номер провадження справи 34/133/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.01.2023 Справа № 908/2351/22
м.Запоріжжя
Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О.,
розглянув у спрощеному позовному провадженні,
без виклику представників сторін,
справу № 908/2351/22
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ВК Техноальянс», ідентифікаційний код юридичної особи 44292213 (пров. Гетьмана Сагайдачного, 242, м. Оріхів, Запорізька область, 70501)
про стягнення 200 000 грн 00 коп.
СУТЬ СПОРУ:
До Господарського суду Запорізької області звернулось Селянське (фермерське) господарство «Насіння» з позовною заявою від 16.11.2022 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВК Техноальянс» 200 000 грн 00 коп. передоплати за договором поставки № 14/12/7 від 14.12.2021.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.11.2022 справу № 908/2351/22 передано на розгляд судді Науменку А.О.
Розглянувши матеріали вищезазначеної позовної заяви, Господарський суд Запорізької області ухвалою від 22.11.2022 у справі № 908/2351/22 позовну заяву залишив без руху, роз`яснивши заявникові, що в разі не усунення недоліків у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається позивачу на підставі п. 4 ст. 174 ГПК України.
01.12.2022 до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків.
Суд визнав достатніми надані позивачем документи на виконання ухвали суду для прийняття позовної заяви для розгляду.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 05.12.2022 у справі № 908/2351/22 вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Сторони належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, зокрема, відповідач повідомлений за адресою вказаною у позовній заяві, ЄДР та електронною поштою. Ухвала суду повернулась із позначкою «вибув».
Отже, суд вважає, що ним вжито достатньо заходів для повідомлення сторін, у т.ч. відповідача про відкриття провадження у даній справі. Суд вважає відповідача таким, що належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
Відзив на адресу суду від відповідача не надійшов, як і будь-яких клопотань чи заяв до суду від відповідача не надходило.
Згідно ст. 165, 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У відповідності до ст. 42 ГПК України учасники справи зобов`язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
За таких обставин, суд вирішив розглянути справу за наявними матеріалами.
Відповідно до частин 2 і 3 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч. ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Статтею 248 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, суд
УСТАНОВИВ:
14.12.2021 між Селянським (фермерським) господарством «Насіння» (покупцем, позивачем у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВК Техноальянс» (продавцем, відповідачем у справі) укладено договір поставки № 14/12/7 (далі договір).
Згідно з п. 1.1 договору продавець продає, а покупець купляє товар.
Поставка товару згідно цього договору здійснюється протягом 21 робочих днів від дати отримання продавцем суми попередньої оплати відповідно до п. 3.1 договору ( п. 1.2 договору).
Загальна сума договору складає 430 000 грн 00 коп. (п. 2.2 договору).
Згідно з п. 3.1 договору товар, що постачається згідно цього договору, оплачується на умовах 50% попередньої оплати покупцем та 50% після поставки товару на склад покупця.
Відповідно до п. 10.5 договору будь-які та усі документи, надіслані факсом, або скановані документи, надіслані електронним повідомленням, що місять копії підписів уповноважених осіб обох сторін та копії відбиток печаток, мають юридичну силу до моменту оригіналу.
Згідно з п. 10.7 договору даний договір вступає в силу з моменту його підписання сторонами і діє до повного виконання зобов`язань за цим договором.
Договір підписаний з боку обох сторін директорами та скріплений печатками сторін.
На виконання договору № 14/12/7, Товариством з обмеженою відповідальністю «ВК Техноальянс» виставлено рахунок на оплату № 000741 від 14.12.2021 на суму 430 000 грн 00 коп.
Платіжним дорученням № 907 від 15.12.2021 позивач перерахував відповідачеві часткову оплату 50 000 грн 00 коп. за бочку МЖТ-20 згідно рахунку № 741 від 14.12.2021.
Платіжним дорученням № 929 від 24.12.2021 позивач перерахував відповідачеві часткову оплату 150 000 грн 00 коп. за бочку МЖТ-20 згідно рахунку № 741 від 14.12.2021.
Претензією № 102 від 09.08.2022 позивач звертався до відповідача з вимогою негайного виконання зобов`язань за договором та поставки товару.
Претензією № 114 від 22.09.2022 позивач звернувся до відповідача з вимогою негайного виконання зобов`язань за договором та поставки товару або повернення отриманої суми.
Вказані претензії направлялись позивачем відповідачеві поштовим та електронним зв`язком.
Відповідачем відповіді на претензії не надано, товар не поставлено, коштів не повернуто.
Зазначені обставини стали підставою звернення позивача до суду з даним позовом.
Стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВК Техноальянс» на користь Селянського (фермерського) господарства «Насіння» 200 000 грн 00 коп. передоплати за договором поставки № 14/12/7 від 14.12.2021 було предметом судового розгляду у даній справі.
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Правовідносини сторін є господарськими та врегульовані договором поставки №14/12/7 від 14.12.2021, який за своєю правовою природою є договором поставки.
Доказів розірвання, припинення чи визнання недійсним договору сторонами не надано.
Приписами ст. 6 Цивільного кодексу України встановлено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно зі ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Господарське зобов`язання виникає, зокрема із господарського договору (стаття 174 Господарського кодексу України).
При укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору (ч. 3 ст. 180 Господарського кодексу України).
Сторони досягли всіх істотних умов відносно вказаного виду договору.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно з ст. 692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу.
Відповідно до ч.2 ст. 693 ЦК України якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 599 Цивільного кодексу України, зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Як свідчать матеріали справи, позивач, на виконання умов договору поставки, на підставі рахунку на оплату № 000741 від 14.12.2021, згідно з платіжними дорученнями № 907 від 15.12.2021 та
№ 929 від 24.12.2021, перерахував відповідачеві 200 000 грн 00 коп. передоплати за товар.
Поставка товару згідно цього договору здійснюється протягом 21 робочих днів від дати отримання продавцем суми попередньої оплати відповідно до п. 3.1 договору ( п. 1.2 договору).
Загальна сума договору складає 430 000 грн 00 коп. (п. 2.2 договору).
Згідно з п. 3.1 договору товар, що постачається згідно цього договору, оплачується на умовах 50% попередньої оплати покупцем та 50% після поставки товару на склад покупця.
Доказів поставки товару чи повернення коштів сторонами не надано.
Претензією № 102 від 09.08.2022 позивач звертався до відповідача з вимогою негайного виконання зобов`язань за договором та поставки товару.
Претензією № 114 від 22.09.2022 позивач звернувся до відповідача з вимогою негайного виконання зобов`язань за договором та поставки товару або повернення отриманої суми.
Вказані претензії направлялись позивачем відповідачеві поштовим та електронним зв`язком.
Відповідачем взяті на себе за договором зобов`язання з поставки товару не були виконані, сплачені позивачем кошти не повернуті.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Доказів відповіді на претензію, поставки частково оплаченого позивачем товару чи повернення відповідачем позивачеві суми передоплати матеріали справи не містять.
На підставі викладеного, позивачем правомірно заявлено до стягнення з відповідача 20 000 грн 00 коп. суми передоплати за договором поставки.
Таким чином, судом задовольняються позовні вимоги у даній справі.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, судовий збір за позовом відноситься на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 231, 237, 238, 240, 241, 252 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВК Техноальянс», ідентифікаційний код юридичної особи 44292213 (пров. Гетьмана Сагайдачного, 242, м. Оріхів, Запорізька область, 70501) на користь Селянського (фермерського) господарства «Насіння», ідентифікаційний код юридичної особи 30065507 (вул. Шевченка, 56, с. Дзензелівка, Уманський район, Черкаська область, 20141) 200 000 (двісті тисяч) грн. 00 коп. та 3 000 (три
тисячі) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ.
3.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 31.01.2023.
Суддя А.О. Науменко
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2023 |
Оприлюднено | 02.02.2023 |
Номер документу | 108684549 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Науменко А.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні