла за адресою: АДРЕСА_3 , оскільки даний об`єкт не належить до комунальної власності.

Посилаючись на наведені обставини та неможливість в досудовому порядку оформити спадкові права на квартиру, позивач, як єдиний спадкоємець та спадкоємець першої черги за законом, звернувся до суду з вказаним позовом.

Від відповідача Миколаївської міської ради 06.07.2021 надійшов відзив на позов в якому представник міської ради вказав на сумнівність факту належності спірної квартири спадкодавцю ОСОБА_2 , оскільки позивачем не надано квитанцій/чеків щодо сплати пайового внеску в повному обсязі саме спадкодавцем. Одночасно, розгляд справи просить здійснювати за відсутності представника міської ради та врахувати при вирішенні спору заперечення викладенні у відзиві.

Ухвалою Ленінського районного суду міста Миколаєва суду від 23.04.2021 провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду 19.07.2021 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.

У судове засідання, призначене на 25.01.2023, учасники справи не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

В матеріалах справи наявна заява позивача від 18.11.2021 про підтримання позовних вимог та розгляд справи за його відсутності.

Відповідач Миколаївська міська рада у відзиві просила справу розглядати за відсутності її представника.

Відповідач Житлово-будівельний кооператив «Рубін-3» свого представника в судове засідання не направив, причини його неявки в судове засідання не повідомив та правом на надання відзиву не скористався.

Згідно статті 247ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За положеннями частини п`ятоїстатті 268 ЦПК України, датою ухвалення рішення є дата його складання.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази та встановивши фактичні обставини справи, суд дійшов наступного.

Свідоцтвом по смерть серії НОМЕР_1 підтверджується, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 ,

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 ).

Відповідно до Свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданому 29.03.1991 міським відділом реєстрації актів цивільного стану, зазначені особи записані батьками позивача ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Згідно ордеру № 28 від 28.10.1999, серія 001910, виданого відділом обліку та розподілу житла Виконавчого комітету Миколаївської міської ради на ім`я ОСОБА_2 , останньому надано дозвіл на заселення разом із сім`єю - дружиною ОСОБА_3 та сином ОСОБА_1 , в квартиру АДРЕСА_1 .

Паспортними даними позивача підтверджується, що за адресою квартири заселення він зареєстрований з 24.03.2000.

Після смерті батька позивач звернувся до приватного нотаріуса Миколаївського міського нотаріального округу Моцар Ю.С. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на спірну квартиру.

Роз`ясненням приватного нотаріуса від 31.03.2021 № 32/01-16 позивачу відмовлено з підстав ненадання правовстановлюючого документа на квартиру.

За повідомленнями Другої миколаївської державної нотаріальної контори від 13.05.2021 №№ 565/01-16 та 569/01-09 спадкова справа після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 відсутня, що підтверджено Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру та листом приватного нотаріуса Моцар Ю.С. від 15.02.2022 № 14/01-16.

Згідно відповідей Комунального підприємства «Миколаївського міжміського бюро технічної інвентаризації» від 09.01.2020 та 11.02.2021 право власності на квартиру станом на 28.12.2012 не реєструвалося та на замовлення позивача ОСОБА_1 в 2020 році проведена технічна інвентаризація за адресою квартири.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна державна реєстрація права власності на спірну квартиру відсутня.

Згідно довідки Управління комунального майна Миколаївської міської ради від 15.01.2022 № 63/10/01/08/20 розпоряджень щодо приватизації житла за адресою: АДРЕСА_3 не приймалися, оскільки об`єкт не належить до комунальної власності.

Відповідно до довідки Житлово-будівельного кооперативу «Рубін-3» від 06.04.2021 № 11 громадяни ОСОБА_2 (свідоцтво про смерть НОМЕР_1 від 30.05.2017), ОСОБА_3 (свідоцтво про смерть НОМЕР_2 від 17.09.2001), ОСОБА_1 є членами ЖБК «Рубін-3» та одержали в кооперативі квартиру АДРЕСА_1 . Пайовий внесок та державний кредит на будівництво квартири в сумі 6103,00 громадяни сплатили повністю 29.03.2021.

Стаття 15 ЦК України закріплює право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до положень статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини.

Статтею 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу правона спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачатіза життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Частиною третьою статті 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу (шість місяців), він не заявив про відмову від неї.

Згідно із частинами другою та третьою статті 384 ЦК України член житлово-будівельного (житлового) кооперативу має право володіння і користування, а за згодою кооперативу - і розпоряджання квартирою, яку він займає в будинку кооперативу, якщо він не викупив її. У разі викупу квартири член житлово-будівельного (житлового) кооперативу стає її власником.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про власність» член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно.

У постанові від 18.12.2013 у справі № 6-138цс13 Верховний Суд України виклав правову позицію, в якій в тому числі зазначив, що згідно зі статтею 15 Закону України «Про власність» член ЖБК, який повністю вніс пайовий внесок за квартиру, надану йому в користування, з 01 липня1990 року набуває право власності на цю квартиру, тому, у разі його смерті після зазначеної дати спадщина відкривається на квартиру.

У постанові від 09.07.2020 у справі № 205/1744/15-ц (провадження № 61-7084св19) Верховним Судом наведено висновок, що у разі смерті члена житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного кооперативу, члена садівницького товариства, яким до дня смерті не були внесені повністю пайові внески, до складу спадщини входять частина внесеного паю та інші суми, які підлягають поверненню, а не квартира, дача, гараж, садовий будинок. Частка пайового внеску, що належала померлому, входить до складу спадщини на загальних підставах. Якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається відповідно квартира, дача, гараж, садовий будинок, інші будівлі та споруди.

Відповідно до статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Частиною першою статті 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Отже, сторона, яка посилається на ті чи інші обставини, знає і може навести докази, на основі яких суд може отримати достовірні відомості про них. В іншому разі, за умови недоведеності тих чи інших обставин суд вправі винести рішення по справі на користь протилежної сторони. Таким чином, доказування є юридичним обов`язком сторін і інших осіб, які беруть участь у справі.

Як встановлено судом, згідно довідки ЖБК «Рубін-3» від 06.04.2021 пайовий внесок за спірну квартиру в сумі 6103,00 грн. було повністю сплачено 29.03.2021.

Тобто, на момент смерті спадкодавця (28.05.2017) пайовий внесок повністю сплачений не був. Відтак, спадкодавець не набув право власності на квартиру, а тому до складу спадщини входить частина внесеного ним паю. При цьому, немає значення набуття в подальшому після досягнення повноліття позивач членства в кооперативі, постійне проживання в квартирі після заселення та сплата ним залишку пайових внесків.

Враховуючи межі судового розгляду та встановленні обставини, оцінивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відсутність підстав для визнання за позивачем права власності на спірну квартиру в порядку спадкування за законом, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Так як в задоволенні позовних вимог відмовлено, судові витрати відповідно до статті 141 ЦПК України на відповідачів не покладаються

Керуючись статтями4,19,141,263-265 ЦПК України, суд

вирішив:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу «Рубін-3», Миколаївської міської ради про визнання права власності на кооперативну квартиру в порядку спадкування за законом відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складання повного тексту рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 ;

відповідач: Житлово-будівельний кооператив «Рубін-3», код ЄДРПОУ 20883817, місцезнаходження: м.Миколаїв, вул. Листопадова, 28;

відповідач: Миколаївська міська рада, код ЄДРПОУ 26565573, місцезнаходження: м.Миколаїв, вул. Адміральська,20;

Повний текст судового рішення складено 25.01.2023.

Суддя І.В.Коваленко

СудЛенінський районний суд м. Миколаєва
Дата ухвалення рішення25.01.2023
Оприлюднено31.01.2023
Номер документу108650655
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —489/2361/21

Рішення від 25.01.2023

Цивільне

Ленінський районний суд м. Миколаєва

Коваленко І. В.

Ухвала від 09.12.2021

Цивільне

Ленінський районний суд м. Миколаєва

Коваленко І. В.

Ухвала від 19.07.2021

Цивільне

Ленінський районний суд м. Миколаєва

Коваленко І. В.

Ухвала від 23.04.2021

Цивільне

Ленінський районний суд м. Миколаєва

Коваленко І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні