Рішення
від 18.01.2023 по справі 351/1781/22
СНЯТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 351/1781/22

Номер провадження №2-о/351/26/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2023 року м. Снятин

Снятинський районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого судді Посохова І.С.,

за участю секретаря судового засідання Боднарук О.І.,

заявника ОСОБА_1 ,

представника заявника ОСОБА_2 ,

представника заінтересованої особи ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Снятині цивільну справу за заявою адвоката Петрички Олександра Євгеновича в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа Управління Державної Міграційної служби України в Івано-Франківській області про встановлення факту постійного проживання на території України,

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Петричка Олександр Євгенович в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Снятинського районного суду із заявою про встановлення факту постійного проживання на території України, заінтересована особа Управління Державної Міграційної служби України в Івано-Франківській області.

В обґрунтування заяви зазначено, що у листопаді 2022 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Снятинського відділу ДМС України Управління ДМС України в Івано-Франківській області із заявою про оформлення паспорта громадянина України у зв`язку з тим, що він мав паспорт УРСР, який був ним втрачений, а паспорт громадянина України він не отримував.

18.11.2022 він отримав відповідь від Снятинського ВДМС України Управління ДМС України в Івано-Франківській області, згідно з якою рекомендовано звернутися до суду для встановлення належності до громадянства України, тобто встановлення факту постійного проживання на території України станом на 24.08.1991 або на ІНФОРМАЦІЯ_2

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народився у м. Гвіздець (колишньої Станіславської області), зараз проживає в с. Хом`яківка Коломийського району Івано-Франківської області. Від народження і до сьогодні ОСОБА_1 проживав і проживає на території України.

У зв`язку з тим, що встановлення факту постійного проживання на території України необхідно для отримання паспорта громадянина України, а вирішити це питання в інший спосіб неможливо, виникла необхідність звернутись до суду з відповідною заявою. На підставі викладеного просив суд встановити факт постійного проживання заявника на території України.

У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 пояснив, що все своє життя він проживає на території України і жодного разу не виїжджав за її межі. В УРСР він отримував паспорт, але в останнє він йому був потрібен, коли він ще працював у колгоспі. Після того, він не пам`ятає куди подівся його паспорт, можливо загубився під час переїзду на нове місце проживання, а новий паспорт громадянина України він не отримував, оскільки за все життя він не був йому потрібен. Там де потрібні були документи, за нього всюди ходила його дружина.

У судовому засіданні представник заявника ОСОБА_2 вимоги заяви підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.

У судовому засіданні представник заінтересованої особи Управління Державної Міграційної служби України в Івано-Франківській області Ткачук В.М. пояснила, що заявник має підстави для отримання паспорта громадянина України відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про громадянство України» у разі доведення факту свого проживання на території України станом на 24 серпня 1991 року або на 13 листопада 1991 року. Оскільки документально це підтвердити заявник не має можливості, то без рішення суду про встановлення такого факту вони не можуть встановити його належність до громадянства України та видати український паспорт.

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_4 пояснив, що він починаючи з 80-х років знайомий із заявником, оскільки проживає по сусідству. Останній проживає з дружиною з 1986 року за адресою АДРЕСА_1 . За цей час у заявника народилося троє дітей. Він ніколи ні куди не виїжджав, а завжди проживав у селі. Він підтверджує, що заявник постійно проживав на території України, зокрема й у 1991 році.

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_5 пояснив, що дружина заявника є його рідною сестрою. Як йому відомо заявник проживає з дружиною у належному йому житловому будинку з 80-х років, має трьох дітей. Заявник не покидав територію України як у 1991 році, так і взагалі ніколи виїжджав. Українського паспорта в нього ніколи не було, а паспорт УРСР він десь загубив.

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_6 пояснив, що заявник є його тестем. Зі слів його дружини та тещі йому відомо, що заявник тривалий час, приблизно з 1985 року, проживає за адресою АДРЕСА_1 , а територію України жодного разу не покидав.

Вислухавши заявника та його представника, представника заінтересованої особи, свідків, дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.

З матеріалів справи вбачається, що згідно з копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого Гвоздецьким райбюро ЗАГС, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Гвоздець Гвоздецького району Станіславської області, про що 13 травня 1960 року складено відповідний актовий запис № 12. Батьком дитини записаний ОСОБА_7 , а матір`ю ОСОБА_8 .

Згідно з довідкою № 1260 від 26.10.2022, виданою Гвіздецькою селищною радою Коломийського району Івано-Франківської області, ОСОБА_1 , 1960 р.н., свідоцтво про народження НОМЕР_1 від 13.05.1960, фактично проживає за адресою АДРЕСА_1 без реєстрації (акт свідчення сусідів). За даною адресою зареєстровані: ОСОБА_9 , 1980 р.н. - син; ОСОБА_10 , 1983 р.н. - син.

Згідно зактом виконкомуГвіздецької селищноїради від26жовтня 2022року,складеним комісієюу складі:секретаря селищноїради НімчукТ.П.,керуючого справами(секретаря)виконкому МаланчукГ.Д.,сусідів ОСОБА_5 та ОСОБА_4 в присутності ОСОБА_1 , 1960 р.н., про те, що він фактично проживає за адресою АДРЕСА_1 .

Згідно з копією свідоцтва про укладення шлюбу серія НОМЕР_2 , виданого 12 квітня 1980 року Кулачківською селищною Радою Снятинського району, ОСОБА_1 та ОСОБА_5 зареєстрували шлюб 12 квітня 1980 року, про що складено відповідний актовий запис № 6. Прізвища після укладення шлюбу: чоловіка ОСОБА_11 , дружини ОСОБА_11 .

Згідно з копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 12.04.1980 Кулачківською селищною Радою Снятинського району, ОСОБА_9 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 ус.Хом`яківка Снятинськогорайону Івано-Франківськоїобласті,про що12квітня 1980року складеновідповідний актовийзапис №11.Батьком дитинизаписаний ОСОБА_1 ,а матір`ю ОСОБА_12 .

Згідно з копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , виданого 25.02.1993 Кулачківською сільською Радою Снятинського району, ОСОБА_13 народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 ,про що25лютого 1993року складеновідповідний актовийзапис №6.Батьком дитинизаписаний ОСОБА_1 ,а матір`ю ОСОБА_12 .

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 та п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч. 2 ст.315ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначається Законом України «Про громадянство України».

Відповідно до ст. 3 Закону України«Про громадянствоУкраїни» громадянами України є:

1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України;

2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинностіЗаконом України«Про громадянство України» (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав;

3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис «громадянин України», та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України;

4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.

Особи, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є громадянами України з 24 серпня 1991 року, зазначені у пункті 2, - з 13 листопада 1991 року, а у пункті 3, - з моменту внесення відмітки про громадянство України.

Відповідно доп.124Порядку провадженняза заявамиі поданнямиз питаньгромадянства Українита виконанняприйнятих рішень, затвердженого УказомПрезидента Українивід 27березня 2001року №215, особам, які мають у паспортах громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт їх постійного проживання на території України за станом на 24 серпня 1991 року або факт проживання в Україні за станом на 13 листопада 1991 року, замість паспортів громадян колишнього СРСР видаються залежно від місця проживання паспорти громадянина України або паспорти громадянина України для виїзду за кордон.

Відповідно до п. 8, 9 Порядку, для встановлення належності до громадянства України відповідно до пунктів 1, 2 частини першої статті 3Законуособа, яка за станом на 24 серпня 1991 року або за станомна 13листопада 1991року постійно проживала на території України і перебувала у громадянстві колишнього СРСР, але не має у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт її постійного проживання на території України на зазначену дату, подає:

а) заяву про встановлення належності до громадянства України;

б)копію паспортагромадянина колишньогоСРСР.У разівідсутності паспортагромадянина колишньогоСРСР подаєтьсядовідка територіальногопідрозділу Державноїміграційної службиУкраїни провстановлення особита проте,що застаном на24серпня 1991року абоза станомна 13листопада 1991року особа перебувала в громадянстві колишнього СРСР (за наявності документів, що підтверджують зазначений факт);

в)судове рішенняпро встановленняюридичного фактупостійного проживанняособи натериторії Україниза станомна 24серпня 1991року або за станом на 13 листопада 1991 року.

Відповідно до п. 44 Порядку, у разі відсутності документів, що підтверджують факт постійного проживання чи народження особи до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно доЗакону України «Про правонаступництво України», або на інших територіях, що входили на момент її народження чи під час її постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), або документів, що підтверджують відповідні родинні стосунки, для оформлення набуття громадянства України подається відповідне рішення суду.

Отже, звертаючись із цією заявою до суду заявник просив встановити факт постійного проживання на території України станом на 24 серпня 1991 року або на 13 листопада 1991 року. Встановлення цього факту необхідне ОСОБА_1 з метою встановлення його належності до громадянства України та отримання паспорта громадянина України.

Доказами, які свідчать про постійне проживання на території України станом на 24 серпня 1991 року, є письмові докази, досліджені у судовому засіданні,а такожпоказання свідків, якідопитані усудовому засіданні.Показання цихсвідків судвважає належнимита допустимимидоказами,оскільки вонистосуються предметудоказування таотримані безпосередньосудом.При цьомупідстав,за якихсуд повиненвважати показаннясвідків недостовірними,не вбачається,а томусуд вважаєці показаннядостатніми доказамина підтвердженняфакту,який проситьвстановити заявник.

Отже, ураховуючи досліджені в судовому засіданні докази у їх сукупності, судом встановлено, що ОСОБА_1 постійно проживав на території України станом на 24 серпня 1991 року.

За таких обставин суд вважає обставини, викладені заявником в обґрунтування своїх вимог, доведеними, підтвердженими належними та допустимими доказами, у зв`язку з чим заява адвоката Петрички Олександра Євгеновича в інтересах ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання на території України підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 2, 4, 12, 13, 81, 258, 259, 263-265, 293, 315-319 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву адвоката Петрички Олександра Євгеновича в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа Управління Державної Міграційної служби України в Івано-Франківській області про встановлення факту постійного проживання на території України задовольнити.

Встановити, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженець м.Гвоздець Гвоздецькогорайону Станіславськоїобласті, постійно проживав на території України за станом на 24 серпня 1991 року.

Рішення може бути оскаржено до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

- заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ;

- заінтересована особа: Управління Державної Міграційної служби України в Івано-Франківській області, місцезнаходження: 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Академіка Гнатюка, буд. 29, код ЄДРПОУ 37794486.

Суддя Іван ПОСОХОВ

СудСнятинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення18.01.2023
Оприлюднено02.02.2023
Номер документу108699074
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —351/1781/22

Рішення від 18.01.2023

Цивільне

Снятинський районний суд Івано-Франківської області

ПОСОХОВ І. С.

Ухвала від 05.12.2022

Цивільне

Снятинський районний суд Івано-Франківської області

ПОСОХОВ І. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні