Справа №672/72/23
Провадження №1-кп/672/18/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2023 року м.Городок
Городоцький районний суд
Хмельницької області в складі :
головуючої судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченої ОСОБА_4 ,
представника потерпілого - ОСОБА_5
провівши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Городку підготовче судове засідання у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР 12.12.2022 за №42022242220000047, про обвинувачення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки с. Жищинці Городоцького району Хмельницької області, жительки АДРЕСА_1 , зареєстрованої по АДРЕСА_2 , з середньою освітою, одруженої, на утриманні троє неповнолітніх дітей, непрацюючої, раніше не судимої,
у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч.1 ст.190 КК України,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 органами досудового розслідування ставиться у вину вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 КК України, тобто заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), вчинене за наступних обставин: ОСОБА_4 з метою заволодіння чужим майном та особистого збагачення, за рахунок незаконного отримання державної соціальної допомоги, шляхом обману, в періоди з 01.11.2020 по 31.12.2020 та з 01.01.2021 по 31.10.2021 отримала державну допомогу на дітей одиноким матерям на загальну суму 28 701 гривня 70 копійок, якими вона заволоділа, чим завдала шкоду державі, в особі управління соціального захисту населення Городоцької районної державної адміністрації та управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації (на даний час управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації).
Так, 26.11.2020 ОСОБА_4 з метою отримання державної допомоги на дітей одиноким матерям, знаходячись в приміщенні управління соціального захисту населення Городоцької районної державної адміністрації, розташованому по вул. Грушевського, 90 в м.Городок Хмельницької області, особисто заповнила та подала заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а саме: допомоги на дітей одиноким матерям та декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
При цьому, ОСОБА_4 під час подання відповідних документів для призначення їй державної соціальної допомоги проживала однією сім`єю із ОСОБА_6 в незареєстрованому шлюбі та виховували спільних дітей ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Однак, ОСОБА_4 діючи умисно, шляхом обману, з метою незаконного отримання державної допомоги на дітей одиноким матерям та особистого збагачення, приховала та не повідомила управління соціального захисту населення Городоцької районної державної адміністрації про вказаний факт спільного проживання, виховання дітей та ведення спільного господарства з ОСОБА_6 , хоча була обізнана про обов`язок повідомляти органи соціального захисту населення, що підтверджується розписками у відповідних заяві та декларації.
Окрім цього, продовжуючи свої злочинні дії, охоплені єдиним злочинним умислом на незаконне отримання бюджетних коштів - допомоги на дітей одиноким матерям, ОСОБА_4 , діючи умисно, шляхом обману, з метою незаконного отримання вищевказаної допомоги та особистого збагачення, знаходячись в приміщенні управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації в м. Городок (вул. Грушевського, 90, м. Городок, Хмельницької області), подала 17.05.2021 заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг і декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в яких шляхом умисного приховування відомостей не вказала факт проживання однією сім`є із ОСОБА_6 в незареєстрованому шлюбі, виховання спільних дітей ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ведення спільного господарства, а також не повідомила управління соціального захисту населення про зазначені зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги.
Отже, вказане приховування відомостей вплинуло на призначення, нарахування та виплату ОСОБА_4 державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям.
Відповідно до статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, яка (який) не одержує на них пенсію в разі втрати годувальника, соціальну пенсію або державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю».
Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною).
Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, право на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, яка є батьком її дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
Таким чином, в результаті вказаних протиправних дій ОСОБА_4 розмір незаконно виплаченої та отриманої нею державної допомоги на дітей одиноким матерям за періоди з 01.11.2020 по 31.12.2020 - становив 3786,96 грн., з 01.01.2021 по 31.10.2021 - становив 24914,74 грн, а всього на загальну суму 28 701,70 грн., якими вона незаконно, шляхом обману заволоділа, чим завдала шкоду державі, в особі управління соціального захисту населення Городоцької районної державної адміністрації та управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації (на даний час управління соціального захисту населення Хмельницької РДА).
Таким чином, своїми умисними діями, що виразились у заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайство) ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.190 КК України.
В підготовчому судовому засіданні ОСОБА_4 подала клопотання про звільнення її від кримінальної відповідальності у зв`язку з дійовим каяттям та закриття даного кримінального провадження.
Прокурор, представник потерпілого не заперечили щодо звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ст.45 КК України та закриття вказаного кримінального провадження.
Заслухавши доводи обвинуваченої, думку прокурора, представника потерпілого, суд дійшов наступного висновку.
Так, відповідно до п.1 ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Згідно з ч.1 ст.285 та ч.3 ст.288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
В силу вимог ч.1 ст.44 КК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до вимог ст.45 цього Кодексу особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов`язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 вперше вчинила кримінальний проступок, після вчинення котрого щиро розкаялася та активно сприяла розкриттю кримінального проступку. Як видно з квитанції АТ КБ «Приватбанк» від 25.01.2023, ОСОБА_4 відшкодувала шкоду, заподіяну державі.
Таким чином, з урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що клопотання обвинуваченої підлягає задоволенню, а обвинувачена ОСОБА_4 - звільненню від кримінальної відповідальності на підставі ч.1 ст.285 КПК України та ст.45 КК України в зв`язку з дійовим каяттям. Кримінальне провадження відносно ОСОБА_4 слід закрити на підставі п.1 ч.2 ст.284 КПК України у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Долю речових доказів вирішити згідно вимог ст. 100 КПК України.
Керуючись ст. 45 КК України, ст.ст.100, 284 ч.2 п.1, 285-288, 395 КПК України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання ОСОБА_4 про звільнення від кримінальної відповідальності задоволити.
Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.190 КК України на підставі ст.45 КК України в зв`язку з дійовим каяттям.
Закрити кримінальне провадження, внесене 12.12.2022 за №42022242220000047 про обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч.1 ст.190 КК України, на підставі п.1 ч.2 ст.284 КПК України у зв`язку зі звільненням ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності.
Речові докази: оригінали матеріалів особової справи, заведеної на ОСОБА_4 по виплаті їй державної соціальної допомоги, повернути Управлінню соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації після набрання законної сили ухвалою суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Хмельницького апеляційного суду через Городоцький районний суд Хмельницької області протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Городоцький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 30.01.2023 |
Оприлюднено | 03.02.2023 |
Номер документу | 108682733 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Шахрайство |
Кримінальне
Городоцький районний суд Хмельницької області
Федорук І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні