ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"24" січня 2023 р.Cправа № 902/800/22
Господарський суд Вінницької області у складі головуючого судді Тварковського А.А.,
за участю секретаря судового засідання Зеленюк О.В.,
у відсутності учасників справи,
розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Енерджі" вих. № б/н від 12.01.2023 про заміну позивача правонаступником, подану у справі
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Енерджі" (вул. Ділова, буд. 6, м. Київ, 03150)
про стягнення 16953,17 грн,
В С Т А Н О В И В :
Господарським судом Вінницької області 08.12.2022 прийнято рішення у справі №902/800/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Енерджі" до Приватного акціонерного товариства "Гайсинагротехсервіс" про стягнення 16953,17 грн, відповідно до якого позов задоволено повністю.
19.12.2022 у справі №902/800/22 постановлено додаткове рішення про стягнення з Приватного акціонерного товариства "Гайсинагротехсервіс" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Енерджі" 10 000 грн - витрат на професійну правничу допомогу.
10.01.2023 на виконання рішення від 08.12.2022 у справі №902/800/22 видано відповідний наказ.
12.01.2023 на адресу електронної пошти суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Енерджі" про заміну позивача у справі на правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергоопора".
Ухвалою від 16.01.2023 зазначену заяву призначено до розгляду у судовому засіданні на 24.01.2023 з повідомленням учасників справи.
19.01.2023 на виконання додаткового рішення від 19.12.2022 у справі №902/800/22 видано наказ.
На визначений час у судове засідання 24.01.2023 повідомлені належним чином учасники справи не з`явилися. Поряд з цим 18.01.2023 на адресу електронної пошти суду надійшли клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Енерджі" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергоопора" про задоволення призначеної до розгляду заяви та про проведення судового засідання 24.01.2023 без їх участі.
У зв`язку з неявкою учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Згідно із абз. 2 ч. 3 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви за відсутності учасників справи, оскільки їх неявка не перешкоджає такому розгляду.
Дослідивши у судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Енерджі" про заміну сторони (позивача) у справі №902/800/22, в т.ч. наявні у матеріалах справи докази, суд враховує таке.
Вказана заява мотивована уступленням Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Енерджі" права вимоги Товариству з обмеженою відповідальністю "Енергоопора" за Договором про постачання електричної енергії споживачу від 15.01.2021, Комерційної пропозиції №КПЕ20-183 від 15.01.2021 та заяви-приєднання до зазначеного Договору.
Передання кредитором своїх прав іншій особі за договором відступлення права вимоги (договором цесії) є правонаступництвом, і такий правонаступник кредитора має право звертатись до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження з наданням йому статусу сторони виконавчого провадження (постанова Верховного Суду від 23.07.2019 № 905/1976/16).
В силу приписів статті 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
За загальним правилом, правонаступництво - це перехід прав і обов`язків від одного суб`єкта до іншого. Правонаступництво є самостійною підставою заміни кредитора у зобов`язанні, його слід розглядати як певний юридичний механізм похідного право набуття, за яким до правонаступника переходять суб`єктивні права та обов`язки попередника. Правонаступництво для юридичних осіб може наставати в разі їх припинення з правонаступництвом. Припинення юридичної особи з правонаступництвом, тобто реорганізація юридичної особи, може проводитися у формі злиття, приєднання, поділу або перетворення.
Водночас процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні. Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв`язок матеріального і процесуального права. Для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі (у тому числі на стадії виконання судового рішення) необхідною умовою є наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов`язків до іншої особи - правонаступника.
Отже, правонаступництвом є перехід прав і обов`язків від одного суб`єкта до іншого. Розрізняють дві форми правонаступництва: універсальне та часткове (сингулярне). При універсальному правонаступництві до правонаступника (фізичної або юридичної особи) разом з правами первісного кредитора переходять і його обов`язки. Таке правонаступництво має місце у разі спадкування, реорганізації юридичної особи шляхом перетворення, злиття, приєднання. При частковому (сингулярному) правонаступництві, до правонаступника переходять тільки певні права та обов`язки кредитора.
Відповідно до положень статті 334 Господарського процесуального кодексу України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Оскільки заявник вказує про відсутність виконавчого провадження щодо примусового виконання наказу у даній справі, але судове провадження закінчено прийняттям рішення, додаткового рішення та видачею відповідних наказів на їх виконання, то застосуванню в даному випадку підлягають приписи частини 5 статті 334 ГПК України, якою визначено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 09.12.2019 № 2-3627/09 (провадження № 61-16520сво18) зазначено, що заміна сторони виконавчого провадження її правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу. Без заміни сторони виконавчого провадження правонаступник позбавлений процесуальної можливості ставити питання про відкриття виконавчого провадження та вчиняти інші дії згідно із Законом України "Про виконавче провадження".
Як підтверджується матеріалами справи 09.01.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Енерджі" (Кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергоопора" (Новий кредитор) укладено Договір №09/1 про відступлення права вимоги, відповідно до п. 1.1. якого Кредитор передає (відступає) належне йому право, а Новий кредитор приймає (набуває) на себе право вимоги до Боржника - Приватного акціонерного товариства "Гайсинагротехсервіс" щодо стягнення з Боржника основного боргу за поставлену електричну енергію за Основним Договором.
Основний договір - Договір про постачання електричної енергії споживачу від 15.01.2021, комерційна пропозиція №КПЕ20-183 від 15.01.2021 та Заява-Приєднання до Договору про постачання електричної енергії споживачу від 15.01.2021, що складають невід`ємну частину Основного договору та дані нарахувань про обсяги фактичного споживання по споживачу ПАТ "Гайсинагротехсервіс" від АТ "Вінницяобленерго" за квітень 2022 року, матеріали судової справи № 902/800/22, в т.ч. судові накази по цій справі.
За змістом статті 512 ЦК України підставою для заміни кредитора у зобов`язанні є передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) (пункт 1 частини першої цієї статті).
Статтею 514 ЦК України передбачено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсягах і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Положеннями статті 516 ЦК України унормовано, що заміна кредитора в зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора в зобов`язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків.
Поряд з цим матеріали справи містять докази повідомлення Боржника Приватного акціонерного товариства "Гайсинагротехсервіс" про уступлення права вимоги Кредитором Новому кредитору.
Верховний Суд у постанові від 28.05.2021 у справі № 911/3217/1 зауважив, що в практиці суду сталою є позиція, що процесуальне правонаступництво є похідним від матеріального та випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони у матеріальному правовідношенні її правонаступником). У зв`язку з цим для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі необхідна наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов`язків до іншої особи - правонаступника. Водночас, Верховний Суд у своїх постановах також зауважує, що у кожному конкретному випадку для вирішення питання про можливість правонаступництва господарському суду слід аналізувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права.
Отже, обсяг цих документів визначається залежно від конкретних обставин справи та, зокрема, умов договору про відступлення прав вимоги, оскільки за загальним правилом до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсягах і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 514 ЦК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 13, ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
У даному випадку у матеріалах справи наявні достатні докази для висновку про наявність правових підстав для заміни учасника судового процесу його правонаступником, внаслідок чого суд дійшов висновку про задоволення заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Енерджі" вих. № б/н від 12.01.2023.
Водночас, оскільки на виконання рішення Господарського суду Вінницької області від 08.12.2022 та на виконання додаткового рішення Господарського суду Вінницької області від 19.12.2022 у справі № 902/800/22 видано відповідні накази 10.01.2023 та 19.01.2023, суд вважає за необхідне здійснити заміну стягувача його правонаступником за такими наказами.
Керуючись ст.ст. 52, 233, 234, 235, 242, 255, 326, 334 ГПК України, суд
У Х В А Л И В :
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Енерджі" вих. № б/н від 12.01.2023 (вх. канцелярії суду №01-34/372/23 від 12.01.2023) про заміну позивача правонаступником у справі № 902/800/22 задовольнити повністю.
2. Замінити стягувача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Енерджі" (вул. Ділова, буд. 6, м. Київ, 03150; код ЄДРПОУ 43833930) за наказами Господарського суду Вінницької області від 10.01.2023 та 19.01.2023 у справі № 902/800/22 на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергоопора" (вул. Саксаганського, буд. 74Б, м. Київ, 01032; код ЄДРПОУ 44496333).
3. Відповідно до ст. 235 ГПК України ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
4. За приписами п. 26 ч. 1 ст. 255 ГПК України ухвала про заміну чи відмову у заміні сторони у справі (процесуальне правонаступництво) або сторони виконавчого провадження може бути оскаржена окремо від рішення суду до Північно-західного апеляційного господарського суду.
5. Згідно з положеннями ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
6. Примірник ухвали надіслати сторонам та новому кредитору рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, а також на відомі суду адреси електронної пошти: позивача - gas.oil.ener@gmail.com; відповідача - speney@i.ua; представника відповідача - Зелінського Я.В. - ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ТОВ "Енергоопора" - ENER.OPORA@GMAIL.COM.
Дата складання повного тексту ухвали 30.01.2023.
Суддя А.А. Тварковський
віддрук. прим.:
1 - до справи;
2 - ТОВ "Газ-Оіл Енерджі" - вул. Ділова, буд. 6, м. Київ, 03150;
3 - ПрАТ "Гайсинагротехсервіс" - вул. Механізаторів, буд. 15, корпус А, м. Гайсин, Гайсинський район, Вінницька область, 23700.
4 - ТОВ "Енергоопора" - вул. Саксаганського, буд. 74Б, м. Київ, 01032.
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2023 |
Оприлюднено | 02.02.2023 |
Номер документу | 108681801 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Тварковський А.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні