Рішення
від 27.07.2007 по справі 18/336-07
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18/336-07

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01033, м.Київ-33, вул. Комінтерну, 16                                                                                тел.230-31-77

Іменем України

РІШЕННЯ

"27" липня 2007 р.                                                                    Справа № 18/336-07

Розглянувши справу за позовом    Товариства з обмеженою відповідальністю "АКВА СВІТ"   

                                                

До           Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця"  

Про     визнання дійсним та укладеним договору купівлі-продажу та про визнання права власності на нерухоме майно  

суддя  Кошик А. Ю.

за участю представників сторін:

позивача Захаркевич Т.С.

відповідача   Асатрян Т.Л.

                                      

Суть спору:

До Господарського суду Київської області  надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «АКВА СВІТ»(далі - позивач) до  Закритого акціонерного товариства  лікувально-оздоровчих  закладів профспілок  України  «Укрпрофоздоровниця»(далі - відповідач) про визнання дійсним та укладеним договору купівлі-продажу та про визнання права власності на будівлю свинарника загальною площею 146,6 м2, яка розташована за адресою: Україна, Київська область, смт. Ворзель, вул. Леніна 2Б.

Провадження  у справі було порушене відповідно до ухвали від  16.07.2007 року  та призначено розгляд справи на  27.07.2007 року.

В судовому засіданні 27.07.2007 року позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 20.06.2006 року позивач переміг у конкурсі з продажу будівлі свинарника Дочірнього підприємства «Санаторій «Зірка», який розташований за адресою: Україна, Київська область, смт. Ворзель, вул. Великого Жовтня 54. Перемігши в конкурсі, у позивача  виникло право викупу будівлі свинарника на  визначених умовах, тобто за 112 000  грн. Проте, договір купівлі-продажу з вини відповідача станом на день подання позову так і не було укладено.

Позивач вважає, що він виконав покладені на нього обов'язки щодо купівлі будівлі свинарнику. Так, ним було сплачено частину вартості будівлі свинарника, а саме: 06.06.2007 року 6 724 грн. в якості застави для участі в конкурсі, яка в  разі  перемоги  зараховується в рахунок сплати вартості будівлі свинарнику, та 11.07.2007 року - 25 000 грн. Однак, відповідач ухиляється від обов'язкових для нього дій з укладання договору купівлі-продажу та від передачі самої будівлі, чим порушує права та охоронювані законом інтереси позивача.

Відповідач не заперечує проти задоволення позову, але зазначає, що у даний час є неможливим укладання договору купівлі-продажу будівлі свинарнику та передача права власності на вказаний об'єкт, оскільки статтею 1 Закону України «Про мораторій на відчуження майна, яке знаходиться у володінні Федерації професійних спілок України»встановлено мораторій на відчуження нерухомого майна, у тому числі окремих будівель та споруд, які перебувають у володінні господарських товариств, засновником яких є Федерація професійних спілок України. Тобто, Відповідач не може виконати покладені на нього обов'язки щодо продажу будівлі свинарнику з причин, які від нього не залежать.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази та оцінивши їх сукупність, суд, -

В С Т А Н О В И В:

Радою Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця»16.04.2003 року було прийняте рішення «Про відчуження майна ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» № РЗ - 25.10.

Згідно з пунктом 1 вказаного рішення було вирішено дозволити продаж одноповерхових будівель свинарнику (площа 146,6 кв.м) та колишнього гаражу (площа 63,7 кв.м), які розташовані за адресою смт. Ворзель, вул. Великого Жовтня, 54 та знаходяться на балансі Дочірнього підприємства «Санаторій Зірка»ЗАТ «Укрпрофоздоровниця», на підставі експертної оцінки вартості майна за конкурсом.

Пунктом 2 вказаного рішення було зобов'язано правління ЗАТ «Укрпрофоздоровниця»укласти договір купівлі-продажу майна.

На виконання вказаного рішення 10.05.2006 року Правлінням ЗАТ «Укрпрофоздоровниця»були затверджені фіксовані умови продажу та вимоги до учасників конкурсу з продажу майна.

Пунктом 3 вказаного документу були визначені чіткі умови продажу об'єкту, згідно з якими: новий власник самостійно вирішує питання землекористування згідно з вимогами законодавства (п.3.1.), вартість об'єкту продажу включає: початкову вартість об'єкту продажу, визначену експертним шляхом, в сумі: 80688 грн., в т.ч. ПДВ 13448 грн., компенсацію витрат Продавця, що пов'язані з проведенням конкурсу (послуг БТІ, вартістю проведення оцінки майна, витрат, пов'язаних з оголошенням в засобах масової інформації) (п.3.2).

Пунктом 3.4 Фіксованих умов була визначена сума застави в розмірі 10 % від початкової вартості об'єкту (без ПДВ), що складає 6 724,00 грн., яка повинна була вноситись учасниками на рахунок в банку.

Пунктом 3.5 умов визначено, що конкурс відбувається в один етап, в якому визначається переможець конкурсу, що запропонував найбільшу ціну за об'єкт продажу. Перший конкурсний крок збільшення початкової ціни продажу об'єкту складає не менш 5 (п'яти) відсотків від початкової ціни з урахуванням податку на додану вартість, яку повинні запропоновувати учасники конкурсу.

У пункті 3.8 вказаних Фіксованих умов зазначено, що заяви на участь у конкурсі приймаються до 15 години 14.06.2006 року за адресою м. Київ, вул. Шота Руставелі, 39/41,   к. 402.

Також, на виконання рішення Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця»від 16.04.2003 року в засобах масової інформації –газеті AVISO” № 36 від 16.05.2006 року, ст. 130 було надруковано оголошення про комерційний конкурс з продажу  будівлі свинарника літ. «К»загальною площею 146,6 кв. м., який розташований за адресою: смт. Ворзель, вул. Великого Жовтня, 54, з відповідними конкурсними умовами.

Згідно з умовами конкурсу,  його переможець отримував право на придбання будівлі свинарника літ. «К»загальною площею 146,6 кв. м., який розташовано за адресою: Київська область, смт. Ворзель, вул. Великого Жовтня, 54.

Згідно з рішенням, оформленим протоколом конкурсної комісії з продажу будівлі свинарника Дочірнього підприємства «Санаторій «Зірка», яка розташована за адресою: Україна, Київська область, смт. Ворзель, вул. Великого Жовтня, 54, та затвердженим Головою правління  ЗАТ «Укрпрофоздоровниця»20.06.2006 року, переможцем конкурсу, що виконав фіксовані умови конкурсу і запропонував найбільшу ціну за об'єкт продажу, визнано юридичну особу - ТОВ «АКВА-СВІТ», тобто позивача по справі.

В останньому абзаці протоколу зазначено, що підписаний головою та членами комісії протокол є підставою для укладання договору купівлі-продажу  між переможцем конкурсу та Товариством.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Стаття 175 Господарського кодексу України встановлює, що майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частина 7 ст. 179 Господарського кодексу України встановлює, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Частина 1 та 2 статті 641 Цивільного кодексу України встановлює, що пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.

Суд відзначає, що Фіксовані умови продажу та вимоги до учасників конкурсу з продажу майна від 10.05.2006 року та рішення про визначення переможця конкурсу від 20.06.2006 року у відповідності до ст. 641 ЦК Україною  є офертою укласти договір купівлі-продажу, оскільки містили істотні умови договору і виражали намір відповідача вважати себе зобов'язаним у разі прийняття такої оферти, яка в подальшому була акцептована позивачем по справі.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач, визнавши переможцем конкурсу  позивача  у справі, тим самим визначив та погодив всі істотні умови договору купівлі-продажу будівлі свинарника літ. «К»загальною площею 146,6 кв. м., який розташовано за адресою: Київська область, смт. Ворзель, вул. Великого Жовтня, 54, у зв'язку з чим у позивача виникли цивільні права та обов'язки, як-то: сплатити визначену за результатами конкурсу ціну та отримати право власності на зазначену будівлю, а у відповідача виникли цивільні права та обов'язки щодо прийняття оплати та передачі майна у власність.

Судом встановлено,  що договір купівлі-продажу шляхом складання єдиного письмового нотаріально посвідченого документу не було укладено.

В той же час, як вбачається з матеріалів справи позивач виконав всі умови, які були необхідні для укладання договору купівлі-продаж, зокрема, 06.06.2007 року позивачем було сплачено 6 724,00 грн. в якості застави для участі в конкурсі, яка, в зв'язку з перемогою позивача, зараховується в рахунок сплати вартості будівлі свинарнику. Крім того, 11.07.2007 року позивач перерахував в оплату вартості будівлі ще 25 000 грн. Також, в матеріалах справи міститься платіжне доручення від 25.07.2007 року № 170, з якого вбачається, що позивачем було перераховано на користь відповідача 80 276 грн. В оплату вартості  придбаного за умовами конкурсу майна.

За таких обставин вбачається, що позивач фактично виконав власні зобов'язання за договором купівлі-продажу, сплативши ціну будівлі свинарнику в сумі 112 000 грн., яка відповідає ціні, вказаній в рішенні про визначення переможця конкурсу від 20.06.2006 року, що свідчить про повне виконання договору купівлі-продажу.

У зв'язку з чим, 12.07.2006 року позивач звернувся до відповідача з листом–вимогою щодо зобов'язання виконати зобов'язання по відношенню до позивача шляхом укладення договору купівлі-продажу будівлі свинарнику дочірнього підприємства ЗАТ «УКРПРОФОЗДОРОВНИЦЯ»ДП «Санаторій «Зірка»літера «К»загальною площею 146,6 м2, який розташований за адресою: Київська область, смт. Ворзель, вул. Великого Жовтня, 54.

Відповідач зобов'язання не виконав, при цьому листом від 19.07.2006 року № 04-12/1982 підтвердив перемогу позивача у конкурсі та намір укласти договір купівлі-продажу свинарнику літера „К” загальною площею 146,6 м2, який розташований за адресою: Київська область, смт. Ворзель, вул. Великого Жовтня, 54.

Судом встановлено, що рішенням Виконавчого комітету Ворзельської селищної ради від 08.02.2007 р. за № 12 будівлю свинарника «К»розміром 146,6 м2 за адресою вул. Великого Жовтня, 54, смт. Ворзель було виділено в окреме домоволодіння та присвоєно нову юридичну адресу: смт. Ворзель, вул. Леніна, 2Б.

Суд встановив, що відповідач листом від 22.05.2007 року № 04-12/1321 «Про неможливість укладання договору купівлі-продажу»повідомив Позивача про неможливість укласти договір купівлі-продажу будівлі свинарника Дочірнього підприємства «Санаторій «Зірка», яка розташована за адресою: Україна, Київська область, смт. Ворзель, вул. Великого Жовтня, 54.

Стаття 11 Цивільного кодексу України встановлює, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини; створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти.

Стаття 638 Цивільного кодексу України встановлює, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Стаття 180 Господарського кодексу України встановлює, що господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. Умови про предмет у господарському договорі повинні визначати найменування (номенклатуру, асортимент) та кількість продукції (робіт, послуг), а також вимоги до їх якості. Вимоги щодо якості предмета договору визначаються відповідно до обов'язкових для сторін нормативних документів, зазначених у статті 15 цього Кодексу, а у разі їх відсутності - в договірному порядку, з додержанням умов, що забезпечують захист інтересів кінцевих споживачів товарів і послуг. Ціна у господарському договорі визначається в порядку, встановленому цим Кодексом, іншими законами, актами Кабінету Міністрів України. За згодою сторін у господарському договорі може бути передбачено доплати до встановленої ціни за продукцію (роботи, послуги) вищої якості або виконання робіт у скорочені строки порівняно з нормативними. Строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору. На зобов'язання, що виникли у сторін до укладення ними господарського договору, не поширюються умови укладеного договору, якщо договором не передбачено інше. Закінчення строку дії господарського договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору.

          Частина 2 стаття 220 Цивільного кодексу України встановлює, що якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

З норм ст. 204 ЦК України слідує, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. Пункт 5 ст. 203 ЦК України визначає, що правочин має бути спрямованим на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Як вбачається з   матеріалів справи та пояснень  відповідача, укладенню договору купівлі-продажу будівлі свинарнику та передачі права власності на вказаний об'єкт,  перешкоджає  прийняття  Закону України «Про мораторій на відчуження майна, яке знаходиться у володінні Федерації професійних спілок України»,  статтею 1 якого  встановлено мораторій на відчуження нерухомого майна, у тому числі окремих будівель та споруд, які перебувають у володінні господарських товариств, засновником яких є Федерація професійних спілок України. Тобто, Відповідач не може виконати покладені на нього обов'язки щодо продажу будівлі свинарнику з причин, які від нього не залежать.

          Стаття 5 Цивільного кодексу України встановлює, що акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

          За наслідками розгляду спору судом встановлено, що  право позивача на  викуп та отримання у власність спірного майна  виникло до  прийняття   Закону України «Про мораторій на відчуження майна, яке знаходиться у володінні Федерації професійних спілок України»,  тому  встановлені таким законом обмеження  не поширюються на спірні правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачем за наслідками проведення конкурсу.  Зокрема, Закон України «Про мораторій на відчуження майна, яке перебуває у володінні Федерації професійних спілок України» було прийнято 22.02.2007 р., а позивач переміг у конкурсі, проведення якого завершилось 20.06.2006 року, тобто більш ніж за 8 місяців до встановлення мораторію.

Стаття 509 Цивільного кодексу України встановлює, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно положень ст. 657 ЦК України, договір купівлі-продажу земельної ділянки, майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладаються в письмовій формі і підлягають нотаріальному посвідченню і державній реєстрації.

Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Стаття 530 Цивільного кодексу України вказує, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

З матеріалів справи та пояснень сторін вбачається, що позивач виконав покладені на нього обов'язки у повному обсязі та фактично здійснив виконання договору купівлі-продажу, сплативши ціну будівлі свинарника, але відповідач безпідставно ухилився від виконання власного зобов'язання по підписанню та нотаріальному посвідченню договору та передачі будівлі. Тобто, відповідач не виконав власних обов'язків, передбачених положеннями ст. ст. 220, 526, 530, 1150 ЦК України, чим порушив права і охоронювані законом інтереси позивача.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Пунктом 1 ч. 2 цієї ж статті передбачено такий спосіб захисту цивільних прав та інтересів, як визнання права.

Враховуючи невиконання відповідачем власних зобов'язань, вимоги позивача є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача у справі.

Керуючись ст. ст. 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АКВА СВІТ»до Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» про визнання  дійсним та укладеним договору купівлі-продажу та про визнання права власності задовольнити повністю.

2. Визнати дійсним та укладеним договір купівлі-продажу будівлі свинарнику площею 146,6 м2, яка розташована за адресою: Київська область, смт. Ворзель, вул. Леніна 2Б, вчинений між Закритим акціонерним товариством лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця»(адреса: 01033, Україна, Київ, вул.Шота Руставелі 39/41, ідентифікаційний код  02583780) та Товариством з обмеженою відповідальністю «АКВА СВІТ»(адреса: 07335, Київська область, Вишгородський район, с. Глібівка, вул. Лесі Українки, 1, ідентифікаційний код (ЄДРПОУ) 32947245) за ціною 112 000 гривень в т. ч. ПДВ 18 666,67 грн.

3. Визнати право власності на будівлю свинарнику площею 146,6 м2, яка розташована за адресою: Україна, Київська область, смт. Ворзель, вул. Леніна 2Б за Товариством з обмеженою відповідальністю «АКВА СВІТ», ідентифікаційний код 32947245.

4. Зобов'язати Закрите акціонерне товариство лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця»передати будівлю свинарнику площею 146,6 м2, яка розташована за адресою: Київська область, смт. Ворзель, вул. Леніна, 2Б Товариству з обмеженою відповідальністю «АКВА СВІТ» протягом десяти робочих днів з моменту набрання законної сили  судового рішення по даній справі.

5. Стягнути з Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця»(адреса: 01033, Україна, Київ, вул. Шота Руставелі 39/41, ідентифікаційний код 02583780, п/р № 26004501022183 в Київському РД „Райффайзен банк Аваль” м. Київ, МФО 322904) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АКВА СВІТ»(адреса: 07335, Київська область, Вишгородський район,  с. Глібівка, вул. Лесі Українки, 1, ідентифікаційний код 32947245, п/р № 26000053103347 в Київському ГРУ Приватбанку, МФО 321842) 1120,00 грн. державного мита та 118,00 грн. (сто вісімнадцять грн.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Дане рішення є правовстановлювальним документом, на підставі якого проводиться реєстрація права власності Товариства з обмеженою відповідальністю «АКВА СВІТ»(адреса: 07335, Київська область, Вишгородський район, с. Глібівка, вул. Лесі Українки, 1, ідентифікаційний код (ЄДРПОУ) 32947245) на будівлю свинарнику площею 146,6 м2, яка розташована за адресою: Київська область, смт. Ворзель, вул. Леніна 2Б.

          Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.

Суддя                                                                                             Кошик А. Ю.

  

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення27.07.2007
Оприлюднено07.11.2007
Номер документу1086613
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —18/336-07

Ухвала від 19.11.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Коваленко В.М.

Ухвала від 16.07.2007

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

Рішення від 27.07.2007

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

Судовий наказ від 11.09.2007

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петрова В.І.

Судовий наказ від 11.09.2007

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петрова В.І.

Рішення від 04.09.2007

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петрова В.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні