Ухвала
від 26.01.2023 по справі 761/2838/23
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/2838/23

Провадження № 1-кс/761/2043/2023

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 січня 2023 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , детектива ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 72022000220000025 від 05.09.2022, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

Детектив другого відділу детективів підрозділу детективів із захисту фінансів у бюджетній сфері та міжнародної технічної допомоги Головного підрозділу детективів БЕБ України ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку приміщень за адресою: Львівська обл., Бродівський р-н, с/рада Смільнівська, урочище «Промисловий центр», буд. 12, які на праві власності належать ПрАТ «УКРАГРО НПК».

Клопотання мотивовано тим, що Головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №72022000220000025 від 05.09.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.

У ході досудового розслідування встановлено, що службові особи ТОВ «ЄВРОЕНЕРГОТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 40111046) в період з 01.01.2022 по 17.06.2022 здійснили безтоварні фінансово-господарські операції з придбання амонію нітрату, амонію сульфату, вапняково - аміачної селітри, рідких азотних добрив (КАС-32) у ТОВ «ХІМ-ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 41947222), ТОВ «ХІМВЕКТОР» (код ЄДРПОУ 41556090), ТОВ «ХІМ ТРЕЙД-ЮА» (код ЄДРПОУ 43156949), в результаті чого завищили податковий кредит з податку на додану вартість, що призвело до фактичного ненадходження до державного бюджету України коштів в сумі 108 357,5 тис. грн, що є особливо великим розміром, та підтверджується висновками аналітичного продукту, складеного фахівцями Департаменту аналізу інформації та управління ризиками БЕБ України.

Органом досудового розслідування встановлено, що ТОВ «ЄВРОЕНЕРГОТРЕЙД» відображає придбання послуг зберігання мінеральних добрив, придбаних у ТОВ «ХІМ-ТРЕЙД», ТОВ «ХІМВЕКТОР», ТОВ «ХІМ ТРЕЙД-ЮА», які нібито зберігаються у складських приміщеннях ПрАТ «УКРАГРО НПК» (код ЄДРПОУ 31961067), ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ТРЕЙДАГРОХІМ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 41878387), ПрАТ «АЗОТ» (код ЄДРПОУ 00203826).

На переконання органу досудового розслідування, службовими особами

ТОВ «ЄВРОЕНЕРГОТРЕЙД» шляхом декларування операцій з придбання у ТОВ «ХІМ-ТРЕЙД», ТОВ «ХІМВЕКТОР», ТОВ «ХІМ ТРЕЙД-ЮА» амонію нітрату, амонію сульфату, вапняково - аміачної селітри, рідких азотних добрив (КАС-32), вбачається безпідставне формування податкового кредиту з податку на додану вартість на суму 108 357 547 гривень в період 2022 року, у зв`язку з чим з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання та вилучення знарядь кримінального правопорушення (документів, носіїв інформації), майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, виникла необхідність у проведенні обшуку у нежитлових приміщеннях за адресою: Львівська обл., Бродівський р-н, с/рада Смільнівська, урочище «Промисловий центр», буд. 12, які фактично використовуються для здійснення фінансово-господарської діяльності ПрАТ «УКРАГРО НПК», з метою виявлення та вилучення оригіналів документів з приводу фінансово-господарських операцій, які підтверджують придбання послуг зберігання товарно-матеріальних цінностей власником яких є ТОВ «ЄВРОЕНЕРГОТРЕЙД» у ПрАТ «УКРАГРО НПК», та підтвердження фактичної наявності товарно-матеріальних цінностей, придбаних ТОВ«ЄВРОЕНЕРГОТРЕЙД» у ТОВ «ХІМ-ТРЕЙД», ТОВ «ХІМВЕКТОР», ТОВ «ХІМ ТРЕЙД-ЮА», за період 2022 року, з можливістю їх вилучення.

Детектив в судовому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити. Надав пояснення, що іншим чином, аніж проведення обшуку отримати доступ до вказаних у клопотанні речей і документів неможливо у зв`язку з існуванням загрози їх знищення.

Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення детектива, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Як вбачається з матеріалів клопотання та встановлено слідчим суддею, Другим відділом детективів захисту економіки у фіксальній сфері БЕБ України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72022000220000025 від 05.09.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 06.01.2023 року № 319715002, комплекс будівель торгівельної бази, за адресою: Львівська обл., Бродівський р-н, с/рада Смільнівська, урочище «Промисловий центр», буд. 12, на праві приватної власності належить ПрАТ «УКРАГРО НПК».

Як убачається з довідки від 16.11.2022 року за №512, за вказаною адресою, на складі ПрАТ «УКРАГРО НПК» знаходиться товар власності ТОВ «ЄВРОЕНЕРГОТРЕЙД», який був прийнятий на зберігання ПрАТ «УКРАГРО НПК», згідно Договору зберігання від 19.05.2022 р.

Слідчий суддя на етапі досудового розслідування не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для кримінального провадження, оцінювати чи було вірно органом досудового розслідування визначено кваліфікацію ймовірного кримінального правопорушення, а також ставити під сумнів виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, а лише зобов`язаний на підставі визначених вимог КПК визначити, наявність підстав для надання дозволу на проведення обшуку.

Слідчий суддя приймає до уваги позицію Європейського суду з прав людини, а саме у справі «Ратушна проти України» (2010 р.) ЄСПЛ зазначив, що для санкціонування проведення обшуку житла чи іншої власності суд має бути переконаний у наявності достатніх підстав вважати, що речі, які розшукуються, можуть бути знайдені там.

В судовому засіданні детективом доведено наявність достатніх підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення; відшукувані окремі речі і документи мають значення для досудового розслідування; відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; відшукувані речі та документи, можуть знаходитися за адресою: Львівська обл., Бродівський р-н, с/рада Смільнівська, урочище «Промисловий центр», буд. 12.

Детективом доведено, що за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 07.07.2007 року по справі "Смирнов проти Росії" вказав, що невизначене формулювання обсягу обшуку дало органу влади на власний розсуд вирішувати, які матеріали підлягають вилученню, що призвело до вилучення окрім документів, що мають відношення до справи, деяких особистих речей. Європейський суд з прав людини визначив, що відсутність вказівки на конкретну мету обшуку є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

За ч.2 ст.235 КПК України, ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи повинна відповідати загальним вимогам до судових рішень, передбачених цим Кодексом, а також містити відомості про: 1) строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали; 2) прокурора, слідчого, який подав клопотання про обшук; 3) положення закону, на підставі якого постановляється ухвала; 4) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, які мають бути піддані обшуку; 5) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; 6) речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук.

З огляду на викладене, слідчий суддя вбачає підстави для задоволення клопотання лише в частині надання дозволу на проведення обшуку, з метою виявлення та вилучення наступних документів: договорів з додатками, специфікацій, додаткових угод, рахунків-фактур, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних, документів, які підтверджують факт оплати за послуг зберігання, оренди (банківські виписки, платіжні доручення), відомостей та підтверджуючих документів щодо постачання товарно-матеріальних цінностей, які перебувають на зберіганні у складських приміщеннях (товарно-транспортні накладні, журнали обліку в`їзду-виїзду транспортних засобів, вагонів), відомостей та підтверджуючих документів щодо можливості ідентифікації товарно-матеріальних цінностей, які належать ТОВ «ЄВРОЕНЕРГОТРЕЙД», відомостей та підтверджуючих документів щодо осіб, які уповноважені та відповідальні за приймання-видачу товарно-матеріальних цінностей, які перебувають у володінні ТОВ «ЄВРОЕНЕРГОТРЕЙД» та зберігаються у складських приміщеннях ПрАТ «УКРАГРО НПК», відомостей та підтверджуючих документів, які підтверджують фізичні та технічні можливості зберігання товарно-матеріальних цінностей ТОВ «ЄВРОЕНЕРГОТРЕЙД». В іншій частині клопотання задоволенню не підлягає, оскільки слідчим не конкретизовано індивідуальні та родові ознаки речей і документів, які планується відшукати, а відсутність конкретизації речей та документів, які підлягають відшукуванню та вилученню суперечить ч. 2 ст. 235 КПК України.

Детективом не доведено необхідності відшукування та вилучення вищезазначених документів за весь період 2022 року, в той час як, слідчий суддя дослідивши матеріали клопотання приходить до висновку, що відшукування та вилучення вказаних документів за період з 01.01.2022 по 17.06.2022 р. буде достатнім для досягнення мети обшуку.

Слідчим суддею, у судовому засіданні, не було встановлено відомостей, які б беззаперечно свідчили, що надання дозволу на проведення обшуку за вказаною адресою становитиме особистий та надмірний тягар, тобто апріорі таке втручання не буде свавільним, оскільки отримання дозволу на його проведення здійснено з дотриманням принципу законності та воно є пропорційним до тяжкості вчиненого правопорушення та відповідає справжнім інтересам суспільства.

Таким чином, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню частково.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 234, 235 КПК України, слідчий суддя,-

У Х В А Л И В :

Клопотання задовольнити частково.

Надати дозвіл на проведення обшуку нежитлових приміщень за адресою: Львівська обл., Бродівський р-н, с/рада Смільнівська, урочище «Промисловий центр», буд. 12, які на праві власності належать та використовуються ПрАТ «УКРАГРО НПК» (код ЄДРПОУ 31961067), з метою підтвердження фактичної наявності товарно-матеріальних цінностей, придбаних ТОВ «ЄВРОЕНЕРГОТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 40111046) у ТОВ «ХІМ-ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 41947222), ТОВ «ХІМВЕКТОР» (код ЄДРПОУ 41556090), ТОВ «ХІМ ТРЕЙД-ЮА» (код ЄДРПОУ 43156949), виявлення та вилучення оригіналів документів з приводу фінансово-господарських операцій, які підтверджують придбання послуг зберігання товарно-матеріальних цінностей власником яких є ТОВ «ЄВРОЕНЕРГОТРЕЙД» у ПрАТ «УКРАГРО НПК», за період з 01.01.2022 по 17.06.2022 року, з можливістю їх вилучення, а саме: договорів з додатками, специфікацій, додаткових угод, рахунків-фактур, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних, документів, які підтверджують факт оплати за послуг зберігання, оренди (банківські виписки, платіжні доручення), відомостей та підтверджуючих документів щодо постачання товарно-матеріальних цінностей, які перебувають на зберіганні у складських приміщеннях (товарно-транспортні накладні, журнали обліку в`їзду-виїзду транспортних засобів, вагонів), відомостей та підтверджуючих документів щодо можливості ідентифікації товарно-матеріальних цінностей, які належать ТОВ «ЄВРОЕНЕРГОТРЕЙД», відомостей та підтверджуючих документів щодо осіб, які уповноважені та відповідальні за приймання-видачу товарно-матеріальних цінностей, які перебувають у володінні ТОВ «ЄВРОЕНЕРГОТРЕЙД» та зберігаються у складських приміщеннях ПрАТ «УКРАГРО НПК», відомостей та підтверджуючих документів, які підтверджують фізичні та технічні можливості зберігання товарно-матеріальних цінностей ТОВ «ЄВРОЕНЕРГОТРЕЙД».

В іншій частині клопотання залишити без задоволення.

Строк дії ухвали - 1 місяць з дня її постановлення та надає право на проникнення до приміщення лише один раз.

При виконанні даної ухвали відповідно до ч. 2, 3, 9 ст. 236 КПК України обшук житла чи іншого володіння особи на підставі ухвали слідчого судді повинен відбуватися в час, коли завдається найменша шкода звичайним заняттям особи, яка ними володіє, якщо тільки слідчий, прокурор не вважатиме, що виконання такої умови може суттєво зашкодити меті обшуку.

Перед початком виконання ухвали слідчого судді особі, яка володіє житлом чи іншим володінням, а за її відсутності - іншій присутній особі повинна бути пред`явлена ухвала і надана її копія. Слідчий, прокурор має право заборонити будь-якій особі залишити місце обшуку до його закінчення та вчиняти будь-які дії, що заважають проведенню обшуку. Особа, у житлі чи іншому володінні якої проводиться обшук, має право користуватися правовою допомогою адвоката на будь-якій стадії проведення обшуку.

Другий примірник протоколу обшуку разом із доданим до нього описом вилучених документів та тимчасово вилучених речей (за наявності) вручається особі, у якої проведено обшук, а в разі її відсутності - повнолітньому членові її сім`ї або його представникові/ керівнику або представникові підприємства, установи або організації.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали слідчого судді складено 30.01.2023 р.

СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_1

Дата ухвалення рішення26.01.2023
Оприлюднено02.02.2024
Номер документу108706509
СудочинствоКримінальне
Сутьнадання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 72022000220000025 від 05.09.2022, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України

Судовий реєстр по справі —761/2838/23

Ухвала від 26.01.2023

Кримінальне

Шевченківський районний суд міста Києва

Романишена І. П.

Ухвала від 26.01.2023

Кримінальне

Шевченківський районний суд міста Києва

Романишена І. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні