Справа № 484/3150/22
Провадження № 2/484/94/23 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.01.2023 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
в складі: головуючого судді Панькова Д.А.
секретаря судового засідання Кузьменко Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Первомайську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області про визнання права власності на будинок в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В :
21.09.2022 року позивачка звернулася до суду з позовом про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, обґрунтувавши позовні вимоги тим, що вона є рідною донькою ОСОБА_2 ,
За життя ОСОБА_2 здійснив будівництво житлового будинку по АДРЕСА_1 у порядку, встановленому на той період чинним законодавством. По завершенні будівництва за ним було зареєстровано право власності на даний житловий будинок з видачею відповідного свідоцтва про право приватної власності на будівлі, видане виконавчим комітетом Первомайської районної ради народних депутатів від 04 лютого 1987 року та зареєстровано в Первомайському МБТІ: книга 2, стор. 191, реєстровий № 475, що підтверджується Випискою комунального підприємства Первомайського міжміського бюро технічної інвентаризації від 05.08.2022 за вих. № 345/06-01-06 про підтвердження чинності запису щодо реєстрації права власності, однак з невідомих причин, на даний час воно відсутнє, тобто, втрачено.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, про що свідчить свідоцтво про смерть ( НОМЕР_1 від 16.08.2018, актовий запис № 134) та після його смерті залишилась спадщина, зокрема, земельна ділянка, площею 0,1441 га (кадастровий номер: 4825485100:02:022:003) та житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями, розташований на цій земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 .
Спадщину після смерті спадкодавця - ОСОБА_2 вона прийняла своєчасно, шляхом звернення з відповідною заявою до Другої первомайської нотаріальної контори Миколаївської області про прийняття спадщини, в зв`язку з чим була заведена спадкова справа № 31/2019.
Інших спадкоємців після смерті її батька немає і на спадкове майно ніхто не претендує, оскільки протягом 6 місяців після його смерті до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини ніхто не звертався.
Наприкінці серпня 2022 року позивачка звернулася до нотаріуса із заявою про оформлення спадщини після смерті батька, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно нотаріусом їй було відмовлено в зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на вищевказаний житловий будинок, а також неможливістю отримати дублікат правовстановлюючого документу, що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 01.09.2022 року.
Щодо права на спадкування земельної ділянки, на якій розташований даний житловий будинок, то у нотаріуса жодних претензій чи то заперечень немає, оскільки право власності на неї підтверджуються Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності та Витягом з державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Отже, на сьогоднішній день оформити спадщину в нотаріальному порядку ОСОБА_1 не може, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на спірний житловий будинок, а тому існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку в зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу (свідоцтва про право власності), в зв`язку з чим вона змушена звернутися до суду за захистом своїх прав.
З урахуванням вищевказаного та з огляду на те, що свідоцтво про право приватної власності на будинок, видане виконавчим комітетом Первомайської районної ради народних депутатів від 04 лютого 1987 року було зареєстровано в Первомайському МБТІ, проте було втрачено спадкодавцем ОСОБА_2 , а тому вважає свої позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Представник позивачки надав суду заяву з проханням слухати справу у його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Мигіївська сільська рада Первомайського району Миколаївської області надіслала заяву про слухання справи у відсутність їх представника, просили ухвалити рішення відповідно до чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, надані суду докази, суд приходить до наступного висновку.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є єдиною спадкоємицею за законом після смерті її батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Первомайськ, Миколаївської області (свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1 від 16.08.2018 р.).
До складу спадщини після його смерті входить: земельна ділянка, площею 0,1441 га (кадастровий номер: 4825485100:02:022:003) та житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями, розташований на цій земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на будинок, у зв`язку з тим, що у неї відсутні оригінали правовстановлюючих документів на нього, про що була винесена Постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Зазначений будинок, згідно довідки КП «Первомайська МБТІ» 05.08.2022 за вих. № 345/06-01-06, є зареєстрованим за спадкодавцем, на підставі свідоцтва про право приватної власності на будинок, виданого виконавчим комітетом Первомайської районної ради народних депутатів від 04 лютого 1987 року.
Оригінал зазначеного свідоцтва втрачений.
Згідно ст.4 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України за № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 332 ЦК України право власності на нерухоме майно, якщо відповідно до закону таке право підлягає державній реєстрації, виникає з моменту державної реєстрації.
Обов`язковість державної реєстрації прав на нерухоме майно передбачена Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, та їх обтяжень» від 01 липня 2004 року. Порядок та умови державної реєстрації передбачені тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації права власності на нерухоме майно, затверджене наказом МЮ України № 7/5 від 7 лютого 2002 року з наступними змінами.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
З урахуванням наведеного позовні вимоги позивачки є обґрунтованими та законними і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 10-13, 258, 259, 265, 268 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області (вул. Первомайська, 50, с. Мигія, Первомайський р-н, Миколаївська обл., код ЄДРПОУ 04376937) про визнання права власності на будинок в порядку спадкування за законом - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Первомайськ Миколаївської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.
Повний текст рішення буде виготовлений протягом десяти днів та надісланий сторонам.
Суддя:
Суд | Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2023 |
Оприлюднено | 01.02.2023 |
Номер документу | 108676881 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Паньков Д. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні